MIDDE.LBURGSCHE COüE T. N°. 126. Donderdag mf. A 21 October 1830, NIE UIVSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-I IJ DINGEN. BESTUREN e.v ADDa I NISTRATIEN. *^1 J f.' H 1»1\' >*t I C.. .- 1 i'!*- |iï~ RAVENHAGE den \j octoher. HH. KK. HH. Prins Albert van Pruis- VjT sen en Prinses Marianne zijn den 11 occober te Potsdam aangeko men en aldaar met veel piegtigheid ingehaald. Aan het koninklijk pa leis werd het doorluchtige paar door de Prinsen van het koninklijk huis en een talrijken hofstoet ontvangen onder het gejuich der menigtedie zamengevloeid was om de vorstin te zien, van wier aanminnigheid zich reeds vooraf de mare verspreid had en welke overal op reis aller harten voor zich had ingenomen. De algemeene zitting der Staten-Generaal is door-Z. Exc. den mi nister van Staat, baron IV. F. Roëlldaartoe bij koninklijk besluit be noemd, gepresideerd. Eene commissie van zestien leden uit de beide Kamers, aan welker hoofd zich het lid der Eerste Kamer, de heer Steen- t>. a. m. •»-0—"-ö binnengeleid en uitgeleide gedaan. Z. M. was verzeld door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, en is op zijnen weg, met de levendig ste toejuichingen door de zamengevloeidé menigte, als ook bij het ver laten der vergaderzaal, begroet geworden. Men heelt opgemerkt, dat genoegzaam alle de afgevaardigden uit de Noordelijke provinciën tegen woordig waren, behalve de heeren CuypersSasse van Tsseli en Luyben afgevaardigden van Noordbraband. Van de Zuidelijke leden zijn geene tegenwoordig geweest, behalve de heer Sandelin. In de loges bevond zich H. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden, benevens het korps- diplomatique en vele aanzienlijke personen. Den 15 is alhier uit Antwerpen aangekomen de graaf van Lim burg Stirumadjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje. Nog is alhier gearriveerd de graaf van Mierbuitengewoon envoijé en gevolmagtigd minister van Z. M. den keizer van Oostenrijk aan ons hof. Bij 's Konings besluit van den 15 october II., no. 59, is eene vrijwillige werving opengesteld bij de drie hoofd'-departementen der ma rine, te Amsterdam, te Rotterdam en te Vlissingen, waarbij al diege nen, die in de tegenwoordige omstandigheden het Rijk, bij de armade op de rivieren vrijwillig willen dienen zullen kunnen aangenomen wor den op de navolgende conditiën, als: a. De matroos tegen vijftien gulden 's maands zuiver geld zonder kor ting telken maand af te betalen 5 b. Vijf gulden handgeld bij hun engagement; c. Vrij transport naar boord d. Vrije hangmat met toebehooren, welke echter zal moeten worden teruggegeven bij de afdanking; e. Vrije voeding van ordinair scheeps-rantsoen. Waartegen zij zich moeten verbinden a. Te dienen onder de orders van de officieren, die over hen zullen worden gesteld, zoo lang Z.*M. hunne vrijwillige dienst noodig zal oor- deelen, en b. Zich zelve van kleeding te voorzien, aangezien zij buiten schul den dienen te blijven bij de administratie, ten einde dadelijk afgedankt te kunnen worden, wanneer derzelver dienst niet meer noodig is. Bij deze vrijwillige werving zullen ook aangenomen worden tot on der-officiers, als bootsmans-maats, schiemans maats, kwartiermeesters en scheeps-kokswelke daartoe geschikt zullen worden geoordeeld, en te gen de gagie, welke in 's Rijks zeedienst aan zoodanige kwaliteiten ge woonlijk wordt betaalddoch niet meer dan éi!n dezer op het getal van twaalf mat/ozen. Kunnende een iegelijk, welke zich op-bovengemelde voorwaarden wil verbindenzich aanmelden bij de directeuren en kommandanten der ma rine te Amsterdam, te Rotterdam en te Vlissingen, welke zijpigemag- tlgd geworden tot derzelver aanneming en om hen dit zoo gemakkelijk mogelijk te maken. 1 Bij Zr. Ms. besluit van den 16 dezer wordt bepaald, dat de ou derdom' van plaatsvervangers, die men verlangen mogt ook bij den istcn ban van de'schutterijen te stellen, zich, even als ten aanzien yan den aden en 3cien bari bij art..15 van het besluit van den 11 dezer {Staats blad no. 69) is vrijgelaten, tot veertig jaren toe zalmogen uitstrekken. Men schrijft ons uit Leyden, het navolgende: Het korps studenten'der .Leydsche hoogeschool, hetwelk zich vrij willig ten dienste des Vaderlands aangeboden heeft, verwacht met kalmte de bevelen tot den jiitmarschen oefent zich intusschen met voorbeel- deloozen ijver in den wapenhandel. Zoo aandoenlijk' het 'is', zoo vele dér voortreffelijkste jongelingen aan ouders, naastbestaandenaan de studiën, immers voor eenen tijd, ont trokken te'zien, zoo troostrijk en bemoedigend is het denkbeeld, dat een algemeene geestdrift en belangstelling onze edelste jongelingen voor de heiligste zaak van Vorst cn Vaderland bezielt. Moge hun voorbeeld door elk, die wapenen dragen kan, gevolgd wórden. Moge ook voor al de opgezetenen van liet platte landmeer en meer opgewekt door welmeencnde aanmoédigiug der plaatselijke besturen, werkdadig hunnen Jjver en goede gezindheid betoonen. Ook hun is het van bijzonder be lang, dat Neerlands oude grond niet door roovers en plunderaars ver woest en vernield worde. Eendragt maakt magtdat was der vaderen spreuk; dit zij dan nu ook weder de leus hunner kinderen, opdat hun ner vaderen asch nu noch ooit ontheiligd worde." ANTWERPEN den 17 october. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft gisteren een besluit genomen, waarbij, uit aanmerking dat de omstan digheden een meer vereenvoudigd bestuur toelaten, tot dat het op een bestendigen voet en ingevolge de wenschen der natie kan gevestigd Wordenbepaald wordtdat provisioneel de gouverneurs en gedeputeer de staten der provinciën die 's Prinsen gezag erkennen zonder andere tusschenkomstde zaitenj, die daarvoor vatbaar zijn, zullen ten einde brengenen zich regtstreeks tot den Prins zullen wenden ingeval dat eene beslissing van zijne zijde noodig mogt zijn. Bij dat zelfde besluit worden de ministers van staat, hertog cTUrselde minister van den wa terstaat, nationale nijverheid en koloniën, en de minister van binnen- landsche zaken ontheven van de werkzaamhedenwaarmede zij door vorige besluiten waren belast. '5 Konings troepen houden nog Mechelen bezeten hebben steeds posten te Sempts en aan het Sas van Campenhout. De Hollandsche officieren, die te Mons op het stadhuis gevangen zaten, zijn van daar naar de citadel van Doornik vervoerd. Gisteren namiddag hebben er schermutselingen plaats gehad in den omtrek van Lier en Mechelen die zoo men verneemteen nadecle der opstandelingen zijn uitgevallen. MIDDELBURG den 20 october. De vesting Vlissingen is thans in staat vRn oorlog verklaard. Naar men verzekert hebben de hoofden der gewapende benden welke in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben rond gezworvensommige in gezetenen en zelfs regerings-personen gedwongen tot teekenmg van een adres, strekkende om dat gedeelte van Zeeland te vereenigen met Oost- Vlaanderen iets hetwelk geheel strijdt tegen de bekende vaderlandslief., de, volksgeest en zeden der bewoners van die streken. Zondag nacht 11. is een detachement van het garnizoen van Vlissingen bes van Kavluav»U TCiVroUvèxi 9 cm bende W V«C kennen, maar men heeft tot aan IJzendijke er geen ontmoet. Daarna te Vlissingen terug gekomenis een gedeelte der manschappen te Bres- kens gebleven. Het verdient loffelijke vermelding, dat een dertigtal officieren, welke te Vlissingen hunne nadere bestemming afwachtenzich uit eigen beweging als soldaat gewapendonder kommando van den kolonel Boelaerts, bij dat detachement hebben gevoegd. Den 17 hebben er eenige opschuddingen te Antwerpen aan de Mechelsche poort plaats gehad zoodat de militaire post aldaar genood zaakt is geweest op het volk te schieten waarbij twee der muiters zijn gedood en een gekwetst. De luit.-generaal Chassé die met het 4de groot militair kommando is- belast, heeft hierop de vesting in staat van beleg verklaard, en de stedelijke regering verzocht dat zij de inwoners zouden aanmanen zich voor eene maand van levensmiddelen te voorziende formele verkla ring hiervan zou de generaal echter nog eenige dagen uitstellen, indien namelijk de rust niet weder werd gestoord. Hierop is, den 18, verschenen de volgende Dag-order aan het Leger. Z. K. H. de Prins van Oranje geeft aan de troepen te kennen dat de scheiding tusschen de nationale Belgen en Hollanders per korps bin nen kort zal plaats hebben en dat de generaal van Geen wordt gewacht om zulks ten uitvoer te brengen. De Belgische troepen zullen in Bel gië en onder het bevel van den Prins blijven. Z. K. II. noodigt alzoo de officieren, onder-officieren en soldaten uit, om rustig het oogenblik af ce wachten dat deze maatregel zal worden ten uitvoer gebragt. Op order van Z. K. H. den Prins van Oranje, (get.) Graaf Cruquenborg, kolonelaide-de-camp van Z. K. H. den Prins van Oranje. De gevechten, op den 15; te Gent tusschen de Parijsche bende, het volk en de burgerwachten zijn zeer hevig geweestwaarbij eerst- gemelde de overhand schijnen te hebben gehad. De generaal Duviviert welke van Brussel gezonden is, heeft den 16 eene proclamatie aan de ingezetenen der beide Vlaanderen gedaanwaarin hij hun te kennen geeft met het opperbevel dier provincie te zijn belasten de tweespalt zoekt te, stuiten. Men meent dat de citadel welhaast eene kapitulatie zal aangaan. Ook te Brugge moet men, dezer dagen weder handgemeen zijn geweest. De toestand van het over twee maanden zoo welvarend Belgie, is verschrikkelijk; hetzelve oogst thans volop de vruchten van den opstand in. Maastricht is in den besten staat. In Breda en den Bosch heeft men de wallen gewapend en is allés tot verdediging gereed gemaakt. Van Aken, den 11, wordt gemeld, dat het provisioneel gouver nement te Brussel den heer Behrvergezeld van den burgermeester én een zeker getal inwoners van Heerlenhad afgezonden om bezit te nemen van zeer voorname koolmijnen gelegen bij Herzograde, op de grenzen der Nederlanden en behoorende'aan het koninklijk domein van dat rijk dat men van Maastricht koninklijke troepen had gezonden om deze gewelddadigheid te beletten doch dat voor derzelver aankomst de 'commissarissen,reeds-waren vertrokken. Er was eene kompagnie Pruis- scn afgezonden om te Herzograde garnizoen te houden. t Den 18 october waren de 23 pets. Nat. Werk. schuld 39J A 40J, de 4! pets. Amprt. Syndic. 6(5| 68J, de 6 pets. Russ. Inschr. 57^ 58J., MIDDELBURG den 19 october. Gisteren is van hier gezeild het piukschip Anna Margarctha Elisabeth kapt. J. Nielsen, naar Krageroe in Noorwegen. VLISSINGEN den 19 october. Gisteren zijn alhier ter reede gearri veerd, Zr. Ms. korvet de Heldin, kommandant Anemaetvan Texel, en Zr. Ms. oorlogs-brik de Vliegende Visc.h, kommandant Tu- ningvan Helvoetsluis. Heden is op onze reede aangekomen Margarcthakapt. P. Wessels van Liverpool naar Antwerpen gedestineerd met klipzout. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en gisteren en heden van de reede alhier naar zee gezeild: Dnrothea Elisabethkapt. J. A. Tohr- brodnaar de Oostzee; Renatakapt. F. llehberijuaar Rostock the Norfolk, kapt. C. D. Wood naar Norfolk; Balder, kapt. F. Dolholt naar Noorwegen en the Namelesskapt. J. Hocqtiard naar Cadix alle vijf met ballastde Ondernemingkapc. G. B. Flik met boomschors en de Brusselaar, kapt. H. H. de Vries, met wol, beide naar Londen; the Constant, kapt. W. Hogers, naar Ipswichmet boomschors. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELRURG, Hoofdplaats van iic Provincie Zeeland brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad, dal door Z. M. bij Besluit van den u dezer, ten aanzien van de Rijks en an dere Ambtenarenwelke zich op Hoogstdcszelfs oproeping willen aanmelden oh»

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1