N\ i59. MIDDELBURG SCIIE COURANT. Zaturdag 20 November 1830. NIE ÜJVST1J DINGEN. nejjeiilande n. PUBLICATIE. Burgemeester en wethouders der stnd middelburg, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, in aanmerking nemende de binnen deze Gemeente bereids gedane aanbiedingen, zoo voor de mobile Schutterij, als voor de dienst bij het Leger en voor de Armade op de Rivieren, en verlangende deze aanbiedingen, zoo veel mogelijk, nog aan te moedigen en te vermeerderenwillen bij deze dezer Stads In- en Opgezetenen, met den mecsten ernst en aandrang, andermaal hebben opgewekt en aangespoord om aan de roepstem des KoningsTE WAPEN! gehoor te geven, en om gebruik te maken van de gelegenheden welke voor een ieder zijn opengesteldom het Vaderland ter hulp te snellen en welke voornamelijk bestaan in i°. die van de dienst bij de Infanterie, met handgeld; 2°. die voor de dienst bij de Infanterie of Kavallerie van het Leger; 3°. die voor de Militaire dienst of mobile Schutterij, door Ambtena ren, en die voor de bijdragen van niet uittrekkende personen; 4°. die voor de dienst bij de sedentaire Schutterij, en 5°. die voor de dienst bij de Marine. Wanneer een iegelijk die roepstem hoorten daarbij beseft dat het gevaarwaarin het Vaderland verkeert, groot isdat onze dierbare Ge boortegrond met Roof en Plundering, om niet meer te zeggen, veel- ligt bedreigd wordt, en dat zorgeloosheid te dezen den ondergang van geheele Gemeenten kan ten gevolge hebben dat daarentegen aan de ach terblijvende Betrekkingen ruime bijdragen door het Stedelijk Bestuur zijn verzekerd; dat hij die tot verdediging van het Vaderland zich aanbiedt, bij het strijden voor hetzelve zich ten allen tijde de aangenaamste zelfs- voldoening verschaft; dan voorzeker zal elk regtgeaard Nederlander zijne eer en pligt niet kunnen verzakenmaar zich opgewekt gevoelen om uit gehechtheid aan KONING en VADERLAND, zich alle opofferin. gen te getroosten en aangevuurd vinden om te Wapen te snellen, onder de banieren van Oranje, onder de banieren van eenen Vorst, dien niets tè zwaar valt om het Nederlandsche Grondgebied der trouw geblevene Gewesten te beveiligen tegen een oproerig Volk, hetwelk eed en pligt verzakendeniets onbeproefd heeft gelaten om de maatschappelijke orde den bodem in te slaanen zoo vele slagtoffers van deszelfs booze po gingen te maken. Te JVapen dan Ingezetenen dezer Stad en Gemeente voldoet aan uwen pligt als Nederlander! Laat gecne zorgeloosheid, gebrek aan moed, of vrees voor uwe achterblijvende Betrekkingen u weerhouden; Gijlieden hebt eene regtvaardige zaak te bestrijden. Het geldt het behoud van den Grond waarop gij geboren zijthet geldt de handhaving van Rust en Orde, het geldt eindelijk de duurzame Onafhankelijkheid van 's KO NINGS Troon. En gijlieden ook die buiten de mogelijkheid zijt om uit te trekken voor u is eene gelegendheid opengesteld om hetzij door geldelijke bij dragen hetzij door het leveren van Wapenen, Uitrusting-stukken of andere Behoeften, hetzij door het bezorgen en Equiperen van Vrijwilli gers, het uwe bij te dragen tot ondersteuning van de Gewapende Dienst en tot stijving van 's Rijks Schatkist: maakt van deze gelegenheid ge bruik met welgevallen worden ook deze bijdragen door den KONING aangenomen 1 Burgemeester en Wethouders vertrouwen dan ook dat een ieder, bij nadere overdenking van den toestand des Vaderlands, meer en meer zich zal voelen opgewekt om met andere Steden en Gemeenten in het Rijk Ce wedijveren, om zich rond den Troon van onzen geliefden KONING te scharen en om met verdubbelden ijver de Wapens op te vatten ten einde niet te ontaarden van zijne heldhaftige Voorvaders die goed en bloed voor de zaak des Vaderlands eenmaal hebben veil gehad. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden aangeplakt mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 18 November 1830, Burgemeester, en Wethouders voornoemd LANTS11EER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb J. F. BIJLEVELD, Secretaris. AANBESTEDING. Onder nadere approbatie van het Departement van Oorlog, zal door den Militairen Intendant in de Provincie Zeeland, op den 23 Novem ber 1830, des middags ten ia uren, op het Raadhuis te BATH voor eenen onbepaalden tijd worden aanbesteed de Leverantie van VLEESCII BRANDHOUT en LEG-STROO, voor de Troepen tot het Garnizoen van het Fort Bath behoorende, te beginnen met den 1 December van De inschrijving zal geschieden til} bcsiuccn Biljetten op Gezegeld pa pier, en moeten bevatten de prijs voor ieder artikel afzonderlijk per ration, zijnde voor het Vieesch 25 Looden. Nederl. gewigt; het Brand- hout jfy Wisse Neder!.en van het Leg-Stroo 5 Nederl. Ponden. Genoemde Biljetten zullen tot opgemeld tijdstip kunnen geworpen worden in eene gesloten Bus, welke ten dien einde bij 'net Plaatselijk Bestuur is gedeponeerd, alwaar, zoo als ook bij de Stedelijke Regering te Coesde Conditiën en Voorwaarden ter lezing liggen. Geene Biljetten kunnen in aanmerking komen, wanneer de Inschrij. vers geene bewijzen kunnen overleggen van hunne solvabiliteit en die hunner twee Borgen. Insgelijks zal op den 24 November, des middags ten 12 uren, eene soortgelijke Aanbesteding plaats hebben op het Raadhuis te VERE voor eenen onbepaalden tijd, beginnende met den 1 Januarij 1831, voor de leverantie van bet benoodigde VLEESCH, aan het Garnizoen aldaar alwaar ook de Inschrijvings-Biljetten vóór dat tijdstip in eene beslotene Bus moeten worden gedeponeerd, en ook tevens de Conditiën en Voorwaarden ter lezing liggen. Vlissihgen, den 17 November 1830.' De Militaire Intendant voornoemd VAN IIAEFTEN. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 13 november. Men heeft alhier het berigt ontvangen, dat de heer Cartwright (secretaris bij de Engel^sche ambassade in 's Gra- venhnge) en de heer Bresson, Fransch legatie-secretaris, die met eene bijzondere zending naar het provisioneel gouvernement te Brussel belast zijn, aldaar aangekomen, en den 9, den dag vóór de opening van het congresaan genoemd gouvernement zijn voorgesteld. Omtrent den aard hunner zending wordt van verschillende zijden gemeld, dat dezelve ge heel vredelievend is dat dezelve zou strekken om eenen wapenstil- 1 stand tusschen Holland en Belgie tot stand te brengenten gevolge van welke de Noord-Nederlandsche troepen de citatel van Antwerpen zouden moeten ontruimen, en, van de andere zijde, de Belgische vrijwilligers alle operatien in Noord-Braband zouden moeten staken, met in achtne ming van het Hollandsch grondgebied, zoo als hetzelve vóór 1814 be stond en met overlating van MaastrichtVenlo en Stants-Vlaanderen aan de Hollanders. Deze vorderingen zouden in oen protocol van de groote mogendheden zijn uiteengezet geworden. Aangezien met de grootste zorgvuldigheid voor het behoud van de openbare orde en rust gewaakt wordt, hebben zich alhier geene nieu we teekenen van wanorde opgedaan. 's GRAVENHAGE den 17 november. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is het ontwerp van wet tot vast stelling der som, welke gedurende 1831 tot aankoop en aflossing van schuld zal besteed worden, met 40 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij het ontwerp van wet omtrent de ligting der nationale militie, in die zelfde zitting der Tweede Kamer ingekomenwordt onder anderen vastgestelddat de ligting der nationale militie over het jaar 1831 bepaald wordt op één man de drie honderd zielen, gerekend op de bevolking, zoo ais die is vastgesteld op den 1 januarij 1829; dat de inschrijving voor de ligting van 1 831 een aanvang zal nemen op den 1 december eerstkomende; dat alle ingezetenen, geboren in het jaar 1812, véór den 2osten der maand december aanstaande zullen moeten worden ingeschreven, en dat de sluiting der registers op den 28 daaraanvol gende zal plaats hebben. Als plaatsvervangers voor deze ligting zullen worden toegelaten alle ingezetenenonverschillig in welke provincie zij gevestigd zijn en hoe lang zij daarin gewoond hebben. De nommer- verwisseling wordt toegestaan aan alle geloot hebbende personen, van hetzelfde inilitie-distriktenz. Er zie: het licht eene nieuwe redactie van het ontwerp van wet betreffende de geforceerde geldleening naar evenredigheid der grond - en personele belastitmenen de uitgifte van schatkist-biljetten. Volgens dete nieuwe redactie zal men nu in die geforceerde leening moeten be talen eene som gelijk staande met bet geheel van den aanslag over 1830 in de grondbelasting op de gebouwde, en met de helft van dien aanslag in de ongebouwde eigendommen. De laatste eigendommen heeft men dus eenigzins willen ontlasten. Daarentegen zal men in deze geforceerde gtldleening moeten betalen eene som gelijk staande met den geheelen onslag over 1830 in de personele belasting en in het patent.rcgtzelfs verhoogd, als volgt: In de gemeenten beneden 10,000 zielen, voor d« aanslagen van f 50 tot beneden f 60 niet een vierde van 60 tot bmeden f 70 met de helftvan f 70 tot beneden f 80 met drie vier- d»n en van 80 en daarboven met het geheel of verdubbeld. In ge- ncenten van 10,000 toe 25,000 zielen, voorde aanslagen van f 75 tot buieden f 90 met een vierde; van f 90 tot beneden 105, met de bóft, van 105 tot beneden 120, met drie vierden, en van 120 ei daar boven met liet geheel of verdubbeld enz. De termijnen van baaling blijven nog dezelfden, 30 November, 31 December en 31 Jainarij. Hij den eersten termijn van betaling zal het aan hen wier aaislag in eene gemeente minrierd an f 30 bedraagtvrij staan omte- gm afstand der recepissen aan de schatkistdenzelven aanslag te kwijten dtor een vijfde of 20 ten honderd van dien aanslag te betalen. De viijsteilingen blijven als in de eerste redactie bepaald was. Men rekent m op deze wijze 14,000,000 te zullen bekomen, en dus 3 millioen nuider dan volgens de eerste redactie geraamd was. Om nu deze 3 mil- li»en te vinden, stelt de nieuwe redactie voor om in plaats van 12 mil- li»en voor 15 millioen aan <5 prets. schatkist-biljetten uit te geven. Iit rentegevend papieren - geld zal in 1831 in alle belastingen in beta- liig kunnen worden gegeven doch telkens voor nieuwe uitgifte door de schatkist vatbaar blijven. Volgens het Journal de la Haye van heden zou Z. M. voor het otgenblik uit zijn bijzonder fortuin inde dringende behoeften der schac- ki;t voorzien hebben door dezer dagen eene menigte gouden staven aan hem toebehoorende uit London te laten komen, en daarvan voor verscheidene millioenen aan tiengulden-stukken te doen slaan om voor da publieke behoeften gebezigd te worden. Door de ingezetenen van Amsterdam isde som van honderd en tien duitend guldens bijeengebragt, om in het lot van de vrouwen en kinderen der uittrekkende schutters te voorzien. Waar zóó bijgedragen wordt (z<gt de Stnats-Cournnt) 0111 den uittrekkenden krijgsman wegens het lot zijner achterblijvenden gerust testellen, daar zal het aan geene armen onbreken om Vaderland en Vorst te helpen schragen THOLEN den 18 november. I11 den afgeloopen nacht, omstreeks elf urm werd er door de buitenwacht der landlieden aan den polder Denrlo in deze gemeente sein gedaan van de nnnnndering van verdachte vaar- tugen en te gelijker tijd een onderhouden geweervuur ter zelfder plaats geloord. De patrouille der burgerwacht binnen de stad zulks ontdek- keide, gaf daarvan onmiddelijk aan die wacht kennis, en werd vervol- getsovereenkomstig de bestaande ordersonverwijld de alarmtrom ge roerd. Dit had ten gevolge dat binnen weinige minuten alle de gewa- peide burgers zich op dc bepaalde loopplaats bevonden en met hen refe anderen, van zoodanig wapentuig voorzien als zij zich haddert kumen aanschaffen, welke, nadat de burgemeester vrijwilligers tot adsi- sfeitie van den buitenpost gevraagd had, alle zonder uitzondering zich dan-toe aanboden, zoo dat liet bestuur met moeite de uittrekkenden tot eei bepaald getal konde beperken en een genoegzaam aantal manschnp- pei overhouden 0111 de posten binnen de stad te bezetten. Volgens het

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1