MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 142. Zaturdag NIEUrrSTIJ DINGEN. 27 November 1830. MIDDELBURG den 26 november. Op morgen, zatnrdagwordt j de, mobile schutterij der steden Zierikzee en Goes binnen deze stad verwacht; De waakzaamheid onzer gewapende landlieden is dezer dagen, te Z'outélande gebleken toen in den avond van den 19 dezer een vaartuig voor dat dorp ten anker kwam dat door den donker niet kenbaar was; de volkswapening dadelijk iu 'tgeweer gekomen, heeft op dit vaartuig niet scherp geschotentoen er eindelijk licht óp hetzelve werd opge haald, en er geroepen werd dat het de loodsboot van Vlissingen was; gelijk dan ook naderhand is ontdekt dat tiet no. 2 is geweest. Voor beeldig is bij die gelegenheid den moed en geestdrift der Zoutelandena- ren geweestdie vóór de ontdekking aan hunnen onder-bevelhebber verzekerden als mannen te zullen pai staan ook die manschappen die niet tot de wapening behoordenzijn ter hulp gesneld; de waakzaam heid'en bijstand der landlieden van de naburige gemeenten Bekerke en Dishoek verdienen in dezen ook. allen lof. In de brieven van du Boscfr, en van het provisioneel bestuur van Belgie, aan 'den luit.-kolonel LedcJ, (waarvan wij in ons vorig No. mel ding maakten) werd het verlangen geuit, dat genoemde luit.-kolonel de inwoners van Kadzand aangaande het lot der sluizen van dat land niet langer in onzekerheid zoude houden. Ten slot der kennisgeving van het provisioneel bestuur werd het volgende gezegd Indien de heer Ledel zich niet aan den status quo hield zouden wij ons aan den kant 'van den Moerdijk kunnen wreken en op hem het voordeel bezitten van daar toe gedwongen geweest te zijn." De luitenant-kolonel Ledel heeft geantwoord dat hij een wapenstil stand zal eerbiedigenzood'ra dezelve door zijne regering ter zijner kennis komt; dat het intusschen de h^er du Bosch opperbestuurder van de waterwerken aan den kapitalen dam te Isabellais, welke onophou delijk bedreigingen doet, en allerlei soort van vijandelijkheden pleegt dat hij Ledelniets anders wenschtdan de onschendbaarheid van het grondgebied te handhaven en de vreedzame ingezetenen te beschermen en datindien men mogt voortgaanmet het land te verontrusten en vijandelijkheden re plegen de bedreiging van zich aan den Moerdijk te zullen wreken niets in het minst aan de genomene maatregelen zal ver anderen. Om deze taal nog meer kracht bij te zetten heeft op last van den admiraal Gohiuseene gewapende kanonneerboot post gevat voor den genoemden dam. Het heeft Z. M. behaagd, den dapperen luitenant-kolonel Ledel die reeds wegens vroegere diensten met de militaire Willemsorde van de derde klasse begiftigd was tot ridder der orde van den Nederland- schen, Leeuw te benoemen. Naar men verneemt, zijn de Gedeputeerde Staten dezer provincie voornemens, gemelden moedigen bevelhebber eenen gouden degen te schenken. Bij gelegenheid dat de moeder van den heer Jacob Leonard van de Kasteelekapitein bij de 9de afdeeling nat. infanterie, aankondigt, dat deze officier in den ouderdom van 34 jaren te Antwerpen gesneu veld is, geeft zij tevens te kennen, dat drie harer zonen in dienst van den staat gesneuveld zijn of verminkt, werden dat hare twee overige zonenhaar behuwdzoon en zes harer kleinzonenzich in deze oogen- blikkenbij onderscheidene wapenenvrijwillig in de gelederen van ons leger bevinden. - Uit het rapport van den luit.-generaal van Geen, opperbevelheb ber van het mobile leger in Noord-Brabandwegens de expeditie tegen de mnitelingen, blijkt, dat de kolonne van den generaal Post, dezel- ven, op den ar dezer, in het dorpEssehen (niet Etten, zoo als is ge meld) gedeeltelijk heeft overvallen. Elf twaalf zijn er doodgescho ten en dertien gevangen- genomen; de overigen zijn het ontvlugt, het geen door het terrein van die streek, welke met heggen en kreupelbosch als doorsneden is, zeer werd bevorderd. Een sergeant-majoor van het 3de bataillon jagers is doodgeschoten; de wond van den luit.-kolonel Evers is niet zwaar; verder zijn er geene gekwetsten aan onze zijde. Bij de kolonne te Etten geformeerden door den luit.-generaal van Geen t zelf aangevoerd, bevonden zich 300 man van het veld-bataillon der Haagsche schutterijallen vrijwillig en met de grootste geestdrift be zield 600 man van de Rotterdamsche schutterij hebben in dienzelfden tijd de voorposten te Rijsbergen bezet en eene kompagnie Leydsche ja gers het Ginneke en het Haagje. Onder de gêvangenen bevinden zich eok inwoners van Esschen die met de wapens in de hand gevat zijn. Z. K. II, Prins Frederikden 21 te Breda aangekomen, heeft den volgenden morgen de kompagnie vrijwillige jagers uit Leydente Prin- cenhage en Ginneken geïnspecteerd, en den gekwetsten luit.-kolonel Evers bezochtwaarna Z. K. H. naar 's Bosch is vertrokken. Volgens eenen partikulieren brief uit Valker.swaardvan den 22 dezerzijn aldaar zaturdng de troepen van het korps onder bevel van deil; hertog van Saxen-lVeimarsterk 5000 man gepasseerd. Zondag avond vernam men te Valkenswaarddat de troepen des voormiddags van dien dag te Hechtel waren gekomen; en maandag morgen, dat zij nog zondag Hasselt waren binnengerukt, de Belgen van daar hadden verdreven, en zich daar van al het benoodigde bij rekwisitie hadden la. ten voorzien. Heden maandag," schrijft men verder in dien. brief, zijn ongetwijfeld onze troepen voor Maastricht aangekomen, is alzoo die stad gedeblokkeerd, en het voorname doel der expeditie bereikt. Ongeveer 300 paardenherkomstig van de afgedankte Belgische dragon ders, en waarmede men in Maastricht bezwaard was, zullen dus nu heb ben kunnen dienen om even zoo vele lansierswelke de expeditie te voet medegemaakt hebben, van paarden te voorzien," De Staats-courant van den 35 november behelst het volgende berigt Naar aanleiding van eene nadere conferentiegehouden te Londen den 17 dezer, tusschen de gevolmagtigden van Engeland, Frankrijk, de Nederlanden, Oostenrijk, Pruissen en Rusland, en de, ten gevolge daarvan, aan den Koning gedane voorstellen, heeft het Z. M. goedge- dachtbevelen te doen geven aan de bevelhebbers van hoogstdeszelfs land - en zeemagtom alle aanvallende vijandelijkheden te staken." Men verneemt wijders datten gevolge van dezen wapenstilstand de troepen aan beide kanten de positicn zullen behouden die zij op den 21 dezer in bezit hadden. Den 17 heeft het nationaal congres te Brusselop het voorstel van tfett heer de Cellesmet eenparigheid de onafhankelijkheid van het Belgische volk aangenomen en beslotenbehoudens de betrekkingen van Luxemburg' met het Duitsche bondgenootschap; zullefide'die verklaring bij een ma nifest kenbaar gemaakt worden. In de vergadering van den 18 heeft de centrale afdeeling rapport gé- daan over het voorstel van den heer Rodenbachomtrent den aan te ne men regeringsvorm waaruit is gebleken dat de groote meerderheid in de sectien zich voor eene vertegenwoordigende constitutionele monarchie heeft verklaard, weshalve deze regeringsvorm door de centrale afdeeling if voorgesteld. Voorts heeft de centrale afdeeling, ten gevólge der stemming óp eelt' ander voorstel van denzelfden Rodenbach, voorgesteld, dat alle dé ledelf van het Huis van Oranje-Nassau ten eèuwigen dage van alle bewind in Belgie. uitgesloten zullen zpn, De discussie over het eerste voorstel van Rodenbach was begonnen». Het vólgende berigt uit Hxel is eerst gisteren bij ons ingekomen) Axel, den 15 november. Zagen wij ons eenige weken te voren in eenen treurigen toestand gebragtdoor eene woelzieke den inwoneren rustbenemende bende van het zoogenaamd provisioneel bestuur van Belgiè, die, zoo het heette, ons de vrijheid kwam brengen; eene vrijheid, welke wij noch behoefden noch verkozen, en waarvoor elk eerlijk hart terug beefde'/ daar dezelve al aanstonds snoode ontrooving verraadde niet minder mog- ten wij ons heden regt hartelijk en algemeen in de aanvankelijke ver andering van zakenverheugen. De heer baron von Radencommissarisspeciaal belast met de hér- stelling van de geschondene orde van zaken in. die plaatsen welke vroe ger door eene gewapende bende in naam van gemeld bestuurin b.ezil, werden genomen is heden onder ons met de hartelijkste vreugde ingehaald. Reeds vroegtijdig wafen alle huizen met de Nederlandsche vlag ver sierd de schutterij dezer stad het muziek gezelschap de Harmonie en eene eere-wacht te paard van 75 landliedenaan het hoofd hebbende eenige heeren uit de stadwaren op het. marktplein geschaard de eere- wacht bega! zich op de grensscheiding der gemeente om den commissaris aldaar te ontvangen. Op het gegeven teeken der aannadering van zjjn wel-ed. gestr. bij de stadwerd hij door de schutterij en het muziek gezelschap, de regering aan het hoofd hebbende, plegtstatig ingehaald: en mogt hij van alle de ingezetenen de ondubbelzinnigste blijken ont vangen van de gehechtheid der Axelaren aan den besten der Koningen. Een door de regering aan den heer commissaris aangeboden diné, waarbij al de ambtenaren en de genen die tot het feest hadden medege werkt genoodigd waren het afsteken van vuurwerken en de illumina tie der voornaamste huizen, besloot een feest, dat nóg lang bij de Axe- larenals hun hergeven hebbende aan de regering van het door hun te allen tijde beminde stamhuis, zal herdacht worden. Wij herhalen het volgende artikel uit Sluis, den 22 november, hetwelk niet in al de afdrukken van ons vorig no. is kunnen geplaatst worden „Zondag 21 dezer, om half elf uren, zijn de Hollandsche troepen alhier binnengetrokken en zullen heden door meerdere gevolgd worden; de voormalige Fransche kerk is uitgebroken en aldaar zijn de troepen, gekazerneerd. Aan alle hoeken der straten staan schildwachtenhet is den geheelen nacht stil geweest, alleen het werda werd gedurig ge hoord de stad is, bij gedane publicatie, in staat van beleg verklaard- Na 9 uren des avondswanneer de klok wordt geluidmag er geen burger meer op straat komen. Aan de Pas-poorttegen de sluizen en over den dam, is men reeds bezig met doorsnijdingen te maken, onder het opzigt van een officier der genie; alle de boornen, tot aan St. Anna ter Muiden, zijn bijna omgehouwen en ten deele in palisaden verandert! Dit alles geeft reeds veel beweging. Men draagt hier algemeen Oranje, De militairen zijn hier zeer te vreden. Ook te Aardenburg is bezetting." Staats -Vlaanderen. Zoo wil men danop voorstel van de bondgenooten des Konings die den besten Vorst op den troon van Belgie hebben geplaatst, van de zijde der Belgen een wapenstilstand gevenmaar gekocht ook ten koste van Staats-VlaandèrenDuidt het eene kwade uitkomst aan, als een leger veld verliestzoo zou hét ook hier zwakheid verradenwanneer het kleinste stukje lands van het oude Nederland werd afgestaan. Wie zijn het die dat hier zonden wenschen? Een klein getal onwaardigen die, sinds eenige jaren, zich in dezen vruchtbaren oord hebben inge drongen, en uit Belgie hier kwamen, om door de hand der inwoonders alhier te worden gevoed. Niet de groote meerderheid, niet de brave burger of landman wenschen dit. Ook hier gruwt men voor het denk beelddat de Belgische oproer-vaan zou worden uitgestoken van de torens onzer tempelen I dat men hier eenenvan alle mogendheden te voren verschopten balling, zou moeten huldigen! de roovers van eenen Pontecoulant en de bende van eenen Dainenaauvvlijks het brandmerk ontkomen als broeders zou moeten herbergen 1 Is de vurige wensch van vele burgers 111 dit land niet reeds ter ooren van Z. M. gekomen heeft het niet slechts eenen wenk van het hoofd der gemeente te kosten gehad, en had men niet ^en gelukzoeker Gregoire met zijne in lompen gekleede bende, als struikroovers in Ter.neuzen- overmand en over de Schelde gevoerd gezien? heeft niet Oosfburg, thans waardig als de hoofdplaats van dit district genoemd té worden,, zich niet den onverzoenlijksten haat der Belgen op den hals gehaald,, om dat hunne rooverbende daar tweemaal het hoofd heeft gestooten en hare burgeren onder de gelederen van 's Konings troepen zich heb ben geschaard. Nooit kunnen dusinwoonders van Zeeuwsch-VIaanderen onze mede vaderlanders ons, die slechts eenigen tijd van hen gescheiden, maar, sedert het afschudden van het Spaansche juk, altoos met het oude Ne-' derland vereenigd. waren, ons verlaten, en overgeven aan hen, welken ook wij de broederhand hebben toegereikt, maar die ons ter dood toe hebben gehaat, gelijk bij ons alle vonken van vriendschap nu vopr eeu wig zijn gedoofd: nooit een lancl wegschenken, dat door d'cszélfs yrncht- baren bodem eene ware koornsehmir isdat zpo dikwijls de toevhigts-oörd was voor de genen, die door het fanatisme uit Vlaanderen en Frankrijk

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1