courant. N°. 135. MIDDJRLI2Ï RGSCflE Donderdag 11 November 1830. NIE UfrSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. BEKENDMAKING. Burgemeester cn wethouders der stad middelburg, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland ondcrrigt zijnde geworden dat de ligging van den Soldaatin liet iste District dezer Provincieeene on verwijlde voorziening vordert, vooral hij de toenemende nachtkoude, Doodigen oiits deze alle de In- en Opgezetenen dezer Gemeente met den meesten aandrang uit, om het hunne bij te dragen, ten einde den Sol daat die door de plaats hebbende tijds omstandigheden thans zonder Deksel in het Stroo gelegerd is, te gemoet te komen, door het leveren van éénmans Dekens, zullende bij ontstentenis daarvan tweemans De kens mede worden aangenomen. En daar pligt en igevoel gebiedend vorderen, om, ten aanzien van deze zoo onmisbare, behoefteden ter verdediging van het Vaderland zijn leven veil hebbenden Krijgsman te helpen, zoo vertrouwen Bur gemeester en Wethoudersdat eene enkele uitnoodiging aan de mensch- lievendheid der In- en Opgezetenen dezer Gemeente gedaanvoldoende Zal zijn om, door het bezorgen van een genoegzaam aantal DEKENS, waarvan de hoeveelheid voor deze Gemeente op 1484 stuks is bepaald, den stand van zaken, waarin de Soldaat zich thans bevindt, zoo veel mogelijk te doen ophouden, cn aan denzelven eene betere ligging te verschaffen. Tot het ontvangen van opgemelde Dekens zal worden gevaceerd door den Heer Agent van Kazernering, en zulks tegen afgifte van Recepis- *en in het lokaal der nieuwe Waag, in te gaan in de Wagenaarstraat Lett. D. No. 3, op den 11 ia en 13 dezer, van des morgens ten 9 tot dés namiddags ten 1 uur, terwijl de zoodanigen die mogten verlan gen betaling te verkrijgen voor het door hen geleverd wordende, ver zocht worden hunne schriftelijke opgaaf daarvan bij voormelden Heer Agent-in te dienen; zullende, voorzoo veel nood, de opgegevene waar de dier Dekens aan het Departement van Oorlog worden aangevraagd met dien verstande, dat, bij aldien er gebruikte Dekens mogten worden geleverd de waarde daarvan bij de aflevering door onpartijdige deskun digen zal worden geconstateerd. En opdat niemand hiervan onkundig zij, zal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 8 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb, F. BIJLEVELDSecretaris. - AANBESTEDING. Op den 20November aanstaande zal, bij het Departement van Oorlog, worden aanbesteedde leverantie, per Provincie, van de Fourages aan de onderscheidene Korpsen te Paard van Zr. Ms. Troepen, uitgezonderd het Korps Maréchaussée voorden termijn van twaalf maanden, ingaande met den 1 jannarij 1831; op de voorwaarden, welke ook ter Griffie van het Gouvernement van Zeeland te lezen zijn. De COMMISSIE van BESTUUR over de Armen-Inrigtingcn en /innen Scholen, te Middelburg, brengt bij deze ter kennis van de Ingezetenen, dat ter voorziening in de behoefcen van Pluksel ter verpleging van gewonden in het Leger en op de Schepen van Oorlogdoor haar de noodige maatregelen zijn genomen dat door de Gealimenteerden in het Werkhuis, van het tot dat einde bezorgd wordende Linnen Pluksel zal worden vervaardigd. Middelburg, 10 November 1830. Hec is der COMMISSIE belast met de verzorging in den nood der Armen en Behoeftigen, tot een wezenlijk genoegen te mogen ontwaren, dat derzelver zamenstelling bijval vindtnaauwelijks toch was zulks ken baar, of zij ondervond reeds ondersteuning en medewerking tot berei king van derzelver doel. Het is met gevoelens van opregten dank, dat bij deze melding wordt gemaakt van de ontvangst der volgende aan haar overgemaakte Giften te weten Den 6 dezerdoor den Heef A. Langvan een onbekenden 6. Den 8 dezer: door den Secretaris D. Appel, van Z. 52; van eene Dienstmaagd ƒ3,10van A.Z./5o; van drie Kinderen, uit hunnen spaar pot, 6. Door den Heer C. E. Schuttersvan een onbekenden ƒ15,60. Den 9 dezer: door den Secretaris D. Appel, van B. voor N. N.25 en 15, zamen 40van N. N. 50 van P. 50 van een onbe kenden twee Coupons Mctaliek ad ft. 25 ieder, 58,80. Door den Heer C. ESchutters van een onbekenden 15. Den 10 dezer: door Jonkheer Reigersberg Fersluijs van onbekenden, in geldswaarde 1000; van een onbekende 120. Namens de Commissie voornoemd DIRK APPEL, Secretaris. FRANKRIJK. PARIJS den 31 octoher. Het verhoor der gewezen ministers te Vin cennes is geëindigd. Men meentdat zij aldaar tot den voor de debat ten bepaalden dag zullen verblijven. De heer Trot, oud-kapitein van de keizerjijke garde, die hen thans op het kasteel van Vincennes bewaart, zal met diezelfde zorg in Parijs belast zijn. Zij zullen alhier in het Klein-Luxemburg hunnen intrek nemen. In de voor de gevangenen ge reed gemaakte kamers zal niemand toegang hebben dan hunne echtgenoo ten, hunne verdedigers en geestelijken, met wie zij mogten verlangen zich in het geheim te onderhonden. Voor andere bezoekers zijn afzon derlijke spreekvertrekken aangewezen. De stedelijke garde zal de wacht binnen 's huis en de nationale garde buiten het gebouw verrigten. Het schijnt, dat de openbare debatten in deze zoo aller aandacht boeijende zaak niet voor de helft der volgende maand zullen plaats hebben. 's GRAVENHAGE den 7 november. Z. Exc. de ambassadeur van Frankrijk is gisieren morgen van hier vertrokken zoo het heetnaar Parijs. Laatstleden Woensdag avond heeft sir Howard DouglasEngel- sche zaakgelastigde bij dit hof wegens de Ameiikaansche verschillen zich te Dordrecht in de daartoe gepreste stoomboot Prins Frederik ingescheept tiaar Antwerpenzijndenaflr men verhaaldemet eene gewigtlge «en- ding belast. Sommigen brengen dit dubbel vertrek in verband met onZ® Nederlandsche aangelegenheden. Alhier zijn aangekomen de luitenant-generaal Cunkcl en de genefaal- majoor van Bylandt. Dagelijks marcheren de mobile schutterijen tlit'onderscheidene ste den naar de vestingen. De Vriesche schutterijen hebben zich te Leeu warden vereenigd en vertrekken morgen over Harlingen, Amsterdam en Utrecht naar 's Hertogenbosch. Die van de stad Groningen beloopt een getal van niet minder dan 600 waaronder 240 vrijwilligersen zal eerst- daags uitmarcheren. Ruim honderd manschappen van het bntaillon jagers no. 1 zijn donderdag van hier naar Leyden gemarcheerdtot bewaking van het huis van militaire detentie in genoemde stad. Men verzekert, dat het jager.korps der Leydsche studenten deifn dezer naar 's Hertogenbosch zal vertrekken. Het Utrechtsche bestaan* de uit 250 jongelingen, is insgelijks marschvaardig. De houding van beide korpsen is uitmuntend. De stedelijke regering van Zierikze'e heeft van gotivernementswe» ge eene vereerende aanschrijving ontvangen ter betuiging van 's Ko- nings welgevallen over de bewijzen van vaderlandsliefde en trouw, doof hare ingezetenen bij de vrijwillige wapening aan den dag gelegd. Volgens berigten uit Antwerpen van den 5 dezer, is, ten gevolg® van plaats gehad hebbende onderhandelingen met de Citadelde volgen de overeenkomst gesloten: De zaken zullen bij voortduring in statu quo blijven. Het hervat ten der vijandelijkheden zal drie dagen te voren aangekondigd worden. (get.) F. Chazal. (get.) Baron CitASsé." De gouverneur der provincie de Robiano heeft verklaard dat het bovenstaande overeenkomstig is met de conventie, den 5 gesloten. In een verslag, door zekeren Vandenherreweghe die In Antwer pen den 26 en 27 octoher aan het hoofd der opstandelingen gestaan en als zoodanig de kapitulatie met den generaal Chassé gesloten heeft, aan het provisioneel bestuur van zijne verrigtingen gezonden worden aan den generaal Mellinet en de aanvoerders Niellon en kesscls de rampen geweten, die door het schenden van die kapitulatie over de stad zijn ge- bragt. Ook in het Journal (TAnvers, hoezeer thans meer of min onder invloed der opstandelingen geschrevenleest menonder dagteekening van den 30 october, de volgende merkwaardige verklaring, nopens het gebeurde in die stad „De onpartijdigheid maakt het ons ten pligt, te verklaren, dat de vreesselijke vijandelijkheden van eergisteren door eenen aanval tegen het arsenaal uitgelokt schijnen te zijn, hetwelk, even als het kasteel in het bezit der Hollandsche krijgsbenden moest verblijven.' Het fort Lillo is, den 2 dezer, door een' troep muitelingen aan gevallen. Dezelve zijn echter door de bezetting zoo wel ontvangen dat zij niet alleen zijn afgeslagenmaarmet achterlating van een der tiental dooden overhaast de vlugt hebben moeten nemen. Van onze zij de zijn slechts drie manschappen gekwetst geworden. Men verneemt, dat de Zuid-Willemsvaartdie van Maastricht naar 's Hertogenbosch leidt, thans weder tot op zekere diepte bevaarbaar is. Even als Breda en 's Bosch is ook de vesting Bergen-op-Zoom in staat van beleg gesteld. In eerstgeinelde vesting is de hoogleeraar 7. Bosscha benoemd tot auditeur-militair bij den permanenten krijgsraad. Het gerucht, dat er te Brussel eene nieuwe revolutie plaats zou gehad hebben, bevestigt zich niet. Ondertusschen zou volgens de be rigten van dJarde invloed van de Potter aanmerkelijk verminderen. BREDA den 7 november. De generaal van Geen, opper komraandant van het leger, wiens onvermoeide zorgen voor het welzijn zijner brave! soldaten zich steeds ondubbelzinnig kenmerken heeft heden uitgevaar digd de volgende Dag-order voor iiet Mobile Leger. Soldaten! Sedert het uitbarsten der onlusten in het Zuiden van ons dierbaar Vaderland, hebt gij niet dan met tegenspoeden te kampen gehad, waar van de voornaamste oorzaak het verraad uwer voorgaande wapenbroe ders was thans zijn uwe gelederen gezuiverd en het vertrouwen is' in uw midden hersteld. „De beleedigingendie wij met geduld binnen Brussel, Antwerpen en elders hebben moeten verdragende schandelijke wreedheden, de moorden aan uwe kameraden aan uwe officieren gepleegdja zelfs na dat zij hunne wapenen hadden nedergelegd en zich overgegeven hadden, de mishandelingen der zieken in de hospitalen het schenden der lijken uwer gesneuvelde Hollandsche wapenbroeders, dit alles roept om wraak 1 liet leger ontvangt alle dagen versterking; de zonen der aanzien lijkste en rijkste uwer landgenootende burgers van alle standen, scha ren zich vrijwillig aan uwe zijde om onder het oude beroemde Oran je.vaandel te strijden, hetwelk op de uiterste punten van onzen aardbol wappert. De keuze zal dus bij het leger niet twijfelachtig zijn: liever met eer te sterven dan met schande te leven „Op nu, soldaten! van den eersten tot den laatstenop nn, gij welgezinden vereenigt u om mij heen, aan wien onzen geëerbiedig- den Koning zijn vertrouwen heeft geschonken, uw generaal zal zlcji hetzelve trachten waardig te makenvolgt mijn voorbeeld en herinnert u soldaten 1 de dagorders welke zeggendat lafhartigheid en onge hoorzaamheid ten strengte gestraft, maar ook dat moed, beleid en trouw beloond zullen worden. „Hoort nogmaals, mijne wapenbroeders! zijt onverschrokken, en staat pal in her gevaar, hec is voor de regtvaardigste zaak, dat gij strijdt, ja gij zult uw eigen grondgebied voet voor voet verdedigen, uwe betrekkingen en al wat u het dierbaarste op aarde is, tegen öeti vjjand behoeden. Laat, even als bij onze voorouders, eendragt onze magt uitmaken, vergeet onze opofferingen nieten dat de leus van het gezamenlijk op gestane getrouwe volk altijd zijleve het Vaderland! leve de Koning! „Gegeven in hec hoofdkwartier te Breda, den 5 november 1833." Wij vernemen, uit eene even zekere als geloofwaardfg'é bfon,~dat de vesting Bergen-op Zoom zich in eenen geduchten staat val) verdedi*

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1