middelburg sche COURANT. N°. 119. Dingsdag HIEUTVSTIJD1NGEN. 5 October 1830. DUITSCHLAND. HAMBURG den 28 september. Men meldt «it Rusland, dat Z. M. de keizer in de inzigten deelt van de hoven van Weenen en Ber lijnnopens het erkennen van het thans in Frankrijk bestaand konink lijke gezag. Het hoofdkwartier van het Pruissiscbe legerkorps't welk uit het hertogdom Saxen naar den Rijn trekt, en 15,000 man sterk is, moet reeds den 16 Gicsseu zijn gepasseerd. GROOT-BRITTAN.JE. LONDEN den 09 september. Zaturdag 11. is prins Talleyrandde nieuwe Fransche ambassadeur aan ons hof, tiit Parijs in deze hoofd stad aangekomen. 1 Eergisteren namiddag heeft hij eerst met den graaf Aberdeen en daarna met den hertog van Wellington eene lange conferen tie géhouden. De heer Fnlck, Nederlandsch afgezant aan ons hof, maandag middag depechcs van deszelfs gouvernement ontvangen hébbende, is nog dien zelfden dag met den graaf Aberdeen aan het bureau van buitenlandsche zaken werkzaam geweest. Gemelde graaf, bgnevens de hertog van Wel lington, hebben gisteren op nieuw met den heer Falck een mondgesprek gehouden. _Gisteren namiddag zijn aan het bureau van buitenlandsche zaken de- pecncs van den heer C. Bagotonzen ambassadeur aan het Nederland- scjie hofaangekomen. NEDERLANDEN, s GRAVENHAGE den 29 september. I11 de vergadering van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaaldie heden tot half tien uren ge duurd heeft hebben zich 50 leden voor de noodzakelijkheid eener wij. z'(P'ig in de nationale instellingen verklaard44 leden hebben daartegen gestemd en 6 leden zich deswege niet uitgelaten. Omtrent het tweede vraagpunt, rakende de scheiding tnsschen de twee groote afdeelingen des Rijks, heeft zich ook eene geringe meer derheid voor die scheiding verklaarden wel naar men verzekertvan 54 tegen 46 stemmen. Den 1 october. lieden is aan Z. M. een adres aangeboden, door veer tig personen onderteekend, meest allen Zuidelijke leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalinhoudende verzoek dat het Z. M. moge behagen een van Hoogstdeszclfs doorluchtige Zonen te committeren tot het bijwonen eener vergadering, welke te Brussel door de notabelen der Zuidelijke provinciën zal worden gehouden, ten einde de middelen te beramen oin den - tegenwoordigen stand van zaken te doen ophouden, en de wijze, waarop voortaan het bestuur over de Zuidelijke provinciën zal plaats hebben wordende in hetzelfde adres door de onderteekenaars de wensch geuit, om aan Z. K. H. den Prins van Oranje, met den ti tel van luitenant-generaal, het beheer over de Zuidelijke gewesten van het koningrijk der Nederlanden te zien opdragen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is gisteren middag en giste ren avond vergaderd geweesten heeft in de avondzitting het antwoord der Tweede Kamerbetrekkelijk de beide vraagpunten vervat in de ko ninklijke boodschap van den 13 september 11., met 31 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Volgens berigten, den 2 octöber ontvangenis de luitenant-generaal Cort-lleyligersniet de divisie onder zijne bevelen, welke 12,000 man sterk isen nu laatstelijk in de omstreken van Maastricht is gekantoneerd geweest den 30 september laatstleden, te Cortenber^ aangekomen, om zich met de troepenonder het onmiddelijk bevel van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, te vereenigen. In den ochtend van dienzelfden dag heeft zich eene troep gewapende muitelingen bij Marlyop den weg van Brussel naar Vilvoorden, vertoond, het oogmerk schijnende te hebben om zich voorwaarts op Vilvoorden te begeven. Eene kojonne der aldaar geposteerde Nederlandsche troepen is hen tegen getrokken en heeft hen 11a eenige hunner te hebben gedood en gewond, teruggedreven, zoodanig dat zij totover de Lakensche brug zijn geretireerd. De kurassiers, die te Ilnecht staan, hebben verscheidene aanvallender Leuvenaren dapper, en met goed gevolg, afgeslagen. Bij de dreigende zamenjcholingen welke den 29 september te Gent hebben plaats gehad, hebben zoo wel de bezetting als de burgerwacht op de rebellen geschotenwaardoor een hunner is gedood en twee zijn gekwetst; twee onzer ruiters zijn door het gemeen gewond. Des avonds was alles in rust. Den 30 september is aldaar, in eene bijeenkomst van den luitenant- generaal Chtgnyden generaal-majoor van Oldeneelprovinciaal komman- dant, den baron des Tombe, plaatselijken kommandant, den baron van Doorn' £°,,vernmir der provincie, en den burgemeester v<ar« Crombrug- ghe beslotenom de krijgsbezetting uit de stad naar het kasteel te doen trekken. De gouverneur zou zich naar 's Hage begeven, en had de waarneming zijner betrekking, gedurende zijne afwezigheid, opgedragen aan den heer van Caneghem, lid der gedeputeerde Staten. Staats Courant.') Particuliere correspondentieEr zijn hier geene nadere tijdin gen. De volgende bijzonderheden zijn ons door iemand medegedeeld die gisteren ochtend 10 uren uit Brussel vertrokken is. Op de plaats St. Michel zijn 1500 dooden begraven, (allen bekende personen) en bij de begraafplaats is een groot kruis opgerigthetwelk met allerlei verwenschingen tegen den Koning en de Hollanders beschre ven is. De euvelmoed van het toomeloos gemeen is zoo verre gegaan, dat zij van het beeld des Konings boven de Willemspoort het hoofd heb ben afgeschoten. Den 3 october. Den 1 dezer heeft Z. M. het volgende besluit genomen U) UILLEMbij de gratie Gods, Koning der Nederlanden Prins van Oranje-IXassauGroot-Hertog van Luxemburg enz., enz., enz. Gezien onze boodschap van den 13 september 11., waarbij wij aan de Staten-Generaal ons verlangen hebben te kennen gegeven, om het ge voelen der vertegenwoordigers van het volk te vernemen over de vol gende vraagpunten, te weten: i°. Of de ondervinding de noodzakelijkheid heeft aangetoond oin de nationale instellingen te wijzigen? q°. Ofin dat gevalde betrekkingendoor de traktaten en door de grondwet, tusschen de twee groote afdeeiingen van het koningrijk gevestigd, tot bevordering van het gemeenschappelijk belang, in vorm of aard zonden bchooren te worden veranderd Gezien het bevestigend antwoorddoor de Staten-Generaalop dio twee vraagpunten gegeven en aan ons op heden overgelegd Willende de meest geschikte maatregelen nemen om dien wensch op eene spoedige en regelmatige wijze te verwezenlijken; De hoofden der onderscheidene departementen van algemeen bestuur gehoord Hebben besloten en besluiten Art. i. Eene Staats-commissie zal worden belast met het ontwerpen -Ser wettelijke bepalingen, welke zullen noodig zijn, om in de grond wet en in de bestaande betrekkingen .tusschen de twee groote afdeelin gen van het koningrijkde veranderingen daar te stellen welke de al- gemeene belangen, en die van elke der gezegde afdeelingen vorderen. Art. 2. De gezegde Staats-commissie zal zijn zamengesteld uit de vol gende leden Jhr. R. IV. J. van Pabst tot Bingerden C. L. G. .7. baron van Ke- versberg van Kesseimr. A. J. BorretJ. ePOlislager, leden van den Raad van State F. G. baron van Lijnden van Hemmen .7. prins van Ckimayjhr. F. C. de Jongemr. P. F. Nicolaileden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal Jhr. P. J. M. G. Huijsman cf AnnecroixF,. C. de Gerlachejhr. J. van Crombrugghe C. ie Honjhr. G. C. Cliford, mr. /V. B. Donker Curtius van Tienhovenmr/ H. M. A. .1. van Asch van Wijkmr. P. T. Sijpkens, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Het voorzitterschap zal zijn opgedragen aan den eersten in rang der Staatsraden bij de deliberatien tegenwoordig. De Commissie zal worden geadsisteerd door de heeren IV. J. Piepers, referendaris van de eerste klasse, en jhr. C. de Thyse- baertreferendaris van de tweede klasse, bij den Raad van State; die belast zullen zijn met het opmaken der processen.verbaai van de zittingen. Art. 3. Zij zal onverwijld te 's Gravenhage bijeenkomen, om hare werkzaamheden aan te vangen. Art. 4. Zij zal ons haren arbeid in den kortst mogelijken tijd doen toe komen, opdat wij de door ons goedgekeurde ontwerpen aan de Staten- Generaal in de eerste dagen hunner aanstaande zittingzonden kunnen aanbieden, en vervolgens, zoodra doenlijk, overgaan tot de bijeenroe ping der Provinciale Staten, overeenkomstig art. 230 der grondwet. Art. 5 De commissie za! bij alle hare overwegingen bcstendiglijk in het oog houden dat het onze stellige begeerte isde herziening van de grondwet te doen strekken, om, wederkeeriglijk aan elke der groo te afdeelingen van het Rijk de meest mogelijke waarborgen te verschaffen tegen allen overwegenden invloed van de andere. Afschriften enz. MIDDELBURG den 4 october. Burgemeester en Wethouders dezer stad willen bij publicatie van heden alle ingezetenen dezer gemeente herinnerd hebben aan de bepalingen, voorkomende in art. 55 van het reglement van algemeene plaatselijke policie opzigtens het huisvesten van vreemdelingen waarbij een iegelijk met den meesten ernst wordt aangemaand, om stiptelijk de daarin voorschreven bepalingen naar te ko. men, en zich alzoo te wachten voor de nadeeiige gevolgen, welke voor hun uit eene nalatigheid zouden kunnen voortvloeijen. (Welke pu blicatie wij in ons volgent} No. zullen mededeelen). De befaamde Courrier des Pays-Bas kondigtin naam van het zich opge worpen hebbende, provisioneel gouvernement te Brusselaan, dat hij voor taan het officieel blad zal zijn. De Pottcp staat thans aan het hoofd van dat gouvernement, en heeft den 28 september eene proclamatie gedaan, waarin die raddraaijer de Brusselaars bedankt voor het van hen ondervonden goed onthaalzijnen haat voor het willekeurig gezag en zijne vérknochtheid voor de zaak des lands betuigt, en hun sterk aanmaant tegen tweespalt, waarvoor hij (met reden) schijnt beducht te zijn. Ten slotte zegt de banneling: Wat wij zijn dat zijn wij door uhetgeen wij zulten doen, dat is voor u." Bij een bevelschrift van d'Hoogvorst wordt bepaalddat er eene bur ger-wacht zal worden georganiseerd tot handhaving der rust, alzoo de mobile colonnes zich hiermede niet kunnen belastendaar deze tegen den vijand moeten optrekken. Deze burger-wacht zal Jiestaan uit alle inwoners die de wapens kunnen dragen, van 18 tot 50 jaren; zullende de werklieden onder dezelve 75 cents soldij per dag "trekken. Gemeld provisioneel gouvernement heefr uit zijn midden een centraal comité benoemd, bestaande uit dePotter, Rogier en van de IVeijer. Voorts beeft hetzelve een aantal benoemingen gedaan, onder anderen van Mee- nenvan Leuven, tot gouverneur van Zuid-Braband de Puydt tot gou verneur van Henegouwen Brixhe en Desmet tot arrondissements-com- missarissen van Charleroi en Audetiaarden; Duchène tot secretaris-gene raal; Cog'ien tot commissaris-generaal der financien; LcsbroussartVau- thierKindt en Nicolay tot inspecteurs van het publiek onderwijs. Ook zijn eenige burgemeesters door andere vervangen. Te Ath heefit men de regering onveranderd gelaten, doch dezelve eene commissie van vei ligheid toegevoegd. Nog heeft het zoogenaamde provisioneel gouvernement van Bejgie bepaald, dat de justitie in naam van hetzelve zal worden uitgeoefend. De berigten van Gent van den 1 tot den 3 dezer zijn geruststellend; de rust was verder niet gestoord; de gewapende burgers, aanmerkelijk versterkthandhaafden dezelve met kracht en hebben besloten bij de eerste volksbeweging geweld te gebruiken. Prins Frederik heeft thans zijn hoofdkwartier te Antwerpen gevestigd. Men spreekt van Eet formeren eener linie van operatie van die stad toe Maastricht. Er is tijding dat de stad Namen in de magt der burgers was; de troepen hadden met dezelve slaags geweest en waren in de citadel ge trokken. De baron de Stassart is te Brussel aangekomenen tot provisioneel gouverneur der provincie Namen benoemden de heer de Sauvage alj

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1