MIDDELBLRGSCIIE COUR N". 122. Dingsdag 12 October 1Ö3Ö, NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. RAVENHAGE den 8 october. Z. K. H. Prins Frederik der Ne- VJT derlanden is heden ochtend alhier, in goeden welstand, Uit Ant werpen teruggekomen. Men verneemt, dat Z. M. bij koninklijk besluit heeft bepaald-, dat de gewone zitting der Staten-Generaalwelke, overeenkomstig de grondwet, op maandag den 18 dezer zal geopend worden, dit jaar in de ze residentie zal plaats hebben. Z. M. zoo veel mogelijk willende zorgen dat de buitengewone omstan. dighedenwelke thans plaats hebben niet verzwaard worden door duur te van levensmiddelen en in aanmerking nemende dat onder anderen eene vermindering Van ,cKlc" *>r de s™"'™ iiaarioe, als een ge- ia aangeprezen, heeft den 6 het volgende besloten: Met regt op den invoer van tarweroggegarsthaver en speltvastge steld bij de wet van den io jannarij 1825 (Staatsblad no 4) wordt te- ruggebragt tot de bepalingen van het tarief der regten van in-uit-en door voer, aangenomen bij de wet van den 26 augustus 1822 Staatsblad no 39). Ook is door Z. M. het volgende besloten Art. 1. Wij verleenen op den invoer van steenkolen en kolengruis, voor zoo lang de omstandigheden aan ons zullen voorkomen dit te ver- eischen, eene premie, gelijk staande aan het regt, op den invoer van vreemde steenkolen bepaaldmet de daarbij behoorende opeenten. 2. De premie, bij het voorgaande artikel toegestaan zal eerst ophou den betaald te worden na verloop van eene maand volgende op de dag- teekening van ons besluitwaarbij het tegenwoordig besluit mogt wor den ingetrokken. De generaal-majoor Georgeeen Belg die onlangs tot opper-be- velhebber van IJperen benoemd was geworden heeft zich in die be trekking tot het laatste toe allerloffelijkst gedragen en geen oogenblik in trouw bezweken. Hij heeft ook gelegenheid weten te vinden om zich naar Antwerpen te begeven, waar hij aangekomen en zich wederom tot het verrigten van alle diensten ter beschikking van Z. K. II. Prins Frederik gesteld heeft. De pausselijke internuncius Capaccini is Z. K. H. den Prins van Oranje naar Antwerpen gevolgd. Dezer dagen zijn benoemdde generaal de Man als bevelhebber van Gravede generaal Vermasen als bevelhebber van 's Hertogenbosch en de generaal van der Capelten als bevelhebber van Breda. ROTTERDAM den 8 october. De proclamatie des Konings is overal met geestdrift ontvangen. Elk een beijvert zich om deel te nemen aan de wapening of daartoe naar zijne vermogens mede te werken. Van al le kanten bieden zich vrijwilligers aan, en elk oogenblik groeit h'un ge tal aanmerkelijk. De kinderen uit het Gereformeerd burger-weeshuis, van vereischten ouderdom en geschiktheid, hebben zich dadelijk bereid verklaard om de wapenen voor Vaderland en Oranje op te vatten, zoo als zij dan ook, na bekomcnc toestemming van regenten, zich reeds voor Zr. Ms. land- of zeedienst aangeboden hebben. Alles doet zien, dat men zich den gezegendsten uitslag beloven mag, daar reeds meer dan 150 moedige mannen, die alleen teruggehouden werden door de onzekerheid omtrent het lot hunner huisgezinnen bij hun vertrekal dadelijk deswege gerust gesteld en als vrijwilligers in de schutterij ingelijfd zijn geworden. In het naburig Delfshaven hebben de ingezetenen, in weinige oogen- blikken eene som van twee duizend vijfhonderd guldens ingeschreven, Indedaad zeer aanzienlijk voor die plaatsten behoeve van de vrouwen en kinderen van hen die zich aldaar uit de schutterij vrijwillig aan lands dienst wijden. In *s Gravenhage is de geestdrift voor de goede zaak boven allen lof verheven. Men ziet van alle kanten vrijwilligers aankomen. Te Am sterdam bieden zich ook zeer vele vrijwilligers aan. Te Utrecht hebben zich 300 studenten ter beschikking van den Koning gesteld. In het kort, overal geven de Hollanders ondubbelzinnige blijken van den goe den geest, die hen allen bezielt. De heer professor P. Hendrikste Groningen, heeft aan Z. M. zijne dienst aangeboden, om aan de gekwetste krijgslieden heelkundige hulp toe te brengenwaar Hoogstdezelve dit mogt goedvinden. Veertien me dische studenten van de Hoogeschool aldaar hebben zich mede aangebo denom, onder de leiding van genoemden hoogleeraar, tot hetzelfde doel mede te werken. Bijzondere berigten uit Frankrijk luiden niet gunstig omtrent den toestand van dat land. Men moet er vele klagten tegen de bestaande regering hoorenen in verschillende streken zouden onlusten ontstaan zijn. Er loopen geruchten omtrent een opstand in de Vendée. HAARLEM den 8 october. De oproeping des Konings, bij welke alsnu de inwoners dezer provincie zoo ernstig worden vermaand om zich te wapenen, ten einde voor vrijheid en geboortegrond te waken, is hier zoowel als elders met geestdrift ontvangen. Na menigwerf den vorst onzer keuze van onze tronw en bereidvaardigheid te hebben verzekerd, is nu voor ons de tijd daar om van die trouw en bereidvaardigheid door daden te doen blijkenom te toonen dat wij goed en bloed veil hebben voor het behoud van die welbegrepene vrijheid welke wij als de voorvaderenkennen en waarderenen alzoo onzen dierbaren vaderlandschen grond krachtdadig te helpen vrijwaren tegen losbandig heid en geweld. De commissie van de tentoonstelling te Brussel, heeft bij een voudige aankondiging in de nieuwspapieren bekend doen makendat de fabrikanten hunne ingezondene goedereu terug kunnen bekomen. VLISSINGEN den 8 october. Ten gevolge van de daartoe op last van Z. K. H. den Prins, admiraal en kolonel-generaal, gemaakte beschikkin genheeft de heer O. IV. Gobiusdirecteur en kommandant der marine in het hoofd-departeinent der Scheldeonder den titel van vice-adiniraal opper-kommandanthet bevel dezer vesting op zich genomen. Het aankomen van vlugtelingen uit Vlaanderen en Brnband blijft nog steeds hier voortdurenalsmede het aankomen van veie militaire officieren en soldaten van onderscheidene wapens, en ook zeer veie civile rijks ambtenaren en geëmployeerdendie door hunne mienëedige Belgische kameraden verlaten, het gevangennemen hebben ontweken, of reeds door de oproermakers gevangen gezet walen en het hebben weten te örttltörtieH 1 als brave NederlandersVaderland en Koning getrouwzieh onder dett standaard van Oranje weder komen scharen. Onder deze personen tijll er velenwelke geheel of gedeeltelijk huhne goederen hebben ffioetett achterlaten, terwijl velen, voornamelijk de officieren, buiten Uniform, in blaauwe kielen gekleedhier zijn aangekomen. MIDDELBURG den n october. Ten gevolge 's Konings besluit tot mobiel verklaring van een gedeelte der schutterijen» is, door het stede* lijk bestuur alhier, op 11. zaturdag de publicatie gedaan, Welke in deïd courant is geplaatst. Waarop gistereh de dienstdoende schutterij is vef» gaderdbij welke zich gevoegd hadden die ingezetenen welke reeds ver» klaard hadden zich vrijwillig in de mobile schutteaij te doen Insthrlj» ven, en is alstoen.eene compagnie zoodanige schutterij geformeerd, vatt welker zamenstelling wij in een volgend no. omstandiger verslag zul* len doen. Van Gent den 9 wordt gemeld, dat aldaar alles rustig was; dd Brabnndsche vlag waait op den belfort} de gewapende burgers betrekken de wacht en de militaire bezetting is steeds in de citadel. Den t stoU» den de provinciale staten van Oost-Vlaandereii buitengewoon te verga» deren. De heeren d' Hane de Steenhuijzedeszelfs broeder de heef J.,B. Hane en de hoogleeraar de Rijckerealledrie leden der provinciale staten, zijn, den 8 op uitnoodigen van den Prins van Oranje naar Ant» werpen vertrokken. Dén 9 zijn drie afgevaardigden Van het zich noemende provisioneel gouvernement te Brussel, te Gent aangekomen, ten einde, zoo het heet, maatregelen in het belang des lands daar te stellen. Zij hebben alle burgemeesters en andere burgerlijke magtert in Oost-Vlaanderen aaU. geschreven om aan henbinnen tien dagen hunne toetreding tot het provisioneel gouvernement in te zenden. Dat gouvernement gaat steeds voort om op eigen gezag allerlei besluiten te nemen. Thans is ook de banneling Tielemans uit Parijs te Brussel aangekomen, Het provisioneel gouvernement te Brussel begint meer en meef weigeringen te ondervinden onder anderen heeft de baron de RolsiriSlS districts.commissaris van Doornik, geweigerd hetzelve te erkehnert etl heeft de luitenant-kolonel de Stuers, chef van de 16de afdeelingZijn brevet, waarbij het provisioneel gouvernement hem in zijn rang beves» tigd en hem de reorganisatie van zijn korps opgedragen had aan het» zelve teruggezonden, met verklaring, dat hij door eed en eer verbon den was om niet tegen den souverein te handelen aan wien hij eed ge. daan had. Ook de heer Rouppe heeft bedankt voor den post van Bur gemeester van Brussel. Een gedeelte van het garnizoen van Namen is, met den generaal van Geen aan het hoofdden 8 te Antwerpen aangekomen. Het grootste gedeelte van de bezetting van Luik onder bevel van den generaal vatt Boecop, heeft zich naar Maastricht begeven; zijnde het garnizoen aldaar thans zeer aanmerkelijk. DE NEDEBLANDSCIIE MARSCH. (Wijze IVilhelmut van Naesauwen.) A. F. SIFFLÉ. Dén 9 october waren de 2| pets. Nat. Werk. schuld 42 A 43de 4J pets. Amort. Syndic. 70J a 711, de 6 pets. Russ. Inschr. 57J A 58J. ZEE-UJDINGEN. VLISSINGEN den 9 october. Behalve de twee kanonneerbooten No. 5 en 7, den 6 dezer van Rotterdam gearriveerd, is gisteren alhier ter reede gekomen Zr. Ms. oorlogs brik de Pellikaan, kommandant F. A. Solingen van Texel. (De andere schepen in een volgend No.") BESTUREN ex ADMINISTRATIEN. HOOFD-DEPARTEMENT der MARINE van de SCHELDE. OPENBARE VERKOOP ING te ANTIVER PEN. De VICE-ADMIRAALDirecteur en Kommandant der Marine in hec Hoofd-Departement van de Scheldeis voornemens, op Vrijdag 15 Octo ber aanstaande, des voormiddags ten elf nren, in het Bureau van de Marine te Antwerpen, door een daartoe te committeren Ambtenaarin het openbaar en aan den meestbiedende, onder nadere approbatie van Zijne Exc. den Directeur-Generaal voor de Marineter SLOPING te doen verkoopenHET FREGAT SUMATRA, leggende op de Bank langs,den Buitenkant of Kaai te Antwerpen; ter bezigtiging van welken Bodem acht dagen vóór den dag der Verkooping:, aan de gegadigden gelegenheid zal worden gegeven, op vertoon van een permissie-biljet, toe dat einde te bekomen bij den koinmandcrenden Officier van Zr. Ms. Fregat Euridice vóór gemelde. Stad. De voorwaardenwaarop deze Verkooping zal plaats hebben, liggen Te wapen ja 1 tc wapen Voor Nassaus oorlogsvaan I Te wapen, mannen, knapen! Te wapen; snelt, snelt aan! Voor ouders kroost en gade Voor vrijheid en voor eer Eer 't eeuwig is te spade Uf nu, of nimmermeer! Te wapen jate wapen 1 Dus klonk des Konings stem. In krijgsliên als hersehapen Zijn wij getrouw aan Uem. Oranje Oranje boven 1 Lang leve 't Vaderland 1 biets kan den krijgsmoed dooven: Wij bieden hart en hand. Gewis 1 ons aller harte Slaat voor het Vaderland. Wee hem, wie ooit ons tarte! vliede en vlié met schandl Wij snellen dan te wapen Getrouw aan pligt en eed. Wij juichen mannen knapen Bij 's Konings oorlogskreet. 8 October i83o. Met blijdschap op de wangen, Zoo snellen wij ten strijd. De krijg is ons verlangen Een spel, dat ons verblijdt. Wij scharen ons vol hope Om NeSrlands oude vlag Den schrik eens van Europe Die zwichten kan noch mag: De vlag ook van Oranje De aloude Prinsevlag j De vlagwaarvoor zien Spanje Zoo diep verneéren zag. Het bloed uit iedere ader Behoort aan 't Vaderland. De dood aan elk Verrader! Wij doen dien eed gestand. Te wapen dan te wapen! Verwinning, of de dood! De vreugde, mannen, knapen! Kleure ons de wangen rood Niets kan den krijgsmoed dooven. Reikt, burgers! U de hand. Oranje Oranje hoven Lang leve 't Vaderland.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1