BIJVOEGSEL OP DE MIDDELBURGSCHE COURANT IV. Dingsdag 7 December 1830. *ï/"NRAVENHAC.E den 30 november. Wij ontleenen den navolgenden VJT brief uit het Engelsch ministerieel avondblad the Courier, van den 18 dezer, welkenaar ons inzien, met het doel is geschreven om, door waarheid, dwalingen, vooroordeelen en ongezindheid zoo moge- ljjk weg te nemen: 's Gravenhageden 15 november Aan den uitgever van het dagblad the Courierte Londen, M ij N H E e r De ware oorsprong van de rampspoeden in de Nederlanden geloof xriij gerust, moet niet gezocht worden in de tot vervelens toe herhaalde grieven waarvan de meeste althans de wezenlijkste reeds lang waren uit den weg geruimdterwijl dit ook het geval met de overige zou geweest zijnindien deze niet waren aangedrongen in petitienontwor pen door eene blinde en verblindende geestelijkheiden door de woel- zucht van overmoedige en fortuinzoekende schrijvers en redenaars, die, op eene misdadige wijs, van de uitgestrekte vrijheid der drukpers mis bruik maakten. Deze handelwijs heeft men sedert de vereeniging van Belgie met Holland voortdurend gevolgden wel met toenemende ge slepenheidheftigheid en geluk, tot Jat eindelijk de verschrikkelijke uitbarsting plaats greep. Indien dezelfde heillooze handelwijs onmiddel lijk na de vereeniging van Schotland n^et Engeland ware in het werk gesteld, zou zij ook dezelfde gevolgen hebben voortgebragt. En waar lijk een grooter onderscheid bestond er tusschen het Schotsch en En- gelsch volkskarakterdan thans tusschen dat der Vlamingers en Braban ders pn dat der Noord-Nederlandersen wanneer op de gemoederen van het Iersche volk, op dezelfde wijs, werd gearbeid als op die van de Belgen, door een heerleger van eerzuchtige pleitbezorgers, proku- reursnotarissen gene'esheeren apothekers schoolmeesterstooneel- listen, geestelijken en aspiranten en indien de-Iersche officieren en troe pen het voorniets zouden achten, eensklaps, en, zonder het minste bedenken om te slaan en verraders en meineedigen te worden, dan zou het vereenigd koningrijk van Groot-Brittanje weldra vaneen gescheurd en in al de ijsselijkheden van eenen burgeroorlog gestort zijn. In onzen tijd kan geen gouvernement met goed gpvolg den strijd uithouden tegen een slinks misbruik van de periodieke drukpers, en zal zulks nog veel minder kunnen doen wanneer zoodanig een opstand zou zegevie ren en gewettigd worden gis de tegenwoordige in Belgie. Die opstand levert het meest verleidende voorbeeld op voor alle mindere klassen van alle tanden, Ten aanzien nu van het beginsel van tusschenkomst of niet tusschen- komst in den tegenwoordigen staat van regeringloosheid en verwoesting van het schoone Belgie, zij het mij vergund, Mijnheer, om, zonder uitvoerig te gewagen van de grootmoedige handelwijs der Hollanders jegens uw land, in 1688, waardoor hetzelvê voor de schier onvermijde lijke rampen van eenen burger - en godsdienstkrijg is bewaard, geworden, en de grondslag is gelegd van deszelfs tegenwoordige magtvoorspoed en grootheid en in weerwil der inblazing van eenen loozen apostel aan uwen goedhartigen en vaderlandslievenden Koning zij het mij vergund zeg ik, om in uw geheugen terug te roepen, het gedrag van Frankrijk jegens het gouvernement der Spaansche cortesden opstand der Grieken (waar het zich zal blijven staande houden) de wapening van Ponte- coulants rooverbende, tot bijstand der Belgische opstandelingen, en ein- delijkhet toelaten der pogingen van de Spaansche constitutionelen aan de oevers van de Bidassao. Indien uwe ministers zich mogten laten beguichelen door de vleitaal en aanmatigingen van dirigerende comités; zoo zult gij 11 bitterlijk over de gevolgen van kleingeestige iigtgeloo- vigbeid te beklagen hebben. Vergeef de rondborstigheid van eenen echten Hollanderdie steeds een bewonderaar van het hem dierbaar oud-Engeland is, alwaar hij het beste gedeelte van zijn leven heeft doorgebragten waar hij eerbewij- zen voordeden en genoegens heeft genotenwaaraan hij zich altijd met een gevoel van de levendigste dankbaarheid zal herinneren. Ik ben met de meeste achting Uw gehoorzame Dienaar, DAV1D RAGAY. Thesaurier van het Huis van den Koning der Nederlanden. (Dagblad van 's Gravenhage). ZIERIKZEE den 1 december. Dezen namiddag, ten vier uren, kwam het gedeelte der mobiele schutterij van Middelburgvoor de garnizoensdienst onzer stad bestemd vergezeld van den heer luitenant- kolonel en deszelfs staf, onder bevel van den heer kapitein Bijleveld alhier met de stoomboot Prinses Marianne aan. Groot was de geestdrift van de ingezetenen dezer stad bij het ontwa ren dier, inhouding en orde, uitstekende manschappen; het herhaald hoezee! der toegevloeide menigte, welke hunne komst reeds eenige uren verbeidde; het wapperen der nationale vlag van de publieke gebouwen en schepen, de salvos uit het geschut aan boord der stoomboot, en het gejuich der aankomenden en hun schoon krijgsmuzijkgetuigden bij voorraad van de broederlijke ontmoeting en den welwilleudsten ontvangst, tot welke laatste, onverminderd andere vaderlandsche verpligtingen in het bijzonder de eervolle en hartelijke receptie onzer schutterij te Mid delburg, elk ingezeten als'tware wederkeerig noopte. De heeren officieren van het alhier overgebleven gedeelte dienstdoen de schutterijmet het korps muzijkanten aan het hoofd en een detache ment dier schutterij, ontvingen de aankomenden op de plaats hunner ont scheping en marcheerden zoo vereenigd met de laatstgenoemden naar het stadhuis, alwaar dezelve gezamenlijk halt hielden, en de aangekomen heeren officieren door den heer kapitein onzer dienstdoende schutterij aan de ed. achtb. heeren burgemeester en wethouderste dien einde ten «tadhuize vergaderd, gepresenteerd werden. Dezelve heeren aldaar gepastelijk en ook met de meeste hartelijkheid verwelkomd zijnde, hebben de heeren kapitein en luitenants der alhier in garnizoen komende schutterij beleefdelijk verklaard het hun aange boden logies ten huize van heeren burgemeester, wethouders en den fun- gerenden secretaris aan te nemen, terwijl de schutters dadelijk bij de in gezetenen dezer stad zijn geïnkwartierd en op de best mogelijke wijze verzorgd nadat de heer luitenant-kolonel met deszelfs staf, welke nog dienzelfden avond naar Middelburg zijn teruggekeerd, vooraf een har telijk afscheid van hunne manschappen waaronder zich vele aanzienlij ken bevinden hadden genomen. GOES den 1 december'. Na dat de heer geherflal.majoor Destombe, opper-bevelhebber in deze provincie, vergezeld van deszelfs adjudant, den heer de Jongebuiten de havenpoort opgewacht door den heer ko lonel Verschoor van Nisseden kotnmandant der dienstdoende schutterij dezer stad en verdere heeren officieren van de alhier bestaande gewa. pende magt, gisteren inden namiddag binnen deze stad aangekomen, en ten huize van den heer mr. de Boeker, officier van justitie en kapitein van het korps jagers, door welgemelde officieren en daarna door het collegie van heeren burgemeester en wethouders was gecomplimenteerd kwam dienzelfden dagdes avonds omstreeks half zes Uren, aaninarche. ren, eene kompagnie van het bataillon der mobiele dienstdoende schut terij dezer provincie, onder kommando van den kapitein jhr. Fersiuijt van Krabbendijke. Gemelde kompagnie van Middelburg met schepen aan het sas dezer stad overgebragt zijnde, heeft zich aldaar ontscheept, is langs de haven aan deze stad aangekomen, en buiten de havenpoort ontvangen door voormelde heeren officieren bij welke zich de heer ge- neraal-majoor wel had gelieven te voegen. Onder dit geleide binnen gemarcheerd en op de groote markt aangekomen zijnde, werden de hee ren officieren der aangekomene kompagnie, door de heeren officieren van Goes, aan den stedelijken raad, ten stadhnize vergaderd, gepresen- teerd en door hun ed. achtb. met derzelver komst binnen deze stad geluk gewenschtmet aanbod, om volgaarne alles aan te wenden, wat strekken kan om hun verblijf alhier te veraangenamenhetwelk door den heer bevelhebber der kompagnie met wederkeerige betuiging van welwillendheid is beantwoord; terwijl de aangekomene schutters dade- lijk bij de ingezetenen geïnkwartierd en door dezelve ontvangen zijn met dezelfde blijken van toegenegenheid en achting, welke aan de le den der Goesche schutterij dezer dagen zoo ruimvol in Zeelands hoofd stad zijn toegebragt en met erkentelijkheid ontvangen. Welgemelde heeren generaal-majoor en officieren der meergenoemde kompagnie, het door de leden van den stedelijken raad en officieren der stedelijke gewapende magtèn, aangeboden diner wel hebbende gelieven te accepteren is daaraan deel genomen in het logement de Stad Rotter' dam. Onder het toebrengen van ter zake passende toastenvan welke de eerste aan 7.. M. onzen geëerbiedigden Koning en het koninklijke huis was toegewijd, en waarbij tevens is gedacht aan de onlangs door 7.. M. gedane benoeming van Zeelands opper-bevelhebber tot den rang van generaal-majoorwiens tegenwoordigheid en gulle vriendelijkheid dezen maaltijd ten hoogste vereerde en veraangenaamde, heeft gepaste vrolijkheid bij deze vereeniging plaats gevonden, welke onder weder, zijdsche vriendschaps-betuigingen en ongeveinst genoegen is afgeloopen. MIDDELBURG den 6 December »83o. Reeds voor lang, maar vooral inden afgeloopen Winter, is de algemeene wenieh geuit, dat aan eene bijzondere Commissie, xamengesteld uit Gecommitteerden van de onderscheidene gesubsidieerde Armbesturen het beheer wierd opgedragen over alle Liefdegiften xoo in geld als in geldswaarde welke de zoo algemeen bekende mildadlge Ingezetenen deier Stad gewoonlijk tot vooriiening in den nood der Ar men en Noodlijdenden, gedurende het Wintersaizoen wel gelieven af te sonderen; welke Commissie alxoo xoude xijn belast met de ontvangst, inzameling of overname dier Giften; met de aanschaffing van die btnoodigdheden waaraan de Armen, 100 ook de anders ijverige werkman, bij gemis aan werk, het meeste gebrek heb ben; met de verdeclingin evenredigheid van de bevolking en de behoeften der Armen en Noodlijdenden ran iedere gezindheid der aangeschafte voorwerpen mita- gaders van de zoodanige als aan genoemde Commissie verder mogten worden aange boden en eindelijk met het uitreiken aan de respective Armbesturen van net naar dien maatstaf verdeelde, ten einde daarvan, voor derzelver Armenen Niet bedeelde Behocltigen het verdere noodige gebruik kunne worden gemaakt, en tij delijke bedeelingen gedaan. Met overleg van de Stedelijke Regering en onderling genoegen van de respective Armbesturen is zoodanige Commissie thans daargesteld. Dc Leden van dezelve, door de Edel Achtb. Heeren Burgemeester en Wethou ders gcagreëerdzijn Vit het Collegie van Regenten ever den Algemeenen Armen; de Heer Voorzitter van hetzelve Collegie, en Jonkheer J. van Reigersberg Fersluys. Vit het Nederduitsch Hervormd Armbestuurde lleeren iS. RoeUe Lz, en C. E. Schutters. Vit het Roomsch-Katholijk Armbestuur t de lieer J. II. Sistermant, Vit het Evangelisch-Luthersch Armbestuurde Heer A. Lang, Vit het Israëlitisch Armbestuurde Heer N. IV. Praag. Benevens de lieer Dirk Appel, Amanuensis van Regenten over den Algemeenen Armenals Secretaris. Gemelde Cnmmissie hare betrekking aanvaard hekbendeheeft dezelve de eer Middelburgs ln- en Opgezetenen daarvan kennis te geven. Voorzeker behoeven Middelburgs weidenkenden geene opwekkingom gemelde Commissie vooral in deze drukkende en zorgvolle tijden door milde bijdragen in staat te stellen, tot bereiking van derzelver zoo wenschelijk doel, de zoo veel mogelijke te gemoetknmingnamelijk, in het lot der Armen en Riet bedeelde Be- hoeftigen van alle gezindheden ol de. voorziening in derzelver behoeften geduren de den Winter; noch zal het noodig zijn hel nuttige en doelmatige van de za- menstclling der Commissie aan te toonen. De blijken van menschlievende en hartelijke deelneming in het lot der Armen en van Behoeftige Natuurgenooten zijn te veelvuldig, dan dat de Commissie aan hunnen ijver, om op nieuw bijstand te bieden, in het minst zoude twijfelen. Het zij alleenlijk der Cnmmissie vergund de edelmoedige Gevers cn Helpers van Noodlijdenden te verzoeken, om de bijdragen aan haar of wel aan één der ondergeteekenden te willen doen toekomen ten einde de Commissie weldra in de gelegenheid te stellen tot het aanschaffen van die be hoeften en benoodigdheden, zoo van Brandstoffen en Levensmiddelen, als van Lig ging- en Kleedingstukken, welke, gedurende den Winter welligt bezwaarlijk, en zeker tot 'hoogere prijzen dan thans zouden te bekomen zijnwaardoor het belang der Noodlijdenden voorzeker merkelijk zoude worden bevorderd. De Commissie belast met de Verzorging in den nood der Armen en Jiehoeftigen DE STOPPELAAR, President. J. II. SISTERMANS. J. VA?! REIGERSBERG VERSLUYS. A. LANG. S. ROELSE Lz. N. W. PRAAG. C. E. SCHUTTERS. DIRK APPEL, Secretaris, De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburgzal op Dingsdag en Woensdag, den 7 en 8 December aan. staande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaal, vaceren tot af gifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg den 4 December 1 830. Namens de Commissie voornoemd 1, II. du BUISSON BECIUS, S*«cwi*.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1