N\ i38. MIDDELBURGSCHE C OÜRA N T. Donderdag C. E. SCHUTTERS. DIRK APPEL, Secretaris. 18 Nóvembcjf 1Ö30. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland brengen bij deze ter kennissö Van alle de In- en Opgezetenen dezer Gemeente, dat Z. M., bij besluit Van den 12 October jl., den Heer Fan Dam van IsscltLid van de Tweede Kamer der Staten-Generanlheeft vergund eene Kompngnie vrij willige Jagers op te rigten en zulks onder den naam van Frijwillige Jiigers van van Dam en noodigen mitsdien alle de In- en Opgezetenen dezer Gemeente uit, welke genegen mogten zijn ter verdediging des Va derlands bij voorschreven Korps dienst te nemen zich deze vernieuwde gelegenheid, welke hun wordt aangeboden, om voor het Vaderland té strijden, ten nutte te maken, en zich tot dat einde bij den Bevelhebber derzelve te 1'hiel zoodra mogelijk aan te bieden. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Courant geplants. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSIIEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. B1JLEVELD, Secretaris. Nog heden en morgen vaceert de heer .7. Somon ten zijnen huize in de Bogaardstraat, des morgens van 10 tot 1 uur, tot de ontvangst van DEKENS waaraan onze Krijgslieden zoo dringend behoefte hebben. Morgen den 19 des voormiddags ten 11 uren, heeft alhier de aan besteding van VLËESCIi plaats, door de Commissie tot Uitdeeling van Spijs voor Minvermogenden. KORPS MARINIERS. eerste divisie. De BROOD-COMMISSIE der iste Divisie van het Korps Mariniers in Garnizoen te Flissingen zalonder nadere approbatie van het Depar tement voor de Marine en ten overstaan van den Plaatselijken Komman- dant dier Stad, op den 25 November 1830, aanbesteden, de leverantie van het benoodigde MUNITIE-BROOD voor den jare 1831. De voorwaarden dezer aanneming liggen van den 18 tot en met den 25 November, van 's morgens 10 tot 's middags ia uren, ter lezing op het Bureau van den Plaatselijken Kommandanten op dat van den Isten Luitenant fungerenden Kwartiermeester van bovengemelde Divisie, Middelburg 2 November 1830. Reeds voor lang, maar vooral in deh afgeloopeu winter, is de al- fccmeene wensch gepitdat aan eene bijzondere Commissie zamenge- steld uit gecommitteerden van de onderscheidene gesubsidieerde Armbe sturen, het beheer wierd opgedragen over alle liefdegiften, zoo in geld als in geldswaarde, welke de zoo algemeen bekende mildadige Inge zetenen dezer Stad gewoonlijk tot voorziening in den nood der Armen en Noodlijdenden, gedurende het Wintersaizoenwel gelieven af te zonderen welke Commissie alzoo zoude zijn belast met de ontvangst inzameling of overname dier giften met de aanschaffing van die be- noodigdhedenwaaraan de Armenzoo ook de anders ijverige werk man bij gemis aan werk het meeste gebrek hebben met de ver- deeling in evenredigheid van de bevolking en behoeften der Armen en Noodlijdenden van iedere gezindheid der aangeschafte voorwerpen, mits gaders van de zoodanigeals aan genoemde Commissie verder mogten worden aangeboden; en eindelijk met het uitreiken aan de respeCtive Armbesturen van het naar dien maatstaf verdeeldeten einde daarvan voor derzelver Armen en Niet bedeelde Behoeftigenhet Verdere noo- dige gebruik kunne worden gemaakt, en tijdelijke bedeelingen gedaan. Met overleg van de Stedelijke Regering en onderling genoegen van de respective Armbesturen is zoodanige Commissie thans daai'gesteld. De Leden van dezelve, door de Edel Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouders geagreëerd, zijn: Uit het Coilegie van Regenten over den Algemeenen Armende Heer Voorzitter van hetzelve Coilegie, en Jonkheer .7. van Reigersberg Fersiuys. Uit het Nedcrduitsch Hervormd Armbestuurde Heeren S. Roclse Lz. en C. E. Schutters. Uit het Roomsch-Katholiek Armbestuurde Heer .7. 77. Sistermans. Uit het Evangelisch-Luthersch Armbestuurde Heer A. Lang. Uit het Israëlitisch Armbestuurde Heer N. IV. Praag. Benevens de Heer Dirk AppelAmanuensis van Regenten over den Algemeenen Armen als Secretaris. Gemelde Commissie, hare betrekking aanvaard hebbendeheeft dezelve de eer Middelburgs In- en Opgezetenen daarvan kennis te geven. Voorzeker behoeven Middelburgs weidenkenden geene opwekking oin gemelde Commissie, vooral in deze drukkende en zorgvolle tijden, door milde bijdragen in staat te stellentot bereiking van derZeiver zoo wcnschelijk Hoe!de zoo veel mogelijke te gemoetkoming na melijk in het lot der Armen en Niet bedeelde Behoeftigen van alle gezindhedenof de voorziening in derzelver behoeften gedurende den Winter noch zal het noodig zijn 'het nuttige en doelmatige van de zamonstelling der Commissie aan te tclonen. De blijken van meiisch- lievende en hartelijke deelneming in het lot der Armen en van Behoef tige natuurgenooten zijn te veelvuldig, dan dat de Commissie aan hun nen ijver, 0111 op nieuw bijstand te bieden, in het minst zoude twijfe len. Hetzij alleenlijk der Commissie vergund, de edelmoedige ge vers en helpers van noodlijdenden te verzoeken om de bijdragen aan haar, of wel aan één der ondergeteekenden te willen doen toekomen, ten einde de Commissie weldra in de gelegenheid te stellen tot het aan schaffen van die behoeften en benoodigdhedenzoo van Brandstoffen en Levensmiddelen, als van Ligging- en Kleedingstukkenwelke, gedu rende den Winter welligt bezwaarlijk, en zeker tot hoogere prijzen dan thanszouden te bekomen zijn waardoor het belang der Noodlij denden voorzeker merkelijk zonde worden bevorderd. De Commissiebelast met de Ferzorging in den nood der Armen eti Behoeftigen DE STOPPELAAR, President. J. H. SISTERMANS. J. van REIGERSBERG VERSLUYS A. LANG. S. ROELSE Lz. N. W. PRAAG. De DIRÉCflÊ van het Arm Cast- ep IVévshuis té VLtSSlbiGÈft wenschende bevorderlijk te zijn aan de voorziening in de behoefte viitt Plakselter verpleging van de gewonden in het Leger eh tip de Scllepert van Oorlog, noodigt dé Ingezetehen harer Stad uit, om aan dezelve ZOd veel geschikt Linnen doenlijk toe te benden ten einde daarvan doüf hunne Geadministreerden Plüksel te dden vervaardigen. GROOT-B 11 ITTANJE. LONDEN den 13 novemberHet ministerieel blad Vefzeitett stellij}, dat de heer van de Weyer, als lid van het provisioneel bestuur Vatl Brussel, eene zeer voldoende conferentie met den hertog van Welling ton heelt gehad en dingsdag van tien hertog eene boodschap PntVahgeti heeftten gevolge van welke hij hem woensdag zijne Opwachting heefi gemaakt, wanneer de hertog hein in de Frnnsche taal op zijn woord Vad eer verzekerd heeft, dat er geen voornemen bestond, in geen gevalütll tusschen beide te komen in het bestuur van Belgie dat de conferentiett alleen dienden om een einde aan het bloedvergieten te makenen dat hij hoopte, dat de Belgen hunne regering zoodanig zouden inrigten dat ijj gegne aanleiding tot toekomstige verschillen in Etiropa Zou gevert. 's GRAVENHAGE den 13 novemberIn de Zitting van de Tweedö Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de centrale afdeeling verslag gedaan wegens het ontwerp van wet, betreffende de vernietiging vatl staatsschuld in 1831en is besloten de beraadslagingen over dit oiuWcrp te bepalen op den 16 dezer. Door vier leden, de heeren d%Escury van Heinenoordvan Alphen van Nes en Luzac is een ontwerp van adres aan den Koning voorge steld ten doel hebbende om eene herecniging met België voor te ko men, hetgeen mogelijk het gevolg der bemoeijenissen van de groote mo gendheden van Europa te Londen zijn koude. In deze zitting is het ontwerp van wet betrekkelijk den omslag dW grondbelasting over 1831 met 37 tegen 7 stemmen aangenomen; daarlid is ook het ontwerp van wet, houdende voorloopige bepalingen omtrent de begrooting over 1831aangenomen, en wel met 45 tegen a stemmen, Nog voortdurend komen er meer of minder aanzienlijke giften eit manschappen, paarden, kleedingstukken, geld enz., bij de. onderscheldena departementen van algemeen bestuur in. 'Wij hebben daaronder opgtt- merkt giften van Roomsch-Katholijke Pastoors, welke vergezeld gingeit met hartelijke wenschen voor Koning en Vaderland alsmede de opbrengst cener vrijwillige inschrijving of kollecte, groot 1400 gulden, gedaan i(t het naburig Scheveningenwelke door de Hervormde predikanten cit Rpomsch-Katholijke geestelijken bijzonder was aanbevolen. Gisteren is het korps Leydsche studenten uit Leyden naar Breda vertrokken. Alvorens Leyden te verinten, is het korps studenten vall die hoogeschool door den rector magnificus van Assenin de St. Pie terskerk bij het'graf" van den onvergetelijken Jan Melchior Kcmpcrop eene plegtigc en aandoenlijke Wijs aangesproken, waarna hetzelve, on der den toevloed en het gejuich van dnizendc ingezetenen, met schui ten naar Rotterdam is overgevoerd in welke stad de heeren studenten met de meeste hartelijkheid zijn ontvangen en op daartoe door de bewo ners zelve gedane verzoeken 111 de aanzienlijkste huizen zijn gelogeerd. Den 11 dezer is het veldbataillon Groninger schutterij, sterk 6aa man uit Groningen gemarcheerd. De berigten van den generaal Chassé, uit het kasteel van Antwer pen, zijn bij voortduring zeer gunstig, en houden onder anderen in, dat dezer dagen, onder begunstiging van eenen dikken tnist, een schip met manufacturen, aan zekeren Cassiers toebehooreudedoor onze sche pen heen, in de haven van Antwerpen had weten binnen te sluipenJ doCh dat de generaal, zoodra hij daarvan verwittigd was, aan de gezag voerders irt de stad had doen wetendat het schip dadelijk weder op stroom moest worden gebragt, zullende hij in het tegenovergestelde ge val de geslotene overeenkomst als verbroken aanmerken, Deze bedrei ging heeft zoo veel uitgewerktdat het schip dadelijk weder op stroom is gebragt, en reeds voor Liefkeushoek was aangekomen. De Antwer penaars schijnen wegens dit voorvalhetwelk hunne stad aan nietiWtf gevaren bloodstelde zoo zeer op Cassiers die anders een der raddraai- jers bij de jongste gebeurtenissen is geweestverbitterd te zjjd gewor den dat zij hem van de beurs hebben verjaagd en het gemeen Zijne wo ning heeft willen plunderen. Ofschoon bij de regering nog geene Stellige berigten wegehs het Ver lies van Venlo zijn ingekomen, is het toch hoogstwaarschijnlijk, dat dia stad, ten gevolge van eenen aanval van den overgeloopen generaal Üaine door verraad van binnen ondersteund, in handen der muitelingen is ge vallen. Er zijn ten minste ongewapende soldaten van de niet zeer sterke bezetting van Venlo te Maashees aangekomqn, Het laatste berigt vatl iden .generaal Schepern die in Venlo bevel voerde wns r*n den 10 novemberen eindigde daarmededat men houwitsers itl de stad begon te wèrpen. Ten gevolge van de tijdingen uit Venlo heeft de generaal de Afatt de vesting Grave in staat van oorlog verklaard. GOES den 13 november. Ook binnen deze stad is men niet achter lijk geweest, om, in de tegenwoordige omstandigheden, waarin het va derland zich bevindt, blijken vatl belangstelling te geven, en deel te nemen aan de onderscheidene gelegenhedenwelke door Z. M. aange boden en dienstig geoordeeld zijn, Behalven een aantal jongelingenwelke reeds bij onderscheidene korp sen ils vrijwilligers dienen en zich op éigen kosten geëquipeerd héb ben zijn anderen als vrijwilligers voor het leger ingeschreven 39 per sonen hebben zich vrijwillig gevoegd bij het mobile gedeelte der stede lijke schutterijhetwelk in het geheet bertiaagt 95 man «rtderenf.Abij het sedentaire gedeelteterwijl eene kompngnie van vrijwillig gewapende burgers zich, tot bewaring en handhaving van rust eh orde, aan de stedelijke schutterij aangeslotenen tot officieren verkozen heeft: als ka pitein, den heer A. Toutenhoofdals isté luitenant' deh heer rnt. M.Pt Biaauwheenen als 2 de luitenants, de heeren .7. Fransen van de .Putti én J., van den 'J hoorn welke heeren, ingevnjge koninklijk besluit van den 4 october dezes jaafsdoor liet hoofd Vatl het plaatselijk bestaor

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1