MIDDELBURGSCHE |v COUR A N T. N". 120. tv y Donderdag 7 October 1830. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDE N. MIDDELBURG den 6 october. Door heeren kiezers is ter hunner verandering, jl. maandag ten stadhuize gehouden, tot lid van den raad dezer stad benoemd de heer mr. A. van de Graftwelke heer op gisteren den eed als zoodanig heeft afgelegd en zitting genomen. Prins Alben van Pruissen en zijne gemalin, Prinses Marianne vergezeld van II. M. de Koningin hebben den a dezer 's Ilage veria, ten, om naar Berlijn te vertrekken. Bij hoogstderzelver doorreis zijn die Doorluchtige Personen te Utrecht en Arnhem met buitengewone geest drift ontvangen. II. M. de Koningin is van Arnhem naar 's Hage terug gekeerd. De baron van Doorngouverneur van Oost-Vlaanderenbevindt zich thans in die residentie. Bij het sluiten van de buitengewone vergadering der Staten-Generaal heeft de minister van binnenlandsche zaken, namens den Koningonder anderen gezegd „Gesterkt door Hoogstdeszelfs opregte bedoelingen en de regtvaardig- heid zijner zaak, zal de Koning niets onbeproefd laten, om een einde te maken aan de rampspoeden die een gedeelte van het Koningrijk teis teren, en vooral, om die provinciën, welke daarvan nog zijn bevrijd gebleven krachtdadig!ijk te verdedigen en te beschermen. „Brengt, Ed. Mog. Heeren! deze verzekeringen in uwe haardsteden over gelijk ook de betuiging der hooge tevredenheidwelke de in den boezem dezer vergadering gegeven blijken van vaderlandsliefde en trouw, zoo wel als de kalmte, welke bij uwe overwegingen heeft geheer&cht, den Koning, onder zoo veel leeds, hebben doen ondervinden. Uit 's Gravenhage wordt gemeld, dat de schutterij aldaar mobiel is verklaard en den 7 die residentie stond te verlaten. In den nacht van den 3 zijn te Dordrecht over Cadzand aange komen een gedeelte der tot de bezetting van Meenen behoord hebben de en van daar met moeite teruggekomen, I-lollandsche militairen. Volgens een paftikulier berigt uit Mechelen, van den 3 dezer, had de generaal Cort Heiligers zich aldaar den 2 met het legerkorps van Prins Frederik vereenigd. Wijders was Vilvoorden verlaten om eene meer zamengedrongen positie te nemen. Een andere brief uit Mechelen bevestigt het berigt, dat de generaal Cort-Heiligers dien dag zijn hoofdkwartier in die stad gevestigd heeft. De opstandelingen te Luik hebben den 30 september een vrij aan zienlijk verlies geleden bij gelegenheid dat de koninklijke troepen een konvooi, bestaande uit negen wagens, in de citadel hebben binnenge- bragt. De Luikenaren, vereenigd met de vrijwilligers uit Verviers hebben zulks zoeken te verhinderen doch zijn door de troepen op zoo een krachtdadige wijs ontvangen, dat velen derzelve gedood en gevangen genomen zijn en de overige op de vlngt zijn gedreven. Men verzekert dat de kommandant der gewapende burgersde graaf de Baylamontkort daarna door de muitelingen is doodgeschoten. De heer de GerlaJhc is te Luik aangekomen. Volgens partikuliere berigten en die der dagbladen, ontbreekt het in Brussel aan geen geld. Tot verwondering zelfs van de ingezete nendie de bron niet beseffen, waaruit deze overvloed vloeit, zien zij het goud met milde handen uitdeelen. Dagelijks vergroot zich de mas sa der muitelingen met honderden en duizenden. In den nacht van den 1 dezer is in het hoofdkwartier van Prins Frederikalstoen te Walhem aangekomen de heer de Gamondals af gevaardigd van het centraal cominité des provincialen gouvernements te Brussel om aan Z. K. II. voor te stellen de heeren DucpetiauxPle- tinckx en Everard te doen uitwisselen doch de Prins heeft daarentegen, door den luitenant-generaal Trip eene geheele uitwisseling van weers zijde zondef onderscheid doen voorstellenhetwelk door het gezegd gouvernement is afgeslagen. Van Antwerpen den 4 dezer wordt gemeld, dat twee onzer kan- noneer-booten van voor die stad de rivier zijn opgevaren zoo men meent naar Boom. Men zeide dat de korvet de.Kom eet, voor Lillo ge- stationneerd op de reede zal komeu. Sedert twee dagen mag men na zonnen-ondergang de stad met geene schuiten passeren. De Belgische officieren van het 3de en 9de regement kurassiers en het 9de dragonders hebben den luit.-generaal Trip verzocht aan Prins Frederik de door hen onderteekende verklaring ter kennis te bren gen, dat zij ten allen tijde gereed zijn hun bloed voor Koning en Vader land te storten maar Z. K. H. verzoeken om henin den tegenwoor- digen stand van zakenniet in de noodlottige positie te brengen om hunne wapens tegen hunne bloedverwanten of medeburgers te gebiuiken. De gebannen Adolph Dartels is den 1 dezer met veel plegtigheid te Brngge binnengehaald. De Catholique van Gent, welks schrijverE. Beaucarneweder in vrijheid is gesteld, komt thans uit onder den naam van Journal des Flan- dres. In een zijner laatste nos. klaagt hij over de weinige geestdrift die te Gent heefc plaats gehad toen de Brabandsche vlag werd opge stoken. Het zich noemend provisioneel bestuur van Belgie gaat voort met onderscheidene benoemingen te doen, zoo in het burgerlijke als militaire onder anderen van den heer Raikum tot procureur-generaal bij het hof van Luik; den graaf Filain XIIII tol gouverneur en Rooman tot griffier der provincie van Oost-Vlaanderenden heer de Meulcnaere tot gouver neur van West-Vlaanderenden kolonel Motton tot kommandant der ves ting en citadel van Doornik; den majoor op retraite Morisse tot komman dant van Ostende. Men heeft den heer van Crombrugghe in zijne be trekking als burgemeester van Gent bevestigd. De graaf Filain XI11I heeft voor zijnen post als gouverneur van Oost- Vlaanderen bedankt, uit hoofde zijner zwakke gezondheid. De verrader de Stassart (die nu als gouverneur naar Namen is vertrokken) heeft, bij zijne komst te Brussel, op den 1 dezer, aan het provisioneel bestuur den navolgenden brief geschreven: „Mijne heeren! De militaire magt te Namen heeft, onbeschoftelijk genoeg, mijne staatkundige verbindtenissen verbroken, daar men mijdoor eene nieuwe verkrachting der grondwet, wilde gevangen nemen, en in een hok opsluiten. Welke Belg zou overigensna het voorgevallene te Brusselzich niet ontslagen rekenen van den eed jegens de verdruk» kers van zijn land. Verpligt om voor het oogenblik eene schuilplaats in Frankrijk te zoeken, heb ik 11. nacht Givet verlaten, en ben door Dinant en het land tusschen de Sambre en de Maas getrokken, om li mijne diensten te komen aanbieden, en met mijne zwakke krachten "mede te werken tot verlossing van ons geliefd Belgie. Ontvang mijne heerende hulde van mijne hoogachting en toegi» negenheid. (get.) De baron de Stassart. P. S. Ik ben zoo even aangekomen; mijne eerste gedachte behoort ulieden. Zoo gij binnen een uur nog vereenigd zijtzal ik mij in tlW midden doen vinden." Uit Brussl den 4 wordt gemeld, dat de Spanjaard don Juanvan Halenthans hoofd-aanvoerder der rebellen dien nacht van het provi sioneel gouvernement order heeft ontvangen, om dadelijk zijne troepen en de artilleriewelke te Vilvoorden waren terug te doen trekken. De beruchte graaf Robiano is door meergemeld prov. gouverne ment tot gouverneur van de provincie Antwerpen benoemd hij zal zich zoo nabij mogelijk de hoofdstad vestigen. De generaal van Geen heeft met het stedelijk bestuur van Namen voor de stad gekapituleerddezelve is in de magt der burgers, maar dn generaal is meester van de citadel. De Engelsche consul te Ostende heeft dezer dagen den Hollanden aldaar groote diensten bewezen; dezelve heeft, onder anderen, al hun ne goederen bij hem ingenomen en de Engelsche vlag boven zijn huls opgestoken ook heeft deze edele man de vrouwen en kinderen met En gelsche schepen in veiligheid doen brengen. Volgens de Engelsche dagbladen hebben er tusschen den Nederland- schen gezant den heer Falckden hertog van Wellington en den graaf Aberdeen nog altijd drukke conferentien plaats. Men wil dat Engeland niet dan na dat alle middelen van bevrediging zouden beproefd zijn zich in de zaak der Nederlanden zal mengen. Pruissen daarentegen verzamelt eene geduchte magt in de Rijnpro vinciën, die weldra honderd-duizend man sterk zijn zal, en die niet lang werkeloos in de onlusten van Belgie zal blijven. Frankrijk schijnt als nog de onzijdigheid te willen bewaren; de Ne^ derlandsche gezant heeft met den koning en den minister van buiten- landsche zaken zamenkomsten waarvan den uitslag niet bekend is. Er loopt een gerucht dat er commissarissen door het provisioneel gouver nement te Brussel afgezondente Parijs zouden zijn aangekomen. Eene geschrevene oproeping aan de bevolking en de soldaten dier stad, ter hulpe der Belgierswelke aan het paleis-royal was aangeplaktis dade lijk door de municipale garde, vergezeld van een agent der politie, af gescheurd. Het Nederlandseh Verbond bevat onder anderen het volgende Laat ons waakzaam zijnbij voortdurende getrouwheid aan orde et) gezag. Nederland is zelden in moeijelijker omstandigheden geweest dan te genwoordig; maar tegen zulke omstandigheden vermag een volk veel, wanneer het moed met standvastigheid, veerkracht met bezadigdheid paarten daarbij volkomen eensgezind blijft. Het oogenblik is thans daar, dat wij moeten toonen, de deugden van het voorgeslacht nog te bezitten. Dat voorgeslacht koesterde onder anderen een levendig ver trouwen op de Voorzienigheidook ons zij dit vertrQtiwen. Aller oog is tevens op Oranje gevestigd. Bjj uwe liefde be- zweer ik het u, bedrogen zult gij u niet vinden 1" Bemoedigende woorden! diep zijt gij in onze harten gegrift. Neen, in Oranje zullen wij ons niet bedrogen vinden. Zijn standaard zal onder een getrouw volk blijven opgerigt. Dat volk weet, dat het met dien standaard staat of valt." Gisterenden 5is Z. K. II. dPrins van Oranje te Antwerpen aan gekomen om het tijdelijk bestuur van die gedeelten van Belgiewelke het koninklijk gezag erkennen, op zich te nemen, en zulks overeen komstig het volgende besluit van den 4 Wij WILLEM enz. Overwegende dat, bij den tegenwoordigen toestand der Zuidelijke pro vinciën des Rijksde werking van het gouvernement niet dan moeijelijk uit de residentie van 's Gravenhage kan worden uitgeoefend, op de ge deelten dier provinciën waar de orde en rust tot heden zjjn bewaard gebleven Verlangende in deze ongelegenheid te voorzienen te geljjkertijd dp gelegenheid daar te stellen, om meer onmiddelijk de pogingen der wel- gezinde ingezetenen dier provinciën bij te staanten einde de orde en rust te herstellen daar waar dezelve zijn gestoord. Gezien het adres, dat ons den 1 dezer door verscheidene aanzienlijke inwoners dier provinciën is aangeboden Hebben wij besloten en besluiten hetgeen volgt: j Art. 1. Onze welbeminde zoon, de Prins van Oranje, wordt door ons belast omin onzen naamal de Zuidelijke provinciënwaar de wettige magt wordt erkend, tijdelijk te besturen. 2. Hij zal zijne residentie in de stad Antwerpen vestigen. 3. Hij zal, zoo veel mogelijk, door middelen van bevrediging, d? pogingen der welgezinde inwoners bijstaan en ondersteunen ten einde de orde in die gedeelten der provinciënwaar dezelve is gestoord te herstellen. 4. Onze minister van Staat de hertog van Urselonze minister van den waterstaat, der nationale nijverheid en koloniën, en die van binnen landsche zaken, worden onzen welbeminden zoon, den Prins van Oran je, toegevoegd, ten einde, onder zijne bevelen, te werken, en hem tijdelijk in het hem toevertrouwde bestuur behulpzaam te zijn. 5. Onze Staatsraden baron cTAnethanJ. van ToersO. Sullivan de GrassV. M. J. du BoisL. A. Rheypbins.7. Dotrenge en O. Ie C/ercqi zullen onzen welbeminden zoon, den Prins van Oranje naar Antwerpen volgenten einde hem te dienen tot raad in die zaken welke aan den Stantsraad moeten worden ouderworpen, of over welke hij verlangt de zelve te raadplegen. De referendarissen der tweede itlasse bij den StaatsraadC. Hunghe en

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1