MIDDE JiURG SCIIE jÉF COURANT. N°. 104. Dingsdag 0 NIEUWSTIJDINGEN. GROOT-B 1UTTANJE. LONDEN den 25 augustus. Van,Cowes heeft men berigt, dat Karei X en zijne familie van daar vertrokken zijn naar de plaatswaar zij gedurende hun kc^rt oponthoud in dit land hun verblijf zullen houden. Over Nicuw-York heeft men brieven uit Columbiaen wel van Carthagena van den 27 junij welke de tijding bevestigen, dat er weder eene omwenteling ten voordeele van Bolivar heeft plaats gehad en dat generaal Mechado te Carthagena was aangekomen, ten einde Bo|ivar te bewegen óm het land niet te verlaten en zich weder aan het roer van den staat te plaatsen. Onze dagbladen spreken van eepe naderende omwenteling in Spanje als van eéne hoogst waarschijnlijke zaak. De Courier doet zulks niet al leen op grond va^ de berigten uit Spanje, welke in de Fransche dagbla den voorkomen maar ook op grond van brieven uit Madrid die men fn Londen ontvangen heeft. Dat ^ïet in Spanje tot eerte omwending Van zaken komen moestzegt dat blad, had men reeds lang voorzien, en zulks is door de omwenteling in Frankrijk niet veroorzaakt, maaral leen verhaast. Koning Ferdinand heeft alle raadgevingen versmaad "en zal nu waarschijnlijk y.oor het geweld moeten wijken, want de zedelijke invloed van zijn bestuur moet in Spanje al zeer gering zijn. Wij vertrou wen echterdat de hervorming aldaar zonder' bloedvergieten zal plaats hebben en daar de Spanjaarden van natuur aan hunnen koning gehecht zijn, zoo zal Ferdinand, met een weinig meer staatkunde en goede trouw, dan bij bij eene vroegere gelegenheid aan den dag gelegd heeft, aan het hoofd der grondwettige regering kunnen blijven. Het is overbekenddat hij zelf geene begeerte heeft 0111 een willekeurig gezag uit| te oefenen, en dat hij tot hiertoe slechts een werktuig in de hand eener partij is ge. weest. F II A N K R IJ K. PARIJS den 24 augustus. De heer Labbey de Pompières heeft gis teren in de kamer der afgevaardigden een voorstel van wet gedaan om de Franschendie vijftien jaren lang, ten gevolge der zoogenaamde wet van amnestie, buiten hun vaderland gebannen zijn, daarin terug te roepen. Op de verzekering van den minister van justitie dat het gou vernement zich met deze zaak bezig hield, heeft hij zijn voorstel we der ingetrokken. Heden heeft de minister van justitie reeds het ontwerp van wet be trekkelijk de bannelingen ter tafel gebragt. Het houdt indat de Franschen die krachtens het 3de en 7de artikel der wet van 12 januarij 1816 gebannen zijn, in alle hunne burgerlijke en politieke regten her steld worden, en dus in Frankrijk kunnen terugkomen. Öok worden zij hersteld in de bezittingen en pensioenen die zij ten gevolge dier wet hebben verloren zonder prejudicie van het regtdat derden daarop verkregen hebben. Dit laatste is toepasselijk op degenen, die reeds in Frankrijk terug gekeerd zijn volgens bijzondere besluiten. De heer Lafitte is tot president van de kamer van afgevaardigden benoemd. Te Auxerre hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad. De wijn boeren hebben het kantoor der indirecte belastingen geplunderd en de registers van het octrooi en de middelen op den wijn verscheurd en verbrand. Ook te Alby zijn ongeregeldheden voorgevallen. Te bejammeren is het, dat in beide plaatsen nog geene nationale garde opgerigt was, die zeker de moedwilligen in toom had gehouden. De rust is er hersteld. Te Nimes zijn mede onlusten uitgebroken en is burgerbloed vergoten. De kommandant van het departement en de nieuwe prefect hebben zich zeer standvastig gedragen en de orde hersteld. Zij hebben twee batail- lons infanterie van linie en een eskadron jagers te paard tot versterking van Montpellier en Tarascon ontvangenen hiermede handhaafden zij de rust. Bij het afgaan der laatste berigten scheen de gisting bedaard te zijn. Met de telegraaf heeft men berigt van admiraal Duperré van den 17 augustus van Algiers, meldende, dat de driekleurige vlag aan boord der oorlogs- en koopvaardijschepen onder zijne bevelen opgeheschen is, en te gelijk op de forten en batterijen van Algiers is geplant. NEDERLANDEN. MIDDELBURG den 30 augustus. Behalve hetgeen wij in ons vorig No. wegens het oproer te Brussel hebben gemeld laten wij nog deze bijzonderheden volgen j De commissaris van politie, de heer IVageneerdie bij het begin der oproerigheden in den nacht van den 25, aan het hoofd van een peloton soldaten, het volk tot rede poogde te brengen en het te bewegen om uiteen te gaan, is door een stuk hout, dat hem op het hoofd viel, ge kwetst en bewusteloos weggedragen. De troepen waren intusschen in de wapenen gekomen. Met de marechaussée te paard, die op de groote plaats stond, geraakte het volk aan het parlementeren, en zij werd bewo gen om geen weerstand te bieden en af te trekken. De generaal Wau- thierplaatselijke kommandant, kreeg daar den degen weder, dien het volk hem op de Place-Royale ontrukt haden werd gedwongen om icve de vrijheid te roepen. Sterke detachementen huzaren, marechaussees, grenadiers en jagers stonden op de Grande-Placede Place.Royalede Place-de-la-Monnaye en voor 's Konings paleis. Men zag in de straten eenige kleine patrouilles, die des nachts geene vijandige beweging tegen bet volk maakten, en eerst ten zes uren trokken verscheidene Itompa- gnien jagers de plaats van de Grand-Sablon op en begonnen in verschil lende rigtingen te vuren, waardoor men zegt dat eenige burgers gedood of gekwetst zijn. Dit schijnt evenwel de menigte niet uit een gejaagd te hebben. Tegen acht uren begon het volk de steenen in de straten op te nemen en scheen het barricades te willen opwerpen. Op verschei dene plaatsen hoorde men ten tien Wen nog schietende omstreken der kazerne van de Annonciades stonden vol menschen. Het hotel van den gouverneur is des ochtends overweldigd en men heeft alle de registers ten venster uitgeworpen; het rijtuig van den gouverneur is verbrand. Ook het huis van den plaats-kommandantden generaal Want hieris geplunderd, en hij zelf gekwetst, alsmede de dragonder-kapitein Kennis. Er zijn ook eenige fabrieken vernield. De burgerwacht heeft de bank beschermd en de plundering er van belet; vrouwen met manden verzel- den de bendedie er in wilde dringenmen verzekert dat men verpligt ||jL 31 Augustus 1830. is geweest op dezelve te schieten. Eene andere bende heeft bet mtt- seum willen openbreken, ten einde het heerlijk toilet van Prinses Ma- rianne te vernielen, maar is door een detachement der burgerwacht daarin verhinderd. Eenige oproermakers zijn gevat en in de gevangenis gebragt, terwijl andere zijn ontwapend. Het getal gesneuvelden en ge kwetsten is nog niet met zekerheid te bepalen. Den 25, des middags 3 uren, wapperde de oude Brabandsche vlag van het stadhuis en detachementen trokken met dezelve door de straten, deze vlag is rood, geel en zwart, horizontaal aan den stok gehecht. Het gepenpel heeft nog den 27 op onderscheidene plaatsen van de geroofde meubelen vuren gestookt gelijk het ook al de gemaakte toe bereidselen voor eene illuminatie in het park heeft verbrand de bWger- wachten hebben hieraan een einde gemaakt. Ook heèft de bende de voor het koninklijke paleis geschaarde militaire magt willen aanvallen en met sieenen geworpen. Op den 26 en 27 hebben burgemeester en schepenen van Brussel ver. scheidene proclamatien gedaan, waarbij is bekendgemaakt: dat het ste delijk middel van het gemaal van nu aan werd afgeschaftdat| indien er nog eenig gegrond verlangen mogt te doen blijven, men zulks zoude voordragenen de regering zich met de goede burgers zoude vereenigen om eenen goeden uitslag op dezelve te bekomen maar dat alle middelen zonder gevolg zouden blijven indien de rust niet werd herboren dat de inwoners werden uitgenoodigd om in elke straat eene voorloopig.e bur gerwacht te organiseren, en, even als in 1814, des nachts de huizen te verlichten, naardien de lantarens onbruikbaar waren geworden; dat de troepen van het garnizoen aan de uitnöodiging hadden voldaan om in de kazerne te blijvendat de burgerij naar de stem harer overheid zou de hooren en dat deze zoude blijven vergaderd tot de rust geheel zou zijn hersteld terwijl aan de burgers voorloopig het behoud der eigen, dothmènzoowel publieke als bijzondere, werd toevertrouwd, waarop de regering 'zich ook verliet; dat de kooplieden, fabriekanten en werk bazen werden uitgenoodigd hun werkvolk terug te roepen werk te ge ven en aan te manen om zich, zoo veel mogelijk, met de burgerwacht te vereenigen, 0111 de rust te helpen bewaren; dat men deze oproerig, heden niét aan het volk van Brussel toeschreef, maar aan vagebonden dat het werkvolk wel moest begrijpen dat het zich zelf het eerst en het meest in het verderf zoude storten, met de hand aan het plunderen en verwoesten te leenen, waardoor de talrijke vreemdelingen, die hen werk en brood {verschaften uit de hoofdstad zouden geweerd worden dat al le zamen scholing van meer dan 5 personen op de straten en pleinen was verboden, en dat alle gealimenteerden, die zich aan eenigerhande zamèn- rotting zouden schuldig makenvoor altijd van hunne bedeeling zou den zijn verstoken. De berigten uit Brussel van den 28 des morgens melden, dat de rust alstoen geheel was hersteldde landlieden waren op het gewone uur in de stad gekomen en de magazijnen en winkels geopend. De gewapen de burgerwacht, aan welker hoofd de baron d'Hoogvorst is geplaatst, deed sterke patrouilles en ontwapende de kwaadwilligen. Gisteren ontvingen wü weder de Gazette des Pays-Bas, zijnde van den s8.' In dezelve wordt gemelddat zij in de dagen van den 20 en 27 niet heeft hunnen verschijnen. Het Zijn, zegt zij geene uitgeplunderde hui zen geene brandstichtingennoch geen vertreding van publiek gezag die ons zouden hebben kunnen doen afwijken van de burgerpligten je gens het gouvernement, dat door de grondwet is daargesteld. Maar als alle banden der maatschappelijke orde zijn verbroken; als de regten vaq eigendom met voeten worden vertreden als de machines, aan welke onze fabrieken hunnen voorspoeden onze handwerkslieden hunne mid delen van bestaan verschuldigd zijn, worden verbrand en vernietigd wat, zou het dan baten van gebeurtenissen te spreken waarover wij ons niet geheel vrij zouden kunnen uitlaten. Wij vleijen ons dat het oogen- blik daar is, waarin de kracht der wetten zal worden hersteld, en wij volgens onze overtuiging en geweten zullen kunnen spreken." Verder leest meu: „Terwijl onze herinnering nog getroffen is door de onzin nige kreten die zich hebben doen hooren, smeeken en bezweren wij al le weldenkende burgers, om zich vast te houden aan de grondwet; aan den troon die door dezelve is daargesteld en aan de regering waarvan, Willem den I het hoofd is en die de bevolking van Brussel alleen kent door zijne weldaden." De laatste berigten van Brussel, van den 29, melden, dat, op daartoe gedaan verzoek aan den kommandant-en chef der troepen inde provincie Zuid-Brabandden graaf van Bijlandtde militairen, welke op Brussel in aantogt waren, vooreerst buiten de stad zullen halt houden, immers zoo lang zich alles rustig gedraagt. De rust der stad zou aan dè gewa pende burgers worden toevertrouwd. Des avonds van den 28 had er eene vereeniging van ingezetenen plaats gehad, op uitnoodigipg van den kommandant der gewapende burgersdezelve had den baron de SeeUs tot president en den heer Sylvain van de Weijer tot secretaris verkozen. Deze vereeniging had eene commissie benoemdbelast met een adres aan den Koning. Van Antwerpen den 29 meldt men, dat Z. K. H. de Prins van Oranje aldaar in aller haast was gepasseerd, zich naar Brussel begevende. Te Antwerpen, Gent en te Luik is de rust niet gestoord, en er worden gewapende burger-wachten georganiseerd. Van Brugge den 29 wordt gemeld Achttien gevangenendie zich van een sleutelring hadden meester gemaakt, ontsnapt zijnde, hebben gisteren avond eene groote zamenrot- ting uit de laagste volksklasse bewerkt, welke zich naar den heer San- delin heeft begeven, zijne meubelen vernield en zijn huis in den brand hebben willen steken. De burgers hebben vuur gegeven 2 oproerma kers zijn gedood en 4 i 5 gekwetst. Sedert 1 uur des morgens is alles rustig; de muiters zijn weinig in getal." Bedroevend zijn deze berigten voor elk welgeplaatst hart. Maar hoe verheugend zijn daarentegen niet de ondubbelzinnige blijken van afkeuring, waarmede deze tijdingen in alle Noordelijke provinciëneq ook in deze stad zijn ontvangenen hoe gelukkig wijdie door liefde voor den Koninggehoorzaamheid aan de wetten en vertrouwen op de overheid, in ons zeiven de waarborgen vindenvoor de bewaring van orde en rust.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1