N\ i53. MIDDELBURG SCI II-: COURANT. Zaturdag 6 November 1830. NJE UfrSTIJ DINGEN. De GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND I In aanmerking nemende de behoefte aan PLUKSEL en VERBAND LINNEN welke er tot verpleging der Gewonden in het Leger en op de Schepen van Oorlog bestaatnoodigt alle Ingezetenen der Provin cie, zoo wel in de Steden als ten Platten Lande, uit, om door het le veren van ruime bijdragen in deze behoeften te helpen voorzien. De Gouverneur vertrouwt, dat ieder, uit het bezef van hetgeen meti aan de gewonde Verdedigers van den Geboortegrond verschuldigd is, zal wedijveren om daartoe het zijne bij te brengenen dat vooral Vrou wen en Dochtersgedreven door het haar eigen gevoel van meewarig heid hierin niet achterlijk zullen zijn maar eer en zelfvoldoening zul- len vinden om de gewonde Krijgs- en Zeelieden in hunne behoeften te gemoet te komen. Zullende de voormelde artikelen aan het Provinciaal Gouvernement of aan de Gebroeders Abrahamste Middelburg, welke zich reeds vroeger met de verzorging daarvan belangloos hebben belast, kunnen ingezonden worden, alwaar dezelve met erkentelijkheid ontvangen en verder bezorgd zullen worden. Middelburg, den 4 November 1830. VAN VREDENBURCH. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dezer Stad, van hunne zij de alles willende aanwenden tot bevordering der Vrijwillige Wapening in het Rijk brengen bij deze ter kennis van dezer Stads I11- en Opge zetenen, dat, ter gemoetkoming aan het verlangen van onderscheidene Ingezetenen, van heden af, ten Stadhuize zal geplaatst zijn eene ge- slotene Kist, tot het ontvangen van zoodanige geldelijke bijdragenals men zal verlangen te doen, ten einde de Vrijwillige lipopening in het Rijk te bevorderenachtervolgens Zr. Ms. besluit van den 11 October jl. terwijl bij voortduring, dagelijks, ten Stadhuize, van 9 tot 2 uren het Register is liggende, waarvan bij dezer Stads Courant van den 18 October jl. door het Stedelijk Bestuur is melding gemaakt. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden afgekon digd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuizc der Stad Middelburg, den 1 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb, J.'F. BIJLEVELD, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland brengen bij fleze ter kennisse van alle de genen die zulks aangaatdat van heden af aan alle binnenkomende Schippers de verpligting wordt opgelegd, om, bij het binnenkomen der Haven dezer Stad na Zons-oiulergang en voor Zons-opgang, zich aldaar op te houden tot dat zij zich hebben doen kennen bij den Beambte van wege de Regering aan den mond der Haven geplaatsten van den- zelven een tijdelijk consent tot binnenvaren hebben bekomen. En opdat hiervan niemand onkundig zij, zal deze worden gedrukt en afgekondigd mitsgaders in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb J, F. BIJLEVELD, Secretaris. De Inwoners dezer Stad welke kich tot vrijwillige Gewapende Dienst binnen deze Stad hebben aangeboden worden opgeroepen tot het afhalen van JVapcnsop heden den 6 November, des middags ten één uur in het Schuttershof van St. Sebastiaan, Middklburc 2 November 1830. Reeds voor lang, maar vooral in den afgeloopen winter, is de al- gemeene wensch geuitdat aan eene bijzondere Commissie zamenge- steld uit gecommitteerden van de onderscheidene gesubsidieerde Armbe sturen, het bekeer werde opgedragen over alle liefdegiften, zoo in geld als ijl geldswaarde, welke de zoo algemeen bekende mildadige Inge zetenen dezer Stad gewoonlijk tot voorziening in den nood der Armen en Noodlijdenden, gedurende het Wintersaizoenwel gelieven af te zonderen welke Commissie alzoo zoude zijn belast met de ontvangst inzameling of overname dier giften met de aanschaffing van die be- noodigdhedenwaaraan de Armen zoo ook de anders ijverige werk man bij gemis aan werk het meeste gebrek hebben met de ver deeling in evenredigheid van de bevolking en behoeften der Armen en Noodlijdenden van iedere gezindheid der aangeschafte voorwerpen, mits gaders van de zoodanige, als aan genoemde Commissie verder mogten worden aangeboden; en eindelijk met het uitreiken aan derespective, Armbesturen van het naar dien maatstaf verdeelde, ten einde daarvan voor derzelver Armen en Niet bedeelde Behoeftigen het verdere noo- digc gebruik kunne worden gemaakt, en tijdelijke bedeelingen gedaan. Met overleg van de Stedelijke Regering en onderling genoegen van de respective Armbesturen is zoodanige Commissie thans daargesteld. De Leden van dezelve, door de Edel Achtb. Heeren Burgemeester en Wethouders gengreëerdzijn 1 Uit het Collegie van Regenten over den Algcmeencn Armen: de Heer Voorzitter van hetzelve'Collcgie, en Jonkheer van Reigersberg Vers/uys.. Uit het Nederdaitsch Hervormd Armbestuurde Heeren S. Roelse Lz. en C. E» Schutters. Uit het Roomsch-Kalholiek Armbestuurde Heer J. H. Sistermans. Uit het E van ge lisch - Luthersch Armbestuur den lieer A. Lang. Uit het Israëlitisch Armbestuurde Heer N. IV. Praag. Benevens den Heer Dirk Appel, Amanuensis van Regenten over den Algemeenen Armen als Secretaris. Gemelde Commissie, heden hare betrekking aanvaard hebbende, heeft dezelve de eer Middelburgs I11- en Opgezetenen daarvan bij dezen ken nis te geven. - Voorzeker behoeven Middelburgs weidenkenden geene opwekking om gemolde Commissie, vooral in deze drukkende en zorgvolle tijden, V «re, rtmtiVi ,tTA door milde bijdragen in staat te stellentot bereiking van derzelver zoo wenschclijk doelde zoo veel mogelijke te gemoetkoming na melijk in het lot der Armen en Niet bedeelde Behoeftigen van alle gezindhedenof de voorziening in derzelver behoeften gedurende den Winter noch zal het noodig zijn het nuttige en doelmatige van de zamenstelling der Commissie aan te tooneti.De blijken van mensch- lievende en hartelijke deelneming in het lot der Armen eti van Behoef tige natuurgenooten zijn te veelvuldig, dan dat de Commissie aan hun nen ijverom op nieuw bijstand te biedenin het minst zoude twijfe len. Hetzij alleenlijk, der Commissie, vergundde edelmoedige ge vers en helpers van noodlijdenden te verzoeken om de bijdragen aan haarof wel aan één der ondergeteekenden te willen doen toekomen ten einde de Commissie weldra in de gelegenheid te stellen tot het aan schaffen van die behoeften en benoodigdhedenzoo van Brandstoffen en Levensmiddelen, als van Ligging- en Kleedingstukkenwelke, gedu rende den Winter welligt bezwaarlijken zeker tot hoogere prijzen dan thanszouden te bekomen zijn waardoor het belang der Noodlij denden voorzeker merkelijk zoude worden bevorderd. De Commissiebelast met de Verzorging in den nood der Armen en Behoeftigen DE STOPPELAAR, President. J. H. SISTERMANS. J. van REIGERSBERG VERSLUYS. A. LANG. S. ROELSE Lz. N. W. PRAAG. C. E. SCHUTTERS. DIRK APPEL, Secretaris. - -i "I" DUITSCHLAND. BERLIJN den 26 october. De Nederlandsche gezant bij het hof van Rusland de baron van Heekerenis uit 's Gravenhage alhier aange komen. Men verneemt, dat aan de postkantoren van dit koningrijk uit drukkelijk bevel is gegeven, geene Belgische dagbladen meer te ontvan gen noch te verzenden. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 3 november. Zondag is het bataillon Amster^ damsche schutterij In den Bosch binnengerukt. De houding en geest drift van dit bataillon worden zeer geroemd. Eergisteren morgen zijn van hier ruim 220 schutters en een 25tal vrijwillige jagers uicgemarcheerd. De schutters hebben zich naar Breda begeven om zich bij het veldbataillon dezer residentie te voegen wer- waarts zij eerlang nog door een driehonderdtal zullen gevolg worden. Zoo wel onder de schutters bij welke zicli vele vrijwilligers bevon den als onder de jagers waren onderscheidene jongelieden van den aan zienlijksten stand. De meeste jagers behoorden tot de Zierikzeesche vrij willigers die zich hier ter stede eenigen tijd hadden opgehouden om zich uit te rusten. Gelijk bij den uittogt van het veldbètaillonwa» ook thans de geestdrift zeer groot en legden de manschappen de duide lijkste bewijzen aan den dag van hunne liefde voor Koning en Vaderland, Men houdc zich te Haarlem bezig met het oprigten van een korps Noordhollandsche vrijwillige jagers, waarvan het kommando is opgedra gen aan den kapitein Rookmakerlid van het legioen van eer. Zoodra zulks bekend was, hebben de heeren van Tets, van StijrumSanden~ berg Matthiessen, regters in de regtbanken van Haarlem en Alkmaar ge lijk ook de heer Beelszich gehaast, om hunne personen tot die dienst te verbinden. Onze troepen beginnen zich meer en meer zamen te trekken om de grenzen van Noord-Braband te dekken. Alle dorpen in den om trek zijn sterk bezet en door rijdende en veld-artillerie gedekt. De verdeeling dezer troepen in de kantonnemencen wordt zoodanig geregeld dat dezelve mobile kolonnes kunnen vormen om den vijand wanneer hij ons grondgebied mogt naderenvan alle zijden tè bestoken. Alle berigten komen daarin overeendat de beste geest onder de troepen heerscht en dat dezelve het grootste vertrouwen stellen in de bekwaam heid en den moed van den luit.-generaal van Geen. Het bestuur ontvangt bij voortduring treffende blijken van de va derlandsliefde van ingezetenen, die zich aanzienlijke geldelijke opoffe ringen getroostenten einde den Staat in dezen moeijelijken tijd te hulp te komen, terwijl elke dag nieuwe blijken oplevert, van den ijver* waarmede overal de schutterijen te velde trekken. Alhier is aangekomen eene commissie uit de stad Antwerpen be staande uit den baron van der IVerve van Schilde en den majoor Deliagre die aan Z. M. is komen verzoeken dat de luit. generaal Chassi de stad verder mogt sparen. Men verzekert, dat hoogstdezelve genoemde commissie slechts eene zeer korte audiëntie heeft verleend en dezelve naar den vermelden luit.-generaal met hare verzoeken hpeft verwezen. Uit Breda wordt geschreven, dat den 26 de oproervlag te Turn hout door de inwoners zelve is opgestoken. Den 27 had een dertigtal gewapende lieden het platte land te Beers, Merxplas, Hoogstraten, Wor tel enz. afgeloopen doch zonder eenigen bijval te vinden. Ondanks alle maatregelen onzer regering, om de Zuid-Willems. vaart, die van *s Hertogenbosch naar Maastricht leidt, te beveiligen, is het aan de muitelingen gelukt, om ook dit schoone werk voor een deel te verwoesten. Zij hebben namelijk eene scheuring van 40 ellen in de dijken tiisschen Neer-Oeteren en Mechelenprovincie Limburg, weten te bewerken, waardoor de vaart in die streken onbruikbaar is geworden. Uit 's Hertogenbosch wordt gemeld, dat aldaar zekere Theodore Jan sen gevankelijk is binnengebragtdie te Eindhoven, door het aanbieden van vrij wat geldseen drietal kurassiers van het regement no. a tot het overloopen naar de zijde der muitelingen en tot het stelen van hunne eigene paarden en die hunner makkers, had willen overhalen. Deze brave krijgslieden echter, BannenbergSmetmans en Kievit genaamd, wel verre van zich tot zulk eene lage en trouwelooze handelwijze te laten verleiden, hadden het integendeel zoo weten aan te léggen, dat de be doelde Jansen in hadden des geregts viel. Hij zal thans zijne welver diende straf niet ontgaan. De tweespalt onder de leden van het opgeworpen provisioneel gou vernement te Brussel wordt hoe langer hoe grqoter, en de vijandige ge zindheidwaardoor de republikeinsche en constitutioneel.monarchale par-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1