MiDÖELBïJilGSCHE O U 11 A N N\ 128. Dingsdag XIE UtrSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLTJN den 17 october. Terwijl thans in vele streken van Duitsch- land onrustige 'bewegingen plaats hebben, heeft de aartsbisschop van Bamberg aan de geestelijken van zijn kerspel een rondgaande!) brief ghzondenwaarin hij hen over die bewegingen onderhoudteh ver maant om het volk te waarschuwen voor de inblazingen van zende lingen, die in menigte, op onderscheidene wijzen verkleed en rijkelijk van geld voorzien, overal, en ook in Beijerenrondgaan'ten einde tfnknndige en ligtgelóovige lieden teverontrusten en tot opstand 9an te zetten. HAMBURG den 19 öctobbr. Uit Oostenrijk wordt geschreven dat hetgeen onze dagbladen hebben verbreid nopens een oploopdje te Praag ili fiohemen, zoude hébben plaats gehad én waarhij eene Luthersche kerk zonde zgn vernield, ten éepemale verdicht en onwaar is. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 30 october. Op last van het gouvernement zijnzoo men verneemtmaatregelen genomen om zoo spoedig mogelijk eene ge meenschap tusschen Woolwich en Vlissingen daar te stellenten einde voortaan de depêchesuit de Nederlanden naar hier overgebragt worden de in korteren tijd in deze hoofdstad te ontvangen. Van deze hoofdstad is heden, per stoomboot, eene lading krijgswa penen vertrokken. Derzelver bestemming iszoo men wilRotterdam ten behoeve van het Hóllandsche gouvernement, NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den 31 october. Bij besluit van den 18 en 90 dezer heeft Z. M. de Koning, op daartoe ingeleverd verzoek, eervol ontslag verleend aan den hertog van Ursel, als minister van Staat, en grootmeester van Ef.'M. de Koningin; aan den heer van Gobbelschrooy als minister van den waterstaat, en aan den heer de la Costeals minis ter van binnenlandsche zaken. Men spreekt van een koninklijk besluit, waarbij al de zich in het Noorden-bevindende ambténaren, welke in Belgie te huis behooren, uit hunne onderscheidene betrekkingen worden pjitslagen. Verscheidene der- zelve hebbéh zich reeds uit éigene.beweging verwijderd. Naar meh VefZèltéftis het vorstelijk paleis in het Bosch bij deze stad, bestemd tot de vergaderplaats van het congres, hetwelk alhier, gelijk het gerucht steeds wilzal gehouden worden. Gisteren avond zijn omtrent 300 man van het bataillon jagers, al hier in bezetting en uit de belgische provinciën afkomstig, vertrokken, waarschijnlijk om zich naar Antwerpen te begeven. Dit vertrek, 'twelk door velen met genoegen is vernomen is denkelijk het gevolg vap het besluit om de troepên van eikander af te scheiden. De reserve der schutterij dezer stad is tegen morgen opgeroepen, om van wapenen voorzien té worden. Uit Londen zoo wel als uit Berlijn wordt gemeld, dat de vier gróote mogendhedeir van EuropaEngelandPruissen, Oostenrijk en Rusland zich, in verband met Frankrijk, den opstand, welke in Bel gie is uitgebarsten en waardoor de bestaande orde van zaken de rust eh welvaart van elke dezer magtenin het bijzonder wordt bedreigd ernstig beginnen aan te trekken. Zij onderscheiden dit oproer in des zeis aard, middelen' en- doel,'a'iiezjns, van de oorzak'eU die de jongste verandering in de troons-opvolging en wettige verordeningen in Frank rijk onvermijdelijk hebben gemaakt. Géene regten hoegenaamd zijn in het Rijk der Netf^rlahcl'én door eene willèkenrige handelwijze aangerand of verkracht. Een aantrif stoutmoedige dagbladschrijvers ondersteund door heerschzuchtigé liedenwélke zichzélven ook ten koste van de rust en de welvaart van hun vaderland hebben willen verheffen, hebben, een schandelijk misbruik makende van de vrijheid der drukpersde Werkzame en behoeftige klassen der bevolking verleid, en in muiterij doen ontvlammen. Het vestigen van een dergelijk beginsel zoude in alle rijken én staten het bestuur aan de schrikkelijkste onzekerheid bloot stellen en van daar dat het eigenbelang derzelve hunne geza menlijke tnsschénkomst gebiedend vordértwaartoe de vier eerste mo gendheden een onbetwistbaar regt hebben, als de stichters van het rijk der Nederlanden in het algemeen belang van Europaen als hebbende de noodige middelen verstrekt tot het bouwen van de sterkten in hetzelve. Jntusschen is het vrij zeker, dat deze voorgenomene tusschenkomst zoolang eene ongewapende zal blijven tot dat bijzondere1 onstandigheden eene gewapendehoe betreurenswaardig dan ook, onvermijdelijk mogten maken. De aanstaande wintertijd zal te baat worden genomen om door onderhandelingen, den grondslag te leggen, die tot bevrediging van Nederland Za'1 kunnen strekkenzoowel als tot behoud der rust en toe nemende Wélvaart in Europa. Tevenszal men, naar bevind van den loop dier onderhandelingenbedacht'zijn op hét tijdig bijeentrekken van Wagtigéf- middelen indien men deze ongelukkiglijk, tot verhoeding van achtereenvolgende omverwerping en tot uitroeijing der besmettende en alles verdervende muitzuchtmogt moeten te baat nemen. Intusschen Is het van het uiterste gewigtdat het Nederlandsch gouvernement zich alk- ten nutte make, wat strekken kan, om Antwerpen en Maastricht, die gewigtige bolwerken voor de veiligheid der Noordelijke gewesten lp zijne magt te behouden. ROTTERDAM den 23 october. Het veldbataillon onzer schutterij is woensdag te Tér Heide aangekomenwaar het nachtkwartier heeft moe- ten houden, behalve de eérsce kompagnie, die bevel gekregen heeft om onverwijld den marsch naar Breda voort 'te zetten en aldaar in de beste prde aangekomen Is; Van alle kanten ontvangt men berigten omtrent de menigvuldige blij ken van gehechtheid aan Vorst en Vaderlanddie in deze zoo moeijelij- ke dagen door onze landgenooten worden gegeven. Daaronder verdient ook gemeld te worden de daad van den gewezen luitenant ter zee, den heer Bronovodie vijf en-twintig zeelieden aangeworven en gekleed heeft en zich aan hun,hoofd ter Z,r. ?Ts. beschikking heeft gestelcf. Te Amsterdam is eéri korps:-vati achttien honderd man schutters ge reed om op de eerste order uit te trekkenterwijl er nog een tweede korps wordt opgerigt, waartoe reeds de noodige manschappen vooi han sten zijn. Te Delft bestaat de mobile sChutterjj hit 170 personen, zoo onge- 26 October 1830. huwde als vrijwilligers, ett eene metiigtö der aanzienlijkste Iftgezetetléh heeft zich aangeboden om binnen de stad de rust te helpen handhaven. Het regement ligte dragonders no, 4gekommandeerd door den luitenant-kolonel Crooy is, van Bergen-op-Zoom komende, door Bre da naar Bommel gemarcheerd waar het gereorganiseerd moet worden. ANTWERPEN den 31 october. Deze stad, oogenschijnlijk in rust, bevindt zich niettemin In een hagchelijken toestand. De zoogenaamde Brabandsche vlag waait steeds van het vleeschhuis doch veroorzaakt geene beweging. In den afgeloopen nacht heeft de schutterij weder eenen hoop volks uit een gedrevenen tegen het vallen van den avond kometl dé welgezinde burgers ijverig op ten einde de stad gewapend te door- kruissen. De koninklijke troepen handhaven zich in hunne positien te Waelhem en voor Lier. Heden ochtend is aan de zijde van die piaars op nieuw vinnig gestreden. Ooggetuigen verzekerendat de opstandelingen we der zijn uitgevallen naar den kant van Duffel en aan de andere zijde van Lier, doch andermaal met groot verlies zijn afgeslagen. Hedenochtend is dè Hóllandsche bezetting van de citadel van Gent, sterk 800 manonder den kolonel Destombesmet vier stukken geschut van hier naar West-Wezel getrokken. De manschappen doen zich door eene zeer goede honding opmerken. - Uit Brussel wordt gemeld, dat het gemeen eenige kramers van Géit, die zich ter markt bevonden heeft mishandeld doch dat geze ten burgers de laatstgenoemden in hunne bescherming hebben genomen. Het bewind der opstandelingen van Brussel heeft ook het aantal gedeputeerden benoemd*t welk Luik op het nationaal congres zal moe., ten leveren. Hetzelve bedraagt 19, maar het Brusselsch bewind schijnt de verdere verdeeling aan die van Luik zeiven te hebben overgelaten. Mechelen is door de Ho'landsche troepen ontruimd en daarna is er de Brabandsche vlag uitgestoken. VLISSINGEN den 33 october. Eergisteren is alhier gearriveerd Zr. Ms. korvet Nehalennia, kapit.-luit. J. C. Rijkuit de Oost-Indien. Op dezen bodem bevond zich Z. Exc. de luitenant-generaal de Koek komende van Batavia, welke metj's.Rijks stoomboot CüjiAfio van hier naar Bath is vertrokken, om, ,zich van daar over Rotterdam haar 's Hage te begeven. 5 Ook zijn alhier gearriveerd Zr. Ms. schepen van oorlog,Jde brik dr Echo en het fregat de Javaan. MIDDELBURG den 35 olmber. Men verneemt, dat de gezamenlijke inschrijving, ten behoeve der vrouwen én kinderen of ouders van de eventueel uittrekkende schutters dezer stadreeds bedraagt de som van ongeveer f 3300; terwijl het register daartoe bij voortduring tér stede lijke griffie dagelijks voor elk ter inteekening open ligt. De algemeene jaarlijksche brandschouwing in deze gemeente zal plaats hebben op den 8 november en volgende dagen, waarvan wij de waarschuwingdoor Burgemeester en Wethouders gedaan in ons volgend No. 'zuflen mededeelen. Gisteren heeft de resting Vlissingen weder eene aanmerkelijke ver- stérking troepen ontvangenwaarvan een gedeelte in den omtrek is ge- kantónneerd en een ander deel naar Kadzand is gedetacheerd. Wij zijn in staat gesteld bet vólgende verslag uit Sas-van-Gent mede te deelen Nadat zondag den 17 october de godsdiensten zeer geregeld waren afgeloopen, werd de burgemeester van Sas-van-Gentomstreeks half 6 uren, op het onverwachts verwittigd, dat binnen, de gpjgegptf een rij tuig was aangekomenhetwelk, door een gewapend persoon te paard voor afgegaan voor het raadhuis stil hjeld. Dadeljjk begaf zich gemelde burgemeester derwaards, en werd door drie van wapens voorziene personen te gemoet gekomen op de .vraag wie zij waren en weik hunne zending was, ontving zijn ed. achib. Wel dra ten antwoorddat zijals belast met de inneming der gemeenten in Staats-Vlaanderen gélegen, zich herwaards hadden moeten begeven, en genaamd te zijn Ernest Gregot'recommandant en chef de Texpedition du Nord des Flandres, van Remorteladjudant, en Jaspijndeszelfs secretaris. Na daarop het raadhuis te zijn binnengetreden, verzocht de burge meester die alstoen door de heeren wethouders J. P. Fokker en J. L Ltebert was vergezeld, vertooning van hunnen schriftelijken last, aan welk verzoek dan ook dadelijk werd voldaan. De commandant eischte daarop biljetten van inkwartiering voor 85 man nen die weldra de gemeente zouden binnenrukkenverzocht de aanwe zige personen het raadhuis niet te verlaten en verklaarde dat het zijn wil was dat de Brabandsche vlag op den toren zoude worden gesteld. Aan de twee eerstgemelde vérzoeken werd dan ook voldaan doch de burge meester gaf te kennendat de vlag met zijne toestemming niet zoude wor- deh opgestoken, en hij derhalve, indien dit volstrekt moest gebeuren, en de gemeente als onder het provisioneel gouvernement van Belgie be- hoorende werd beschouwd, zich van zijne functien voor vervallen aan merkte, en dien ten gevolge werd de plaatsing der vlag nog eenigen tijd uitgesteld. Middelerwijl rukten een aantal manschappen deel makende van het korps vrijwilligers van Robaixten getale van ongeveer 80 man, de gemeente binnen, en de commandant- begaf zich naar het kantoor van den intermediairen ontvanger der directe belastingen en accijnsen, om al daar de in kas zijnde gelden over te nemenen nadat gemelde ontvan ger had te kennen gegeven zijne functien voor het provisioneel gouver nement niet te blijven waarnémen, werd door den commandant dezelfde operatie bij den agent van den algemeenen Rijks-kassier gedaan, en de zelve vertrok met de voorhanden bevonden fondsen (volgens zijne ver klaring) naar Brussel. De nacht liep zeer rustig af, alzoo de burgemeester, op zijn dringend verzoek, verlof verkreeg de policie volgens gewoonte te doen handha ven, en den volgenden dag werd reeds vroegtijdig door den tweeden commandant Bowcnseene rekwisitie gedaan van wagens en paarden, en tevens andermaal tot het opsteken der vlag order gegeven. De burgemeester niet verkiezende dat dit onder Zijne regering plaats had vergaderde de wethouders en raden op het raadhuis, en gaf te ken nén zijne functien niet langer te blijven waarnemen terwijl de beide heeren wethouders dit voorbeeld vólgden, waa[vau aan de ingezetenen bij publicatie werd kennis gegetfW 't t::*," •V"'

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1