N°. MIDDELBURGSCHE COURANT. 09. Zaturda» EIE UTVSTIJ DINGEN. 11 September 1830. NEDERLANDEN. DÜITSCHLAND. BERLIJN den 3 september. De graaf Lobau heeft den 30 augustus eene audiëntie bij den koning op Charlottenburg gehad, en aldaar san Z. M. zijne brieven van kennisgeving, wegens de komst van den koning Lodewyk Philip coc den Franschen troon overhandigd. Die ge neraal roemt zeer zijn ontvangst bij den koning. Men meldt nog met eene groote mate van zekerheid, dat ook bij het Russische hof gene genheid zou bestaan tot erkenning der nieuwe Fransche dinastie. FRANKRIJK, PARIJS den 3 september. De Belgische bannelingen zijn niet bij den generaal Lafayette ten gehoor toegelatenaij hebben ook geen gehoor kunnen verkrijgen bij den minister Duponetien eeuigen van welke zij dit schenen te mogen verwachten maar de in de Nederlanden niet on bekende Caucbois Lemaire Gnyet, Bellet, Fontan en anderen hebben hen namelijk de heeren de Potter, Tielemans en Barthelsbij een res taurateur onthaald. Men heeft toasten gedronken op de onafhankelijk heid der volken die rijp waren voor de vrijheid en men heeft den marseillaanschen marsch gezongen. Lieden, die buiten stonden, hebben verzocht, mede het koor te mogen aanheffen, en dit is hun toegestaan. In deze hoofdstad en in andere steden des rijks hebben nog steeds vele ongeregeldheden plaats. De bekende- prins de Talleyrand is tot ambassadeur naar Engeland benoemdhetgeen veel sensatie verwekt. s GRAVENI1AGE den 9 september. De Staats-Courant van heden begint met het volgende artikel De Koning, met verontwaardiging vernomen hebbende het voort duren van oproer en opstand tegen het wettig gezag, in enkele plaatsen der péoWncten Zgid Braband en Luik, heeft zich, in afwachting van den uitslag van het overleg met de op den 13 dezer maand bijeengeroepene Staten Generaal verpiigt geacht tegen de verdere verspreiding van dien opstand, naar zoodanige oorden, alwaar rust en orde, door den goeden geest der ingezetenen zijn behouden gebleven, en naar de Nederlandsche vestingen, de meest krachtdadige maatregelen te bevelen, ten einde de brave bevolking en 's Rijks bolwerken tegen de oproerlingen te bescher men, en zijn met dat oogmerk aan de kommanderende officieren, zoo wel van het leger te velde als van de bezettingen de stelligste voor schriften afgevaardigd om geene voorzorgen noch maatregelen te ver zuimen welke strekken kunnen om de rust te behouden en om des noods, geweld met geweld door kracht van wapenen te keeren. Voorts zijn ook de gouverneurs der gewesten met voorschriften van policie ♦oörzien geworden onder anderen ten doel hebbende om voor te komen, dat woelzieke personenmet misdadige bedoelingen bezield, zaden van tweedfagt en vVantrouwen strooijen en het geluk van stille en brave burgers ondermijnen. Alle weldenkende ingezetenen, waar zij zich in het Rijk bevinden, die met trouw en geestdrift zich rondom- wet en orde scharen kunnen dan ook gerust zijn, dat hunne eigendommen .beschermd en hunne regten en belangen niet aan geweld of boosheid zullen worden prijs gegeven. Het vertrouwen op het goéde gedeelte des Nederlimdschen volks, het welk overal verre weg het grootste getal uitmaaktwaarborgt deze ver zekering." Z. K. H. de Prins van Oranje bevindt zich steeds in deze resi dentie, en heeft den 6 de vergadering van den Raad van State bijgewoond. Prins A/bert van Pruissen is gisteren hier aangekomen. Alhier zijn aangekomen de heer San de linlid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de heer de Knyf, directeur van politie te Brus sel, met zijne familie, en de ridder d^Anduaga, gevolmagtigd minister van Spanje. j Naar luid van berigten uit Vilvoorden, betoonen de troepen steeds de beste gezindheid. De 8ste afdeeling natiohale infahterie, die, vereenigd met de 7de, eene brigade vormt van 6000 man, welke een deel moet uitmaken van de bezetting van Maastricht, is met den meesten spoed derwaarts fver trokken. Te Leeuwarden en Groningen voorzien de schutterijen in de dienst. I11 Koevorden heeft hetzelfde plaats ofschoon de schutterij al daar tot de rustende behoprt. In de provinciën vap Vriesland, Gro ningen en Drentheheerscht almede eene bijzondere geestdrift voor de zaak des Konitigs en der wet en is men insgelijks bereid, om dit met de daad te-betoonen, Over het algemeen genomen vindt het denkb.ee.ld eener afscheiding nog al bijval in de Noordelijke provinciën. In vele opzigten .zou de verwezenlijking van dit plan ons of>k voördeelrg wezenj Men boude echter in het oog, dat zulk eene regeling niet wei eene duurzame rust kan ten gevolge hebbenen de Vlaamsche provinciën, benevens Antwer pen en Limburg, er van nu af.aan hunne welvaart bij verliezen zouden. •y- Men verzekert, darde meeste bijzonderheden-, die (je Courrier des Pays-Bas ons.nopens het verblijf van den Prins van Oranje te Brussel heeft medegedeeld, onwaar zijnen dat bijzonder ook de opgegevene zaïnenspraak verdicht is. 7k, H, op eene schandelijke wijze misleid en bedrogen vond in de stad geheel andere niensóh'en dan die welke hij ontmoeten moest. Mén had het sdhtiirii der fiatié óp zijnen weg ver spreidt. I11 plaats van dadelijk Tot fle oVdé terug te'keeren, dröngen de aanvoerders hem naar het stadhuis: h V hotel de villewas de algemeene Wéét. De Priii$ ging er echtér nfet birinen, en bij deed wel, want het was daarop eene vérschalkihg tóegel egd Waaraan hij Tnoeijelijk had kun 11 eó ontsnappen. Niiar hef p'aL&is" gaSnde', ondervond jiij talrijke be- leedigffigén. Hij bleef eChter k'alfn efi bedaard," Zelfs nog in het oogen- blik dat een der .muitelingen wiens voorkomen in afgrijslijkheid geen weerga heeft; hem met een bajonet bijna overhoop stak. DORDRÉCHT. den 8 september. Wij kunnen onze lezers, uit goede bronnen, berigten: dat de geest der welgestelde Luikenaren over het algemeen niet zóódanig is cuitaard, ats men het uit de "bladen eener dol driftige factig wel wil doen. vpoj-komep ook daar heq'ft., .helaas! de ge ringste klasse, opgeruid en aangevoerd door eenige niefsbeduidende beet hoofden, komedianten en dergelijk siag van menschende boventoon verkregen, en liet is uit de heffe des yoiksdat Brussel cfëszetfs zooge naamde bevrijders schijnt te verwachten, althans de heer Ducpetiaux {waarschijnlijk de beruchte advokaat van dien naam en mede redacteur van den Courrier des Pays-Basj onlangs uit Brussel te Luik aangekomen» is met eene bende van dit volk, zeer slecht gewapend en voorzien van twee vernagelde stukjes geschutvan daar naar Brussel gemarcheerd. Se* den zijn de artilleristen, welken zich nog steeds in hunne kaserne in de benedenstad bevonden en altoos van begeerte branden om zich stren. gelijk te wreken over den hoon en smaad, hun en het wettig gezag door eene dolle menigte aangedaan ter voorkoming van niets afdoende on heilen, uit Luik naar Maastricht vertrokken, door meer dan honderd der voornaamste burgers tot Hirstal uitgeleid, van welke zij de blijken van opregte toegenegenheid hebben ontvangen en die, vol bekommering over het lot dat huil en hunne stad te duchten stond, onder hec storten van tranen afscheid van hen hebben genomen. Het doei om de kas dier ar- lillc. isten, {waarvan zich een genoegzaam getal in tijds in de citadel heeft geworpen,) te plunderen, was vooraf verraden, en gevolgelijk verijdeld hunnen togt op Maastrich hebben zij zonder eenigen tegen stand volbragt. Sedert hunne aankomst in die stad, zijn van daar pro visioneel op Tongeren gerukt, waarschijnlijk om vervolgens op Luik te worden gedirigeerd, het iste regement kurassiers en eenige veld-artillerie. In Maastricht is alles rustig en met den besten geest voor de goede zaak bezield; aldaar verzamelen zich meer en meer troepen, die allen van begeerte branden om zich te doen gelden, daar, waarde wetten ver guisd en met voeten vertreden worden. BRUSSEL den 8 september, Eenige dagbladen in Frankrijk vinden behagen 0111 op eene onwaardige wijze te verdraaijenhetgeen bij het binnenkomen van Z. K. H. den Prins van Oranje, in Brussel heeft plaats gehad. Die bladen hebben hetgene zij vermelden niet uit de couranten van ons land overgenomen want wij moeten hen regt doen met te bekennen, dat geen dezer de waarheid zoo snood heeft verraden. Het binnenkomen van den Prins is eene daad van grooten moed ge weest, eene wezenlijke heldendaad, en daar men een zoo zeer geroemd berigc van ware onverschrokkenheid dutft aanrandenzoo zullen wij eene omstandigheid vermelden, die aan weinigen bekend is. Voor de Prins de stad binnen trokzeide iemand van hoogen stand en op wien de Prins billijk vertrouwen had met openhartigheid tot hem Ik mag aan Uwe H. niet verbergen dat het op gevaar van het leven is, dat hoogstdezelve zich te midden eener gewapende bevolking gaat be- geven die wel met afschuw het denkbeeld van eene misdaad verwerpt, maar die dezelve niet zou kunnen verhinderen dewijl een enkel per- soon een vreemdeling welLigt, dezelve zou kunnen onderstaan te begaan." Dit zij zoo antwoordde de Prinsik ben overtuigd, dat het belang van den Koning het Vaderland en de stad Brusselmij binnen hare muren roeptik zal er binnen gaan en mij op de regtscha- ■penheid van hare inwoners verlaten. En desniettegenstaande durft men die moedige opoffering belasteren. Vraag bet aan de menigte die des anderendaags den Prins alleen in het park zagen wandelen, en zich door ieder, zonder onderscheid van iaren en stand, liet naderen en aanspreken, gelukkig van zich in he? midden der Belgen te bevinden vraag hen wat zij denken wegens de gevoelens van den edelen vorst. Neen toen hij te Waterloo zijn bloed vergoot voor de nationale on afhankelijkheidgaf hij in onze oogen niet zulk een bewijs van groot heid van ziel, dan toen hij zich van zijne troepen scheidde, om alleen in Brussl te komen? Te Waterloo was hij in tegenwoordigheid van den vijand, omringd van die bedwelming der militaire glorie, en ongetwij feld opgewonden door de hitte van den strijd. Aan de poorten van Brusr sel stond hij voor zijne medeburgers, waaronder eenige verdwaalde Maar de Hemel zij gedankten dank hebbe de vaste houding van onze brave gewapende burgerwacht, de verknochtheid van vele harer chefs, en de trouw der Brusselsche burgerij; de geschiedenis zal ver melden, dat onder de woeligste omstandigheden-, de oudste zoon van onzen Koning zich niet heeft bedrogen gevonden toen hij zich moe dig vertrouwde op de trouw en eer zijner gewapende landslieden. (Gazette des Pays-Bas Men vindt in den Courrier des Pays-Bas de koninklijke proclamatie van den 5 september met hatelijke en bittere aanmerkingen vergezelt^ Deze proclamatie, zegt hij, in het kort beoordeeld, zal, zop meij wil eer doen aan de vrome en welwillende gezindheden van dep Ko- ning maar als staacsstuk is dezelve van weinig belang. De daden ontbreken er sanen wij hebben ten onzen koste genoeg geleerd dat in. de staatkunde de daden alleen geldig zijnen de spreukep niets afdoen. Deze proclamatie was naauwelijks te Brussel bekendof verscheidene burgers, begaven zich naar het stadhuis, en, vereenigd met den staf der gewapende burgers verzochten zij de gedeputeerden eene zending op hen te nemen naar Prins Frederik ten einde zich van den staat der zaken te ondefrigteii. De heeren de Brouckerede Ccrlachede Langhele HonHuysman tP AnnecroixSur let de Chokier de baron Jozeph van der Linden d' Hoog- vorst en de graaf van Aerschotvertrokken ten twee uren naar Vil voorden. Zij hebben met den Prins een langdurig onderhoud gehad en hebben met kracht op de scheiding van Holland en Belgie aangedrongen, en be tuigd, dat bet gouvernement in de oogen van Europa en de geheele we reld verantwoordelijk zijn zou voor de gisting, wanorde en ontevreden heid waarindoor de halstarrigheid van ons .kabinetBelgie zou ge- bragt worden. De Prins had deze. aanmerkingen met voel aandacht aangehoorde Hjj heeft het gewigt der omstandigheden niet verborgen hij heeft van de koninklijke eeden gesprokenvan de verpligcing om de grondwet -te eerbiedigen, en heeft niet verborgen dat, volgens zijne bijzondere mee* ning, de scheiding der twee gedeelten des rijks meer dan ééne wettigp zwarigheid zoude ontmoeten. De Prins heeft gevraagddat men hem de gedane bedenkingen schrif telijk zou ter hand stellenen beloofd dezelve dadelijk uaar 's Graveti- bage te zullen opzenden. Van Luik zijn twee detachementen burgersomtrent 300 man sterk» met twee stukken geschut te Brussel binnengekomen. —r. Prins Frederik bad orde gegeven dat dCj troepen die Tervueren ba- zetteden zouden terugtrekken. Ook waren de kampeinenten van Vil*

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1