MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 123. PottderdSg NIE UIVS TIJ DINGEN. GROOT - BRITTA N J E. LONDEN den 9 october. Het ministerieel avondblad juicht de procla matie van den prins van Oranje zeer toe, en belooft zich veel- goeds va» zijne bemoeiingen tot schikking der bestaande verschillen. Het meent dat bet niet onmogelijk zijn zou dat aan den prins van Oranje de kroon als Koning van Befgie wiertf aangeboden, en dat, zoo Z. K. H. die aan nam en tevens van zijne regten van opvolging op den woon van Hol land ten behoeve van zijnen broeden, prins Frederikafstand deed daarmede de belangen van beide landen zouden bevorderd worden. FRANKRIJK. PARIJS den 8 october. Eergisteren heeft de minister van buitenlanfl- sche zaken, de heer Meléaan de kamer der afgevaardigden verklaard, dat de kennisgeving der troonsbeklimming van den Koning der Franschen overal op de vriendschappelijkste wijze ontvangen isen dat de betrek kingen tnsschen Frankrijk en alle de mogendheden hersteld worden vol gens de orde der verschillende afstanden, en zonder ander verwijl, dan daardoor alleen veroorzaakt wordt. Europa, zeide hij, wil even opregt als wijdat de vrede gehandhaafd worde en van alle kanten komen daar va» de stelligste verzekeringen in. Omtrent Belgie liet de minister ziph dos uit„De gebeurtenissen die in Belgie voorvallen hebben eenige ongerustheid kunnen verwekkenen het was billijkdat zij stof tot ernstige overdenkingen gaven maar ik voede ook de vaste hoopdat zij tot een uitslag zullen gebragt kunnen worden, die alle de belangen bevredigen zal, door het beginsel van non-interventie ongeschonden, te bewaren. Eerlijkheid en waardigheiddeze is en zal altijd de politiek van ons herboren Frankrijk zijn. Wij bezitten die gematigdheid welke de kracht vergezelt, en die vastheidwelke uit regtvaardigheid voort spruit. Frankrlik vraagt niets, dat het niet toekomt; het zou geheel op staan voor de verdediging van het minste zijner regten. Neen, de vre. de van Europa zal niet gestoord worden; dit is de wensch van de ge- heele wereld en de behoefte van elk een." Deze verklaring is met groot genoegen aangehoord. NEDERLANDEN. *s GRAVENHAGE den it october. Z. M, heeft den 10 een besluit genomen, houdende magtiging op den minister van financien tot het doen eener negotiatie ten bedrage van een kapitaal van twintig milioenen gul dens bij wijze van beleening op effecten gedeponeerd bij deNederland- sche bank te Amsterdam. 'De beweeggronden voor dit besluit luiden aldus: In aanmerking nemendedatten gevolge der ontstane onlusten in sommige gedeelten van het Rijk, en de daaruit voortvloeiende vermeer dering van uitgaven en vermindering van inkomstende gesteldheid van de schatkist zoodanig is gewordendat er spoedige en krachtige maat regelen behooren te worden genomen, zoo tot gaande houding der be taling van allen aardals om te verzekeren de rentebetaling van de de nationale werkelijke schuldverschijnende den i januarij aanstaan de; dat bij de opening van de buitengewone vergadering der Sta- ten-Generaalop den 13 september 11., door ons is te kennen gegeven, dat de voorziening in de geldelijke benoodigdheden uit het zamenblijven der militie, en uit vele andere noodlottige gevolgen van het oproer voortvloeijende, voorloopig uit de geopende credieten kon plaats hebben, om nader bij de wet te worden geregeld Willende dienvolgens van de bedoelde credieten gebruik maken, om aanvankelijk in de geldelijke behoeften te voorzien; „Vertrouwende op den bereidwilligen ijver van alle vermogende in gezetenen, om de schatkist in de tegenwoordige omstandigheden te hulp tc komen Hebben besloten en besluiten, enz." Een besluit van den 11 houdt voorbereidende bepalingen tot eene eventuele oproeping van den landstorm. Een besluit van den 9, behelst maatregelen van toezigt ten aanzien van vreemdelingen en doorreizende personen. Nog zijn bjj een besluit van den 11 maatregelen voorgeschreven tot beteugeling van de pogingen die mogten worden aangewend om de ge- inoéderen in gisting te brengen. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is gisteren morgen paar Antwerpen terug gekeerd. Z. K. H. Prins Frederik heeft bevolen dat de gezamenlijke in fanterie van het leger te velde onder de bevelen zou staan van den luit.- generaal Cort-Ueyligersdat de genernal-majoor hertog van Saxe-H'eimar de iste divisie zou kommanderen, bestaande uit twee brigaden zijnde de eerste brigade onder zijn onmiddelijk bevel en de tweede onder bevel van den kolonel Reuther de generaal-majoor de Favauge de 3de brigade terwijl eindelijk de luitenant-generaal Trip van Zoutland de divisie kaval- lerie, bestaande uit twee brigaden onder de bevelen van de generanl- majoors Post en Boreelzou kommanderen; blijvende de artillerie onder het opperbevel van den kolonel List. Dien ten gevolge houden de lui tenant-generaal Cort-Heyligers en de generaal-majoor de Favauge hunne hoofdkwartieren te 1VI echel en de luitenant-generaal Tripde generaal- jnajoors hertog van Saxe-Weimar en Post, de kolonels Reuter en List 'de hunne te Antwerpenen de generaal-majoor Boreel het zijne te Waar loos. Alhier is aangekomen de generaal-majoor van Boecoplaatstelijk be velhebber der citadel van Luik. VLISSINGEN den ia october. Met de Engelsche stoomboot the Duke of Wellingtonvan Calais alhier gearriveerd, zijn wederom eenige vlug telingen, zoo uit Doornik, Yperen en Meenen als uit andere plaatsen, aangekomenwelke de wijk naar Frankrijk hadden genomen. MIDDELBURG 13 october. De zoo ernstige als treffende oproeping des Konings aan de ingezetenen van het Rijk om zich te wapenen, ten einde voor hunnen geboortegrond te waken, is binnen deze stad met geene mindere geestdrift als elders ontvangen. Zondag 11. zijn reeds hiervan de treffendste blijken gegeKienJf toen zoo als wij, bij onze cou rant van dingsdag den 12 dezér, reeds met een woord hebben gezegd ten gevolge Zr. Ms. besluit tot mobiel-verklaring der schutterijen en eene daarop gevolgde publicatie van het stedelijk bestuur de dienstdoende schutterij zich verzameld had ten einde deszelfs bereidwilligheid tot vrijwillige uittrekking al dan niet te kennen te geven. Het bacaillon schutterij, de reserve er onder begrepenin bataille-gefor- 1| October 1830. meerd- zijnde werd hetzelve door den luit.-kolonelden heer Sohkf Serli-, aldus aangesproken Deze aanspraak <verd door een herhaald geroep van leve de Koning! .en het aanheffen van den vadcrlandschen marsch door de leden der schut terij beantwoord. Oogenblikkelijk stelden zich meest al de pflicieren en een aantal schut ter*voor het lront van hot bataillon, waarbij zich voegden de vrijwil lige inwoners dezer staddie zich bij de schutterij aansloten, en waarbij verder gevoegd zijn de pngehuwde leden der schutterij, zoo dat nog dipnzfilfden middag is geformeerd eene kompagnie van ongeveer 150 man, behoorlijk geêncadreed, uifmakende het mobiele gedeelte der schuc- terjj. Zjjnde dezelve bereids ter dispositie van den directeur-generaal van oorlog opgegeven. Sedert doen zich dagelijks een aantal ingezetenen buiten de schutterij ten stadhuize aanmelden, die zich bereid toonen om zich bij de mobiele schutterij te voegen, of, by een eventueel vertrek van dezelve, de in wendige rust in de gemeente te helpen bewaren. Na reeds meermalen onzen geliefden Koning van onze trouw en be reidvaardigheid te hebben verzekerdis nu voor ons de tijd daarom van die gevoelens door daden te doen blijken, om te toonen dat wij goed en bloed veil hebben voor het behoud vgn onzen dierbaren vader- landschen gronden alzoo bereid zjjn aenzelvcn krachtdadig te bescher men tegen losbandigheid en geweld. Een aantal jonge liedenuit onderscheidpne steden dezer provincie hebben reeds dadelijk met edele geestdrift bezieldzich aangeboden om als vrijwilligers in Zr. Ms. leger te dienensommigen daarvan zijn reeds naar 's Gravenhage vertrokken. Hoezeer de braven verdiendèn met name bekend gemgakt te worden, zullen wijom geene onnauwkeu righeden te begaan deze opgave zoowel als die der vrijwilligers bij de mobile schutterijuitstellen tot het tijdstip dat wij daarvan volledige vermelding kunnen doen. Het Journal denvers van den 11 zegtdat de bijeenroeping der Stnten-Generaal te 's Hage, te Antwerpen eene algemeene verwondering en eenen zeer treurjgen indruk heeft veroorzaaktdoch volgens hetgene hij uit Amsterdam heeft vernomen, stelt hij zich gerust, alzoo het al gemeen gevoelen aldaar schijnt te zijndat deze bijeenroeping alleen de leden uit de Noordelijke provinciën betreft; waardoor hij zich vleit, dat de leden uit de Zuidelijke provinciën in eene der steden dier gewesten, en wel te Antwerpenzullen vergaderenalwaar alsdan de voorwaarden opzigtelijk de scheiding des rijks in der minne konden geregeld worden. „Personen (zegt nog dit blad) die meenen goed onderrigt t6 Zjjn, denken dat de staatkundige crises zijn hoogste toppunt heeft ber§5l$t. De gezigteinder begint op te klarener zal geen bloed meer vergoten worden; de driften bedaren, en de weldenkende lieden halen adem, na eenen nieuwen stand van zaken, welke, zonder verdere schokken, onze vrijheden en behoeften verzekeren. De berigten die ons uit andere ste den van het Zuiden toekomenvermelden de vredelievende bedoelingen onzer landgenooten. Alom is men overtuigd van de moeilijke positie waarin de Prins verkeert; men doet hulde aan zijnen goeden wil eh waar deert al het goede dat reeds door hem is gedaan. Zelfs te Brusselal waar de schok zoo sterk is geweest, beginnen de gemoederen te beda ren; de naam van den Prins van Oranje vereenigt eene meerderheid van gevoelens, welke vreemdelingen zoeken te onderdrukken. Maar wij .denken, dat de regtscligpen ingezetenen de bovenhand zullen bekomen, en dat het provisioneel gouvernement zelf, hetwelk zegt naar niets dan naar den nationalen wensch te willen luisterendien alle vrijheid zal la ten om zich.te openbaren." De stedelijke regering van Gent heeft den 11 eene proclamatie ge daan, waarbij zij de ingezetenen kennis gCeft, tlac, ;cn gevolge d'er mee de commissarissen van het provisioneel gouvernement..te/Braisseljjemaak- te overeenkomst, de.aasnogi VA«,eeii.ï«rp,v {toepen naar Gent is gestaakt, Wapenbroeders! Plegtig is oogenblik, waarop ik, op eene buitengewone wijze de schutterij, onder mijn bevel, bij den anderen heb geroepen; de redenen daarvoor zijii reeds hij ulieden bekend. De Koning heeft gesproken: Te1 Wapen, op de dringende bede van uwen a Vorst, Te W a p jj n voor de raak van orde en van regt. 'fi Wapen onder a ootmoedig en biddend opzien tot den Almagtigcn GOD, die Nederland en Oranje g ïoo dikwerf uit de grootste gevaren heeit gered." Uit hoogstdeszelfs naam danen ingevolge zijn besluit van den 4 dezerIs mij de taak aanbevolen om ulieden beeren ofiicierea onder-officieren en verdere le den der schutterij; af te vragen, wie uwer zich vrijwillig aanbiedt, om fiuitgu <1* gemeentehetzij in de vestingen of elders.militaire diensten uit te oefenen. Hiertoe ulieden aan te manen zal onnoodig zijn: de Koning maakt staat op uwe trouw, liet vaderland bevindt zich in cenen zorgclijken toestandén de vcrptf£- tingen die op ieder ingezeten en bepaaldelijk op de leden der schutterij rustenom ;ot de verdediging van den vadcrlandschen bodem krachtdadig mede te werken, zjjo mijne waarborgen, dat deze oproeping niet vruchteloos zal zijn. Gij gehuwden on der ons hebt de tpezeggiqgdat voor de behoeften uwer huisgezinnen, van stads wege op eene betamelijke wijze zal worden gezorgd. Welaan dan gij heeren officieren! in de eerste plaats, die beseft dat gijin het aanwezen van den Almagtigcn, plcgtig gezworen hebt te zullen getrouw zyn aas uwen Koning, en aan de bepalingen der wet, treedt gijliedendie u vrqwijlig aanbiedt om uwe haardsteden en betrekkingen te verlaten, de stem des Konings ty hoorentreedt uit uwe gelederen, en toont door uw voorbeeld, dat ook het'Ne- derlajulsche bloed door uwe aderen stroomt. Stelt u aan de spits dier vrijwilligers ilie bereid zijn om door daden tc toonen dat zij alles veil hebben voor Neerland* onafhankelijkheid. Ook gij onder-officieren, of van welken rang gij bij de schutterij staat, ongehuw- den 8i gehuwden, sluit u aan deze braven a^ihet geldt de eer van uw Vaderland het bestaan van uwe vrouwen en kinderenhet verzekert u in de gevolgen duurzame rust en volksgeluk. Door eendragt en eenstemmige pogingenzal weldra eeh einde gemaakt worden aan de bedoelingen van eene partij die ons Vaderland zoekt pngelukkig te maken en zal de Koning in staat worden gesteld, om, door kracht - dadigc maatregelende zekerheid van zijn rijk te grondvesten. Gijdie uit hoofde uwer betrekkingen de schutterlijke diensten in deze stad blijft waarnemen, tot heden ben ik over up gedrag tg vredendoch weet, dal nïi jncer dan ooit de stipsfle naarkoming der bepalingen bij de wetdoor ulieden moe- ten naargekomen wordendat ondergeschiktheid in de dienst van u verlangd wordtj rekent het als eene eer, dat aan u is aanbetrouwd om voor de rust dezer stad te hiijren waken; weldra zuliep ook uwe gelederen aangevuld worden door vrijwillige inwonersdie u de van u gevordende dienst zullen verligten zoo doende vervult ook gijlieden de heilzame bedoelingen van onzen beminden Koning. Oranje was de leus onzer dappere voorvaderen; zij was de banier waaronder zij streden en in het eind de overwinningen behaalden. Oraryje zij thans ook voor hun nageslacht het vereenigsppnten onze geestdrift evenare die van onze broederen, die reed* ter hulp naar de vestingen zijp heengesngld. Onze algemcene roep zij .steeds: dat de Koning leve!

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1