MIDDE LBURGSCHE COUR A 3V T. N°. io 8. Donderdag NJE UTVS TIJDINGEN. 9 September 1830* F R A N K R IJ K. PARIJS den 2 september. Eergisteren heeft lord Stuart, in een bij zonder gehoor, aan Z. M. zijne geloofsbrieven overhandigd, als buitengewoon ambassadeur van Engeland. Z. M, heeft in eeneu brief aan den generaal Lafayette, zijne hoogste tevredenheid betuigd over de nationale gardeby de gehoudene revue, en hem verzoV'ludit aan dezelve mede te deelen. Bij dagor der is daaraan door,den generaal voldaan. De kamer der pairs heeft, met groote meerderheid van stemmen, de wet op den nieuwen eed aangenomen. In t|e kamer der afgevaardigden is, den 30, de trtnsitoire wet, ter aanvulling van de leden der kamer, het onderwerp der beraadsla gingen geweest. Dezelve is met 234 tegen 12 stemmen aangenomen. Men beeft officieel berigt bekomen dat het Spaansche hof bevel hepft gegeven, om alle schepen, onder driekleurige vlag, in de havens vap Spanje toe te laten. De generaal Clausel is den 28 aan boord van het schip PAlgé- sirgsuit Ton Ion naar Algiers vertrokken, om het opperbevel over het leger aldaar op zich te nemen. N E D"ER LANDE N. 'sGRAVENIIAGE den 5 september. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje, benevens H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Rlariannezijn lieden in de vroegpreek geweest. Bij het uitgaan zijn hoogstdezelven door de menigte, onder luide toejuichingen, naar hunne paleizen terug geleid. Het huwelijk van Z. K. H. Prins Albcrt van Pruissen, met H. K. H. mevrouw de Prinses MarJantiezal op den 14 dezer voortgang hebben. De hertog van Urselpresident der door Z. K. H. den Prins van Oranje benoemde commissie is gisteren uit Brussel alhier aangekomen en is aan het hotel de Oude Doelen afgestaptde minister Gobbelschroy IS insgelijks alhier aangekomen. Sedert vrijdag avond betrekt een piket der schutterij binnen deze stad des nachts, de wacht bij het raadhuis. De maréchal-de-camp Falatémet deszelfs aide-de-camp M. de Degufortbelast om aan Z. M. de officiële kennisgeving der troonsbe stijging van Lodewijk Philips, als koning der Franschen over te brengen, is alhier aangekomen, en aan het hotel Bellevue afgestapt. Men schrijft ons in eenen partikulieren brief uit Brussel, dat op het oogenbliktoen de Prins van Oranje, vrijdag middag, de stad heeft verlaten, alle troepenzoo grenadiers, jagers en verdere infanterie, als dragonders en gens-d'armesdoor de Leuvensche poort uitgetrokken zijn met slaande trom en onder het blazen der horens, die het IVilhelmus-lied aanhieven. Zulks gaf wel aanleiding tot groote beweging, doch er hebben daarbij geerie ongeregeldheden plaats gehad. Burgemeester en wethouders der stad Amsterdam hebben ter ken- nisse van hunne medeburgers gebragtdat de raad dier stad in hare vergadering van den 1 dezer, eenparighjk het besluit heeft genomen, om, in deze moeijelijke en gewigtige tijden, eene plegtige deputatie aan Z. M. onzen geliefden en geëerbiedigden Koning af te vaardigen en aan hoogstdenzelven over te brengen de gevoelens van opregte trouw en gehechtheidzoo van het bestuur als van deze volkrijke .gemeente aan" de regering en den persoon van Z. M.hoogstdenzeLven verzoekendemaar tevens met gerustheid overlatende het nemen van zoodanige maatregelen als welke kunnen strekken om de geschokte rust van ons dierbaar vaderland te herstellenZr. Ms. regering meer en meer te bevestigen en de grondwet te handhaven." Dat die deputatie, 11. vrijdag ten gehoor bij Z. M. zijnde toegelaten, niet alleen door Z. M. op het allerminzaamst is ontvangen, maar ook van hoogstdenzelven de verzekering heeft bekomen: „dat hoogstdezelve met gevoelens van aandoening deze blijken van liefde en gehechtheid van het hem dierbaar Amsterdam ontving; dat hij de deputatie verzocht zijne opregte tevredenheid te betuigen over den goeden geest, die deze gemeente nu ook weder in alle klassen en standen bezielten de bereid vaardigheid waarmede zij de haar opgelegde pligten vervult en dat hij op het nadrukkelijks! moest betuigen geen beter bewijs van die liefde en gehechtheid te kunnen ontvangen dan in de voortduring van die rustige en kalme gezindheid, welke hoogstdenzelven alléén in staat kan stellen om zoodanige maatregelen te beramen en aan de op handen zijnde vergadering der Staten-Generaal's lands wettige vertegenwoor digers, voor te dragen, als tot herstel der rust en handhaving der gron'd- yrpt zullen kunnen strgjtkeiionder vermijding van alles wat slechts eenig- zins tot stoortnis van die rustook zelfs met de beste bedoelingen aanleiding zonde kunnen geven." MIDDELBURG den 8 september. Bij besluit van Z. M.van den 20 augustus 1830, is bepaald, dat ojider de ligtings-plaatsen zal worden opgenomen, in de provincie Zeeland, de stad Ferevoorde naar Mid delburg bestemde schepen. De Staats Courant vermeldt de aftreding van den heer van Maanen pis minister van justitie aldus Bij Zijner Majesteits besluit van den 3 dezer is de heer rnr. C. F. van Maanen, onder dankbetuiging voor zijne langdurige, getrouwe en ijverige diensten, eervol ontslagen uit zijne betrekking van minister van justitie, en zulks ten gevolge van het dringend verzoek, daartoe, bij herhaling, door hem gedaan, in de hoop van daardoor, in de tegenwoor dige omstandigheden, tot bedaring der gemoederen en tot herstel van rust en orde bij te dragen. Prins Frederik der Nederlanden heeft, bij eene depeche, gedag- teekend Vilvoorden den 2 dezer, order gezonden, dat de'marsch van de 13de nfdeeling infanterie op Luik, op de aanvraag van de ingezete nen dier stad, gestaakt zou worden. De generaal Boecopwelke in de /citadel van Luik het bevel voert, is van deze order verwittigd gewor den, doch Is tevens aangeschreven, dat hijwel is waar, met standvas tigheid, maar tevens met die voorzorg moet ageren, als de tegenwoor dige omstandigheden vorderen, en vooral alles vermijden, wat, buiten noodzakelijkheid, de gemoederen zou kunnen verhitten. -Inden nacht van den 2 dezer heeft men te Luik goedgevonden, om eene depeche te openen, welke Z. Iv. II. Prins Fred.erik aan den gou- "OJ verneur der provinéie, nopens de order aan de troepen, om niet vetdéP naar Luik voort te rukken, geschreven had. De staatsraad gouverneur voornoemd hee.ft zich hierover, den 4, aan allen, die hier eenig mili tair of burgerlijk bevel voeren, beklaagd, en zijn verlangen te kennen ge geven, dat men voortaan beter zijne brieven mogi respecteren, een regt, hetwelk hij steeds volgaarne aan den minsten burger toegekend had. Uit Antwerpen meldt men, dat een adjudant van Z. K. H.den Prins, van Oranje den 6 door die stad was gekomen zich naar Brussel begevende, De deputatie door de stad Namen aan. den Koning gezonden is den 6 te Brussel uit 's Hage teruggekomen. Zij is niet door Z. M. ontvan gen, die zou hebben gezegd, dat het getal dier Zendingen te menigvul dig wierd, en dat de Hollandsche provinciën Hoogstdenzelven weldra zoodanige zendingen in eenen tegenovergestelden zin konden doen. De Courrier des Pays-Bas vraagt, waarom men den schouwburg nog gesloten houdt? dit was goed in de eerste dagen van beweging,, maar nu alles in volmaakte rust is moest men weder la Muette opvoeren, zijnde dit (volgens hem) het eenige stuk dat geschikt is om mede te beginnen; Masaniello kon nu zonder gevaar verschijnen. Men wildat geene streek in Europa meerdere toneelen van om wentelingen heeft opgeleverddan een gedeelte van het oude Gallie genaamd Belgie. Een Duitsch staatsman vermeent in de jaarboeken van Belgie te hebben aangetroffen, drie yeranderingen van heerschappij en zes binnenlandsche beroerten in iedere eeuw: geen wonder, dat thans se dert de laatstelijk herstelde rust in dat land wederom voor volk en Jand verderfelijke onlusten plaats hebben. De Courrier des Pays.Bas geeft aan de dagbladen uit het Noorde lijk gedeelte van ons Rijk den naam van het woordenboek der beleedi- gingen; indien dit zoo ware, dan zonde men op de woorden wederspan- nigheidonvergenoegdheidondankbaarheid en onlusten kunnen zetten; Zie Belgie. In No. 7 van het Nederlandsche Verbond vindt men het volgende om trent Brussel „De proclamatienwaarbij het stedelijk bestuur van Brussel de bur gers te wapen roépt, reppen hoegenaamd niet van de wettige regering des lands. Men beschouwt dus 'sKonings gezag reeds als vervallen: ware dit het geval nietdan had dat stedelijk bestuur de burgersj$ wel moeten oproepen oin de gestoorde rnst te herstellen maar slechts tot zoo lang de bij de wet erkende schutterij of de militaire magt deze taak wederom konde hervattenterwijl verder eenige afgevaardigden van dat bestuur 's Konings goedkeuring op de voorloopig genomene maatre gelen hadden behooren te komen vragen. Niets van dit alles is geschied} men organiseert eene nationale gardedoor de grondwet niet erkend.} men benoemt hare officieren, allen vijanden der regering, mei} schaft de Oranje kokarde af, kiest de Brabandsche in de plaats en de vlag die bij Nieupoort, Waterloo en Chattam wapperde, moet wijken vooreen lap linnen waaronder de helden geschaard waren, die, in 1789 op de groote markt te Brussel van Krieken het hoofd afzaagden om dat hij met den baard eens kapucijns gespot had; een lap linnen zoo weinig bekend bij de natie, dat de Courrier des Pays-Bas zelve genood zaakt is geweest aan zijne lezers in het Zuiden eene verklaring te ge ven der daarin voorkomende kleuren. Dit alles bewijst overtuigend dat men de lagere volksklasse slechts in beweging heeft gebragt om een voorwendsel tot eene algemeene volks wapening te vinden. „Ooggetuigen verzekeren ons, aan het hoofd der plunderaars welge stelde lieden gezien te hebben, die, nadat de gebouwen verbrand waren, en toen men ook de bijzondere eigendommen begon te bedreigen, de wapenen die zij zeiven aan het graauw in handen hadden gegeventerug kochten en daarmede op die misleiden schoten wier rol nu vervuld was." Het Journal de Cand van den 7 zegt „Het was niet zonder verwondering dat Gent gisteren voor het eerst vernam, dat gnnsch Belgie eene scheiding van Holland begeerde, ten aanzien der wetgeving, beheer en financien. Indien dit de algemeene wensch is, van waar dat mén zoo lang heeft gewacht dien te uiten? Waarom zijn die zelfde mannen, welke in een adres aan'den Koning verklaard hebben dat bet terugkeeren der orde slechts afhing van hec herstel van zekere grieven, in éénen dag van taal veranderd? Is het wispelturigheid Wachten wij ons dan wel aan zulke mannen het lot van Belgie te vertrouwen. Wat hier van zijhet is een yoorstel dat van eenen verbazenden omvang is." Hier beschouwt de schrijver de mannen door wien dit plan is bewerkt, een plan dat geheel onze staatsregeling zoude veranderen, en vraagt van waar zij hunne voimagt hebben 0111 te durven spreken en onderhandelen in naam "van ganseh Belgie? Na vervolgens de zwarigheden voor eene zoodanige afscheiding te hebben opgenoemd, wordt gezegd: Honderd soortgelijke aanmerkingen kunnen worden gemaakt, en wU twijfelen zeerof die genen, welke zoo ligtzinnig het verzoek om eene scheiding hebben gedaan, wel in staat zouden zijn eene voldoende op lossing te geven aan de zwarigheden welke zich hier als opdringen. Wij denken dat de bestuurders van het oproer van Brussel, zonder het punt van geschil van alle zijden te hebben onderzocht, zich aangesloten hebben aan eene opinie, welke ten min«te aan de omwenteling eên éénig en gekarakteriseerd doel voorstelt, zonder dat zij uit de dubbelzinnige en onwettige,gesteldheid gaan, waarin zij zich hebben geplaatst, door, met de wapens in de handeerst aan den Koning en daarna aan den Prins wetgevende maatregelen te vragen, welke de grenzen hunner magt te buiten gaan. Ofschoon de Luikenaars zich in denzelfden toestind hebben geplaatstechter met dit voordeel voor hen dat zij zuiver zijn van alle schending der eigendommenen ofschoon de geest der partij vaak de schranderste voorzieningen wankelen doetzonden wij verwon derd zijn dat Luik, alwaar te gelijk meer verlichting en staatkundige bekwaamheid dan in Braband is, gereedelijk zou toestemmen om zich van de Noordelijke provinciën te scheidenom onder een bijzonder be heer te komenwaarvan de zetel zonder twijfel te Brussel zou geves tigd zijn." Het Journal d'/Invers bevat het volgende: De scheiding der Noordelijke en Zuidelijke provinciën is het onder werp geworden van de gesprekkeugu het voorname punt, waarop zreh

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1