MIDDELBURGSCHE COURANT. BUITEN EWONB Woensdag MIDDELBURG den 20 october. Z. M. de Koning heeft gisteren de gewone vergadering der Stacen-Generaalte 's Gravenhage met de volgende aanspraak geopend Edel Mogende Heeren! Uwe ijverige raadplegingengedurende de onlangs gehoudene buiten gewone vergadering der Staten-Generaalen het beleid het doorzigt en de vaderlandsliefde, welke daarbij op nieuw zijn aan den dag gelegd, hebben, in derz el ver gevolgen, mijne hoop niet vervuld. Billijk had ik mogenfv^rwathten, dat een dadelijk grondwettig onderzoek van voor- gebragte wenschen en bezwaren vooral bij de geblekene overeenstem ming tusschen den Vorst en de Vertegenwoordigers van het volk, dien zedelijken invloed zouden hebben uitgeoefend welke noodig was om intusschen overal de rust en orde te doen terug keeren. Mijne verwach ting is op eene treurige wijze teleurgesteld. Tot daartoe was de naleving der wet en wettelijke vormendoor de eerste voorstanders der geopperde wenschen en bezwarenaltijd op den voorgrond geplaatst. Nu echter beantwoordde die beradene gang niet meer aan de onstuimige driften der leiders eener verblinde en opgeruide menigte; zij bragten eenen gewelddadigen opstand te weeg, en de pogin gen der krijgsmagt van den Staat, tot ondersteuning van den wensch der welgezindenzijn ontoereikende geweest om dien opstand te bedwingen. Reeds voor de aankomst te Brussel werd die krijgsmagtwelke be scherming kwam aanbrengen, feitelijk aangerand, enhoezeer vooraf gegaan door eene plegtige aankondiging van zachtmoedigheid en vrede ontmoette haarin die stad de moorddadigste wederstand. De gewa pende afval van het wettig gezag heeft zich, sedert inde Zuidelijke ge westen meer en meer, en met zulk eene schrikbarende snelheid, uitge breid, dat ik, tot beveiliging en verdediging der getrouwe Noordelijke provinciën, en van derzelver handel, de noodige maatregelen ten aan zien van land- en zeemagt genomen, de schutterijen gedeeltelijk mobiel verklaardde dienst van den landstorm voorbereiden eene oproeping tot vrijwillige wapening gedaan heb. De geestdrift, waarmede daaraan wordt beantwoord, en de nieuwe blijken van liefde voor mijn huis, welke mij bij die gelegenheid gegeven zijn, hebben het leed verzacht, hetwelk mijn hart vervult, bij de gedachte, dat het een hoop muitelin gen heeft mogen gelukkeneene zoo belangrijke en beweldadigde be volking af te trekken van die regering, onder welke zij tot eenen te voren nooit gekenden trap van voorspoed en rijkdom was opgeklom men, en voor hare algemeene en bijzondere regten zoowel als voor hare staatkundige burgerlijke en godsdienstige vrqhedende ruimste bescher ming had ondervonden. Mijne blijvende verwachting, dat het grootste deel dier bevolking deze weldaden, bij ernstig nadenken, terug moest wenschen, heeft mij geleid tot het besluit, om aan mijnen beminden Zoon, den Prins van Oranjebij het tijdelijk bestuur der trouw geblevene gedeelten der Zuidelijke gewesten, tevens op te dragen, om, door middelen van overreding, zoo mogelijk, de afvallige gedeelten nog tot-de wettige orde te doen wederkeeren. Ik heb alzoo, door eene administrative scheiding, de ontwikkeling van het verklaard gevoelen der Staten-Generaal, in hunne jongste bui tengewone zitting, voor zoo veel van mij afhing, voorbereid, waardoor thans mijne zorgen zich meer uitsluitend tot de Noordelijke gewesten bepalenen derzelver krachten en middelen alleen in hun belang zullen worden aangewend; terwijl ik tevens aan alle mijne onderdanen, en aan geheel Europa, het bewijs heb gegeven, dat niets is onbeproefd gela ten om de afgedwaalden terug te brengen. Gesterkt door de innige bewustheid, dat ik den plegtigen eed, door mij op de grondwet gedaan, ben nagekomen, en onvermoeid werk zaam ben geweestom de welvaart van het Nederlandsche volkmet met al mijn vermogente bevorderenzie ik den uitslag dier pogingen en van de beraadslagingen mijner Bondgenootenwelke dit Rijk gewaar borgd en den tegenwoordigen toestand van deszelfs Zuidelijke gewesten tot een onderwerp hunner ernstige overwegingen gemaakt hebbenmet kalmte te gemoet. Het leger heeft zich, over het algemeen, wegens deszelfs dapper heid, met gematigdheid gepaard, mijne tevredenheid waardig gemaakt. Ik moet intusschen diep betreuren, dat, in de laatste tijden, een zoo groot gedeelte van hetzelve, door verkeerde begrippen of bedriegeiijke beloften misleideed en pligt verzaakt en zijne vaandels verlaten heeft. Onder de omstandigheden, waarin het koningrijk zich bevindt, en die zoo sterk' vërschïllen vam den staat van vredeheb ik mij verpligt ge vonden uwe tegenttutoi'dige zitting te 's Gravenhage te openen. Het strekt mij tot genoegen, bij die gelegenheid, ter kennis van U Edel Mog. te brengendat ikbij voortduringvan de vreemde mogendheden de verzekering ontvange van hare opregte deelneming en van hare vriendschappelijke gevoelens. Het is mij niet minder aangenaam, aan U Edel Mog. te kunnen me- dedeelen dat de moed en volharding der krijgsmagt een einde hebben gemaakt aan den oorlog, die het eiland Java heeft geteisterd, en dat op de verdere overzeesche bezittingenvolgens de laatste berigteneene gewenschte rust bleef heerschen. 20 October 1830. De oogst Is over het algemeenten gevolge der menigvuldige regens, min voordeelig geweest; ik heb alle voorzorgen genomen, die onder mijn bereik waren, ten einde, gedurende den naderenden winter, in de behoeften der armen en minvermogenden zoude kunnen worden voorzien. De inwendige toestand van het Rijk levert, voor het tegenwoordige een onoverkomelijk beletsel opomop goede grondenden staat van ontvangsten en uitgaven voor het naastvolgend jaar te begrooten. Het is mij daarom meest verkieslijk voorgekomen de voortduring van hetgeen bestaat, zoo veel doenlijk, te verzekeren. Een ontwerp van wet, daartoe strekkende en waarbij dan ook alle veranderingenwelke in de gewone inkomsten zouden hebben plaats gehad, buiten uitvoering zul len blijvenzal eerstdaags aan U Edel Mog. worden aangeboden. Naar aanleiding der verklaring, bij de opening uwer jongste buiten gewone zitting gedaan is door mij een maatregel genomenom voor- loopig in de dringende behoeften der schatkist te voorzien de vader landsliefde der Ingezetenen doet het welgelukken van denzelven hopen. Die maatregel behoort echter door nadere wettelijke bepalingen te wor den opgevolgd welke, in den loop dezer zitting, ter tafel van U Edel Mog. zullen worden gebragt. Hoe bezwarend de staat van zaken ook zijn moge, behoort niet te min, ten aanzien van de uitdelging der staatsschuld, aan het beloofde voldaan te wordenen ik stel mij derhalve voorook een ontwerp omtrent den inkoop en de aflossing van schuld aan uwe vergadering voor te dragen. Tot krachtdadige beteugeling en bestraffing van bedrijven en woelin gen welke kwalijkgezinden zich zonden mogen veroorlovenom in de getrouw geblevene gewesten en streken de gemoederen in gisting te brengen, en den opstand, ware het mogelijk, voort te planten, zal insgelijks de medewerking van U Edel Mog. door mij ingeroepen wor den. Ik heb het intusschen dringend noodzakelijk geacht, hieromtrent voorloopige maatregelen te nemen, en voorschriften van toezigt en voorzorgmet opligt tot vreemdelingen en doorreizende personen vast te stellen. Ter voldoening aan den billijken wenschdoor U Edel Mogenden bij onderscheidene gelegenheden geuit, was het tijdstip der invoering van de nationale wetgeving en der regterlijke instellingen, door mijop den 1 Februarij van het volgende jaar bepaald. De opstand in de Zuidelij ke Provinciën uitgebarstenmaakt het thans onmogelijk dien wensch op het vastgestelde tijdstip te verwezenlijkenen zal dan ook uit dien hoofdemet de aanvankelijke vestiging van den Hoogen Raadvoor als nog niet kunnen worden voortgegaan. Edel Mogende Heeren 1 de snelle loop der gebeurtenissen door wel ke dit Rijk sinds weinige weken geschokt iskan van invloed worden op meer andere onzer instellingen de uitkomst dezer gebeurtenissen is nog niet te voorzien en de geheel onverwachte tijdingen heden uit Antwerpen ontvangenstrekken op nieuw ten bewijze van den dagelijk- schen voortgang der daadwerkelijke scheiding tusschen de twee groote afdeelingen van het rijk. Ik verbeide evenwel die uitkomst met vertrouwenwant mijn gewe ten is gerust. Ik mag bij voortduring rekenen op uwe medewerking, op die der getrouwe Noordelijke Gewestenop de ondersteuning mijner bondgenotendie het staatkundig stelsel van Europa steeds zullen hand haven en ik sta nog aan het hoofd van een Volkwelks Godsdienstige zin den besten waarborg schenkt voor de beschermende hoede des Al- magtigen. Wij laten hier volgen de proclamatie van Z. K. H. den Prins van Oranje, waarvan wij in onze gewone courant van gisteren met een woord melding maakten PROCLAMATIE van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins van Oranje. Belgen! Sedert ik mijdoor mijne proclamatie van den 5 dezer maand tot u wendde, heb ik met zorg uwen toestand overwogen ik begrijp dezelve en erken u als onafhankelijke natiedat isdat in de provinciën zel ve waarin ik eene groote magt uitoefenik mij in niets tegen uwe regten als burgerszal verzetten. Kiest vrijelijk en op dezelfde wijze als uwe medeburgers in de andere provinciën, uwe afgevaardigden voor het Nationaal Congresdat aan staande is, en gaat er de belangen van uw Vaderland behandelen. Ik stel mij alzoo in de provinciën die ik regeeraan het hoofd van de beweging die u tot eenen nieuwen staat van zaken leidt, waarvan de nationaliteit de kracht zal uitmaken. Zie daar de taal van hem enz. Gegeven te Antwerpen den 16 October 1830. (geteekend) WILLEM, Prins van Oranje. Te Middelburgter Boekdrukkerij van de GEBROEDERS ABRAHAMS.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1