MIDDELBURGSCHE ^|Jjj COURANT. N\ ï7- - k <4 Donderdag NIE UTVSTU DINGEN. GROOT-B U 1TTANJE. LONDEN den 22 september. Aan de beurs werd verhaald dat de Bel gische zaken in den raad van gisteren waren behandeld. Pruissen zou den koning der Nederlanden moeten te hulp komen om de ver- eeniging iler twee rijken te bewaren, indien de Staten-Generaal mogten beslissen dat de scheiding onstaatkundig en verderflijk voor die landen zoude zijn. Men verzekert dat Engeland zich verbonden heeftom, indien het noodig zijn mogt12,000 man troepen en 2,000,000 gulden tot dat einde te leveren, NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 26 september. Zijne Exc. de minister van binnenlandsehe zaken is vrijdag morgen met de centrale afdeeling der Tweede Kamer van de Staten-Generaalvan n tot half 2 uren in con ferentie geweest over de gemaakte bedenkingen der afdeelingen, betrek kelijk de voorgestelde vraagpunten wegens de noodzakelijkheid eener wijziging van de nationale instellingen. Naar men verneemtzijn de gemaakte bedenkingen, zeer wijdloopig en hebben verscheidene leden nota's in de processen-verbaal door insereren. Van gouvernementswege is voor het leger eene algemeene wer ving van vrijwilligers uitgeschreven. Ieder persoon van 18 tot 40 jaren zal zich voor 6 tot to jareu kunnen engageren, en en handgeld van 20 gulden bekomen. Men leesf in de Staats-Courant Van de zes ministers, die thans 's Konings kabinetsraad uitmaken, zijn er twee uit.de Zuidelijke gewesten afkomstig. Deze beide staatslie den worden thans op grond van door dagbladen bekend gemaakte stuk kenaan welker zamenstelling zij uit den aard der zaak, geheel vreemd zijn, of ook op grond van omstandigheden, met welker eigenlijken aard men nog niet ten volle bekend is, beschuldigd van. te groote toegenegen heid voor de gewestenwaarin zij geboren zijn men heeft hen zelfs uit dien hoofde in het oog der Noord-Nederlanders verdacht willen ma ken en is zoo verre gegaan van het hun zeer euvel te duiden dat zij zich van de op hen geworpen blaam niet openlijk zuiverden. Intusschen is het stilzwijgen der bedoelde hooge Staatsambtenaren Zeer goed daaruit te verklaren, dat zij de meerderheid der Noord-Neder- 1 ruiders voor verstandige en bedaarde lieden houden die van zelve zullen begrijpen, dat bij de moeijelijke omstandigheden, waarin 'slands rege ring thans verkeert, niet alles voor openlijke uitlegging vatbaar is; dat de Koning, in wien alle opregte Nederlanders met zoo veel regt het vol ste vertrouwen stellengeene verraders in zijnen Raad zou behouden en datindien men de twee groote afdeelingen des Rijks als van elkan der gescheiden wil beschouwen het toch niets ongerijmds heeftdat el ke dier afdeelingen in 's Konings Raad vertegenwoordigd wordt." Vrijdag middag was alhier de adjudant Pesters uit Brussel aange komen doch sedert dien tijd tot op heden middag was er geen andere cottrier gearriveerdzoo men wil, om dat er één vermist wordt. Uitdien hoofde bleef men voornamelijk gisteren geheel in onzekerheid omtrent den Staat van zaken in Brussel. De Staats Courant deelt heden middag de navolgende berigten mede „Men had reeds de tijding gekregen, dat den 24 het bovenste gedeelte der stad Brussel het Parkde drie paleizen en de nabijgelegene plei nen cu straten door 's Konings krijgsbenden bezet warenalsmede dat al de poorten cn uitgangen in de magt van hetzelve waren. In de bin nenstad werd echter dien gebeelen dag nog gevochten. Thans heeft men van den 25, des morgens ten 11 uren, uit Brus sel het volgende berigt „De a-fgeloopen nacht is rustig geweest. „Het vuur is in het park en de ommestreken later begonnen dan gewoonlijk. „Ten Io uren zijn drie personen in het hoofdkwartier .gekomenmet de verklaring, dat alle gezag ontbonden was; dat er geene hoofden meer waren, dat de heer cT Hoogvórst een vrijgeleide vroeg, om over da mid delen tot herstel der rust te komen beraadslagenten welken einde hij verzocht, dat ten 11 uren het vuur aan beide kanten zou gestaakt wor den hetwelk toegestaan werd. „Het krijgsvolk heeft zich met eene uitstekende dapperheid gedragen." Wij kunnen hierbij voegendat het gevecht den geheelen donderdag heeft geduurd 'dat hetzelve in den nacht tusschen donderdag en vrijdag is gestaakt, doch dat de ka.nonnade vrijdag morgen tegen half negen uren is hervat en den geheelen dag heeft aangehouden dat het kanon den 'volgenden nacht h.ceftgezwegen, doch in den morgen van zaturdag op nieuw is begonnen, to: de komst der zendelingen van den heer d'Hoogvorst bij Prins Fr.fJe.rit, Weik een uitslag die komst gehad heeft, is niet met volle zekerheid bekend, doch men wil, dat toen de heer Tvoy adju dant van Prins Fgederikdie heden middag tegen 12 uren. alhier" is aan- gekomen gisteren tusschen 1 en 2 uren des namiddags Brussel verliet boe gevecht werd voortgezet. Men js nog weinig bekend met de omstandigheden wegens Brussel, doch daarin komen alle berigten overeet-;,, dat de tegenstand der opstan delingen allergeweldigst is geweest. Uit alle vensters ja uit de kelders schieten zij op de troepen. Zij bezitten nogtans weinig of geen kanon en de voornaamste der genen, in welker bezit zij waren, zijn bij het inrukken door de troepen des donderdags veroverd. De stad moet on eindig veel geleden hebben; onderscheidene huizen liggen tegen den grond of zijn ganschelijk verwoest. Vrijdag is de stad met hauwitsers beschoten, en men schrijft uit Vilvoorden, dat Brussel op verscheidene plaatsen op dien-dag, in brand stond. Ten einde de verdediging hard nekkiger te maken hebben de opstandelingen communicatien tusschen fle belendende huizen gemaaktzoo dat zij uit het eene gejaagdin het $ndere retireren. Het is kennelijk, dat er zich geoefende troepen onder de opstandelingen bevinden men begroot derzelver getal op twee tot drie duizend; algemeen wordt gezegd, dat het grootendeels Franscben jijB, die zich van tijd tot tijd bedektelijk cn zonder voorkennis van het prnnsche gouvernement naar Brussel hebben begeven. Nog wordt ver zekerd dat de bekende Juan van Haleneen der onder-bevelhebbers van den Spaanscjien generaal Minaen de generaal Milineteen oud Fransch officierdie sedert verscheidene jaren gastvrijheid in Nederland 30 September 1830, gertoten heefthet opperbevel over de opstandelingen voeren en at def- zeiver verrigtingen bestieren. De dapperheid der Nederlandsche troepen is uitstekendzoo wel Hol. landers als Belgen betootien de grootste kloekmoedigheid en vervullen hunnen pligt met onvermoeiden ijver. Het aantal dooden moet, naar de omstandigheden niet groot zijn doch wel dat der gekwetsten, De gouverneur van Zuid-Braband de heer van der Fosse is, toen alle wettig gezag omvergeworpen wasuit Brussel ontvlugt en te Méchelen aangekomen. Men verneemt, dat de bank te Brussel door vijftig burgers gezamen lijk met de militairen bewaakt wordt, en hieruit leidt men af, dat er- eene volmaakte verstandhouding tusschen de brave inwoners en do mili taire magt bestaat. - Ducpétiaux is aan boord van het fregat de Eurydice gebragt. Te Luik is alles in de wapenen en reeds zijn de rebellen begonnen met de voorposten van het leger van den generaal Cort Heiligers aan te-, vallen. Des nachts van donderdag heeft een gewapende hoop metgeschuc eene verkenning naar Oreye en Fréren gemaakt, eenige uren afstands van Luik en is te Oreye handgemeen geworden met een voorpost van voet volk en ruiters. Van weerszijden zijn eenige gesneuvelden en gewon den. De voorposten zijn daarna versterkt geworden. De communicarie met de citadel te Luik is afgesneden. Het garnizoen dier sterkte bestaat uit twee duizend man en wacht op order om aanvallenderwijze reageren. Van het leger van den 'generaal Cort Heiligers zijn troepen naar Leu ven gemarcheerd om die stad in te sluiten. Te Maastricht is alles in volkomen rust. De bezetting dier stad ia vier duizend man sterk. Eenige dagen geleden zijn van daar omtrent dertig knapen van de middel-klasse naar Luik gegaan, om er zich bij de- oproerigen te voegen. DORDRECHT den 27 september. Heden op den middag zijn hier doorgepasseerd 130 stuks paarden voor den trein, komende van Leiden, en zich naar Braband begevende. In den afgeloopen nacht, omstreeks 5 uren, is hier doorgeko men Z. Exc. de gekwetste generaal Constant Rebecquevan Brussel komende en zich naar 's Gravenhage begevende. Van goeder hand kunnen wij melden dat het onlangs geplaatst berigtdat een der Leeuwarder priesters voortvlugtig isomdat er ont dekt zoude zijn dat hij iu het tuchthuis oproer had willen stichten bezijden de waarheid is. De van hier (schrijft men uit Leeuwarden) even als in vorige jaren korten tijd afwezig geweest zijnde priesterstaat in geene de min ste aanraking met het tuchthuis, en men meent alle reden te hebben, om de handelingen van de wel-eerw. heeren pastoor Kirch en zijnen gewezen kappellaan Stoüchin hunne betrekking tot het tuchthuisallen lof toe te zwaaijen. i, Overigens kunnen Vrieslands inwoners gerust vertrouwen op de waak zaamheid van het beheer. Gepaste strengheid, wanneer het noodig is, schrikt af; dagelijks goede behandeling der ongelukkigengeeft ook daar zedelijke kracht en magt. En wanneer het al door te plotselinge uitbar sting van listig gesmede ontwerpen, ondoenlijk mogt worden eene oproe rige beweging te voorkomen zullen zoowel Leeuwardens schutterij als. garnizoen met beradenheid de sterke hand leenen aan de noodig geoor deeld wordende maatregelen." Den 23 dezer, des avonds omstreeks 5 uren, is te Groningen een groot ongeluk gebeurd. Een gedeelte van een der verwulven in de voormalige Akademiekerk welke aan de Roomsch-Katholijke gemeen te dier stad is afgestaan en bijna geheel herbouwd wordt, is ingestort. Een der werkbazen en acht werklieden zijn daardoor zoodanig gekwetst, dat twee daarvan zich in hopeloozcn staat bevinden en twee anderen in eenen zeer bedenkelijke» toestand verkeerenzeven der zwaarste ge kwetsten zijn terstond in liet Akademisch gasthuis opgenomen en wor den aldaar pp de menscliüevendste wijze verzorgd en verpleegd. MIDDELBURG den 29 september. Het Journal cF/Invers behelst, onder den datum van 26 september het volgende officiële stuk. De luitenant.generaal baron C/iassé kommanderende het vierde groot militair kommandement, magtigt de regering der stad Antwerpen het navolgende ter kennis van het publiek te brengen li Dat de troepen van Z. M. meester van Brussel zijn, zoo wel Van. de bovenstad als van de Willems-poortde Schaerbeeksche Leuvensche en Nanienschè poortenen dat het overige der stad omringd is door de ruiterij. ei Dat de geruchten, welke uitgestrooid zijn om te doen gelooven dat de stad, op order van Z. K. H. Frins Frcdtrik zou zijn in brand gestokenschandelijke lasteringen zijn. 3. Dat hec eene grove onwaarheid is van te vermeldendat aan de troepen twee uren plundering zou beloofd zijn maar dat integendeel ieder die tot liet leger behoort en zich daaraan schuldig maakte, oogen- blikkelijk zbu worden gefusilèerd. 4. Dat, indien de stad Brussel u iet reeds in asch was gelegd, zulks eeniglljk moet worden toegeschreven aan héc edele en menschlievende karakter van Z. K. H." Te Gent is den 28 dezer door Z. Exc. den heer gouverneur van Doorn het navolgende bekend gemaakt „De staatsraad, gouverneur van Oost-VIaanderengeeft kennis, dat hij in den vroegen morgen de volgende tijding heeft ontvangengeda teerd uit het hoofdkwartier te Dieghem, bij Brussel, den 27 deEer De nationale troepen hebben heden Brussel verlaten, om eene an- dere positie te nemen. Het hoofdkwartier is te Dieghem. Deze be- weging heeft inden vroegen morgen plaats gehad, zonder een enkel man te verliezen." De gouverneur hoopt door deze kennisgeving, dat de inwoners zij ner provincie geen geloof zullen hechten aan alle andere tijdingen, die onrust zouden kunnen verwekkenhij vertrouwt dat zij hem zullen bfij- ven'bijstaan in de middelen, die hij niet zal ophouden daar te stellen tot bewaring,der orde en rust, en alzoo de rampen afwenden die andere ge deelten Van onze schoonc provinciën zoo zeer bedroeven. Van Doorn." f I 10 i. i-y4 1-t

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1