MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. io3* Zaturdag 28 Augustus 1830. NIE UÏFSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. FRANKFORT den 22 augustus. Omtrent de dit jaar voorgenomen herfst manoeuvres inde Prufesische Rijn-provinciën, meldt men thans nader uit Berlijn dat dezelve op de gewone wijze zullen plaats heb- ben dat echter vooreerst niet de koning maar zijn zoon prins Willem dezelve bijwonen zal, en dat, ten anderen, de bezettingen der grens vestingen ze niet zullen medemaken. Op deze wijze meent men, bij den tegenwoordigen toestand van Frankrijk den regten middenweg gekozen te hebben. Het hof van Berlijn was, zoo als men van goederhand meende te weten door dat van Londen op eene officiële wijze onder- rigt geworden, dat dit laatste zich geenszins met de .inwendige zaken' van Frankrijk bemoeijen zou zoolang die niet ten gevolge hadden dat- de Franschen het voornemen aankondigden om hunne landgrenzen te overschrijdenen het is naar dit zelfde beginsel dat het Pruissische hof wil te werk gaan. FRANKRIJK. PARIJS den 23 augustus. In de vergadering van de kamer der pairs van heden, heeft de graaf Siméon, namens de commissie, belast met aan de kamer voor te dragen de te nemene maatregelen ter zake van den be- wusten brief van den prins de Polignac, verslag gedaan en voorgesteld dat de kamer der pairs de gevangenneming van den prins de Polignac te St. Lo zoude autoriserendoch wat die van den heer de 'Peyronnet be treft, dat hierover niet zoude worden gedelibereerd. Voorts dat de ka mer der pairs zich zoude onderwerpen aan de beslissing van den groot zegelbewaarder. Dit voorstel is na deliberatie aangenomen. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van heden, is een brief ingekomen van den voorzitter, den heer C'asimir Perrier, verzoe. kende zijn ontslag in die betrekking, uit hoofde zijner zwakke gezond heid. Dit verzoek met leedwezen ontvangen zijnde, is besloten dat op morgen zal worden overgegaan om eenen nieuwen voorzitter te stemmen. Sedert de onttrooning van Karei X op eene officiële wijze te Ro me is bekend geworden, hebben de leden van de familie Bonaparte welke in die stad hun verblijf houdenaan den Franschen ambassadeur doen weten, dat, daar de vlngt van de vorige dynastie van het Fransche grondgebiedhet noodlottig besluit, waardoor zij uit hun vaderland zijn verjaagd, heeft vernietigd, en de poorten van Frankrijk voor hen weder zijn geopendzij voornemens zijn hiervan onverwijld gebruik te maken. Dien ten gevolge heeft de kardinaal Fesch, aartsbisschop van Lyon, primaat der Galliërs, verklaard, zijne regtsmagt, waarvan hij onwettig is beroofd, weder fe zullen gaan hernemen, en, ingevolge het kerkelijk regt, vicarissen-generaal naar zijne keuze te zullen benoemen, welke hij van zijne volmagt zal voorzienopdat zij alleen wettiglijkin zijnen naamvoor hem het bisdom van Lyon kunnen besturen. Het gerucht dat de generaal Gérard die tot maarschalk van Frank rijk is verheven zijn Ontslag als minister van oorlog zou vragen, beves tigt zich. Men noemt den generaal Lamarque als zijnen opvolger. Het kasteel de 1' Ermitage, bij Co déis thans de verzamelplaats van vele personen van het voormalige hof, en dus het kleine Coblentz der omwenteling van 1830 Dit kasteel heeft door de bosschen gemeen schap met dat van dén prins de Ligne 'en dat van Roéulx. Bij het ge mis der Tuillerien is er voorzeker voor deze heeren geene geschikter plaats dan deze om zamenspanning te maken zonder den Franschen bodem te verlaten. Er zijn brieven van Toulon van den 15 en 16 dezer volgens welke zich aan boord van de Echo, op de reede liggende, een der zonen van den generaal de Bourmont bevindtbrenger zijnde van 30 vaandels op de Algerijnen veroverd, om naar Parijs te worden gebragt. Nog be- op de reede 80 millioen in gouden zilver van het regentschap vindt zich van Algiers welke eerstdaags zullen worden ontscheept. Van Algiers den 3 wordt over Toulon gemelddat een zoon van den generaal de Bburmont van Oran is teruggekomen, alwaar de beij was ingesloten door de Caral'bèn en Turken die den koning vat) Frankrijk niet willen erkennen. Er is eene expeditie derwaarts P. S. Men meldt op dit oogcnblik dat i5o,ooo Bedouïnen Algiers heb ben aangevallen doch door den generaal Berthezene aan het hoofd van 15,000 man zijn afgeslagen. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 24 augustus. Z. K. H. de Prins van Oranje met hoogstdeszelfs drie zonen, alsmede HM. KK. HH. Prins en Prinses Etederik der Nederlanden met hoogstderzelver dochter en Z. K. H. Prins Willem van Pruissen zijn van hier naar het Loo vertrokken om bij den verjaardag van Z. M. den Koningdie zich vroeger daarheen heeft begeventegenwoordig te zijn. HOF.K {provincie Zeeland} den 22 augustus. De 13 dezer maand was voor deze gemeente een dag van vreugde en blijdschap. Door deii aan was der gemeente, het oude schoolvertrek te klein geworden zijnde, om de kinderen, dip onderwijs noodig hadden, te bevatten, is door de vaderlijke voorzorg des school-opzieners eene geheel nieuwe school be zorgddie öp dezen dag geopend werd. De onderwijzer der jeugd, njet een aantal van 80 kinderen, in het oude schoolvertrek bijeen geko men, ging met dezelve naar de nieuwe .schoolgevolgd door de rege ring dezer gemeente, den opzigter over den opbouw, en den predi kant met nog een groot aantal inwoners. De heer schooI-opZiener van dit district was door ziekte verhinderd deze plegtigheid bij te wonen. Bij den aanvang der plegtigheiddie door het uitsteken der vlaggen was aangekondigd, werd door de kinderen aangeheven het 5de der school- gezangen. Daarop hield onze leeraar eene toepasselijke redevoering, eindigende metnamens de gemeenteden hartelijksten dank te be tuigen, aan hen die, hoewel in onderscheidene betrekkingen, waren werkzaam geweest, om dit betere schoolvertrek aan deze gemeente te ver zorgen waarbij tevens opwekkingen gevoegd werden, om van het on derwijs naarstig gebruik te maken. Deze dankbetuigingen door den bur gemeester beantwoord zijnde, werd door de kinderen wederom een ge zang gezongenvervolgens werden aan dezelven eereprijzen en prent geschenken, ter belooning en aanmoediging, uitgereikt, waarop door den jongeling der iste klasse, no. r. eene dankbetuiging werd voorgelezen en door de kinderen is gezougenhetgeen ook bij het scheiden heeft plaats gehad. MIDDELBURG den 27 augustus. Bij hetgeen ih no. tot dezer courantomtrent den op den 22 dezer maand op de hofstede bewoond door. den landman David Gideonseonder de gemeente St, Laurens ontstnnen brand, is vermeld geworden, heeft het plaatselijk bestuur dier gemeente het van belang geacht nog het volgende te vermelden, het welk hetzelve dan ook ons ter plaatsing heeft ter hand gesteld I Dat bij gelegenheid van den brand, behalve de spuit der gemeente, nog in werking zijn geweest de navolgende ter hulp toegesnelde brand spuiten, als: twee uit deze stad, twee uit Vlissingen, een uit Vereen voorts die der gemeenten ten platten lande SerooskerkeAagtekerke, Oostkapelle en Nieuw- en St. Joostland hetwelk dus een blijk ople verde van algemeene hulpvaardigheid tot het spoedig blusschen van ge zegden brand. Waarvoor dan ook door deze aan de onderscheidene be sturen der genoemde plaatsen, of directien van het brandwezeft der-Zel ve openlijke dank wordt toegebragt. Dat wijders, voornamelijk een der spuiten uit deze stad, gezamenlijk met die van de gemeente Serooskerke, en van de gemeente zelve, all de eerst toegesneldein staat zijn geweest in den beginne het woonhuis van den landman, hetwelk reeds aan het branden ryas, zoo verre te be houdendat er geen oogenblikkelijk gevaar te vreezen was; terwijl ver volgens de meeste geëmploijeerden aan de spuiten, en voornamentlijk die genen, zoo uit de gemeente zelve als uit deze.stad en verdere ingeze tenen der bovengenoemde plaatsen, welke met levensgevaar het bran- dende hooi uit elkander hebben gehaald, en alzoo deswegens allen lof verdienen, zich beijverden om, met behulp der spuiten zelve, welke zooveel water aanbragten als noodig was, door het maken eener opening tusschen de schuur en het huis, welke met eikanderen vereenigd waren, verdere onheilen af te wenden, hetgeen bij verandering van wind en het niet spoedig toesnellen van hulp-spuiten welligt het geval niet zoude geweest zijn. Dat men dan ook tegen den morgen van den 23 dezer den brand zoo verre meester wasdat men in staat ware ommet adsistentie der twee uit deze stad ter beschikking van het bestuur gestelde spuiten, alsmede met die der gemeente zelve, het smeulende hooi zoodanig nat te houden, dat hetzelve naar de omliggende weilanden is kunnen vervoerd worden, waar hetzelve uitbrandde en deszelfs verdervend vermogen verloor; zoo danig dat men, nadat, op 11. dingsd^g, bijna den geheelen dag, met de spuit der gemeente en (ter vervanging der twee vroegere) met eene andere uit deze stad aangebragte, nog bezig was geweest het hooi, hetwelk bij het weghalen telkens in vlam uitbarstte, te vervoeren- de spuit uit deze stad tegen den avond kon terug rijden; terwijl die der gemeente op de plaats van den brand, gedurende den daarop volgende nacht inge-- reedheid is gehouden, om onheilen, welke het op het weiland brandend hooi soms zoude kunnen veroorzakenen hetwelk des woensdags mor gens pog smeulende was, zoo veel doenlijk te voorkomen. Dat in den nacht van den brand zei ven de beste orde heeft geheerscht, wel voornamelijk veroorzaakt door eene bezetting der militaire magt en der rustende schutterijder agenten van justitie uit deze stad en andere beambten, welke alle bereid waren, tot bewaring derzelve en voorko ming van dieverij, de behulpzame hand te bieden kunnende de landman, welkf; in de noodzakelijkheid is geweest deszelfs meubelenhuisraad en verdere goederen op eene tegen de hofstede gelegene weide te brengen dan ook getuigen bijna niets vermist te hebbenterwijl ook de hulp van vele ingezetenen, zoo uit deze stad als uit andere gemeenten, in den nacht van 11. zondag, door het aanbrengen van water en het pompen, niet weinig ter blussching van den brand heeft medegewerkthebbende eindelijk ook de meeste ingezetenen der gemeente zelve, en eenige an dere uit deze stad, door het werken in cn weghalen van het brandende, hooi, op II. maandag en dingsdag, zich voorbeeldig gekweten en daar. door dan ook getoond, het belang, hetwelk zij stelden in het blus schen van eenen zoo hevigen brand. In den avond en nacht van den 25 hebben er te Brussel groote on geregeldheden plaats gehad welke begonnen zijn in den schouwburg bij de vertooning van het stuk la Muctte de Porticihetwelk niet is kunnen worden afgespeeld. Weldra heeft zich een oproerige hoop volks naar het bureau en de drukkerij van het dagblad le National begeven en heeft aldaar alles vernield. Eene andere troep heeft het huis van den heer de Knyff", directeur van policie, insgelijks vernield. Het.hotel van Z. Exc. den minister van Maarten is niet alleen ge-- plunderdmaar zelfs in brand gestoken en men heeft de pompier» (brandblusschers) verhinderd in hunne pligten. De militaire magt heeft het oproer met zachtheid pogen te stuitendoch heeft eindelijk geweld met geweld moeten te keer gaan. Ook het huis van den heer Schuunnansprocureur des Konings, is aan gevallen, en de glazen zijn er van verbrijzeld. Meu spreekt van dooden en gekwetsten. Vele lantarens zjjn aan stuk geslagen .en sommige koninklijke wapens afgeworpen. E'etiige gezeten burgers hebben zich gewapend om de rust te hel pen herstellener is eene uitnoodiging geschied aan alle welgezinde in woners om zich te vervoegen aan de kazerne der schutterijalwaar steeds een raad vergaderd was; men zal hen wapens geven, en zij zullen met de chefs der schutterij gezamenlijk handelen. Te midden dezer bewegingen heeft men de dolzinnige kreten van weg met van Maanenleve de Potterleve Napoleon f gehoord. Bij het Journal de Gand ontvangen wij het navolgende bijvoegsel Den 27 augustusNieuwstijdingen van Brussel. - Wij vernemen: op het oogenblik, op eene officiële wijze, dat :te Brussel alles tot de orde teruggekeerd en de rust hersteld is." Mogen deze bedroevende ongeregeldheden waarvan dé tijding hier met de meeste verontwaardiging is ontvangen thans geheel geëindigd zijn, en leder burger doen beseffenwat hij aan het Vaderland en onzen be minden Koning verschuldigd is 1 BESTUREN bw ADMINISTRAT1EN. PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 2 September 1830, des voormiddags ten 10 uren, zalonder nadere goedkeuringdoor den Gouverneur der Provincie t- v l AANBESTEDINGEN,

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1