MIDDE.LBUR68CHE c O IU N T. raar N\ ut. •- 'tf Donderdag ME UTFSTÏJD1SGEN. IC September 1830.. S tó >',1 r is DUITSCI1LAND. FRANKFORT deh IO september. Men verhaalt, dat de Turksche grootvizier met de oppeihoofden der Albanesche opstandelingen een wapenstilstand gesloten heeften van Konstantinopel bevelen wacht om met de oproerigen in onderhandeling te komen over eenige voorstellen door dezen geopperd. De Bosniakken met wier hulp de Albanezen Zich eene wijl ti.jds gevleid hebben zijn tot gehoorzaamheid wederge keerd, en dit kan welligt aanleiding gegeven hebben tot het besluit der Albanezen om een wapenstilstand aan te nemen. - Te Kassei heeft den 6 mede een volksoploop plaats gehad doch de rust is spoedig hersteld.. Ook te Leipzig was den 5 het oproer geheel gedempt. Den <5 was te Dresdcn waar geene bewegingen hebben plaats gehad, eene koninklijke commissie van onderzoek aangekomen. GROOT-BRIÏTANJE. LONDEN den II september. Nog altijd maakt het nieuws uit Frank rijk en de Nederlanden de hoofdinhoud onzer menigvuldigedagbladen uit. De proclamatie van Z. M. den Koning der Nederlanden is hier met veel genoegen gelezen en wordt algemeen als een uiterst gewigtig stuk be- schotiwd en als een bewijs tevens, dat de koning besloten heeft de ver. pligtingen naar te komen die hem door de grondwet zijn opgelegden de bedieigingen van een hoop oproerigen tegen te gaan, terwijl hij met zijne bekende wijsheid zich gezind toont om, voor zoo ver het in zijne magt isaan de billijke vorderingen der brave Nederlandsche burgers toe te geven. F R A N K R JJ K. PARIJS den 9 september. Bij ordonnantie des konings, van den 5 dezer, is de amnestie, ten aanzien der landtroepen verleend, ook tot het zeevolk uitgestrekt. De- baron Fagel en de graaf van Mulinën, ambassadeurs der Ne derlanden en van Wurtemberg, hebben van derzei ver respective hoven hunne nieuwe geloofsbrieven bij het -Fransche hof ontvangen. Weden- heeft de koning in eene bijzondere audiëntie den generaal ba ron hagel toegelaten die aan Z. M. de brieven van zijnen souverein overhandigd heeftwelke hem in die hoedanigheid bevestigen. liet officiële blad spreekt "heden het gerucht tegen, door een der bladen verspreid, dat de generaal Lafayette last zou hebben bekomen, een millioen mobile nationale gardes op de been te brengen. Het ver- zekert stellig dat daaraan niet het minste, gedacht wordt. N E D E R L A-N DEN. s GRAVENJÏAGE den 12 september. Bij de plegtige huwelijks-ver- eeniging tusschen H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne der Neder landen, en Prins Albert van Pruissen, welke dingsdag avond omstreeks half-zeven uren op het koninklijk paleis zal plaats hebben, zullen tegen woordig zijn behalve HH. MM. en de verdere Koninkliil/e Pamüifl de Kroonprins van Pruissen, Prins en Prinses Willem van Prtiissen en Prins Karei van Pruissen. De burgemeester dezer residentie zal de functien van officier van den burgerlijken stand bij dit hooge huwelijk waarnemen hetwelk onmiddellijk daarna door den koninklijken hof-kapellaan Delprat Zal worden ingezegend. Van het oogenblik der vereeniging af zullen er 101 kanonschoten gelost worden. Ten 8 uren zal het jonggetrouwde Vorstelijke Paar de gelukwenschingen ontvangen van de geheele Konink lijke Familie de Pruissische Prinsen en Prinsessen en van de leden van het corps-diplomatique. Ten 9 uren zal er bij HH. MM. den Koning en de Koningin groot souper gehouden worden, waarop het Vorstelijke Paar en de verdere Prinsen en Prinsessen zullen tegenwoordig zijn. Den volgenden dag, zijnde woensdag, zal er groot diner en gala zijn, in de groqte zaal op het paleis, en des avonds ten half negen uren cour bij HH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, in hun hotel op het plein. Z. M. heeft jonkheer Augustus Ceelhand, luitenant-kolonel der dienstdoende schutterij te Antwerpen, onverminderd deze betrekking, benoemd tot adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, in deszelfs hoedanigheid van kolonel.generaal der schutterijen. Laatstleden woensdag zijn op de gewone audiëntie des Konings toegelaten twee deputatien uit Amsterdamde eene van wege de aan zienlijkste ingezetenen, de andere van wege den handel dier stad. De eerste heeft, naar men verzekert, in naam van hare zenders, betuigd de trouw en gehechtheid der Amsterdammers aan den persoon van Z. M. en aan de grondwettige orde van zaken voor welker handhaving zij zich bereid verklaarden alles op te offeren. Die van den handel moet hebben gezegd, dat, bijaldien de afscheiding uit een staatkundig oogpunt raadzaam en noodig moge geoordeeld wordenen volgens den inhoud der traktaten kon plaats hebben, de handel van Amsterdam, in dat ge val tot die afscheiding in geenen deele ongenegen was. Bij koninklijk besluit van den 3 dezer wordt, omtrent de toepas sing der bestaande wetten op het zegelde registratieenz. op de akten welke na de invoering der nieuwe wetgeving zullen worden ver leden bepaald hetgeen volgt: Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen, dat, tot tijd en wij le de thans bestaande wetten op liet zegel de registratie de griffie- règtenmitsgaders die op het inschrijven en doorhalen van hijpothekafre verbanden, en liet overschrijven van eigendoms-overgang en zakelijke regten zullen zijn herzien en door andere vervangen of gewijzigd, alle de voorschrevene wetten, met al hetgeen daartoe behoort, bij voortdu ring zullen worden toegepast op alle akten cn handelingenvan gelijke benaming of van denzelfden aard aan die regten onderworpen welke ra de invoering der nationale wetgevingen der wet van den 18 April 1827 zullen plaats hebben." UTRECHT den 12 september. Z. H. de hertog van Brunswijk-Oels is gisteren morgen, omstreeks 3 uren, deze stad gepasseerd, zich over Rotterdam naar Engeland begevendereizende onder den naam van graaf IValberg F.hcrstal. Z. II. is vlugtende, als hebbende het volk in Brons wijk zijn paleis geheel verwoest en verbrand. Men herinnert zich dat deze jonge hertog lang in onmin is geweest met wijlen den Koning van Engeland. ARNHEM den 13 september. Hondert twintig ingezetenen dezer stad hebben hunne diensten aangeboden waar die tot handhaving van rust en orde mogten vereischt worden. Uit Keulen wordt gemeld dat Z. M. de Koning van Prtlisseti bh der heeft gegevenom hei 4de legerkorps van Maagdenburg haar dd Rijn-provincien te doen oprukken. BREDA den 13 september. Uit Brussel den 11 schrijft ment De staat van zaken begint hier merkelijk te veranderen, en defondseti van de oproerkraaiers verschrikkelijk te daien. Ook merkt men hier reeds op, dat ket pompen of verdrinken is, en de Courtier alleeh de geestdrift onder eenige jonge dolkoppen en zwakke menschen gaande houdtmei hen tegen Holland aan te hitsen. Sommige der voorname raddraaijers hebben zich reeds mohiel verklaarden staan gereedom hUnhe biezetl te pakken. Men hoort reeds van eene reactie spreken, en men begint, in te zien, dat, hoe de zaken ook uitloopen, Belgie en vooral Brui- selvan deze omwenteling (zoo als de Courrier ziilks nöemt) veel zal lijden. Hiertoe heeft de tijding van het bijeentrekken van 30,00a Pruissen bij Aken en 10,000 Ëngelschen bij Sheerness veel bijgebragt» In de straten is men bezig de barrikades weg te nemen en dert weg te bestraten. Men zegt dat dit geschiedt om het volk aan liet werk te houden-, ik voor mij geloof, dat men langzaam over Zal gaart om den weg gelijk te maken en troepen aan te vragen. Van goederhand verneem ik dat de heeren van den Courrier gaar ne zouden zien, dat men in Holland de heeren de Brouckere, Stassart en de Secus mishandelde, om daardoor in de gelegenheid te wezen, de wraakzucht der Belgen aan te wakkeren; het zoude ook oin deze redeii zijn dat hij hen had aangemoedigd0111 te vertrekken. Die ellendelin gen weten niet, dat men in Holland edeler denkbeelden koestert, eri dat zij geruster in den Haag zijn, als Zij over veertien dagen in Brlis- sel zullen wezenwanneer de oogen van vele slapenden zullen geopend zijn." BRUSSEL den 12 september. Gisteren is van de commissie van pu blieke veiligheid eene proclamatie verschenen waarin zij de ingezete nen van Brussel vermaant om met kalmte den Uitslag der opening van de Staten-Generaal af te wachten, verzekerd gelijk zij zijn moeten dat de afgevaardigden der Zuidelijke provinciën als regtschapen mandatarissen de wenschen dier provinciën zullen voorstaan. Voorts noodigt Zij dö vreemdelingen uit om naar hunne woningen weer te keeren belooft Zij dat van maandag afaan de ledigloopencie werklieden gebezigd zullen worden aan de boulevards tusschen de poorten van Halie en AnderleCht verzoekt zij de werkbazen om hun volk arbeid te gevenen de stads regering om het kanaal te laten afwerken enz. Deze proclamatie it geteekend door de Merode Cendebien RouppeMeeus en van de IVeyet. Zoo dat drie leden, de hertog van Urselde prins de Ligne en de Secut zich voortdurend schijnen te onttrekken aan alle deelneming aan dia commissie. Het ziet er hier droevig uit. Inwendig schijnen er drie partijen tö wel de grootste is ofschoon zij geheel overdvvarst wordt door de fac tie welke voor eene afscheiding is en het gemeen aan hare zijde heefc weten te krijgeneene derde partijmaar de zwakste van allenzou eene vereeniging met Frankrijk wenschen. De bank dezer stad zou een crediet van, eenige duizende guldens geopend hebben, ten dienste der commissie van veiligheid, om werk te verschaffen aan de groote menigte liedenwier broodwinning stil staat ten gevolge der moeijelijke omstandigheden, waarin zich Brussel thans bevindt. Bij eene dagorder van den opper-bevelhebber der burgerwacht is pu bliek gemaaktdat er geene reden van vrees bestaat voor de houders der briefjes op de Brusselsche bank, dewijl de voornaamste kooplieden zich onderling verbonden hebben dit papier in betaling te zullen nemen, en dat ook alle gaarders van 's lands penningen en belastingen order hebben om die bankbriefjes te ontvangen. Het berigt, dat te Aken, bij het oproer, dat aldaar plaats gehad heeft, ook de fabriek van den heer Nelessen zou geplunderd zijn, Is omvaar bevonden. De fabriek en de andere eigendommen van dien heer hebben gelukkig geen overlast geleden.. ANTWERPEN den 13 september. De toestand des lands wordt in twee onzer gewesten zeer ingewikkelddoor de buitensporigheden van eenige dolle schrijvers, die de menigte door hun onzinnig uitvaren, op hitsen en verleiden, en de vrijheid zouden doodenzoo dezelve niet onsterffelijk ware. liet zijn deze geschriften welke, op de publieke plaatsen met luider stemme vooigelezen, in de steden en gemeenten dien geest van oproer hebben verbreiddie door zotten en onwetenden voor vaderlandsliefde wordt gehouden. Het is vooral door onbeschaamde leu gens en door valscbe oproerigheden aan te kondigendat men geslaagd is ■om, door een slaafschen geest van navolging, er wezenlijke te doen ge boren worden. Het is alzoo dat de menigte door eenige schrijvers eil hunne mcdepligtigen op het dwaalspoor is gebragt, en men op sommige plaatsen de maatschappelijke orde heeft weten te verwoesten, en het be- stUnr der' wetten en de openbare rust door den geessel der regeringloos heid te doen vervangenwelke daarna door jammer en ellende zal wor den opgevolgd. j Op deze wijze is het dat Brussel in haar midden een opstand heeft zien geboren worden, aan hetwelk hare inwoners vreemd waren, en welks schuldige bewerkers, het daglicht schuwende, den brnnd-fakkel hebben ontstoken. De gevolgen van deze verschrikkelijke gebeurtenis, door trouvvelooze aanhitsers voorbereid, zijn bekend. Brussel is de prooi ge worden eener partij welke de menigte beeft medegeslecpt, doch waarte gen zich het verstandige en verlichte gedeelte harer inwoners verklaart. Indien wij ontdekkingen wilden doen en maskers wilden afrukken, zou men het afschuwelijke met het belagchelijke in strijd zien. In deze omstandigheden hebben de steden Antwerpen en Gent de sterk ste bewijzen van die staatkundige mnnmoedigheid gegeven, welke ge woonlijk aan de sterke en verlichte klassen eigen is. Zij hebben, te mid den der gisting en woede der partijen, die kalmte bewaart, waardoor men alleen in staat is juist te zien en goed te oordeelen. In die twee steden hebben de koophandel en al de notable klassendoor hunnen eer bied voor de wettige orde, zich der vrijheid waardig betoond; hnnne houding, welke tot een voorbeeld aan derzelver provinciën en aan de la gere klassen heeft verstrekt, zal immer hunnen roeni uitmaken, gelijk zjj

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1