MIDDELRERGSCHE G O U R A N T. N°. ii 3. *êw Dingsdag fórJ? -O1 jsfc -. JGi. >:CJ - 21 September 1830» NIEUWSTIJDINGEN. D U I T S C II L A N D. I^*RANKFORT den 14 september. In Saksen hebben zich de. onrusti ge bewegingen niet tot Leipzig alleen bepaaldmaar zijn ook tot d« hoofdstad Dresden overgeslagen. Wat er intusschen in Dresden eigen lijk piaats-gehad hebbe, blijkt niet regt; vermits dienaangaande in de Duitsche dagbladen niet meer gemeld wordt, dan dat er in den nacht van den 9 op den 10 aldaar oproerige tooneelen zijn voorgevallen, en dat den volgenden dag van regeringswege eene commissie tot handhaving der rust benoemd was, waarvan Z. K. H. Prins Frederik van Saksen, neef des konings, voorzitter is. Tevens was er last gegeven om eene gewa pende burgerwacht te vormen. Door deze maatregelen hoopte men ver dere stoornis der rust te zullen voorkomen. In de Saksische stad Gemnits hebben mede onlusten plaats gehad, en «klaar zijn eenige fabrieken in den brand gestoken en eene prooi der vlammen geworden. Te Leipzig is, volgens een berigt van den 10 dezer, de rust sedert den 5 niet gestoord geworden, en men scheen er zelfs in geenen deele voor de vernieuwing van zulke tooneelen, als daar hebben plaats gehad, te vreexen. Van wege de regering der stad en den handelsstand, was dan ook aangekondigd, dat de kooplieden de aanstaande mis, die in het laatst dezer maand invalt, gemstelijk kunnen bezoeken. -Uit Btunswijk schrijft men, dat de hertog Wilhelm van Brunswijk- Oels, broeder van den afwezigen vorst, aldaar te paard zijnen intogt ge daan heeft, vergezeld van den generaal von Herzberg, en van een talrijk gevolg van officieren en gewapende burgers, en onder het vreugdegejuich der menigte. Deze vorst," zegt het berigt, is aldus de bezending, welke naar Berlijn aan hem afgevaardigd was f| voorgekomen. De rust is hier door de vereenigde pogingen der krijgsmagt en der burgers we der, hersteld." frankruk. PARIJS den 14 septemberDe minister van binnenlandsche zakenheeft, in dè vergadering van de kamer der afgevaardigden van gisterenver slag van den toestand des rijks gedaan, en bij die gelegenheid opgesomd wat de ministers al gedaan hebben om de nieuwe orde van zaken te be vestigen. In de militaire divisien zijn van de 75 generaals 65 door an- dèren vervangen. Negèn-en-dertig regementen infanterie én 26 rege- menten kavallerie zijh van nieuwe kolonels voorzien. Bij de mindere rangen zijn mede vele veranderingen gemaakt. Bij de marine waren min der hervormingen noodig. In het binnenlandsch bestuur zijn er van de 11(5 prefecten 76, van de 277 onder-prefecten 196, van de 86 se cretarissen-generaal 53, van de 315 raden van prefectuur 127 door an- deren- vervangen. Bij het departement van justitie zijn 74 procureurs generaal en 254 procureuren des konings en substituten vernieuwd. In dén staatsraad zijn 38 leden veranderd. Al de prefecten zijn thans op hunnen postde overheid wordt overal geëerbiedigd. Zij ontmoet evenwel hier en daar hinderpalen. Te Ni- mes zijn onlusten ontstaan en men vreest er voor in twee of drie an dere departementen van het zuiden. In de westelijke departementen be vindt zich ook nog oude gistingstof. Het gouvernement zal op die mo gelijke oorzaken van ongeregeldheden hgt oog houden. Naar het zuiden zjj.n troepen afgezonden en in het westen, worden er gekantonneerd. Een gedeelte der geestelijkheid is tegen de nieuwe orde van zaken ingenomen en belaagt dezelve. Het gouvernement houdt er een wakend oog op zonder er echter voor bevreesd te zijn. D£ liberalen zijn niet zeer te vreden met den inhoud van dit verslag en begrijpen dat het ministerie veel meer had behooren te doen, dan het in zes weken tijds beeft uitgerigt. Het berigtdat het heffen der belastingen in sommige departemen ten met groote zwarigheden gepaard gaatheeft een zeer nadeeligen in vloed op den prijs der fondsen gehad. - Men verhaalt dat twee uitgewekenen, de heeren Allemandi, va der en zoon, aan het hoofd staan van eene oproerige beweging in Pie- mont, en de provincie Ivrée met eenige partijgangers en het driekleu rig vaandel binnen getrokken zijn, overal proclamatien verspreidende, om het volk tot opstand aan te zetten. [Latere berigten spreken deze tydiog tegen.] NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 17 september. Laatstleden dingsdag nacht is. de majoor Omphal, adjudant van Z. M.van hier naar Berlijn ver trokken ten einde de tijding over te brengen van het voltrokken huwe lijk tusschen HH. KK. HII. Prins Albert van Pruissen en Prinses Ma- rianne. Z. M. heeftbij gelegenheid van het huwelijkaan de armen dezer residentie de aanzienlijke gift van tien duizend gulden geschonken. De publieke audiëntie bij Z. M. is woensdag zeer talrijk geweest; onder de zich daar bevindende leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal zijn opgemerkt de heeren de Celles de Brouckerelt Hots en de Sictfs. Het is tot dusverre nog geheel onzekerwaar ter plaatse in eene der Zuidelijke provinciën de volgende zitting der Staten-Generaa! zal geopend worden. Sommige spreken van Antwerpenanderen weder van Gent; doch dit schijnt zeker te zijn, dat het hof hier zal blijven, mitsgaders de onderscheidene ministerien óf derzelver gedeelten', welke iq andere jaren gewoon waren de Staten-Generaal te volgen. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de trekking der vijfde klasse van de 150ste koninklijke Nederlandsche loterij op aanstaanden maandag niet te Brussel, maar te 'sHage zal plaats hebben. Men verneemtdat de personenwelke aan hunne verpligting van de nationale militie hebben voldaanen het vaderland in de tegen woordige oogenblikken op nieuw begeeren te dienen zich daartoe bij hunne gemeente-besturen kunnen aanmeldenhetwelk reeds door ver scheidene personen geschied is. In een partikulieren hrief uit Batavia, van den 5 mei, wordt gemeld, dat Diepo Negoro daags te voren met 's lands schip van oorlog nE P pnux naar de Moluksche eilanden, werwaarts hij verbannen was is. vertrokken. BRUSSEL den 16 september. Er wordt hier eene club opgerigi, die zich met de belangen van het land en het beramen van de noodige maat regelen in de tegenwoordige moeijelijke omstandigheden bezig zal houden. De burgemeester heeft de stad verlaten, nadat de commissie van vei ligheid door den raad der stad, op den door haar voorgeschreven voet, benoemd is. De kommandant der burgerwacht heeft bekend gemaakt, dat, na het oprigten der commissie van veiligheid, de onbepaalde magt, die de om standigheden en de behoefte om de orde te handhaven aan den staf der burgerwacht hadden in handen gegeven, thans in eene uitvoerende magt is veranderden dat de commissie van veiligheid tegenwoordig met de regelende en administrative magt bekleed is. Herschijnt, dat op de markten geen genoegzame voorraad van levens middelen aangevoerd wordt, ten minste heeft men noodig geoordeeld' om de koopliedennamens de burgerwacht, alle bescherming toe te zeg gen en hen aan te manen van als naar gewoonte ter markt te komen. Te Luik is den 13, des avonds, de rust eenigzins gestoord gewor den, door dien het volk zich heeft verzet tegen bet verzenden van eeni ge kisten met wapenen uit eene geweer-fabriek, meenende, dat die naar Holland bestemd waren. De orde is door patrouilles der burgerwacht hersteld. GENT den 18 september. De Catholique van den 13 dezer heeft ge zegd, dat de militaire autoriteiten te Yperen de troepen, die meest allen uit Belgen bestaanalsmede de muzijkstriktelijk verboden had den patriotsche liederen te zingen of te spelen." Een kapitein van de bezetting dier stad beeft daarop den volgenden brief aan den Catholique geschreven. Yperen den 13 september 1830. Lage leugenaarschaamtelooze lasteraaruw rijk zal wéldra uit zijn. Hoe, uw helsch dagblad, dagelijks opgevuld met logens durft melden, dat bij de. 16de afdeelingaan de soldaten, zoo wei als aan de muzijk verboden zou zijn patriotsche liederen te zingen of te spelen. Ver neem dan monnikskop dat onze afdeeling., nog gisteren na de manoeu vres luidkeels' het Wilhelmus gezongen en Leve de Koningl geroepen heeften dat wij bereid zijn0111op her eerste seinonzen laatsten droppel bloed voor het huis van Oranje te storten. L. la Porte, Belgisch kapitein bij de 16de afdeeling. MIDDELBURG den 20 september. In de vergadering der Tw;eede Ka mer van 11. zatnrdag is eene commissie benoemd om de ingekomene ver zoekschriften te onderzoeken doch is op voorstel van den heer Bee- laertsbesloten, om in deze buitengewone zitting alleen die verzoek schriften, welke de afscheiding van de beide deelen des Rijks betreffen, naar de commissie te verzenden, en alle andere tpt de aanstaande ge wone bijeenkomst te laten. Hierna heeft de heer van Sytzama een voorstel gedaan om Z. M. te verzoeken zijne ministers te gelasten, ieder voor zoo veel hem kan aan gaan aan hoogstdenzelven een officieel en omstandig rapport in te die» nen van de vermoedelijke redenen welke tot het oproer hebben aanleiding gegeven van al het voorafgegane aan de beroeringen en het oproer van' het beginden voortgang en de gevolgenmet openlegging zoo wel van personen als zakenten dezen aan het gouvernement bekendtot op het doen van het rapport; met bijvoeging, welke middelen ter voorkoming men heeft aangewend indien het waar isgelijk de algemeene bekend heid Zegt, dat men dagen te voren van het mogelijk ontstaan eens op- roers onderrigt was; en eindelijk wat tot stuiting airede is aangewend geworden dat Z. M. al verder moge goedvindendit rapport aan deze Kamer te doen overleggen." Na eenige discussien heeft de Kamer besloten dit voorstel te doen drukken en ronddeelenwaarna de openbare zitting in eene met geslo-' tene deuren veranderd is. Ook de studenten der hoogeschool van Groningen hebben hunne diensten aan Vaderland en Koning aangeboden. Bij het departement van oorlog heerscht thans veel werkzaamheid. Een groot aantal personen is tot den rang van tweeden luitenant bevor derd. De generaal Hoven is bevelhebber geworden van de vesting Mons de generaal C.eorge van de vesting Yperen. De generaal van Geen heeft de stad Namen in staat van beleg ver klaard en in eene proclamatie te kennen gegeven dat hij tot dezen maat regel voornamelijk is gedrongen door het gedrag van een handvol op roerlingen en eenige schrijvers, welke, de opstand verkondigende, de troepen des Konings zoeken te verleiden. Hij zal echter den staat van beleg zoo veel mogelijk zoeken te verzachten. Extract uit een'' particulieren brief uit Maastrichtvan den 15 september 1830, te Dordrecht ontvangen: De generaal Cort-Heyligers heeft op den 11 dezer op het onver wachtst St. Truijen doen bezettenen de gemeenschap tusschen Brussel en Luik zoo niet afgesneden ten minsten belemmerd. Z. Exc. heeft te St. Truijen de gewapende burgersmet de kokardes van het wacht houden verschoonden verklaardde rust zelf te zullen handhaven. Den 13 heeft genoemde generaal een bataillon infanterie in de citadel van Luik geworpen, en daardoor den generaal Boecop in staat gesteld meerder klem aan zijne voorstellen bij te ze;;en. Het dragen van kokar des of andere onwettige kleuren is door hem verbodente St, Truijen en Tongeren verschijnen dezelve niet meer, en de reizigers, van Brus sel en Luik komende, leggen dezelve af bij onze voorposten." Het Journal de Gand van heden behelst den volgert brief van Ant werpen gisteren morgen te Gent ontvangen s De gezigteinder klaart opde afgevaardigden hebben zich tegen de scheiding verklaardeen tweede hooge raad zon in de Zuidelijke pro- vipejen gevestigd wordende regterlijke organisatie zou ten spoedigste plaats hebben. Op nieuw worden Brussel en Leuven door inwoners verlatenmen wacht ieder uur eene uitbarsting. Antwerpen is zéér rustig; de Koning komt hier verblijf houden. Men heefc reeds hotels voor de ambassadeurs gebuurd. Eergisteren heeft zich in den schouw burg te Brussel eene menigte aanschouwers met kracht tegen het zingen van de Brabanfonne verklaard." De baron de Stassart heeft zijnen post verlaten en is weder te Brussel. Volgens een brief van hemin den Courrier de la Sambre geplaatst qcht hij thaus zqne tegenwoordigheid in de vergaderingen der Kamer W*? /*v B t?

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1