MIDDE LBURGSCHE COURANT. N\ 125. Dingsdag NIE UTVSTIJ DINGEN. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 13 october. Eerglstëren heeft de Nederlandsche am bassadeur de heer Falckwederom eene bijeenkomst met den mi nister van buitenlandsche zaken, den graaf van Aberdeengehad. Dienzelfden dag hebben de ministers een kabinetsraad gehouden, die twee en een half uur heeft geduurd. Ook hebben de prins de Talley- rand en de Oostenrijkscbe gezant conferentien met den graaf van Aber deen gehad. De prins Troobetzkoibuitengewoon gezant van den keizer van «>...1—j --- *•-*", ffienif.»Vibi. nnir Pprprihnrtf teruggekeerd. FRANKRIJK. PARIJS den 13 october. De Oostenrijksche ambassadeur heeft eergis teren avond eenen buitengewonen courier naar Weenen afgezondennaar men zegt met zeer gewigt.ige depêches belast. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 17 october. Z. M. heeft den 15 dezer een be sluit genomen omtrent den aanvoer van en vervoer naar de in opstand zijnde gedeelten des Rijks van waren, levensmiddelen en krijgsbehoeften. Zijnde hierbij voorloopig en tot nadere beschikking bepaald: Art. 1. Alle aanvoer uit de in opstand zijnde gedeelten des Rijks, in die, welke aan ons gezag zijn onderworpen gebleven, van wijnbier azijn, ge diste leer dzoutsuikervleesch of spek zal voortaan gerekend worden als te geschieden van buiten *s lands, en derhalve onderworpen zijn aan den.accijns en de regten, bij de wetten op den invoer bepaald. 2. Geene af- of overschrijvingen voor crediet van accijns zal verder worden verleend voor verzending of eigendoms-overgang van goederen uit laatstgemelde naar de eerstgemelde gedeelten van het Rijk. 4. Alle vervoer van granenzout en andere levensmiddelenalsmede Van buskruidsalpeterkogelsschrootijzerlood, geweren, pistolen sabelsdegens en ander oorlogstuig, uit de vreedzame naar de in opstand Zijnde gedeelten des Rijks wordt verboden. En worden alle militaire, regterlijke, burgerlijke of andere openbare autoriteiten, met nadruk gelast, tegen alle overtreding van dit verbod strengelijk te waken, en de ambtenaren der in- en uitgaande regten en accjjnsen in de handhaving van hetzelve allen mogelijken bijstand te ver- leenen of te doen verleenen. 4. Van de vorenstaande bepalingen zijn uitgezonderd de wederzijdsche verzendingen van en naar zoodanige beslotene steden en forten, alwaar het algemeen erkend is, dat het wettig gezag bestaat, met dien verstan de nogtans, wat de in art. 3 opgenoemde goederen betreft, dat geen vervoer derwaarts zal mogen plaats hebben, dan voorzien van door des bevoegden afgegeven behoorlijk bewijs van de bestemming dier goederen, tot approvisionering van zoodanige steden of fortenen begeleid van genoegzame gewapende magt, om de aankomst aldaar te verzekeren. In den vroegen morgen van den 16 dezer is eene 500 man sterke afdeeling schutterij dezer stad uitgetrokkenom zich naar Breda te be- geven. De uitstekende houding dezer manschappen, onder welke zich een groot aantal vrijwilligers uit alle standen bevonden, werd met vreug de opgemerkt door de talrijke schare, die bijeengevloeid was, om hare betrekkingen en stacigenooten uitgeleide te doen. Een oogenblik voor dep aftogt verscheen de Koning, om deze afdeeling in oogenschouw te nemenen de toejuichingen, waarmede de geliefde Vorst ontvangen en verzeld werd, getuigden van de geestdrift voor de goede zaak, niet al leen bij de uittrekkenden, maar ook bij de achterblijvendenonder wel ke menigeen het lot van diegenen zijner stadgenooten benijdde, die nu reeds in de gelegenheid warenom hunnen arm aan het vaderland te leenen. Men verzekert, dat deze eerste afdeeling weldra door eene tweede zal gevolgd worden. Er heeft zich hier een zeker aantal personen vereenigd om een Vrijkorps van scherpschutters te formeren, ten einde op deze wijs naar hunne beste vermogens tot beveiliging en verdediging van den Noord- Nederlandschen bodem mede te werken. Het equipement is op eigen kostendoch zal zoo eenvoudig als doelmatig worden ingerigt. Volgens bijzondere berigten uit het leger, worden onze voorpos ten te Kampenhout dagelijks door kleine strooptogten der muitelingen verontrust; doch alle worden met verlies terug geslagen. UTRECHT den 12 october. In Utrecht bevinden zich op dit oogen blik verscheidene duizende vrijwilligers en opgeroepene militairendie alhier worden georganiseerd, en nog vele duizenden worden uit Gronin gen en Vriesland verwacht. De Utrechtsche schutterij is in een veldbataillon georganiseerd, groo- tendeels uit vrijwilligers bestaandeen gereed om op de eerste order uit te trekken. De rustende schutterij, die achter blijftis zeer talrijk. Gisteren zijn alhier in 's rijks hospitaal een gedeelte der gekwetsten uit Antwerpen aangekomen. Vele aanzienlijke vrouwen dezer stad hou den zich, in navolging van onze beminde Koningin en Prinsessen, be zig met het vervaardigen van pluksel. De gekwetsten en zieken, die in Antwerpen in de hospitalen gelegen hebben of nog liggen, roemen de liefderijke behandeling die zij van de bewoners aldaar genoten hebben en nog genieten. Allerhande verkwikkingen en benoodigdheden werden ien dagelijks gebragt. ROTTERDAM den 15 october. OnZe schutterij telt thans reeds 334 vrijwilligers onder hare gelederen, waaronder meer dan 100 uit de aan zienlijkste familien en welke zich geheel voor eigene rekening uitrus ten. Ruime inschrijvingen stellen de commissie, die zich met deze taak belast heeft, in staat, om de huisgezinnen van mingegoedde uittrek kende vaderlanders te verzorgenzoodat aan deze schoone overeenstem ming van handelingen te danken is, dat een bataillon van vier kora- pagnien, ieder van 150 man, geheel gereed is, en eene 5de en tjdekom- p«gnie bijna gekleed en gewapend zijnbij welke laatste de schutterij van Delfshaven ingedeeld zal worden. - ZIERIKZEE den 10 october. Ook binnen deze stad werd de roep- atem van onzen beminden vorst gehoord en met eene edele geesrdrift die wtstdige zonen des vaderlands kenmerkt, gevolgd. De bloem on zer jongelingschap uit den deftigsten burgerstandten getale van 22 die eerlang door vele andereu staan gevolgd te wordenen behalve de 19 October 1830. heeren studenten uit deze stadallen met den besten geest voor de goe. de zaak bezield, verliet heden namiddag onder een zegenend vaarwel, deze stad, om zich als vrijwilligers onder de vanen der dappere verde digers van Land en Koning te scharenen aan de bevordering der wetti ge orde door de kracht der wapenen mede te werkenterwijl eene even moedige schutterij gereed staatom op den eersten wenktot heil des vaderlands te wapen te snellen. Moge een gelukkig gevolg deze vereende pogingen van welgezinde on derdanen bekroonenen de blijken van vaderlandsliefde en trouwiet* toebrengen om het leed waaronder de landsvader zucht te verzachten dan voorzeker is der Zeeuwen betoonden moed rijkelijk beloond. ANTWERPEN den 14 october. Z. K. H. de Prins van Oranje is gis teren naar «Ie kantopnementcn «run het 8»te regeraent huzaren gegaan dat meest uit Belgen bestaaten heeft hen gerust gestelddat zijne zen ding eene zending des vredes ishen aanmanende om trouw onder hun vaandel te blijven en den uitslag zijner pogingen vol vertrouwen af te wachten. Z. K. H. heeft zich heden aan boord van de Delphine begeven, waar de gevangenen bewaard wordenvan welke hoogstdezelve vier in vrijheid heeft doen stellen, die hij ook eenige ondersteuning heeft ge geven. Heden zal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden van hier naar 's Gravenhage vertrekken. Alle de afgevaardigden der Zuidelijke provinciën zijnelk in het bij zonder door Z. K. H. den Prins van Oranje uitgenoodigd geworden om zich naar Antwerpen te begeven. Naar het schijnt begint de factie geheel het denkbeeld te laten varen om aan de Zuidelijke provinciën een republikeinschen regeringsvorm te geven. Hier moet men berigt hebben, dat te Gent het huis van den kolonel Destombesdie de troepen kommandeert welke zich in de citadel be vinden geplunderd is geworden. Ook zegt méndat het Parijscbe le gioen naar Brussel gezonden heeft om een houwitser en een vierponder tot versterking te bekomen. Z. K. H. de Prins van Oranjewillende voldoen aan het algemeen verlangen in Belgieom de instelling van gezworenen hersteld te zien vooral met opzigt tot de vergrijpen van de drukpers en het staatkundige, heeftep voordragt zijner ministers aan den staatsraad opgedragen het onderzoek nopens de wijze boe die instelling onmiddelijk in werking te brengen. Het centraal comité te Brussel heeft zich als vijfde lid toegevoegd den heer Alexander Gendebien Voor 20 october zullen de gemeente besturen van Zuid-Braband zich moeten verklaren in welke taal zij de registers van den burgerlijken stand voor 1831 willen houden; die niet geantwoord zullen hebbenzullen de registers in de vlaamsche taal be komen. Alle de eigendommen van het huis van Oranje in Belgie zijn onder beslag gelegd en de notaris van der Linden als bewaarder aange steld. Aan de krijgsgevangen officieren is halve soldij toegekend. ANTWERPEN den 16 october. Men verzekert, dat Z. K. H. de Prins van Oranje eene commissie van twaalf ingezetenen alhier heeft benoemdom over de middelen te raadplegen welke in den tegenwoor- digen stand van zaken behoorden genomen te worden. Onder de leden daarvan worden opgemerktde burgemeester en de heeren CatersDirck- sens, Cassiers, Ferbrouck-Pietters en Geelhand. Alle handels-operatien staan hier stilde goederen gaan niet van de handde gelden komen verbaast slecht ingeld is schaarsch en het cre diet houdt opzoodat wij waarlijk voor ernstige gevolgen in den handel beducht zijn. Prins Frederik is nog altijd binnen onze muren. Sedert eenige dagen spreekt men van een plan dat er bestaan zou om trent de scheiding: beide gedeelten der Nederlanden zouden ieder een afzonderlijk erfelijk koningrijk uitmakenzonder ooit onder denzelfden vorst te behoorenieder zou zijn koning, zijne grondwet, wetgeving en budget Jiebben. Deze' tvvee staten zouden niet te min eene confede ratie uitmaken onder den naam van het vereenigd koningrijk der Neder, landen; de belangen welke zij mogten gemeen hebben, zouden op eene staats-vergaderingbeurtelings in een der hoofdsteden van de beide ko ningrijken te houdenworden beslist. Er heerscht alhier eene groote ongerustheid omtrent de onzekerheid of de provincie Antwerpen al of niet op het algemeen Belgisch congres zal vertegenwoordigd worden. De tegenwoordige toestand maakt dit punt ten uiterste moeijelijk en kiesch. MIDDELBURG den 17 october. Het provisioneel gouvernement te Brussel heeft de opening van het nationaal congres bepaald op den 3 novemberdes morgens ten 9 uren in het paleis van de Staten-Gene- raal te Brussel. De verkiezingen der leden van het congres moeten den 27 october door geheel Belgie plaats hebben. Het getal afgevaardigden voor de provinciën wordt aldus bepaald: Zuid-Braband 27, Limburg 17, Oost. Vlaanderen 35, West.Vlaanderen 28, Bergen of Mons 30, Namen 10, Antwerpen 18, Luxemburg 16. De provincie Luik wordt niet ge noemd. Het gemelde besuur heeft verklaarddat geen der thans bestaande dagbladen moet worden beschouwd als de officiële stem van deszelfs ge voelens of van de uitzigten op het toekomend staatkundig bestaan des lands. Hetzelve bestuur gaat nog op "den duur voort met verscheide ne aanstellingen te doenonder anderen den heer de Rycierehoog leeraar bij de universiteit van Genttot gouverneur van Oost-Vlaande- ren die den 14 is geïnstalleerd, en den baron L. Coppens, tot districts- en militie-commissaris te Gent. Er zou volgens het Journal des Flor,- dres een aanslag op het leven van laatsgemelden hebben plaats gehad. Te Gent heeft de kommandant van het Parijsch-Belgisch legioen de l'ontecoulantdagorders uitgevaardigd tot het beschermen van ei gendommen en tegen plunderingen ten platten landewaaruit het gedrag van de troep, die hij aanvoert, duidelijk is op te maken. Den 12 heeft de stedelijke regering van Gent aan de inwoners ter ken nis gebragt een bij haar ontvangen brief van den baron Destombes, hou dende eene waarschuwing dat, aangezien de tegenwoordige omsrandighe. denniemand aan den voet van het glacis der citadel zal mogen passeren.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1