N\ i4g- MIDDE.LRURGSCHE COURANT. Dingsdag OPROEPING VAN VR IJ IVIL L IG E R S voor de NATIONALE MILITIE. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats van de Provincie Zeelandgelet op de bepalingen, ver- vat in de Wet op de Nationale Militie, ten opzigte van het leveren van Vrijwilligers voor de Contingenten der onderscheidenè steden en plaatsen, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat van heden, tot en met den 31 dezer maand, dagelijks, uitgenomen des zondags, des namiddags van 12 tot 3 uren, ter Secre- tarij van deze Stad zal gereed liggen het register tot de inschrijving van Vrijwilligers bestemd. En worden mitsdien alle geboren Nederlanders welke gedurende de laatste 15 maanden in de Gemeente van Middelburg hebben gewoond, en de vereischten hebben bij de wet bepaald met den meesten aan- drangin de kommervolle omstandigheden waarin zich het Vaderland bevindt, opgeroepen, om zich voor de dienst der Nationale Militievrij- willig te laten inschrijven zullende aan iederen Vrijwilliger van Stads wege eene behoorlijke premie worden toegelegd zoodra dezelve door den Militie-Raad zal wezen goedgekeurd. En ten einde een iegelijk hiervan kennis dragezal deze worden ge drukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 6 December 1830. Burgemeester en Wethonders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. Voor den Secretaris afwezig, CATS, Griffier. Aan de belanghebbenden bij de NATIONALE MILITIE wordt her innerddat het Register voor de dienstpligtige Lotelingen van 1831 ten Stadhuize is geopend, van 12 tot 3 uren namiddag, en men zich vóór den 20 dezer maand behoort te laten inschrijven volgens bekendmaking van Heeren Burgemeester en Wethouders, in No. 147geplaatst. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG Provincie Zeeland, verwittigen bij deze een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan, dat op Donderdag den 16 December aanstaande, des morgens ten elf urenten Raadhuize zal worden overgegaan tot de Verpachting van den Taux op de Slagboomcnstaande op de Straatwegen, loopende tusschen de Steden VlissingenVere en Middelburgen dat de Conditiën van Verpachting, drie dagen te voren, op de Stads Griffie voor een iegelijk zullen ter lezing liggen. En op dat een iegelijk hiervan kennis drage, zal deze worden ge drukt en aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BIJLEVELD, Secretaris. Middelburg, den 10 December 1830. De COMMISSIE belast met de Verzorging in den nood der Armen en Behoeftigenberigt met gevoelens van dankzegging de ontvangst van de aan haar overgemaakte giften te weten Den 7 dezer, van den Heeren Mevrouw S. f 5a, door Jonkheer van Reigersberg Vers/uysen henen eene Kaart goed voor 48 portien Soep, door den Heer .7. Sistermans. Namens de Commissie voornoemd DIRK APPEL Secretaris. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 6 december. De Russische maarschalk Diebitsch is naar Petersburg vertrokken. Den 29 november is in Warschau een bedenkelijke volksopstand uit gebroken, zoo het heet, terzake van misbruiken, welke verscheidene ambtenaren zich zouden hebben veroorloofd. De onlusten zijn begon nen in de militaire schoolalwaar de jonge lieden tegen hunne overhe den zijn opgestaan, en dadelijk hulp hebben erlangd van de zijde van eenige kompagnien Poolsche militairen. De menigte heeft zich spoedig daarbij gevoegd, het arsenaal opengebroken en zich gewapend, en een deel der Poolsche troepen heeft dit voorbeeld gevolgd. Andere troe pen en inzonderheid het Lithausche garde regimenthebben tegenstand gebodenen in den nacht is scherp gevochten. Men noemt een vrij groot aantal generaals, die bij deze gevechten zijn gesneuveld, en on der dezelve den minister van oorlog Hawke alsmede den vice-president Lubowidski; vorst Potocki is gevaarlijk gewond; anderen hebben zich overgegeven; weder anderen zijn gevangen genomen. Den 30 hebben daarop de ministers Sobolewski en Lubeckiin naam des keizers van Rusland, als koning van Polen, eene regerings-com- missie benoemd. Dien dag heeft de menigte zich meer en meer gewa pend,.en hebben verscheidene Poolsche regements-kommandanten nog vruchtelooze pogingen aangewend om de orde te herstellen doch zijn de meeste daarbij gesneuveld. De nationale Russische troepen hebben zich dien dag rustig gedragen, en zijn in den namiddag, met bet Poolsche regement garde-jagers te paard,, afgetrokken. Men heeft alstoen eene soort van burgerwacht in gesteld en al de verdere Poolsche troepen naar Warschau ontboden. Den volgenden dag heeft de menigte haar misnoegen te kennen gege ven, wegens de zamenstelling van de regerings-commissie en is dezel ve veranderd, zoodanig dat zij laatstelijk bestond uit vorst Czartorinski, vorst Radzivill, graaf Pac, de heeren KochanowskiNiemcewicz ge neraals Chlopicki, Dombowski, graaf Ostrowskien den heer Lelewel. De opstandelingen hebben getracht zich van den grootvorst Konstan- tyn meester te maken, doch deze had in tijds het paleis van Belveder.e 14 December 1830. verlaten. Men begrootte het aantal troepeil, met Welke hij tlit Waf. schau was getrokken, op 9000 man. Het nieuw ingesteld gezag vaar. digt zijne bevelen uit, namens Z. M. den keizer van Rusland, koning van Polen, en heeft ook eene bezending naar Petersburg gezonden. HAMBURG den 7 december. De eerste berigtennopens den op. stand in Warschauzijn door een courier van den Pruissischen Consul Schmidt naar Berlijn overgebragt. Z. M. de koning heeft terstond daarop den maarschalk Diebitsch ontboden, en zich gedurende meer dan een UUf met denzelven onderhouden. In Berlijn werd verzekerddat de grootvorst Kpnstantiju ter naauwernood het Belvedcre heeft kunnen verlatendat hij zich met de Russische krijgsmagt op een afstand van 4 mijlen aan gene zijde der stad had nedergeslagenen van daar drie courieren had gezonden, een naar Berlijn, een naar Petersburg en een naar de Russi. sche troepen op de grenzen, die gereed waren om door den maarschalk Diebitsch te worden in oogenschouw genomen. In Berlijn was men niet vreemd van het denkbeeld, dat genoemde maarschalk zich dadelijk naaf dit leger zoude begeven, en aldaar, in afwachting van bevelen uit Pe» tersburg, naar gelang van omstandigheden handelen. NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 13 december. De onlangs b(j de Hervormde ga. meente alhier beroepen predikant#'. IV. van Beuzekomte Amersfoort* voor deze beroeping bedankt hebbende, is den 10 dezer door den bree- den kerkeraad op nieuw een twaalftal predikanten geformeerd, bestaan, de uit; DD. A. van Vlotente Alkmaar; C. IV. Kerstente Rhenen J. Radermacher Schorerte Harderwijk J. S. van den Heuvel, te Cort- geen P. .7. Koolhaaste Waardenburg en Neerijnen t H. Fangman te Schiedam; N. E. Ernst Vetten te Renesse en Noordwelle M. Jorissen te IJsselstein H. J. Tol, th. dr.te Kampen; P. A. C. Hugenholtx te DokkumDG. Bornsteinte Bolsward en J. A. Gunningte Vlaardingen. Z. M. heeft de gedeputeerde Staten dezer provincie gemagtigd tot het aanbieden van eenen eeredegen aan den luitenant-kolonel Ledel, die door hoogst denzelven tot ridder van den Nederlandschen Leeuw is be noemd zijnde reeds vroeger met het eerekruis van de Militaire Wil. lems-orde begiftigd. Den 1 dezer zijn in Antwerpen eenige troepen binnengerukt. Op de citadel is men, volgens gewoonte, op zijne hoede geweest. De ar. tillerie bevond zich met brandende lonten bij hare stukken en de wach. ten waren verdubbeld. Des anderendaags zijn er van deze ingemarcheer. de muitelingen ruim 300 gedeserteerd. De generaal Chassi en het gar» nizoen genieten allen de beste gezondheid. De nood der behoeftige klasse is aldaar zeer groot, en over de hulp» vaardigheid der meer gegoeden, om daarin te voorzien, is niet bijzon, der te roemen. Groot wordt in Belgie de misnoegdheid tegen het Brusselsch bestuur, vooral in :de groote handel- en fabrieksteden, bijzonder te Gent, alwaar zich steeds eene sterke partij voor het Huis van Oranje vertoont; tel. kens wanneer de werklieden de fabriekeurs om werk komen vragen, ia het antwoordIVel, gij hebt nu immers de vrijheid welke gij gevraagd hebtgaat dan nu werk vragen aan de priesters, aan de adelijken, aan de Potter en aan de patriotten Het is alleen overtollig geschut dat van het kasteel van Antwer. pen en van de forteresgenaamd het Vlaamsche hoofd dezer dagen is ingescheept. Er zijn daarentegen verscheidene schepenwaarschijnlijk met leeftogt geladen bij genoemd kasteel aangekomen. Het bewind van Belgie heeft aan de beide afgevaardigden der mogendheden te Brussel kennis gegeven van de steeds gesloten blijven de vaart op de Schelde; deze hebben den 4 eene depeche, ter zake van dit beklag naar Londen gezonden. In het laatst van november zijn drie schepen, komende van Lon den en bestemd naar Nieuwpoortgeladen met wol en snaphanen, door de blokkade daartoe genoodzaakt, te Duinkerken binnengeloopen. Het Fransch gouvernement heeft wel veroorloofd dat de wol gelost zou worden, maar de snaphanen hadden aan boord moeten blijven. In den avond van den 6 dezer is te Hilvarenbeek (Noord-Bra- band) weder eene bende Belgische roovers aangekomen, die de toegan gen tot het dorp bezettedenen 3 hunner binnen hetzelve zonden, om van de ingezetenen geld af te persen. Dezelve begaven zich eerst naar het huis van den slagter, doorzochten het, en namen alles mede wat zij vonden; vervolgens naar het huis van den predikant van Heusden, al waar zij eene som van ƒ100 eischten; zeggende dat zij dit op last van hunnen bevelhebber dedendaar zijgeene soldij ontvangendevan buit moesten leven, en die buit bepaaldelijk bij Hollandschgezinde in woners moesten ophalen. Op de betuigingdat er geen geld in huis was, werden alle kisten en kasten omgehaald en doorzocht; doch ner gens geld vindende, lieten zij zich eindelijk te vreden stellen met hetgeen de htiisgenooten konden bijeen brengen, hetwelk omstreeks ƒ40 bedroeg. Na vervolgens nog wijn geëischt te hebbenkeerden de roovers naar het huis van den slagter terug, en schoten, toen men hun hier niet opendeed, tweemaal door deur en venster, waardoor een der inwoners, een grijsaard van tachtig iarendie bij den haard zat, aan het hoofd ge. kwetst is. Na middernacht is dit volk weder verdwenen. Ons leger te veldeonder bevel van den generaal van Geen be komt dagelijks versterking en wordt op 10 h 12,000 man begroot. De schutterij van Tilburg heeft hare geweren afgegevenwelke te Breda zijn gebragt. In eerstgemelde stad heeft men in eene herberg eene oproerkreet doen hooren en daarbij een kurassier mishandeld doch de vermoedelijke daders zijn gevat en geboeid naar den Bosch gebragt. Uit Londen wordt het navolgende stellige berigt medegedeeld i°. Het is niet dan op dringend en aanhoudend verzoek, dat Sijlvain van de Weijer bij den hertog van IVellington is toegelaten, en dat deze man nooit als eenige diplomatische waardigheid bekleedende maar als eenvoudig partikulierdoor den edelen lord is aangezien en behandeld geworden 20. Dat van de IVtijer werkelijk een gesprek met den Prins van Oran« je gehouden heeftdoch dat de daarvan door hem medegedeelde bÜZOfl. derhedet;, ten eonemalc ongegrond en leugenachtig zijn.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1