MIDDELBURGSCHE COURA N T. N\ 112. Zaturdag 18 September 18 30. NIE TJTVSTIJ DIN GEN. I DUITSCHLAND. BERLIJN den 9 september. Alhier zijn aangekomen de Russische ge neraal Diebitsch en de Russische vice kanselier van Nesselrode de eerste uit Petersburg, de laatstgenoemde van de baden in Bohemen. FRANKFORT den 10 september. Op het vernemen van de onlusten te Brussel zijn de fondsen te Weenen aanmerkelijk gedaald doch wel dra weder eenigzins gerezen. Bijzondere berigten van den a, uit laatst, genoemde stad, melden, dat de regering maatregelen van voorzorg nam tegen onvoorziene gebeurtenissen op de grenzenen dat de bezettingen in Opper-Italie door ettelijke regementen versterkt werden, NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 14 september. Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden is heden morgen ten 9 uren uit het hoofdkwartier van Ant werpen alhier aangekomen, Iloogstdezelve is bij zijne komst door de ingezetenen met levendige toejuichingen ontvangen, De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft zich heden bezig ge houden met de benoeming der drie kandidaten voor het voorzitterschap welke zijn geweestde heeren van Toulon G. G. C/ijford en Corver Hooft waaruit Z. M. den heer van Toulon (burgemeester van Gouda) tot pre sident heeft benoemd, die daarop zijnen post met eene gepaste aanspraak heeft aanvaard. - De Kamer is vervolgens tot de trekking der afdeelingen op de gewone wijze overgegaan. De Eerste Kamer is heden ten één uur vergaderd geweest. Men verzekert, dat Z. M. den heer mr, C. F, van Maanen be noemd heeft tot minister van staat en tot president van het hooggeregts- hof te 's Gravenhage. Gisteren avond is in den Franschen schouwburg vertoond de vau deville Les deux Noces et la faptéiue welke door den directeur bij gelegenheid van het huwelijk van Z. K. H. Prins Albert en H. K. H. Prinses Mariannevervaardigd was. De geestdrift was bij die vertoo ning boven alle beschrijvingvooral toen het volkslied IVilhelmus ge- speeld werd en eenige toepasselijke coupletten werden gezongen. In.de provinciën Oost- en West-Vlaanderen blijft het rustig, of schoon het niet aan personen ontbreektdie de rust zoeken te versto ren. Te Gent heerscht ten gevolge van de verstandhouding tusschen de troepen en. de burgerwacht eene onafgebrokene rust; de plaatselijke kotn- mandant, de kolonel Destombesverzuimt niets om die stad voor de rampen vap burgerlijke onlusten te bewaren. Te Audenaarden te Aalst en te Dendermonde is het garnizoen versterkt. In laatstgenoemd; stad heeft de regeringdie op voorstel van den burgemeester de Broucke de Terbecqielid van de Twgede Kamer, zich voor de afscheiding ver-, klaard haddit vroeger béSluft ingetrokken. Men verzekert, dat ge- aw«Huc ouigciuccscci Y11 tijiie luitenen geschorst isutt nootue Bg zij nen poSt verlaten heeft op een oogenblik dat de openbare rust. dreigde gestoord te worden. - GRAVENHAGE den 15 september. In de zitting ..van de Tweede Kamer van heden,, heeft de heer Donker Curtiushij eene redevoering, in de Fransche taal uitgesprokenvoorgesteld het benoemen eener com missie van to leden, de helft uit de Zuidelijke en de helft uit de Noor delijke provinciënten einde te onderzoeken en aan de Kamer aan de hand te geven de jpticlcfejetiwelke aan het gouvernement zouden be- hooren te worden voorgesteld, om onverwijld de orde, de publieke rust en het wettig'gezag in die streken te herstellen, waar thans oproer en regerjngloosh'éid lleerschenimmers en in alle gevallen, om zijn voorstel aan het onderzoek der afdeelingen te onderwerpen, tot welk laatste de Kamer na eene korte discussie besloot. De president zeide vervolgens, dat de heer van Sjtzama heden mede een voorstel op het bureau had nedergelegd doch dat het, volgens het reglement van.orde, niet dan in eene volgende zitting zal kunnen wor den ontwikkeld. Daarna is de vergadering gescheiden zonder bepaald adjournempnt. BRUSSEL den 14 september. De heer de Potterwelke zich steeds in Parijs bevindt, neemt, gelijk ligtelijk kan worden bevroed, een le. vendig aandeel in de plaats, hebbende gebeurtenissenhij onderhoudt zijne betrekkingen met de partijwelke tot dus verretot overgroot nadeel voor deze voprhegn zoo welvarende stad, de welgezinden over- heerschten heeft onder de zoogenaamde repubiikeinsche bladen der stad Parijs een gevondenmet behulp van hetwelk hij zijne staatkundige meeningen poogt te verbreiden. Hij heeft, en met hem de factie, vol strekt gewild, dat men zich toch een centraal gezag zoude aanmatigen, buiten de grondwet, en tegen over dat des Ronings, ten einde Z. M. de wet voor te schrijven. Dergelijk opzet is echter tot nog toe niet gelukt. Onze schouwburg is gisteren weder geopend. Tusschen dekstuk ken is een zoogenaamd volkslied, la Brabanconneeene navolging van den bekenden marseilliaanschcn marschgezongen en zeer toegejuichd geworden. MIDDELBURG den 17 september. Te Brussel heeft den 15 eene vergadering plaats gehad van'de sectien en den staf'der burgerwacht, met de commissie Van algemeene veiligheid,' welke bijeengeroepen en ge presideerd is door den hber d'Hoogvorstkommandant der gewapende burgers, dienende óm te besluiten op het inzenden van een adres aan hun ne gedeputeerden in de vergadering der Staten.Generaal. Deze vergade ring, die lang duurdeheeft niet tot het goedkeuren van het ontworpen adres kunnen besluitenmaar er is eene commissie van nadere redactie benoemd. Des avonds heeft er eenè andere bijeenkomst plaats gehad waarin een adres is goedgekeurdhetzelve zal door eene deputatie, door den staf en de commissie van veiligheid benoemd, naar den Haag wor. den overgebragt. Het adres behelst hoofdzakelijk s dat de redevoering van den Koning de gemoederen niet heeft gerust gesteldvoorts een verslag van het te Brussel voorgevallene, waarin men de handelingen in een voordeelig licht zoekt te plaatsenen eindelijk bezwaren wegens de nabijheid der troepen en het versterken der vestingen, welke staat van zaken wordt verzocht dat op eene spoedige wijze mogt worden opgehe- ven. Dit stuk verraadt te gelijk onbeschaamdheid en vrees. - De zen- i ding, welke hetzelve naar den Haag zal overbrengen, zou te gelijk op i zich nemeuom aan die leden van de Staten-Generaal de toetreding tot het verzoek der scheiding van onderscheidene steden en dorpen, ter ken nis te brengen. Behalve het bovengemeld adres, zou nog een ander, geteekend door onderscheidene voorname burgers van Brussel, Luik enz., naar hunne gedeputeerden bij de Staten-Generaal zijn opgezondenwaarin over het van uur tot uur aangroeijend gevaar wordt gesproken, en waarin zij die leden verzoeken om in hun midden terug te keeren, indien zij niet spoe dig de door hen uitgedrukte verlangens kunnen daargesteld krijgen. In welk een' toestand de wettige autoriteiten in Brussel verkeeren, k^n men hieruit opmaken, dat, op het berigt, dat de gouverneur van Zuidbraband eenige depeches uit 's Gravenhage zou hebben bekomen, de heeren Gendebien en van de tFeyer zichnamens den staf der gewa pende burgerwacht, terstond naar den gouverneur van der Fosse hebben begevenom inlichtingen omtrent den inhoud dier depeches te vragen. Zoo heeft ook de zoogenaamde commissie van veiligheid de onbeschaamd heid gehad den heer Schuermatisprocureur des Koningste verzoeken de uitoefening zijner functien te schorsen en aan een zijner substituten op te dragen. De prins de Ligne heeft voor zijn lidmaatschap van ge melde commissie bedankt, op grond dat hij, ofschoon inwoner van dit Rijk door een* eed aan den keizer van Oostenrijk was verbonden. De heer F. de Secus mede bedankt hebbende, zal de heer Filain XIIIf ver. zocht worden hem te vervangen. Er is thans te Brugge eene georganiseerde burgerwacht van eenige honderd man tot stand gekomen, welke den 14 hare eerste dienst heeft verrigt. De stedelijke regering heeft noodig geachtbij eene publicatie van den 14, op nieuw maatregelen tegen alle oproerige bewegingen te nemen. Prins Frederik is in den vroegen morgen van den 16 weder te Antwerpen aangekomen. Ofschoon wij reeds het een en ander van het wedervaren van den Prins van Orapje, tijdpns zijn verblijf voor en in Brussel hebben me degedeeld kunnen wij niet nalaten een gedeelte der bijzonderheden Uit het verslag, dat de Staats-Courant van den 13 daarvan geeft, over te nemen,' met de noten door het Dagblad van 'rGravenhage bij de plaatsing van dat stuk daarop gemaakt. „De Prins yan Oranje besloot dan om, alleen, en slechts door zij nen staf vergezeld, de stad binnen te komen, in hope, dat dit edelmoe dig bestaan dezelve voor de gedreigde schriktooneelen bewaren zou, en tevens met het vooruitzigt, dat al de ingezetenen, die in de handha ving der openbare orde belang stelden, zich om hem zouden scharen. Men kwam voorts overeendat de burgerwacht uit de Willemspoort den Prins te gemoet zou trekken, die daarover wapenschouw houden en vervolgens'met dezelve Brussel binnenkomen zou. In den morgen van den 1 september begaf zich de Prins op weg vergezeld door den baron de Constantden graaf de Crucquenbourgden baron de Roisin den baron de Grovestins en anderen. „Bij eene plaats, de Liefde genaamd, op een uur afstands van Brus sel, hield men stil. De tijdingen, die men uit Brussel ontving, waren niet zeer gunstig; maar desniettemin steeg de Prins (<a) met de officieren van zijnen staf te paard, en zond eenen adjudant vooruit, om zijne komst aan tp kondigen. Deze zag terstond dat de burgerwachtdie zich langzaam bijeenverzamelde, de Brabandsche kleuren nog niet had afgelegd, en deed daarover ernstige vertogen aan de bevelhebbers dier wacht. De burger-officieren voerden daar tegen aandat zij zich| tot het doen afleggen dier kleuren niet verbonden hadden doch zij toonden eene groote hoeveelheid Oranje kokardesw»elke zij hadden doen vervaar digen (denkelijk, om bij eene vooronderstelde gebeurtenis, die echter geen plaats gehad heeftplotseling door de burgerwacht opgezet te worden)overigens verzochten, de officierendat men toch niet verder op het afleggen der herkenningsteekenen van hunne onderhoorigen rnogt aandringen. Bij de komst van den Prins vond dezelve een deel .der bnrgerwacht buiten de Willemspoortin orde geschaarden doorreed hare gelede ren. Hij sprak deze manschappen krachtig en met vuur aan herinner de hun hunne pligten jegens Koning en Vaderlanden werd met de kreten van: leve de \Koningleve de Prins! begroet, terwijl men ook nu en dan:, leve de Frijheidhoorde roepen. ;i lw De Willemspoort zelve was versperd en Z. K. II. kwam dus door eenen naauweii ingang de stad binnen. Aan de binnenzijde vond hij een ander gedeelte der burgerwacht langs den wegdien hij volgen moest, in rijen geschaarddoch tevens was er eene ontelbare menigte op de beendie zoo sterk tegenden Prins aandrongdat hij slechts langzaam en moeijelijk vooruit komen konde. De burgorwacht te paard schaarde zich Om Z. K. H. heen, om hem eenen weg te banen. In de stratenwaardoor de Prins reedwerd hij in het algemeen met levendig gejuich verwelkomd; en zeer zigtbaar was de aandoening, en bewondering der ingezetenen, die uit hunne vensters dit verheven schouwspel aanstaarden. „Maar oiider de opeengepakte menigte, die den Prins volgde, zag mén ook hier en daar onbekende Heden, die er snood en woest uitzagen: nu eens een vloek uitstieten, dan weder te midden van het geroep van, leve de Koning! leve de Prinsdat zich van tijd tot tijd deed hooreti, de kreet van: leve de vrijheid! aanhieven; die vooral ook pogingen deden, om de juichende menigte tot zwijgen te brengen, en elkander bij herha ling toeriepen: naar het raadhuis! naar het raadhuis! Hoewel dan ook de Prins voornemens was geweest, om zich langs den koristen weg naar zijn paleis te begeven, vond hij de straten, die derwaarts leidden, overal door de menigte zoodanig opgepropt, dat hij bijkans onwillekeurig naar het raadhuis gedrongen werd bj. Daar kwam (a) Men wil dal de Prins bij deze gelegenheid zon gezegd hebben: 0 Ik moet toch eene sterven; of het wat vroeger of wat later zijdit beteekent wei nig zoo het Vaderland slechts door rnr/n dood gered wordt." bVolgens een ooggetuige, vertoonden zich de onbekende lieden, die er snood en woest uitzagen, waarvan boven gesproken wordt, bij elke poging die de Prins aanwendde, om langs eenen anderen en korteren weg naar zijn paleis te geraken. Op een zeker geluid, sprongen deze plotseling uit kelders, straatjes'hoe ken en gaten te voorschijn, en verdwenen even 100 spoedig, op hetzelfde geluit. Het was kennelijkdat eeneigehcime magt (un pouvoir occulte, zoo als iemand dezelve noemde), deze lieden bestierde, welker uitzigt zoo schrikkelijk moet ge weest zijndat zij eer tot de hel- dan tol de aardbewoners schenen te behooren.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1