MIDDE LBÜKG SCHE COÜffi ...,r4 N\ ii 8. - - - Zaturdajr 2 Octobcr 1830. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. De prijs dezer Courant is, in de drie maanden, 2 50en franco per Post f 2 75. De Advertentien worden berekend a 25 Cents de regelmet uitzondering der Huwelijks-Geboorte- en Doodbekendmakin- genwaarvan de prijs, van 1 tot ti regels, is 1 50, en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen en de betaling geschiedt eomptant, of bij bet einde van ieder vierendeel jaars. Voorts wordt verzocht, dat de inzending der Advertentienbehoorlijk op Formaat-Zegel geschreven, des morgens VOOH TIEN U KEN geschiede, indien men dezelve in bet eerst uit te geven Nominer wil hebben geplaatstalsook 0111 van het Papier der Zegels niets af te snijdendewijl geene Formaat-Zegels anders dan in derzelvcr geheel als voldoende mogen worden aan genomen en bij de Administratie overgelegd. FRAN K R JJ K. PARIJS den 25 september. Gisteren reeds sprak men van eene bijna geheele verandering in ons ministerie, ten gevolge van een in den kabinets-raad bestaand verschil van gevoelens over het gewigtig vraag punt der volks.vercenigingen of clubs; doch men verneemt heden, dat de ministers zich omtrent dat belangrijk punt verstaan hebben, en alle verschil van gevoelens deswege voor een eenparig inzien der in- en uit wendige belangen van het land heeft plaats gemaakt. Naar men ver neemt, heeft, ter verkrijging van deze uitkomst, al zijnen invloed op dé meest belanglooze en meest regtschapene wijze doen gelden de heer Lófhte aan wien de vorming van een nieuw ministerie scheen toever trouwd te zijn, maar die zeer goed doorzien heeft, dat eene verande ring onzen toestand met te veel onweers-wolken zou bezwangeren, en dat men in het algemeen belang moest blijven bij de revolutie van 1830, met de bouwstoffen die dezelve bewerktondersteund en gevestigd hebben. In de laatste ministeriele crisis gold het minder personen dan wel zaken en daarom oordeelen wij het gelukkig dat de zaken blijven gelijk zij waren. Het houden van volks-clubs had zoo veel vrees onder de kooplie den verspreid, dat zij ter beurs petitien hebben getevkendwaarin zij daaraan voornamelijk het achteruitgaan van het publiek crediet en den moeijeliiken toestand der nijverheid toeschreven. Het rapport der commissie omtrent de beschuldiging der gewezen ministers maakt een der hoofd-onderwerpen van de redeneringen in de publieke papieren uit. 's GRAVENHAGE den 29 september. De Tweede Kamer der Statcn- Generaal is gisteren van tien tot twee uren in cominité-generaal vergaderd geweest. Na lange discussien is er beslist, dat aan het gouvernement kathegorisch op de vraagpunten, omtrent eene herziening der grondwet, zal worden geantwoordwelk antwoord gisteren avond in coinmité zou worden gearresteerd. De meerderheid iszoo men verneemtvoor tie herziening en zelfs voor de scheiding van de twee gedeelten van het rijk. De scheiding der Kamer zal onmiddelijk plaats hebben. Het^commipd-ïgofierael is des avonds ten half-elf uren geëindigd, zon der dat ér een bepaald besluit is genomen. Nadat de Tweede Kamervair heden ochtend ten tien tot heden mid dag ten half vier uren, hare beraadslagingen over de bewuste vraagpun ten met gesloten deuren heeft voortgezetzijn de verdere deliberatien tot heden avond ten zes uren geadjourneerd. Alhier zijn aangekomen de majoor Masseur, adjudant van Z. M. den koning van Pruissen, komende van Berlijn. In de Staats-Courant van gisteren vindt men het volgende: Bij den Koning zijn berigten van het hoofdkwartier van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden ontvangen, wier inhoud hierop nederkomt: De troepen, welke zich, volgens vroegere berigten van opn gedeelte der bovenstad (het park, de paleizen, de hertog-straat en eenige belen dende straten) hadden meester gemaakt, zijn den a6 september 11., des avonds, na zich sedert donderdag, met uitstekende dapperheid, in die stelling gehandhaafd te hebben, door eene massa opstandelingen aange vallen, die tevens brand in des Konings paleis hebben gesticht, gelijk reeds vroeger in het paleis der Staten-Generaal had plaats gehad. Dien ten gevolge is men verpligt geworden tot ontruiming van het paleis; zoo dat de verdediging tot de hertog-straat, in eene voor de troepen hoogst gevaarlijke positie, was beperkt, uit welken hoofde men geoordeeld heeft de stad vooreerst aan haar lot te moeten overlaten. De afmarsch heeft des nachts, in de beste orde en ongestoord, plaats gehad. De Prins bevindt zich welvarende en het hoofdkwartier is te Dieghem, alwaar de troepen hebben post gevat." De gouverneur van Luik, de heer Sandbergheeft zondag die stad verlaten. Daarna is er eene provinciale commissie benoemd be staande uit den graaf de Berlaymont als voorzitter den heer Dan- Jelfn voor de zaken van oorlog; den heer Jammes voor de financien; den heer Bayet voor het handhaven der goede orde en den heer Ver eken voor de militaire politie. De heer Dandelin heeft verboden nieuwe barricades in de stad te ma ken en de steenen uit de straten-op te nemen, en tevens verzocht, dat de goede burgers de schade aan de straten, hierdoor reeds veroorzaakt, zouden herstellen. De geldleening van tien duizend gulden te Luik geopendis nog ver van vol te zijn. De troepen, die maandag van Breda naar Antwerpen opgebroken waren werden er gisteren avond of uiterlijk dezen ochtend terug ver wacht. Men verhaaltdat de vestingen Bergen-op-ZoomBreda 's Herto genbosch Grave en Nymegen in staat van defensie zullen,gesteld wor den. DORDRECHT den 29 september. Er passeren hier bestendig vele estafettes: in den afgeloopen nacht zijn er onder anderen, tusschen gis teren avond 9 uren en heden morgen 8 uren, zes doorgekomen. Men verneemt hier echter heden niets naders uit onze armee bij Brussel al leen weet men, door verscheidene brieven van militairen uit Vilvoorden van den 27 dezer dat bij onze troepen steeds de beste geest heerschte en onder dezelve het denkbeeld algemeen was, dat men onverwijld indien de zaken niet tot eene schikking kwamenmet meerder magt en geweld Brussel aantasten zou. Een gerucht, alhier heden morgen algemeen verspreid, nopens het uitbreken der gevangenen uit het groote tuchthuis te 's Hertogen bosch en verdere opschuddingen aldaar zijn wij in staat volkomen te kunnen tegenspreken op grond van berigten van heden morgen 9 uren uit 's Hertogenboschtot welk tijdstip men in die stiid de meest ge- wenschte mst genoot, en dezelve door niets bedreigd werd, alzoo rege ring en burgerij met den besten geest bezield waren. Heden zijn hier 180 man militie, tot de rode afdeeling behoo- rendeaangekomenlaatst van Gouda komende en naar Braband bestemd. VLISSINGEN den 30 september. Aan boord van de Engelsche stoom boot Earl of Leverpool, gisteren tegen den middag alhier van Ostende in «lp gearriveerd, bevonden zich de generaal-majoor Sthepernmet een veertig tal militairen van het garnizoen van Ostende, benevens vijf-en-dertig of ficieren welke die stad des morgens ten 8 uren hadden verlateneven daarna is binnen de Wesier-hnven gearriveerd de Engelsche-sloep The Marryaan boord van welke zich bevonden eenige personen, die, uit hoofde der onlusten welke te Ostende hadden plaats gehaddie stad ver laten hebben. MIDDELBURG den 1 octobcrIn den avond van den 28 dezer heeft er, te Gent, eenige opschudding plaats gehad op den kauter en naastbijgelegene straten. De oorzaak schijnt geweest te zijn het arreste ren van een der schrijvers van den CatholiqueBeaucarne genaamd, en het verzegelen van diens drukkerij. Dit blad was sedert lang, bij alle weidenkenden en bij allen die iets te verliezen hebben, verfoeid en werd gedurig verscheurd en onder de voeten vertreden. Het gemeen schijnt echter om die reden opgeruid geworden te zijn. Alcans er had eene zamenscholing op en bij den kauter plaats. De burgerwacht, zoo te paard als te voet, benevens de huzaren en infanterie waren in één oogen- blik in de volmaakste orde op de been. Ofschoon eenige onverlaten een aanvang maakten met het werpen van steenen was echter alles zeer spoedig en zonder ecnig onheil gestilden ten half tien was alles weder volmaakt rustig. Z. II. de Prins van Saksen-Weimar is, naar men zegt, naar het le ger van Prins Frederik vertrokken, om den luitenant-generaal Constant de Rebecquedie gelijk men weet gekwetst is, te vervangen. Wegens Ostende kunnen wij het volgende melden Zaturdag avond li. kregen de militaire autoriteiten te Ostende van die uit Brugge berigtdat het gemeen aldaar weder ongeregeldheden begon te plegenen dat er te Ostende een plan bestondom den volgenden morgen de kazernen te overrompelen. Gepaste maatregelen werden daar tegen genomen. Met den middag nogtans kwam eenig gepeupel, met driekleurige linten aan den hoed of op de borst, op de been. De troe pen kwamen in het geweer. Geduldig verdroegen de officieren velebe- lcedigingen. Tot den avond bleef het bij geschreeuw, als of het eene carnavals-vrolijkheid was. Ten 7 uren overweldigde de aangegroeide menigte het stadhuis, en stak een vreemd vaandel van deszelfs balcon uit. Toen begaf dezelve zich naar de daar overgelegene hoofdwacht en wilde de militairen dwingen tot het nederleggen der wapenen. Eeni ge wapenen werden hun ontnomen. Een der oproermakers deed een schot in de hoofdwacht, en trof een der onder-officieren. De militairen lieten dit niet onbeantwoord. Het gepeupel vloog uiteen hervatte zich, haalde steenen uit den grondwilde op nieuw aanvallenmaar eene patrouille uit eene andere straat aankomende schoot er weder op in. Er vielen eenige dooden en gekwetsten. Zware patrouilles doorliepen de stad. Men versterkte het hazegras ter bewaring van het tuighuis kazernen en kruidmagazijnen. De nacht werd regt angstig doorgebragt. In den morgenstond had de stad een vervaarlijk aanzien. De vreemde vlag was afgenomen. Voor alle straten aan de markt stonden sterke de tachementen. Aan de brug van het hazegras waren kanonnentegen de stad gerigt, geplant. -Het gemeenste volk liep als razenden door de straten, en vereenigde zich in de herbergen. Veie Engelschen vertrok ken met eene stoomboot op Ramsgate. De Noord-Nederlanders dié kon den vlngtten of over zee, of met rijtuigen over Brugge, of langs het strand naar Sluis. Met den middag moet het garnizoen uit Brugge, al waar het oproer steeds hooger en hooger liep, zijn Aangekomen. Wat er toen verder te Ostende is voorgevallen, weet de steller dezes niet regt. Dit js zeker, dat de militairen van Noord-Nederland die stad hebben moeten ontruimen. De hoofd-bevelhebber zou hun met tranen in de oogen gezegd hebbendat er eene zamenzwering bestond om hen te vermoorden. Een aantal der Noord-Nederlandsche militairen is II. woensdag met eene stoomboot uit Ostende te Vlissingen aangekomen; terwijl een ander gedeelte zich langs het strand over Blankenberg en Heist naar Sluis zou hebben begeven. De troepen van het Zuiden te Ostende zouden de Belgische kokarde hebben opgezet. Volgens een partikulieren brief van een officier der lanciers, alhier ontvangen, heeft deze ruiterij, waaronder een groot gedeelte Belgen zijnzich in de gevechten bij en om Brussel uitmuntend gedragen. De majoor Gantots is, naast de zijde van den schrijver, in de borst en in den arm gekwetst. Ofschoon bijna aanhoudend aan het vuur blootge steld zijn er van dit korps aan doodengekwetsten en gevangenen slechts vijftien man buiten gevecht gesteld. Gisteren is alhier uit Gent aangekomen mevrouw de prinses van Saksen-Weimar en in het Nieuw Logement van Oranjebij den heer Kraijcstein afgestapt. De Staats-Courant van gisteren behelst het volgende Volgens de laatst ontvangen berigten is er in de positie der troepen,

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1