N\ MIDDÉLBURGSCHE COUR I IOé Dingsda /WttUT* fittTOON NIEUWSTIJDINGEN. 14 September 1830. DUITSCHLAND. HAMBÜRG den 7 september. Ook alhier zijn, zoo het schijnt uit loutere baldadigheid, onlusten uitgebroken, doch door de maatre gelen der overheidondersteund door de gewapende burgers gedempt. Eergisteren avond is men in de voorstad, de Hamburger berg genaamd, genoodzaakt geweest vuur te geven en sedert is de rust niet weder géstoord. GROOT-BRITTAN JE. LONDEN den 8 september. Het gouvernement heeft van den consul té Lissabon berigt bekomen, dat, dadelijk na de komst van het Britsche fregat Galateaop den Taagde Portugesche regering aan al de vor deringen, ten aanzien van de Engelsche vaartuigen, die door het blok kade-eskader van Tercera waren aangehouden en opgebragt, geheel heeft toegegeven. De gedoelde schepen zullen niet alleen worden terugge geven, maar tevens zal ook al de schade, die ten gevolge van de we- derregterlijke daad van het Portugesch bestuur mogt geleden zijn vol komen vergoed worden. De Galatea zal voor Lissabon blijven liggen töt dat aan al de gemaakte bepalingen zal voldaan zijn. Volgens de laatste berigten uit Spaniewas aldaar alles stil. NEDÊIILANDEN. 's GRAVENHAGE den 9 september. Z. Exc. monsignor Cappaecini Pauselijke internuntius bij Z. M. den Koning der Nederlanden is den 8 dezer van Brussel alhier aangekomenen heeft zijnen intrek genomen bij den eerwaarden heer Sernland-deken pastoor. Men schrijft uit Rotterdam dat bij het Russische consulaat aldaar, officieel berigt Ingekomen is, dat de Fransche schepen, binnen vallende in de Russische havens onder de vlag, door de regering van Frankrijk aangenomen, in de havens van Rusland en Finland dezelfde bescherming zullen genieten als de schepen van alle andere met Rusland bevriende na- tien. Hieruit blijktdat alle geruchten omtrent het niet ontvangen dier schepen verzonnen zijn. De toestand van Brusselis volgens bijzondere berigtenzeer treu rig. Meest alle vreemdelingendie zich aldaar vóór de beroerten ten getale van ruim 30,000 bevonden hebben zich verwijderden dagelijks verlaten nog onderscheidene ingezetenen onder welke zich leden der ge wapende burgerwacht bevindendie stad. De vrees voor persoonlijke mishandeling en plundering noopt velen Brussel te ontruimen, want het is maar al te zeker, dat het gemeen, bestuurd en aangedreven door eeni- ge kwaadwillige volksleiders, in die nog voor eenige dagen zoo wel varende stadde inwoners bedreigt en tot daden noodzaakt, welke zij vrijwillig niet zouden plegen. Uit vreeze voor het gemeen heeft de re gering dezer dagen afgeschaft de landsbeiasting op het geslacht en den stedelijken impost op het vee en het vleesch; tot de inning der overige stedelijke belastingen is den 6 dezer door het stedelijk bestuur last ge gevenen de uitvoering daarvan aan de bescherming der burgerwacht aanbevoleni. Niettegenstaande de afschaffing der belastingenstijgt de prijs der levensmiddelen aldaar dagelijkshet brood kost thans het dub- bele van den gewonen prijs en het rundvleesch één gulden. LËYDEN den 7 september. Dadelijk na het vernemen der onlusten in Brabandhebben de kweekelingen onzer hooge.school zich aan de bevoegde autoriteit aangeboden, om stad en vaderland en Koning, wan neer en waar dit vereischt mogt worden van dienst te zijn. De goe de God geve dat dit niet noodig zij Is het noodigdan twijfelen wij nietof de acht-honderd jongelingenwelke de eerste der hooge-scho- fcrf terafëfetlzullen zich den naam van Leyden, en den roem hunner voorgangeren van vroegere jaren, voornamelijk van denjare 1815, waar dig bet'oon'en. Dart zal dat zelfde vaandel ontrold worden hetwelk eens Wiiten het vaderland met eerbied en achting is aanschouwd geweest. HAARLEM den jo september. De officiële aankondiging, dat de liöodige bevelen zijn gegeven om órde en wetdes noods met kracht van wapenente handhaven en geweld met geweld te keereiiheeft «Vóiti ih deze provinciën eenen bemoedigenden indruk gemaakt. De Cournier des Pays-Bas meldtin zijn nummer van den 6 dezer, tit Luik dat op de citadel dier stad een officier vermoord is en dat tusschen de troepen zeiven eetie groote vérdeeldheid heerscht. De on partijdige lgzers yan genoemd blad zijn te zeer met tleszelfs snoode logen- tael bekend, om alles wat hetzelve meldt, voor goede munt op te ne men en de verdichtselen zijn te menigvuldig, om ze allen aan den dag je brengen en te weerleggen, doch wij meenen thans, ten opzigte van het bovengemelde! berigt, te moeten bekend maken, dat wij van eene zeer goede hand onderrigt zijn, dat op de citadel van Luik niemand vermoord isdat bij de troepen eene volmaakte eensgezindheid heerscht dat al de manschappen met de meest mogelijke geestdrift voor de goede zaak bezield en ten volle bereid zijn, om in ieder gevql hunnen pligt te doéhzoo als zij dien tot nog toe met den meesten ijver en den besten geest betracht hebben. BRUGGE den 10 september. In den Courrier des Pays-Bas van gis teren leest men dat er 3000 Brugsche jongelingen van ijver branden om de Brusselaars ter hulp te snellen. Hier uit (zegt onze Gazettekan men- opmaken welk geloof men aan berigten van dien aard kan hechten, ©e Cndrrier heeft de cijfers verkeerd gesteld men zou moeten lezen 0003. ZFERIKZEE den 9 september. De officieren en onder-officieren 011- «r-scfint'terij, hebben voor zich en in naam der schutters, hunne dienst, bti adres aan Z. M- en aan den Prins van Oranje, als kolonel-generaal, aangeboden, terwijl vijftig jonge lieden zich bij request ais vrijwilligers aan Z. MV hebben geprcsebtée'rd. GOF.S den 10 september. Heden is aan Z. M. verzonden het, door een aantal welge'ze'tene inwoners van Ëuid-Beveland, onderteekend adres, van déft Völgendén inhohd: /tan Z. M. den Koning der Nederlanden Prins van Oranje NassauGroot-Hertog van Luxemburg enz.enz.enz. SRe De ondergeteekendeninwoners der stad Goes en van het eiland "TufcLBeveland provincie Zeeland, wenden zich eerbiedig tot U. M. Niet ■fcrngér konden zij uitstellen derzelver gevoelens Minnen wettigen Koning, ook in deze dagen te doen kennen. Geene zijdelingsche noch regt- ïtreeksche opwekkingenmaar vaderlandsche hartgevoelens en liefde voor hunnen vorst, deden, de ondergetaekerideir besluiten, U. M. ce bidden met welgevallen hunne verzoeken en aanbiedingen te ontvangen, 1 h, Ja Sire gedachtig aan het zedelijk kenmerk hunner vaderen geetf rond, goed Zeeuwsch verklaren de ondergeteekenden, met de diepste verontwaardiging, af te keuren, de door list, leugen en landsVerfaad voorbereidde oproerige bewegingen, in eenige gewesten van uw rijk? zij verfoeijen alle zoodanige inwoners van dat gedeelte van Het door u zoo beweldadigd Belgie, van welken rang of stand zij ook zijn, die, j alle gevoel van vaderlandschiiefde verloren hebbendeuw koninklijk ge» zag miskend, de teeltenen daarvan verguisdja zelfs onze nationale vlag het sieraad onzer nationale eer, verwisseld hebben, om onder'hen bij oproer bekende onsja Europa onbekende vlaggen en kleuren het door God gezegend en door u regtvaardig geregeerd land., eené prooi van tweedragtplundering, verwoesting, en, kan het Zijn, ver. nedering te doen worden. Welk regtgeaard Nederlandlander zoude dan niet plegtig verklaren in. dachtig te zijn aan de pligten en voorregten hem bij de grondwet doof ieder met mond en hart geheiligd, opgelegd en geschonken? Wie zou zich niet aanbieden om Ur. Ms. grondwettige regering overal ce schra gen en te handhaven, ook door bevordering van eenen goeden geesc on. der de burgerijdoor bewaring van orde, door medewerking tot detiit- voering der wetten alles gepaard met de opregste trouw aan U. M. eri hoogstderzelver vorstelijk stamhuis? Dan, hoezeer geheel vertrouwende op Ur. Ms. wijsheid, en hopende op de trouw uwer koninklijke raadslieden Sireveroorloof ons hier bij te voegen dat allen niets vuriger wenschen dan dat het U. K. M. behagen moge, krachtdadige voorzieningen, tot geheele vernietiging dei opstandsvoorkoming van muiterij en miskenning van uw gezag zoowel als tot afwering van de onheilendie thans dit koningrijk teisteren, té beramen en als wetten van den staat ten uitvoer te doen leggenen wat het tegenwoordige betreftvan uwe koninklijke magt gebruik té maken, om den voortgang, des noods, door kracht van wapenen té stuiten op welke wij van den beginnen af aan met verlangen ons oog hebben gevescigd gehouden. Zouden de ondergeteekenden niet dit hun adres eindigen met de op- regtste bereidverklaringom dadelijk of dan wanneer het U. K. Ml noodig zal oordeelen, voor hoogstdenzelven en het vaderland, zich alle opofferingen te getroosten. Hunne personen en hunne goederen voor vaderland en vorst op te offeren, is der ondergeteekenden pligteendragt en uitvoering der wetten Zijn de leuzen. MIDDELBURG den 13 septemberTe Brussel schijnt het gemeèit andermaal eene dreigende houding té hebben aangenomen en weder iet» van plundering te hebben doen hooren. De gewapende burgers wordeö dus genoodzaakt eene verdubbelde waakzaamheid te betoonén, maar di£ aanhoudende wacht doen begint ook velen té verdrieten en lastig te won dendaar bij komt het stilstaan van alle bedrijven en de hand over hanff toenemende duurte der levensmiddelenalle deze omstandigheden doen velen vurig wenschen naar èene verandering in den staat van zaken, en de terugkeering van orde en kalmte. De commissie van veiligheid welke men wilde daarscellenen reeds benoemd was, is niet tot stand gekomen, omdat de stedelijke regering van Brussel met de beginselen waarop deze commissie zou willen han delen, niet instemde. Deze commissie bestond uit den oud-maire Roup- pe den hertog van Urselden advokaat Gendebien den prins de Lighe den beer Frederik de Sécusden advokaat Silvaijn van de IVeijer, den graaf Felix de Mêrodeen den bankier Ferdenand Meeus. Ondanks deze staat van onrust en angst voor de toekomst, tracht de Courrier des Pays- Bas de gemoederen op te winden en gestemd te houden, door gezwets over de magt, den moed en de krachtige houding des volks, alsmede door den dreigendende toon waarop hij zich over het gouvernement en over de Hollanders uitlaat. In een der laatste nummers van dit schend» blad wordt de gewezenen minister van justitie op eene grove en lage wijze op nieuw gelasterd en in een hatelijk daglicht gesteld; terwijl tei vens de uitmuntende gouverneur van Oostvlaanderenbaron van Doorn en de dappere Prins van Saxett-lVeimardoor hem en den verachtelijk ken Catholique van Gentworden beschimc en belogen. Met een weer zin die zij niet onderdrukken kunnen zien deze dagbladen de rust vaji Gent en de gezindheid der weldenkende burgers dier stad aan, en sma len bij herhaling op het karakter hetwelk de Gentenaars aan den dag leg gen. In die stad is een adres aan den Koning in omloop tegen de schei ding van het Noord- en Zuidelijk gedeelte des Rijks, dat reeds eenigë honderde ond.Tteekenaars heeft; behalve dit hebben de kamer van koop handel en de maatschappij van industrie adressen tegen de scheiding in gezonden. De lieden die zich thans met het zoogenaamd militair gezag, te Brussel, bekleed rekenen, verzoeken ernstig, dat men toch geene hulpbenden meer van elders herwaarts zende. De officieren der iste afdeeling infanterie, te Antwerpen, hebben aan den uitgever van den Courrier des Pays Bas een brief gezonden, waarin zij hunne verontwaardiging te kennen geven, wegens een voor hun beleedigend artikel, geplaatst in no. 251 van dat blad; zij verkla. ren dat bij hunne afdeeling den besten geest heerschtdat geene officie ren, zijn gearresteerd, en dat de onder officieren,.en soldaten vrij door de stad kunnen gaan; zij vernieuwen de uitdrukkingen van hu'nrie verkleefd heid en trouw aan den Koning, hunnen eed, en hun vaandel. Deze brief is door al de officieren geteekend. Behalve door de voornaamste ingezetenen te Antwerpen zijn ook door de regering en de kamer van koophandel en fabrieken dier stad eerbiedige adressen aan Z. M. den Koning gezonden, tegen de scheiding der twee gedeelten van het koningrijk. Bij gelegenheid van de uitgave der Staats-Courantwaarin het be wuste artikel wegens de genomene maatregelen van het gouvernement is geplaatst, (zie ons vorig No.) schrijft het Dagblad van ,sGravenhage het volgende In den loon van den dag van gisteren sprak men reeds van het ne. men van eenen krachtdadigen maatregel, waarvan dien dag nog mededeé- lirtg in de courant der regering zou worden gedaan. Met ongeduld ver beidde men dan het oogenblik dat deze zou worden uitgegeven, en in dé groote sociëteit op het Plein alhier was dan ook eene meer dan gewo- ne menigte nieuwsgierigen bijeen gekomen, om het artikel déf Slaaft- Courant, hiervoren vermeld, te hooren lezen. Tegen acht uren de»

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1