COURANT. MIDDELBURGSCHE N°. 114. E' 23 September 18'30. Donderdag1 mEUTFSTIJ DINGEN. frankruk- NEDERLANDEN. K Hf', jtfjjj rï sr,-n -.-fWv":. V '- GROOT-B R1TTANJE. LONDEN den 18 september. De beroemde staatsman Huskisson heeft op eene verschrikkelijke wijze het leven verlorenzich met den hertog van Wellington, den heer Peel en andere voorname personen per stoomrijtuig van Liverpool naar Manchester begeven hebbende, is hij, 'terwijl men aan eene pleisterplaats den wagen voor een oogenblik verlaten had, onverhoeds onder een voorbijsnellend stoomrijtuig geraakt, en zoo. danig aan de linkerdij en het been gewond gewordendat hijin weerwil van alle geneeskundige hulp, nog dien zelfden avond in het dorp Ec- icles overleden is-, PARIJS den 17 september. De generaal Belliard die naar Weenen gegaan was om den keizer van Oostenrijk kennis te geven van de troons beklimming van koning Lodewijk Philips, is van daar met eigenhandige brieven des keizers voor den koning en de koningin der Franschen we dergekeerd. Men zegtdat de keizer van Oostenrijk den graaf de Fi- quelmont belast heeft om den koning met zijne verheffing tot den troon geluk te wenschen en dat de graaf, den heer d'Apponials hoogst- deszelfs ambassadeur zal vervangen. "Er zijn tijdingen van Algiers. De aankomst van den generaal Clausel, die het opperbevel over het leger op zich genomen heeft schijnt een gunstigen invloed op de troepen gehad te hebben. Reeds heeft hij een korps Arabieren opgerigt, waarvan hij veel nut meent te trekken. Verscheidene officieren van het Afrikaansche leger hebben hun ontslag genomen eenige kolonels en oversten die op het berigt van het ge beurde te Parijs ook dit voorbeeld wilden volgenzijn daarvan terug gekomen op verzoek van den generaal de Bourbont die hun deed op merken, dat zij hierdoor het leger in gevaar zouden brengen. Men gelooftdat de h eer de Bourmont zich naar Gibraltar begeven heeft. Een handels-brief, bij buitengen wone gelegenheid ontvangen meldt dat Lissabon in opstand isgewapende benden van constitutionelen trok. ken door de stratenonder het geroep van VrijheidDood aan dom Miguelleve dona Maria! 's GRAVENHAGE den 19 september. Bij koninklijk besluit is zijne exccll. de heer van Pallandtminister van de Hervormde eeredienst ad interim belast geworden met de portefeuille van het ministerie van justitie. Algemeen loopt hier het gerucht, dat Z. M. gisteren een order aan het leger zou gezonden hebben om in Brussel binnen te rukken. Men verzekertdat de heer van Uphen in comité-generaal het gevoelen geuit heeftdat het adres der Staten-Generaal geen weerklank behoorde te zijn van de aanspraak des Konings, daar deze geen klank is, maar stellige wenschenuitnoodigingen en vragen bevatdat dit ant woord alles moet omvattenwat door bestemde gevoelens en stellige wenschen beslissende maatregelenten gevolge kan hebben en morele kracht aan de regering kan verschaffen; dat de staat van zaken moet gekarak teriseerd worden, alzoo er daden van wetgeving, van souvereiniteit uit geoefend zijn door ongrondwettige autoriteitendat het praïdominerend punt van de scheiding der beide groote declen van het Rijk daarbij, als wensch van de meerderheid, het zij voor of tegenprealabel zou kun nen uitgedrukt worden; eindelijk, dat in dat adres eerbiedig verzocht moet wordenom na een uitstel van eenige dagen na dat het adres zal zijn gepresenteerd de eigen en zich zelf gewapend hebbende auto riteit of autoriteiten in Beigie zullen worden gesommeerd om terug te keereu tot de wettige orde van zaken na verloop van welk uitstelzoo de sommatie geen uitwerking mogt hebben (dat God verhoede alsdan die autoriteiten verklaard worden onwettig te bestaan en dat daarom, trent gehandeld worde overeenkomstig de wetten van het Rijk. Hij moet zijn voorstel herhaald hebben om in eene openbare vergadering het adres in antwoord te behandelen. Na eene discussie, waaraan de heeren van Dam van IsseltReyphinsle Hon Sypbens Corver Hooftvan Crom- brugghe d'Omalius van Sasse van Ttselt en C. G. Clijfort deel geno men hebben is besloten, de gewone wijze van beraadslaging te volgen en is het ontwerp van adres door de commissie opgesteldnaar de af- deelingen verzonden. •s GRAVENHAGE den 20 september. Gisteren avond is de eerste afdeeling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, onder voorzitting van den heer Bijleveldvergaderd geweest, ten einde het concept-adres ïn antwoord op 's Konings aanspraak, te onderzoeken. Heden middag is de centrale sectie bijeen geweest en ten twee uren is haar rapport over hetzelve onderwerp in comité generaal ter tafel gebragt. BRUSSEL den 19 september. De club, die hier gevestigd is en in de zaal van St. George vergadert, noemt zich de Centrale Reünieen moet dienenzoo als de organen der factie zeggenom de vrije uitboe- zeming en bedaarde beredenering van patriotsche beginselen, alsmede het voorstellen en krachtdadig uitvoeren van noodige maatregelen voor de ze gepraal van de belangen der Zuidelijke provinciën, te bevorderen. In het park, bij het paleis te Tervuerenis donderdag een koepel met een stroo dak afgebrand. Een zekere Dor ineen Franschman, die on der de burgers was, die er de wacht hadden, is gevat als verdacht van dien brand gesticht en gedreigd te hebben ook het huis van den majoor van der Smisseu in brand te steken. Te Luik is woensdag nacht de burgerwacht genoodzaakt geweest om het volkdat oproerig zamengerot was en wapenen eischttemet geweld uit een te drijven, waarbij een man gedood en drie anderen ge kwetst zijn. Donderdag is het er rustig gebleven. De regering heeft zich eene commissie toegevoegd, uit eenige fabriekanten en kooplieden bestaande, om haar met haren goeden raad bij te staan, en een besluit genomen, waarbij zamenscholingen van meer dan vijf personen op de straten verboden en andere maatregelen van voorzorg bepaald worden. Zij heeft voorts de burgerij kennis gegevendat de aanvoer van granen geregeld geschiedt en dat de uitdeeiing van vier duizend brooden daags aan de armen voortduren zal. Voor de behoeften der burgerwacht wordt er eene algemeene collecte aan de huizen gedaan. De gouverneur heeft deu bisschop van Luik uicgcuoodigd om de geestelijken te verzoeken van door hunne vermaningen aan het volk mede te willen werken tot handhaving der goede ordeen daarop is van wege den vicaris-generaal eene aanschrijving tot dat- einde aan de pastoors der verschi'lende ge meenten gezonden. MIDDELBURG den 22 september. De staat van regeringloosheid waarin Brussel thans verkeertbegint voor die stad meer en meer een ontzettend aanzien te bekomen. Zondag den 19 hebben er groote onge regeldheden plaats gehad, die 111 den morgen van den volgenden dag nog voortduurden. Volgens den Courtier vreesde men een aanval van buiten, waarop men de versperringen aan de poorten vernieuwde; verscheidene jonge lieden vereenigden zich als vrijwilligers en trokken gewapend naar den kant van Vilvoorden en Tervueren ter ontdekking uit. Die welke ziet op weg van Vilvoorden hadden begevenzochten den conducteur der diligence naar Holland, die juist uit Brussel kwam, over te halen achter hen'te rijden, opdat door hare aankomst in die stad, de militai ren aldaar niet van hunne operatie zouden verwittigd worden doch de conducteur vond het geraden met rijtuig en reizigers naar Brussel terug te keeren. De andere troep dezer veldontdekkers begaf zich naar Ter. vueren en ontwapenden (zoo de Courtier niet liegt) eenige maréchaus- séeswelke dit dorp nog bewoondenhunne paarden met zich naar Brussel voerende. De zoogenaamde commissie van openbare veiligheid hare goedkeuring aan deze expeditie niet kunnende geven, gaf zulks in den namiddag bij eene proclamatie te kennen, waardoor het Brusselsche graauw zich be- leedigd achtende op de been is gekomenmet geweld in het raadhuis is gedrongen en geweren heeft geeischt, die hun gegeven zijn. De gisting duurde dien avond en nacht voort, hebbende de burgerwacht op de ben de, welke hunnen post op de groote markt wilde ontwapenen, gescho ten etizoo men verzekertdrie personen gekwetst. Maandag morgen hielden de zamenrottingen steeds aan en gaf het gemeen zijn ongenoegen over de werkeloosheid in deze omstandigheden met hevigheid te kennen. De Courrier eindigt zijn verhaal met dit P. S.Het is half elf uren wij vernemen op het oogenblik dat het volk verscheidene posten der bur gerwacht heeft ontwapend cn op onderscheidene plaatsen wapens heeft bekomen. Er is een talrijk korps gevormddat naar Vilvoorden schijnt te zullen trekken. De trom wordt alom geroerd." Volgens het verhaal dat de Gazette des Pays-Bas van het gebeurde geeftis gemelde proclamatie op verscheidene plaatsen door het gepcu- pël afgescheurdbraakte hetzelve voor het raadhuis vele verwenschin- gen tegen eenige burgers uitheeftbü wijze van een protest eene redevoering, met talrijke onderteekeningen voorzien, op de stoep van het raadhuis gehouden, en daarin onder anderen gevorderd, dat de com missie van openbare veiligheid een stellig besluit zoude nemen, en al de burgers uit de steden van het Zuiden die zich in de eerste dagen der onlusten hadden aangeboden naar Brussel zoude oproepen. Hierna de gisting verdubbeld zijnde, is de menigte in het raadhuis gedrongen heeft zich geweren aangeschaft, is des nachts met slaande trommels door de straten geloopen heeft de burgerwacht op de groote markt willen ontwapenen, die vuur heeft gegeven en twee der aanvallers heeft ge kwetst. Heden morgenden 20 (dus besluit de Gazette zijn kort verslag) zijnzegt men twee drie bendenwaaronder men naauwe- Iijks eenige gewapende lieden zag, uit de stad getrokken; doch waar heen is onbekend." Het Journal de la Belgique behelst nagenoeg hetzelfde, doch zeer kort. Alleen de Beige voegt bij zijn verhaal het volgende De com missie van veiligheid is met de daad vernietigd en de autoriteiten bestaan niet meer; de centrale reünie heeft bepaald dat zij door een provisioneel gouvernementuit drie leden bestaande, zal vervangen worden.'" Nog meldt hij als eene bijzonderheid, dat men op het raadhuis te Brussel twee kisten met Oranje kokarden heeft gevonden. Het Journal de C.and van heden zegt, dat men wil dat gemeld provi sioneel gouvernement bestaat uit de heeren d*Oultremontde Mérode de Stassartde Raickemvan de IVeijer en Gendebien behoorende de drie eersten tot den adelijken, de vierde tot de overdreven katholieken; de twee laatste zijn advokaten. Uit eene, den 17 dezer, te Leuven gedane proclamatie, getee- kend door den kommandant der burgerwachtJ. de Neef, en den be- ruchten Rousselals secretaris, blijkt, dat eene deputatie dier gewapen de burgers zich" naar het naburig dorp Campenhout heeft begeven, en getracht heeft den kommanderenden officier der aldaar geposteerde mili tairen over te halen om naar Mechelen af te trekken, en niet langer de reizigersdie naar Leuven kwamenaan te houden enz.waarop die officier, onder anderen, heeft geantwoord, dat niets in staat zoude zijn om hem te beletten de bevelenwelke hij van zijnen chef had ont vangen, ten uitvoer te brengen, en hij liever zijnen laatsten droppel bloed zoude stortendan den hem toevertrouwden post te verlaten. Ten slotte deZer proclamatie wordt gezegddat men alsnu voornemens was zich bij Prins Frederik of bij de Staten-Generaal te vervoegen om-'het herstel der vrije circulatie te bekomen. Van Mons den 20 wordt gemeld, dat de generaal Howen zijn opper bevel heeft aanvaard. Het gemeen een post der burgerwacht aangeval len hebbende, heeft deze zich zoo lang verdedigd, tot gemelde gene raal den tijd heeft gehad met 200 man aan te tukken, die 14 der op roerlingen hebben ter neder geveld en een groot aantal hebben gekwetst, waardoor de rust is hersteld. Te Ath bezet de militaire magc al de forten en handhaaft de publie ke rust. Van Gent schrijft men, dat de logementen vol reizigers van Brus sel zijn; de rijtuigen volgen elkander zonder ophouden; de dames bezet ten zelfs de imperiale der deligences en de plaatsen der knechts op de publieke rijtuigen. Wij hebben heden geene Brusselsche papieren ontvangen maar het Journal d'Hnvers behelst de volgende Proclamatie. JVij FRF.TyF.RIK, Prins der Nederlandenaan de inwoners van Brussel. De Koning, onze doorluchtige Vader, houdt zich, gezamenlijk race de vertegenwoordigers des volksop de eenige wijze welke met hunue

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1