MIÖDELRüEGSCHE COÜRANT. N°. 141. Donderdag 25 November 1Ö30. vr NIEUWSTIJDINGEN. (Bi) deze Courant behoort een Bijvoegsel.) BP U B L I C A T I E. URGE ME ESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Provincie Zeeland, herinneren bij deze dezer Stads In- en Opgezetenen aan het bestaand verbod om te Bedelen en willen mitsdien de behoef tige Ingezetenen die tot de Bedelarij hunne toevlugt nemen, hebben ge waarschuwd om zich daarvan te weerhoudenen ingeval van gebrek zich te wenden of tot hun Armbestuur, of ingeval van niet bedeeling, tot de binnen deze Stad onlangs zaamgestelde Commissie tot voorziening in den buitengewonen nood der Armcu en Hulpbehoevende, gedurende den aanstaanden Winter, en welke Commissiedaartoe termen vindende, bijstand zal bieden; terwijl tevens de vermogende Ingezetenen dezer Stad, en buiten* dien elk die wat voor zijnen behoeftigen Medemensch kan afzonderenaller dringenst worden uitgenoodigd om evengemelde Commissie, breêder vermeld bij dezer Stads-Courant van den 18 Novem ber jl.in staat te stellen in den dringenden nood van zoo vele onge- lukkigen hunner Natuurgenopten waarvan velen door tijds omstandighe den zich van werk ontbloot en met talrijke Huisgezinnen belast lien, daarover nieten laat uw besluit te uwer eigene verantwoording.. Het mijne staat onherroepelijk vast r ik had mijn gezag niet van het congres ontleend, ik behoefde en konde het dus niet in handen van het congres nederleggen. Dit gezag werd in mijne oogen tot nietszoodra gij het congres, door het nemen van uw ontslag met alle gezag bekleed hadt."^* Volgens een der Brusselsche dagbladen van den 17 november zoude het voorloopig bestuur bepaald hebben dat alle buitenlandsche vrijwilligers, die weder naar hunne haardsteden verlangden terug te kee- rendaartoe van regeringswege van reisgeld en kleedingstukkeh zouden worden voorzien: doch het is niet te denken, dat die vrijwilligers welke in Belgie zulk eene groote rol spelen veel trek zullen gevoe len om naar hun land terug te keerenwaar men de meesten hunner denkelijk zeer wel missen kan. t In de zitting van den 11 november heeft het nationaal'congres een reglement van orde vastgesteld, grootendeels overeenkomende met dat.der Staten-Generaal. Als merkwaardige verschilpunten verdienen alleen aan gestipt te wordende amendementen en onder-amendementendie' zij door geldelijke bijdragen, of op zoodanige wijze als men zulks het ge- willen invoeren, alsmede de bepaling dat een lid over een en dezelfde schiktst zal oordeelenzoo ruim mogelijk te voorzien, en's Konings be doelingen tot wering der Bedelarij te helpen bevorderen, door geene Aalmoezen te geven aan onbekende behoeftige personen, die zich aan de huizen, tot het verkrijgen van onderstand aanmeldendaar de zoo- danigen veelal niet de warè behoeftigen zijn. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadh^iize der Stad Middelburgden 22 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSIUER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELD Secretaris. NEDERLANDEN. 's GRAVÈNHAGE den 21 november. Bij koninklijk besluit van gis teren wordt, uit aanmerking van de groote nadeelen, welke er op den duur zouden kunnen ontstaan uit de ongehinderde vaart met bijzondere schepen en vaartuigen uit en naar de in opstand zijnde gedeelten des Rijks, bij aanvulling der besluiten van 15 en 28 october jl. en van den 2 en 7 dezer, allen aanvoer van goederen uit of naar de in opstand zijnde gedeelten des Rijks verboden. Ingevolge een koninklijk besluit van den 18 dezer zullen de gou den en zilveren werken, welke de kcurteekenen voeren, in de Zuidelij ke provinciën gebruikelijk, van een bijzonder onderscheidings-teeken worden voorzien, Z. K. II. Prins Frcdcrik der Nederlanden is eergisteren avond naar de Willemstad vertrokken. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft heden de beide ont werpen van wet, bepalende de som van ƒ1,750,000, welke, gedurende 1831, tot inkoop cn aflossing van nationale schuld zal worden besteed, en de voorziening in de behoefte der schatkist, bij wijze van leening cn de uitgifte van schatkist-biljetten, aangenomen. Heden ochtend zijn weder van hier vertrokken ruim 360 man van de reserve onzer mobile schutterijbenevens een honderdtal manschap pen zoo grenadiers als jagers. De manschappen der schutterij zijn be stemd om de kaders van de reeds vertrokken 5 kompagnicn aan te vul len en eenè nieuwe 6de kompngnie te formeren. In alles zijn dus van hier ruim 1000 man schuttersbehalve de officieren, uitgetrokken. Dezer dageir zijn te Rotterdam nogmaals veertig vrijwilligers voor het jagerkorps van van Dam aangenomen en haar de plaats hunner bestemming opgezonden. Ook voor andere korpsen bieden zich in die stad nog dagelijks vrijwilligers aan. Volgens stellige berigten uit Maastricht van den 16 november, had het verraderlijk gedragdoor de inwoners van Venlo kort te voren ge houdenden generaal Dibbetzopperbevelhebber der vesting Maastricht, doen besluiten 0111 de schutterij aldaar te ontbinden. Reeds was een gedeelte van de wapenen dér schutters afgeleverd en in het tuighuis overgebragt,; terwijl men voortging, met welberadene standvastigheid, dezen, voor de veiligheid der bezetting noodzakelijk geachten maatregel, door te zetten, zonder dat de rust in de stad daardoor nog in het minst was gestoord geworden. Het bevestigt zich dat de banneling dePotter zich uit het voorloo pig bestuur te Brussel heeft verwijderd. De redenen die hem hiertoe hebben genoopt heeft hij in een brief aan dat bestuur aldus opgegeven Ik beschouw het nationaal congres slechts als eene vergadering die door het voorloopig bestuur is bijeengeroepen, 0111 onze nieuwe maatschappelijke orde te regelen. De voorloopige regering die zelve het congres belegd heeft is in mijne oogen van vroegere dagteekening. dan het congres; haar gezag ligt buiten die vergadering; zij moest on zijdig tusschen het volk en liet congres zijn, cn de besluite»- van de meerderheid dier vergadering uicvoeren maar met dat al onafhankelijk van dezelve biijven. Dit gezag moest zich staande houden, tot dgt no pens de regering van Belgie stellig zoude beslist zijn. Telkens wanneer eene oppermagtige vergadering alleen tegen over de minderheid staatis niets gemakkelijker dan dat die minderheid eenen steun bij de massa des volks zoekt om de meerderheid en met haar de geheéle vergadering om ver te werpen. Van dat oogenblik af begint eene geduchte omwente ling die in regeringloosheid ontaardt-tot dwingelandij en wat nog erger is tot eene tegenomwenteling leidt. Dit is de geschiedenis van het Frnnsche nationale congres van bet keizerrijk en van de herstelling der Bourbons; ik wenschte wel dat het niet ook het lot van Belgie wierd. Als lid van het centraal com- mité oordeelde ik dat mij het gezag toekwam om het congres te heiden en te besturenom het congres tegen het congres zelf te verdedigen. Dit zijn, zoo als gij wéét, de voorname redenen waarop ik mij beriep, om u voor eenen misstap te behoedendie mij onherstelbaar voorkwam-, <yj, dien ons weiligt het vaderland inaar zeker de geschiedenis eenmaal verwijten zonde. Gij hebt gemeend u daaraan nier1 te moeten storen; ik beklaag mij kwestie maar eens zal mogen spreken. Leve de vrijheid Het Belgisch leger is, volgens deskundige ooggetuigen zoo slécht mogelijk zamengesteld en heeft gebrek aan velerlei oorlogsbehoeften en kleedingsstukken. Er heeft vee! desertie plaats. Een aantal lotelingen der landmilitie, door het provisioneel gouvernement opgeroepen, is reeds naar zijne haardsteden wedergekeerd. Zoo er een inval plaatshad, zou misschien weder alle man te wapen komen, en den-bandieten-oorlog hervatten, waarin de Belgen tot dus verre zoo gelukkig waren. Dit' neemt echter niet weg, dat zij zeer veel moeite hebben met de organi satie van hunne zoogenaamde armee. De officiële opgaven brengen die op 20,000 man, waarvan tien duizend man in Antwerpen of derzelver omstVekeneven als wij' reeds voor eenigen tijd gezegd hebben, Deze tien duizend man staan onder bevel van Nijpels en zijn verdeeld in drie brigaden. De eerste legert bij West.Wezel, Capelle, Calmhout, en Hoogstraten; de tweede bij Turnhout en de abdij Postel; de derde be waart de stad Antwerpen. Alle Belgen, tot den ouderdom van vijftig jaren incluis, worden op geroepen voor de garde nationale. Onze schurterlijke dienst vonden zij te zwaar; thans vordert men tienmaal meer; maar men vordert het uit naam der vrijheid en dat woord alleen begoochelt geheel de smalle ge meente. liet lid van het voorloopig bestuur van de LCeyer is van zjjne zending naar Londen te Brussel wedergekeerd. Men moet zich verbazen over het verhaaldoof hem aan het natio naal congres gedaanwegens zijn wedervaren cn den uitslag zijner zen ding bij het Engelsch gouvernement. Hij zegt, in betrekking als burger, ook een mondgesprek met den Prins van Oranje te hebben gehadwaarin hij aan Z= K. H. zou hebben gezegd dat cr voor hem geene kans op de kroon van Belgie was, en het zelfs meer dan onvoorzigtig zijn zou, indien hij in het congres sceninien ten zijnen voordeele wilde verkrijgen. BREDA den 22 november. Op de tijding, dat de muitelingen zich te Nispen en Etten genesteld en zelfs te Ilozendaal zich vertoond had denlieeft de generaal van Geen order gegevendat de vrijwillige ja gers, Leydsche studenten, van Oosterhout naar 's Priusenhage cn het Ginneken optrokken, alsmede de kurassiers van Teteringen opmarcheer den. Zatnrdag middag kregen een deel der 2de en pde afdeelingen in fanterie, alsmede afdeelingen der Haagsche en Rotterdamsche schutte rijen, hier in garnizoen, mede bevel om uit te trekken; de troepen, werden verdeeld 'in twee kolonncswaarvan de eene op Rijsbcrgen, dé andere op Etten trokken; de generaal van Geenvan deszelfs staf ge volgd, verliet mede de stad. De-gezamelijke troepen, aan hunne bestem ming gearriveerd zijnde, begonnen de lanciers het dorp Etten te omsinge len, terwijl het 2de bataillon jagers het dorp indrong, met dat gevolg, dat de muitelingen, geheel omsingeld zijnde, een groot deel der hunnen aan dooden verloren, terwijl de overige meest gevangen zijn genomen; van onze zijde is de kolonel Bversvan de jagers, door een schamp schot ligt aan den hals gewond overigens is ons verlies onbeduidend. De generaal van Geen heeft vier notabele inwoners van liet dorp ge vankelijk binnen deze stad doen brengen en eene contributie aan het dorp opgelegd. De vijanden zijn uit die streken verjaagd, en men wacht te gen morgen of overmorgen de uitgetrokkene troepen terug. Bij gelegenheid dat op den 20 eene patrouille hussaren bij het nazetten van muitelingen, welke te Rosendaal waren geweest, den Ancwerpschen weg was opgereden, is de luitenant van Pborst door een schot van achter de struiken zwaar in den linkerschouder gewond geworden. De majoor Laasman van de 3de afdceling infanteriete Brussel gevangen geweest, is door de muiters ontslagen geworden en heden te Breda gearriveerd. SLUIS den 18 november. De verjaardag van II. M. onze geliefde en geëerbiedigde Koningin benevens de gedenkwaardige verlossing van ons dierbaar vaderland in-1813, is heden alhier op de gewone wijs met het uitsteken der vlaggen van de torens publieke en partikuliere ge bouwen gevierd. OOSTBURG den 18 uovember. De verjaardag van onze geliefde Koningin en van Neerlnuds onafhankelijkheid werd heden alhier door klokkengelui, door het uitsteken der vnderlandsche vlag-van den toren en van vele-openbare en bijzondere gebouwen, als ook door het para deren der bezetting, plegtig gevierd. Uit veler harten rees daarbij eene verzuchting ten hemel tot hei! van Vorst en Vaderland met de harte lijke bede, dat pod die deze plaats nog onlangs zoo bijzonder be waarde tegen de overmagt van vreemde troepen haar verder beveiligen moge, zoowel tegen krijgsgeweld als tegen alle listen en lagen, om haar van het dierbaar vaderland te scheiden. Op verscheidene andere plaatsen van dit district werden ook de on- dubbelzinnigste blijken van vaderlandsliefde gegeven. Reeds voor het aanbreken van den dag wapperde Neerlands vlag van den toren te Sluis, cn spoedig was bijna ieder huis daarmede versierd. Het kleine Walen land Kerkje, waar men den steiligen last van Gregoire om de oproers- vlag-te heischen, versmaad had, prijkte, als van ouds, met de vaan

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1