N\ 144. MIDDÈLBURGSCHE COURANT. Donderdag1 f-vyfv 2 December 1830. NIEUWSTIJDINGEN. A jt**- 's/"^RAVENIIAGE den 29 novemberHeden lieefc de Eerste Kamer der VJT Stnten-Generaal het ontwerp van wet betrekkelijk de ligting der na tionale militie voor 1831 aangenomen. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeftin de zitting van den 29, het ontwerp van wet tot aanvulling der wet tot beteugeling van de woelingen van kwalijkgezinden aangenomen met 36 tegen 5 stemmen. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is na een aantal vestingen aan de Zuidelijke grenzen van Noord-Nederland in oogenschouw te heb ben genomen, in den nacht van den 28 november te 's Gravenhage te ruggekeerd. De heer staatsraad, administrateur der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen, heeft den 17 dezer de voigende bekend making gedaan „Vernomen hebbende, dat bij sommige ingezetenen het denkbeeld is ontstaan, als of door de opheffing der blokkade, vastgesteld bij konink. lijk besluit van den 25 dezer maand, eenige meerdere vrijheid van com. mttnicatie tusschen de in opstand zijnde gewesten en de Noordelijke provinciën zoude zijn daargesteldhaast zich, als daartoe gelast, ter kennisse der belanghebbenden te brengen, dat door de hier voren ge- gemelde opheffing der blokkade, geene de mir.ste verandering is gebragt in de bepalingen, in vroegere besluiten en meer bijzonder in dat van den 20 bevorens, Staatsblad no. 80), tegen den vervoer van goede ren uit of naar de in opstand 'fcijnde plaatsen vervat." Den 25 dezer is aan de vrijwillige fiankeur-kompngnie Groning- sche studenten, op de plegtigste wijs, aangeboden een bij uitstek fraai bewerkt vaandel, hetwelk door eenige dames dier akademie-stad vervaar digd is. De hoogleerflar Lu/ofs heeftbij die gelegenheid eene treffen de aanspraak gedaan. Den volgenden dag zou genoemde kompagnie over Harlingen naar Amsterdam vertrekken. Berigten uit T.ouden met de post te Amsterdaffi ontvangen, mel den dat er te Folkstone werkelijk een gewapend vaartuig op eene ge heimzinnige wijs uitgerust en naar Co\ve\ zou zijn verzeild. Ook wil men te Londen weten dat de geruchten wegens het wapenen van klei ne vaartuigen te Ostende en te Duinkerken verre van ongegrond zouden zijn. De berigten aangaande de uitrustingen van Belgische kapers zijn te menigvuldig, dan dat men alle geloof aan dezelve zou kunnen wei geren. Thans wordt officieel gemeld, dat de mobiele kolonneonder de bevelen van den generaal-majoor hertog van Saksen-l-Vcimar (waarvan vroeger is melding gemaakt) in den avond van den 21 werkelijk te Maastricht is binnengerukt. De onverwachte aankomst dezer troepen, had, zoo daar als elders, eenen sterken indruk op de gemoederen gemaakt. Volgens (verigren, hadden de benden onder den verrader Daine Hasselt verlaten, en was hij zelf in allerijl te paard naar Luik vertrok ken. Ook had de baron de Loe, zoogenaamd gouverneur van Limburg zich mede naar Hasselt begeven. Den 24 heeft de hertog van Saksen- fVeimar Maastricht weder verlaten, met het voornemen om de vesting Venlo in bezit des Konings te gaan stellen, doch welk plan hij door het te Bree ontvangen berigt, wegens hec schorsen der vijandelijkheden, niet heeft kunnen volbrengen. Den 2<5 had de hertog zijn hoofdkwar tier te Eindhoven gevestigd, zijnde het oogmerk der expeditie volkomen bereikt, het aanbrengen eener versterking, namelijk voor het garnizoen van Maastricht, en het terug geleiden van daar, van de hoofd- en su balterne officieren gelijk mede de militairen van minderen rang van de lide afdeeling infanterie; het iste bataHlon mineurs en sappeurs, be stemd voor de vestingen op het Zuidelijk frontier der Noordelijke pro vinciën. alsmede, behalve een zestigtal trekpaarden van de veld-artille- rie, al hergaan van bet regement ligte dragonders no. 5, te Maastricht was overgeblevenwaartoe een zeer aanzienlijk getal gedresseerde paar den behoort. De overgeloopen generaal Daine, die op het berigt, dat de gene raal-majoor, hertog van Sahen-lVtimarnaar de zijde van Maastricht in aantogt was, de streken van Venlo verlaten had, om niet afgesneden te worden, is volgens berigt uit Brussel van 23 november, aldaar aange komen. Daarentegen wordt in dié berigten gezegd, dat de leden van het voorloopig bestuur Jo/ly en Rogier zich naar Venlo begeven hebben. Voorts nieldt men uit Brussel dat de afdeeling Fransche vrijwilliger», welke door de maatschappij van de Vrienden der Volken te Parijs, naar Belgie gezonden was, om de hiuiters bij te staan, en door die maat schappij onderhouden en bezoldigd werdthans van het voorloopig bestuur bevel had ontvangen, om naar Frankrijk terug te keeren. De togt van den hertog van Saksen-lVeimarde expeditie van den generaal van Geen tegen de muitelingen te Rozendaal, en de geestdrift en vrijwillige wapening, van welke men inde Antwerpsche courant vrij omstandig berigten vindt, schijnen vrij wat indruk in Belgie gemaakt te hebben. MIDDELBURG den 1 december. Laatstleden maandag heeft de heer burgemeester Bijleveld een diner aan de heeren officieren der aangekomene en uittrekkende mobiele schutterijen gegeven. Gisteren is de mobiele schutterij alsmede de hier verzamelde eerste ban der rustende schutterij van dit eiland, door Z. Exc. den heer gou verneur der provincie, den heer provincialen kommandant en den heer burgemeester dezer stad geïnspecteerd. De hc-.r provinciale komman dant de generaal-majoor baron Destombeheeft zijn genoegen betuigd over de goede houding der schutterij en deed dezelve een kring sluiten waarin hij haar, voor zoo veel wij hebben kunnen vernemen, in deier voege heeft aangesproken OfficierenOnder-Officieren en Schutters 1 Ik reken het mij tot eene eer het bevel te voeren over mannen, die hun leven veil hebben om hun Vaderland en Koning te verdedigen. Aan vele ongemakken en ontberingen zult gijlieden mogelijk zijn blootgesteld verdraagt de- zelve met geduld en standvastigheidgehoorzaamt blindelings de genen die over u gesteld zün van den schutter tot den generaal is zulks i eene vereischte: zonder dat is de militaire stand niets.Schutters! zoo de vijand vermetel genoeg zoude zijn om uwe eilanden te willen aanranden, zoo zult gij hem zeker toonendat £ij Zeeuwen zijt. Ik zal alsdan op olieden staat maken, zoo als gij op mij kunt rekenen.-* Leve de Koning Welke aanspraak wederkeerig door het luid geroep van leve de Koning enz. werd beantwoordterwijl genoemde korpsen daarna voor de auto riteiten hebben gedefileerd. Heden zijn van hier, ter bezetting van de eilanden Schouwen en Zuid- Beveland, vertrokken de 1 ste en 2de kompagnie van het bntnillon mo biele schutterij dezer provincie bestaande uit inwoners dezer stad en waarbij als officieren zijn geplaatst, bij de iste kompagnie, de heerent kapitein mr. J. F. Jiijleveldiste luitenant B. Bomme en üde luitenants mr. L. C. Slicher en mr. sl. M. Becius; hij de ade kompagnie, de hee ren kapitein jhr, mr. C. J. Verstuijs van Krabbendijkeiste luitenant S. Tak en 2de luitenants mr. D. M. de Superville en jhr. mr. J. C. Scha- rer van de Souburgen. Ten 10 uren vergaderde de uittrekkende schutterij op de groote markt, en omstreeks ri uren begaven zich zijne exc. de gouverneur der pro vincie de generaal provinciale kommandantheeren burgemeester| en wethoudersde leden van den stedelijken raad de plaatselijke komman dant en de officieren der onderscheidene schutterijen, welke allen ten stadluiize waren vergaderd, naar de markt, alwaar de schutterij een kring sloot en door den heer burgemeester Bijleveld op de volgende wijze1 werd aangesproken „Officieren, Onder-Officieren en Schutters, hehoorende tot de ïste en 2de kompagnie van de in Zeeland mobiel gemaaktë'schutterijgeach te Stadgenooten Zoo staat gij gereed om de stad uwer inwoning te verlaten en u derwaarts te begevenwaarheen de bevelen van onzen geëerbiedigden Koning 11 zullen roepen. „Muitelingen, ondankbaren, den naam van Nederlanders onwaardige opstandelingen hebben zaamgezworen tegen den troon van onzen geëer biedigden Koning en het gemeene Vaderland. Zij bedreigen de grenzen van het oude Nederland. Ter verdediging van dit ons onde Vaderland wordt gij met zoo veie andere braven opgeroepenen gij voldoet volgaarne aan die roepstem. De zaak die gij zult te vervullen hebben, kanzal moeijelijk maar eervol zijn 1 Koiht bet er op aan dan zult gij u met moed, dapperheid standvastigheid daarvan kwijten. Herdenkt daarbij steeds aan hetgeen ook aan u op gisteren is voor gebonden door den achtingswaardigen heer generaalaan wien door Z. IVL het militair kommando over dit gewest is opgedragen. Erkent in diens benoeming de uitstekende bezorgdheid van onzen Koning voor hetzelve. Denkt steeds terug aan hetgeen u is voorgehouden gij zult weldoen en u er wel bij bevinden „Onder ulieden zie ik u, mijnen waarden en dierbaren ZoonVoor de tweede maal zult gij uwe geboortestad verlaten om elders de wa penen te dragen. Voor omtrent 17 jaren, toen geweld en overheer- sching maar weg met de gedachtenis aan die tijden! Uw heengaan toen dompelde het ouderlijk huis in den diepsten rouw. Nu nu mag ik mij verhovaardigendat gij het zwaard hebt aangegord voor Koning en Vaderland. Ja 1 maar ik gevoel op dezen oogenblik hetgeenin oogenblikkcn als deze, elk vaderlijk hart gevoelt gevoelen mag gevoelen moet. Ik bid u dan mijnen vaderlijken zegen toe. God be hoede u! God besclierme u en zij uw geleider; en doe, kan het zijn, u in welstand terug keeren in de armen van uwe dierbaarste panden ook in de mijne, Ook 11 allen, mijne geachte medeburgers! bescherme de God van Nederland, de God onzer Vaderen Hij geleide u en doe u in welstand tot ons tcrugkeeren 1 Dit roep ik u allen toe, 111 naam van het stedelijk bestuur, in naam van uwe landgenootenin naam van allen aan wien gij dierbaar zijt en die u dierbaar zijn! „Zoo mogen wij elkander terug zien en juichende herhalen, hetgeen wij 1111 zeggenLeve de KoningHeil zij het Koninklijke Stamhuis van Oranje Hierop nam de heer luit.-kolonel Serlé het woord, en sprak zijne wapenbroeders op eene treffende wijze aanwordende deze beide aan spraken door de schutters en alle-aanwezigen trtCt'êen luid leve de Ko ning! ontvangen. Vervolgens marcheerde de schutterij naar de plaats harer inscheping, uitgeleid wordende door de bovengenoemde autoriteiten en officieren; vertrekkende de 1 ste kompagnie, met de stoomboot Prinses Marianne naar Zierikzee, en de 2de kompagnie, met een door dezelve op sleep touw genomen beurtschip, naar Goesonder het spelen der muziek, en de herhaalde toejuiching van een ontelbare menigte aanschouwerswel ke hen van alle zijden een luid vaartwel! toeriepen. De schutters «varen allen met een uitmuntenden geest bezield, en de inscheping en het vertrek heeft met de meeste orde plaats gehad. Zijn de vervolgens de autoriteiten en officieren ten stadhuize genoodigd en aan hen door het stedelijk bestuur aldaar eenige ververschingen aange boden. De generaal baron Destombe is heden, verzeld van deszelfs adju dant, met de stoomboot Prinses Marianne. welke onze schutters over brengt, vertrokken, ten einde het eiland Zuid-Beveland en het fort Bath te gaan inspecteren, en de volkswapening in die streken na te gaan. De Stants-Conrnnt van gisteren behelst het volgende artikel; In ons nommer van den 25 dezer hebben wij te kennen gegeven dat het Z. M. behaagd hadeene opschorsjng te bevelen van alle aan vallende vijandelijkhedenwaaronder de tijdelijke opheffing der blokkade begrepen is geworden. Vele onzer lezers hebben het verlangen betoond, om meerdere inlichtingen te bekomen omtrent de voorwaarden van die opschorsing van vijandelijkheden en de te verwachten gevolgen van de zelve, Hoe gaarne wij aan dit verlangen zouden voldoen zullen zij echter begrijpen dat zulks onmogelijk is daar de gezegde opschorsing tot voorbereiding strekt van eenen wapenstilstand welke nog niet ge regeld is. Wij vleijen onsdat dit weinige voldoende zal bevonden wor den om ons stilzwijgen te dien opzigte te wettigen en te waarschuwen tegen het geloof slaan aan de tijdingen welke ten opzigte van eeneti reeds bestaanden wapenstilstand en de voorwaarden van denzelven ver spreid worden."

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1