w i COURANT. N°. i3i. Dingsdag NIE UIVSTI.1 DINGEN. NEDERLANDEN. 2 November 1830. BB E K E N D M A K I N G. URGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennis der In- en Opgezetenen dezer Gemeente dat, ten gevolge van 'sKonings besluit van 15 October jl. No. *9 eene Vrijwillige Werving zijnde opengesteld, voor de artnade op" de Rivierentegen de volgende voorwaarden a. De Matroos tegen vijftien gulden 's maands zuiver geld zonder kor- thïgtelken maand af te betalen; b. Vijf gulden handgeld bij hun engagement; c. Vrij transport naar boord; d. Vrije hangmat met toebehoorenwelke echter zal moeten worden teruggegeven bij de afdanking; t. Vrije voeding van ordiuair scheeps.rantsoen. Waartegen zij zich moeten verhinden: a. Te dienen onder de orders van de Officieren, die over hen zulten worden gesteldzoo lang Z. M. hunne vrijwillige dienst noodig zal oor- deelen, en b. Zich zelve van kleeding te voorzien, aangezien zij buiten schul den dienen te blijven bij de administratie, ten einde dadelijk afgedankt te kunnen worden, wanneer derzelver dienst niet meer noodig is. Burgemeester en Wethouders het van hunnen pligt hebben geacht, onder nadere kennisgeving hiervan alle zoodanig# Zeelieden en Varens gezellen ais daartoe bereid eh geschikt mogten worden bevonden uittenoodigen om hier aan ded te nemen en in deze oogenblikken niet ^Chterljjk ce blijven, om van hunnen kant ook tot heil van het Vader land mede te werkenlangs den weg welke hun door hunnen Koning wordt aangebodenterwijl Burgemeester en Wethoudersverlangende de zoodanigen te gemoet te komen die zich bezwaard mogten vinden met de kosten hunner Kleeding, hierin bereids hebben voorzien, door ten Stadhuize te openen en dagelijks van 9 tot 2 uren ter inteekening te leg gen een Register, bestemd tot het inschrijven van alle de geldelijke bijdragen als men ten behoeve van zoodanige personen zoude willen afzonderen. En opdat hiervan niemand onkundig zijzal deze worden afgekondigd en in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 October 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, J. F. BÏJLEVELD, Secretaris. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dezer Stad, van hunne zij de alles willende aanwenden tot bevordering der Vrijwillige Wapening In het Rijk brengen bij deze ter kennis van dezer Stads In- en Opge zetenen, dat, ter gemoetkoming aan het verlangen van onderscheidene Ipgczetenenvan heden af, ten Stadhuize zal geplaatst zijn eene ge- «|otene Kisttot het ontvangen van zoodanigz geldelijke bijdragenals men zal verlangen te doenten einde de Vrijwillige Wapening in het Rijjt te fievordérenachtervolgens Zr. Ms. besluit van den 11 October jl. terwijl bij voortduring dagelijksten Stadhuize, van 9 tot 2 uren bet Register is liggende, waarvan bij dezer Stads Courant van den 18 October jl. door bet Stedelijk Bestuur is melding gemaakt. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden afgekon digd en in dezer Stads Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 1 November 1830. Burgemeester en Wethouders voornoemd LANTSHEER, L. P. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtb. J. F. BIJLEVELÜ, Secretaris. 0._TTC FR AN KRUK. PARIJS den 34 october. Heden ochtend heeft de koning op de plaats van het palais-royal gewandeld en is door het volk met luid gejuich begroet. In het ministerieel avondblad vindt men een uittreksel uit een bij- zonderen brief van Brussel, van den 20 dezer, waarin gezegd wordtdat, hoezeer het provisioneel bestuur dagelijks eep,e mehigte besluiten neèmt voor de administrative osganisatic des landsechter 'de grootste verwar ring heerscht ten aanzien der toekomstige regering van Belgie. Nog wordt daarin verder verzekerddat een diplomatiek persoon door En geland en Rusland aan het provisioneel bestuur gezonden het te ken nen gegeven heeft, dat de vier groote mogendhedenEngeland, Rus land Oostenrijk en Pruissenbesloten hebben óm de volvoering der traktaten van 1814, betrekkelijk de onschendbaarheid van het koningrijk f 'C-°f.r'aI.u',cn handhaven, cn dat Engeland daartoe, des noods een eskader van 18 stoombooten erf eenige schotsche regementen zou le veren, terwjjl, Oostenrijk en Pruissen zich gereed zouden maken om in Belgie binnen te rukkenop grond dat het Duitsch bondgenootschap gekrenjtt zou worden door den toestand van de Nederlanden. Volgens dien brief zou het volk in Belgie heimelijk den prins van Oranje als het ■eenige plegtanker voor 's lands behoud beschouwen, en had die prins, door van al zijne magt afstand te doengetoond dat hij de souvereini- teit van Belgie alleen aan het nationaal congres wil te danken hebben; terwijl zijne vijanden niets onbeproefd laten om zijn gedrag te bekladden en in een verkeerd daglicht te plaatsen. 's GRAVENHAGE den 28 october. De commissie uit de beide Ka mer^ der Sraten-Generaal heeft gisteren het adres op *s Konings aan spraak aan Z. M. aangeboden. Z. M. heeft hoofdzakelijk geantwoord, dat in de droevige omstandig heden, waarin het Rijk zich bevindt, hoogstdezelve eene opbeuring vindt in de overeenstemming zijner gevoelens met de Sraten-Generaal, en de ondersteuning, welke hij erlangt van het getrouw gebleven gedeelte des Rijks; dat hoogstdezelve zich verheugde dat hij reeds uit eigen over tuiging eenige der wenschendoor de Staten-Generaal geuit, hadde ver wezenlijkt, en hij verzekerde dat de andere in ernstige overweging ge nomen zullen worden; terwijl Z. M. eindelijk rekende op de eensge- zindheid der vertegenwoordigers ter handhaving van de oude Vaderland- sche spreuk j Eendragt maakt magt. In die zitting is ontvangen eene koninklijke boodschap, waarbij aan de Kamer wordt voorgedragen een ontwerp van wet tot krachtdadige beteu geling van onruststokers en kwalijkgezindenhetwelk Z. M. hoopt dat de goedkeuring der Staten-Generaal zal erlangenverzoekende hoogstdezelve dat men aan de beraadslagingen eene zoodanige rigting geven zal, ais het belang der omstandigheden zulks vereischt. Dadelijk daarna >s dezelve in de afdeelingen onderzocht. De Raad van State houdt zich thans bezig met het voorbereiden van een ontwerp van wet, ter voorziening in de behoeften van den staat, en ter voldoening der renten van de staatsschuld, verschijnende den i januarij aanstaande. Dit ontwerp zal waarschijnlijk in de eerste dagen der volgende week aan de Staten-Generaal worden voorgedragen. Bij besluit van heden zijn eenige bepalingen vastgesteld tot ver- legging der linien van toezigt op den in-uit-en doorvoer aan de zui delijke grenzen en tot het intrekken van verleende zeebrieven en turk- sche passenvoor schepenin de zuidelijke gewesten te huis behooren- de. De graaf Gijsbert Karei van Hogendorp heeft het edelmoedig aan bod aan Z. M. gedaanom afstand te doen van de helft van het doog. hem genoten wordende Rijks pensioen van tien duizend gulden. De Koning heeft dit aanbod onder dankbetuiging voor deze edelmoedige opoffering tot verligting van de algemeene lasten, aangenomen. Dierge lijke vaderlandslievende aanbiedingen en giften zijn ook door vele an dere personen gedaan. De schutterij te paard in deze residentie heeft zich georganiseerd, en als kommandant van het korps voorgedragen den gepensioneerden ritmeester van der Poel. Dezelve is grootendeels reeds gekleed en wel op dezelfde wijs als de schutterij te voet, met de noodige veranderingen nogtans, die voor het wapen worden gevorderd. Dagelijks oefent de zelve zich. De marsch der onderscheidene korpsen schutterijen naar de be dreigde punten gaat steeds voort. In UtrechtGorcum en Amersfoort worden er nieuwe afdeelingen benevens eenige bataillons kanonniers opgerigt. Honderd studenten van de hooge-school te Groningen zullen tot eene flankeur-compagnie vereenigd aan de 8ste afdeeling infanterie wor den toegevoegd. Uit de koloniën van weldadigheid zijn a A 300 weerbare tnan- voor de militaire dienst opgekomeD. Men heeft opgemerktdat er nog niet één Nederlandsch vaandel schappen in handen der muiters gevallen is. De luit.-generaal d'rlubremi is alhier aangekomen; ook is de luit.-generaal Cort-Heiligers in deze residentie aangekomen. De kolonel baron Destembesvroeger bevelhebber der tweede brigade van de tweede divisie infanterie, laatstelijk kommandant der cita del van Gentis tot gouverneur van Gorcum benoemd. Men vêrneemt dat de generaal Wildeman belast is geworden met het opperbevel over de vesting Breda. Gisteren is alhier in hechtenis genomen de baron van Zuylen van Nyeveldvan Brugge. De door Z. K. H. den Prins van Oranje gedane proclamatie, al vorens Antwerpen te verlaten is van den navolgenden inhoud: Belgen! Ik heb getracht u al het goede te doen wat in mijn vermogen was, zonder te hébben kunnen slagen in het edel dpel, waartoe ai mijne pogingen strekkende bevrediging uwer schoone provinciën. Gij gaat thans in het nationaal congresdat voorbereid wordtbe raadslagen over de belangen des vaderlands. Ik geloof, voor zoo ver dit van mij afhing, mijn pligt jegens u gedaan te hebben, en meen een nog veel droeviger pligt ie vervullen, door mij van uwen grond te ver wijderen om elders den uitslag van de staatkundige beweging van Bel gie te gaan afwachten. Maar van verre even als van nabijzijn mijne wenschen met u, en zal ik altijd trachten mede te werken tot uw waar lijk welzijn. Inwoners van Antwerpen! gij, die mij gedurende mijn verblijf in itwe stad zoo vele blijken van uwe verknochtheid hebt gegeven, ik zal, zoo ik hoop in meer bedaarder tijdenterug komenom met n mede te werken tot het vèrmeerderen der welvaart van deze schoone stad. „Gegeven te Antwerpen, den 25 october 1830. „Willem, Prins van Oranje NIJMEGEN den 29 october. Heden nacht, omstreeks 2 uren, pas seerde alhier, met extra post van Venlo over Cleve naar 's Hage reizen de, een kapitein der 7de afdeeling infanterie, met eene gewigtige zen ding naar 's Hage belast. De generaai-majoor Georgetot opperbevelhebber dezer vesting benoemd is alhier dezer dagen aangekomen. DORDRECHT den 29 october. De stoomboot van Antwerpen, wel ke eergisteren, bij het ter perse gaan onzer courant, nog niet aange komen wasis dien avond ten 1uren eindelijk gelukkig komen opda gen vol vlugtelingenwaarvan er ook hier verscheidene aan wal gestapt zijn. Zoo als voorts de onderscheidene tot heden ter onzer kennisse geko men regtstreeksche berigten nopens de jongste voorvallen te Antwerpen medebrengen moeten reeds dingsdag morgen vroeg alle onze troepen dèrzeiver positien voorwaarts van Antwerpen verlatenen binnen die stad teruggetrokken zijn en de luitenant-generaal Chassina eene ge noegzame magt om het kasteel te verdedigen(men zegt 3500 man onder zijn bevel genomen te hebbenalle de overige troepen gesteld hebben ter beschikking van den luitenant-generaal van Geen om daar mede af te trekken en de grenzen van Noord-Braband te dekken. Naau- welijks echter hadden deze laatste troepen Antwerpen verlaten, of hec gemeen begon zich zeer oproerig te toonenen zeifs een vaartuig be laden met de wapenen der afgedankte Belgische lansiers op stroom aan te tasten; terwijl het echter met het plunderen van dat schip bezig w#s en zich reeds van eenige lansen meester gemaakt hadkwam eene ge wapende barkas hen verjagen waarna de wapenen aan boord van een onzer oorlogschepen geborgen werden. Incusschen werd een militaire post, waarschijnlijk van de burgerwacht, door het graauw ontwapend;

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1