4 M W C (TUR A N T. MIDDELBÜRGSCIIE N°. ii 5. Zaturdaa: NIEUWSTIJDINGEN. I frankruk. 25 September 1830. DUITS CU LAND. BERLIJN don 17 september. Men heeft alhier nadere berigten uit Dresden ontvangen, tot den 14 dezer. Aldaar is openlijk afgekon digd dat Z. M. de Koning van Saksen prins Frederik Augustus (zoon van prins Maximiliaan Marie Joseph ,'s konings broeder}, tot mede-regent benoemd heeft terwijl prins Maximiliaan ten behoeve van zijnen zoon, den prins FredeVik uit eigen beweging, afstand van ije opvolging des troons heeft gedaan. In den avond van den 13 was de stad als een bifjk van vreugde over deze gebeurtenisverlicht geweest. De rust •was aldaar niet verder gestoord géworden. In Bruustyijk is het thans mede rustig. PARIJS den j 19 september. De kamer der pairs heeft gisteren het ontwerp van wet betreffende de toepassing der jury op de overtredin gen der drukpers met 90 tegen 3 stemmen aangenomen. De graaf Lobau is eergisteren, alhier van Berlijn; wedergekeerd overbrengende eigenhandige brieven van den koning van Pruissen aan den koning van Frankrijk de erkenning van ons gouvernement behelzende. De toestand des rijks schijnt gunstiger. Het ministerie verstaat zich met de kamers. De geest is in de departementen minder opgewon den dan in Parijs, en men vleit zich, dat de keuze der nieuwe gede puteerden op de gematigde liberalen zal vallen. Het behoud der open bare rust is intusschen van het hoogste belang. De admiraal Duperré is, zoo als beraamd was, met het gros der zee- ipagt naar de Fransche kust gestevend, ten einde de ev.ennachtsstormen op die van Algiers te vermijden, en blijft het leger alzoo in zeker op- zïgt aan zich zelf overgelaten. Van Algiers den 4 september wordt gemeld, dat de gewezen Fran sche opperbevelhebber de Bourinont zich op een koopvaardijschip heeft ingescheept, vetgezeld van zijne beide zonen; allen waren zeer droef geestig'. Men verzekert dat hij, bij zijn vertrek, zijne vrienden'aldus heeft aangesproken: „Ik vlied mijn vaderland, dat mij met ondankbaar, heid overlaadt. Ik ga in onbekende landen de rust zoeken, welke ik in Frankrijk dacht te smaken. Hetgeen mij troost is, dat de geschiede nis, meer onpartijdig dan mijne tandgenootenoordeelen zal of ik in de- zg omstandigheid den blaam die zij op mij trachten te werpen heb ver diend, of dat ik eene loffelijke vermelding waardig ben geweest I Men wist niet waarheen zij zich hebben begeven. De boys vanConstantina en Oran stonden zich aan den generaal Clau- sel te onderwerpendoch men wist nog niet op welke voorwaarden. Indien wij nu niet anders als den bey van Titeri te bevechten hebbenzal de zaak spoedig afgedaan zijn. NEDER LVA N D E N. *s GRAVENHAGE den 21 septemberDe omstandigheden, waarin het vaderland zich bevindt, geven aanleidingdat niet alleen vele perso nen, waaronder een aantal, die tot de meest aanzienlijke standen der maat schappij behoorenof die zich reeds door vroegere, aan het vaderland bewezene diensten hebben gekenmerkt, maar ook vele schutterijeuzich tot Zijne Majesteit wenden, om hunne diensten aan te bieden, dadrwaar Hoogstdczelve die noodig mogt oordeelen. Met het grootste welgevallen heeft Zijne Majesteit die bewijzen van vaderlandsliefde en van trouw en verknochtheid aan Hoogstdeszelfs per soon en regering ontvangen. De Koning heeft deswege aan de adressanten zijne bijzondere tevre denheid doen betuigen, onder bijvoeging, dat, wanneer de nood zulks Immer mogt komen te vorderenZijne Majesteit van de aangebodene diensten met volkomen vertrouwen gebruik zoude maken, {Staats-Courant?) De beraadslagingen over het adres, in antwoord op de koninklijke aanspraak, zijn heden bij de Tweede Kamer der Staten-Generaai., in comité-generaal vergaderd, voortgezet en ten einde gebragt. Het ont werp heeftten gevolge van de gemaakte bedenkingenaanzienlijke veranderingen, ondergaanen is niét'* 86 tegen 19 stemmen aangenomen. Naar men verneemt, hebben alle de Iedén van de Zuidelijke provinciën Voor de aanneming gestemd met uitzondering van den heer de Brouckere die zich niet zoozeer tegen den inhoud van het adres zelve als tegen de verschillende redactiën in de beide talen had verklaard. Het adres is terstond naar de Eerste Kamer verzonden welke morgen ten twee uren vergaderen zal, om daarover te delibereren. Gemelde Kamer is thans mede zeer talrijk. Gisteren ontbraken er slechts drie leden, de prins de Méan van Mechelen de baron van Kcvet sbergvan tilden goor van Limburg, en de graaf van IVassenaar Starrenberg (laatstgemelde wegens onpasselijkheid). Onder de leden die in de beide zittingen van het comité-generaal het woord gevoerd hebben, bevrm/t j. v«cr Fabrt Lonprt'i «fge. v - j-niV i< =v'ie redevoering heeft gemeld lid, met betrekking tot de gedane voorstellen om nadere inlichtingen van het gouvernement te bekomen onder anderen gezegddat het verlangen billijk scheen, doch dat het gouvernement verkieslijker geoordeeld had om dadelijk op het doel af te gaan; dat, wanneer men alles wel over- woogt men die besluit moest toejuichen, daar dat onderzoek weder be- tigtingen en verbitteringen ten gevolge kon hebben en van het doel verwijderen, waarvan allen de herstelling der rust verwachten; dat de vraagpunten, welke het gouvernement voorgesteld heeft, den weg aan wijzen welken het voornemens is te volgenr, en waardoor het bewe zen had, dat het niet die-hevige middelen verlangde, aan welke eenige leden der Kamer de voorkeur zouden hebben willen geven. Hij ver meende, dat het gouvernement,'hetwelk den staat van zaken ernstig overdacht hadbeter in de gelegenheid geweest is om den aard van het hulpmiddeldat de ramp van het vaderland vereischt, te kunnen be- oordeelen men moest zich wachten het .te berispen en eene groote ver antwoordelijkheid op zich te nemen, door zijnen gang te stremmen en naar een weg te dringendien het niet verkiest in te slaan. Indien het deswege geweifeld had, zeide de spreker/indien het onzen raad nooc.ig had, zoo als sommigen zulks vermeenendan had dit een onder- Werp van een derde vraagpunt kunnen uitmaken. Laten wij dus niet onze taak vermeerderen vervolgde hij laten wij ons honden binnen de grenzenwelke ons de grondwet voorschrijftdeze is ons plechtanker. l .ij" Laten wij aan de genen, die er aan twijfelen, bewijzen, dat wij onze eeden weten te vervullen en tot handhaving der publieke rust krachtda dig medewerken enz. De heer Sandelinlid van de Tweede Kamer der Staten-Gene raai, heeft, naar men verneemt, aan twee advokaten te Brugge last ge geven om, overeenkomstig de wet wet van 10 vendemiaire, iVde jaar, het gemeentebestuur jn regten aan te spreken- wegens schadeloosstel ling voor het vernielen van zijn huis en meubelair' bij het oproer van de laatste dagen van de maand augustus. p— Gisteren zijn van hier vertrokken twee honderd grenadiersbe staande uit vrijwilligers en verlofgangers. Dezelve zijn alhier gekleed, uitgerust én door den plaatselijken kommandant geinspecteerd. Zij be geven zich naar Antwerpen. De houding dezer manschappen was uit muntend. De magt, die naar Brussel moet oprukken is achttien duizend man en meer dan honderd stukken geschut sterk. De banneling de Potter werd den 20 dezer te Rijssel verwacht. Dezelve heeft in eencn brief, gedagteekend den ifin een der Fransche bladen geplaatst, zich beklaagd, dat de Nederlandsche ambassadeur te Eaj-ijs baron Fagel, stellig geweigerd heeft, zijn visa te stellen op dei- zelfs paspoortvereischt om zich naar Rijssel te begeven. De, citadel van Doornik wordt van al het noodige voorzienhet geschut is naar de zijde der stad gerigt. 0 Men heeft in die stad eene inschrijving geopend voor de brave Brus selaren, welke, zoo als zij genoemd worden voor het vaderland ge wapend zijn. Tot hiertoe heeft die inschrijving de som van nog geen tweeden-twintig gulden opgebragt. De driekleurige Brabandsche vlag is ook op het gedenkstuk in het veld van Waterloo geplant. Die standaard is, door eenige landlieden, in een der ooren van den leeuw gestoken. Te Luik hebben eenige personen zich verstout om zich binnen de.bepaalde limite van het kasteel te vertoonenen na te vergeefs ge waarschuwd te zijn om zich te verwijderen is een hunner door den schildwacht gedood. La Chartreuse een open voorwerk van Luik over de Maaswaarin zich slechts eenige invaliden bevondenis door de Luikenaars zonder slag of stoot bezet, welk bedrijf door de fagtie als eene groote overwinning wordt uitgevent, waarbij hen een aanmerke- lijkjnaterieel zou in handen gevallen zijn. JVIen verhaalt, dat de generaal van Boecopvan dit voorval onderrigt, tersfond geëischt heeft, dat het genoemde fort binnen een' bepaalden tijd,',zou worden terug gegeven, of dat hij de stad uit de citadel zonder veriyijl zou plat schieten. $e gouverneur heeft, op het gerucht, dat zich nieuwe benden van plunderaars vormen, de gemeenten ten platten lande herinnerd aan de wet van vendemiaire IVde jaar, bij welke dezelve In regten verantwoor delijk worden gesteld voor de oproeren en plunderingendie op haar gebjed plaats hebben. Ook de gouverneur van Oost-Vlaanderen heeft de gemeente-besturen op deze wet opmerkzaam gemaakt. -rr Uit Mons verneemt men nader, omtrent het oproer, hetwelk in den. avond van den 19 dezer aldaar, is uitgebroken, doch gelukkig ge dempt is dat hetzelve veroorzaakt is door een aanzienlijk aantal kolen, en mijn-arbeidersdie op de gewapende burgerwacht zijn aangevallen,de- zelvé ontwapend en het bestuur der stad uit elkander gedreven hebben. De opstandelingen rigtten daarna hunne pogingen tegen den post Nimy in de voorstad van dien naamen werden hierin door een gedeelte der inwoners van dezelve ondersteund. Moedig werden zij eéhter ontvan gen door de bezetting van gemelden post,- waarover de luitenant tTAl- cantara.van de 3de afdeeling infanteriehet bevel voerdeen die of schoon hij in het gevecht, dat hierop ontstond gevaarlijk gekwetst werd, den hem toevertrouwden port niet heeft willen verlaten, alvorens hij ver- sterking had gekregen en het bevel aan een' ander' officier had overgege-, ven, „jHet gemeen hier afgeslagen, bedreigde verder het arsenaal. Eene voldoende magt, met twee stukken geschut, onder het bevel van den generaal:.majoor Duvivier, alsmede van den kolonel van dien naam pro vinciaal kommandant van Henegouwen en kommandant der vesting, trok hetzelv? te gemoet. In den beginne werden alle vreedzame middelen om heij gemeen uiteen te doen gaan en af te keerenaangewend toen deze eghter vruchteloos waren, zag men zich genoodzaakt, tot geweld, zijne toevlugt te nemen Met snaphannvuur en ten laaste bok met het schroot uit het kanon, werden de oproerlingen uiteen gedreven, een aan tal dooden en gekwetsten achterlatende. Het .gedrag van de officieren en der troepen wordt ten hoogste geroemd. Te Namen is de werkplaats van het dagblad der unionisten dopr de gewapende mngc bezet. m 'ï.r.HAVENHAOE den 22 september. De Eerste Kamer der Staten. Generaal' heeft heden het adres, in antwoord op 's Konings aanspraak van den troon, aangenomen, hetwelk morgen door eene commissie uit de bei de Kamers aan Z. M. zal worden aangeboden. Z. M. heeft den heer Alcantaraeen officier, die te Mons in het gevecht ffiet oproerlingen gekwetst geworden is, tot ridder van de mili. taire Willems-orde benoemd, en gelast, dat hiervan bij dagorder aan het leger kennis zal gegeven worden. Bij 's Konings besluit van den 15 dezer is de heer Frederik Carp erkend en toegelaten als consul van Z. Pruis. M.te Rotterdam, Den 19 dezer is door Utrecht gereisd Z. K. H. prins miient van Pruissen, komende uit deze residentie en naar Berlijn terug keerende. DORDRECHT den 22 september. Volgens eenen partikulieren brief uit Leeuwarden, van den 15 dezer, zou aldaar een priester getracht hebben om in het tuchthuis waarin meer dan duidend gevangenen zit ten, oproer te verwekken, en zouden zelfs reeds het uur en de midde len bepaald geweest zijn, toen gelukkig nog in tijds de briefwisseling met dien man onderschepten daardoor alles ontdekt en voorgekomen werdf De priester was, zoo als de briefschrijver meldt, ontsnapt en> voort ylugtig. ANTWERPEN den 22 september. Volgens berigten van Brussel moe ten de burgers door het gemeen ontwapend zijn, en de schrik aldaar alom heerschen. Eenige inwoners, die voorgesteld hadden om de Lui kenaars weg te zenden, die niet als wanorde en ongeregeldheden plegen zijn gevangen genomen. De commissie van veiligheid is door het ge-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1