- Jt Jf coüra MIDDE LBIRGSCIIE N°. ioo. Zaturdajj NJE UrrSTIJ DINGEN. Iwk 21 Augustus 1830. NEDERLANDEN. O DUITSCHLAND. FRANKFORT den 14 augustus. De koninklijke Napelsche familie is, na eene afwezigheid van 10 maanden, den 30 julij in goeden welstand te Napels wedergekeerd. Alvorens zich naar hunne apparte- inenten te begeven, hebben HH. MM,, met alle de leden der familie, zich in de koninklijke kapel vervoegd om in dezelve een Te Deuin wegens hunne gelukkige wederkomst, bij te wonen. Daags daaraan heb ben zij den schouwburg van St. Charles met hunne tegenwoordigheid vereerden den 1 augustus zou er buitengewoon groot cirkel ten bove ïijn. In den loop der maand jtiiij heeft men te Napels eene zelfs voor de sterkste menschen bijna ondragelijke hitte gehad de thermome ter van Reatrmiw heeft, in de de schaduw in de open lucht, tot bijna 28 graden geteekend. FRANKRIJK. PARIJS den 14 augustus. Dagelijks komen er uit de verschillende steden van Frankrijk alhier bezendingen aan, die den nieuwen koning met zijne verheffing tot den troon geluk wenschen. De verschillende Parijsche geregtsbovenwelker leden thans meerendeels den eed van trouw aan Lodewijk Filips I hebben afgelegd, hebben zich insgelijks reeds bij denzei ven vervoegdom hem hunne hulde te bewijzen. Zulks is almede het geval geweest met de besturen der Hervormde en Luther- scbe gemeenten alhier. De predikant Marron die aan het hoofd deT bezending uit de eerstgenoemde gemeente stond, en den volgenden dag bij den koning ter maaltijd is genoodigd, beeft zijne aanspraak geëin digd met te zeggen dat het kerkgenootschap der Hervormden wel niet ,noo<lig had om 'skonings doorluchtige bescherming in te roepen, daar de betuiging: „dat de grondwet voortaan geene logen meer zoude zijn genoegzaam aanduidde, wat men in dit opzigt van Z. M. te wachten had. Tot 1111 toe blijkt niet, dat ook geestelijken der Roomsch-Katholijke kerk aan den koning hunne htilde hebben komen bewijzen Intusschen heeft men volgens het Journal des Dtbatsreeds van regeringswege aan de aartsbisschoppen en bisschoppen die in den eersten schrik over de plaats gehad hebbende gebeurtenissen zich verwijderd of schuil ge houden hadden, doen weten, dat zij zonder eenige vrees van bemoei- jelijkt te worden, de aan hunne geestelijke betrekking verknochte werk zaamheden kunnen verrigcen. Zondag zijn de eigenhandige brieven des konings aan de bnitenland- sche monarchen, de kennisgeving inhoudende van zijne komst tot den troon, verzonden. Men wacht alzoo eerlang eenige daad van de zijde der ambassadeurs betreffende het erkennen van den nieuwen stand van zaken. Men meldt uit Savoye, dat de koning van Sardinië, op het ver nemen van de geheimenissen in Frankrijk, last heeft gegeven, omalies, Zonder eenige achterhouding, hekend te maken; dat Z. M. zeer te on vrede is over degenen, welke als de aanleidende oorzaken tot dezen om mekeer worden aangemerkt, en, onder anderen, eenige vlugtende gees telijken van hoogen rang niet zeer minzaam heeft toegesproken. Men wil dat de hertog van Bourbon voortaan dien titel niet meer zal voeren, maar zich prins van Condé zal doen noemen, welken naam hij reeds bij den dood van zijnen vader had kunnen aannemen doch dit uit zedigheid bad geweigerd. Deze vorst heeft reeds sedert 15 Jaren geheel afgezonderd geleefd en aan geene staatkundige handelingen deel genomen. Van wege de regering zijn vier groote schilderijen besteld welke geplaatst zullen worden op het raadhuis, in de zaal, genaamd te voren van Hngoulème doch welke thans den naam van die der revolutie heeft bekomen. Deze schilderijen zullen voorstellen: de aanval op de Louvre de hertog van Orleans en Lafa-jette op het ba Icon van het raadhuis de hertogin van Orleans de gekwetsten in het hotel Dieu bezoekendeen het afleggen van den eed door den koning der Franschen. De graaf de Moiulosier, die vroeger eene jaarwedde genoot van het ministerie van buitenlandsche zaken, welke ingetrokken werd toen bij zijne in der tijd zoo veel gerucht gemaakt hebbende geschriften tegen de JeZuiten in het licht gaf, heeft van den koning dit jaargeld, als ook al het achterstallige terug bekomen. Onze nieuwspapieren deelen een zonderling berigt uit Rome mede volgens hetwelk aldaar in het begin van julij eene depêche van den kar dinaal de Latilden aartsbisschop van Parijs, de Quelen en den bis schop d'Herinopolis zich noemende de vertegenwoordigers der Fransclie geestelijkheid, ontvangen wasen waarbij namens Karei X aan Z. Heil. werd kennis gegeven van de bewerkstelligde landing der Fransche armee op de kust van Algiers, en vgn hare aldaar behaalde voordeelen als mede, dat Z. Zeer Christelijke M.de overwinningen zijner armee ten mcesten glorie der Christenheid willende doen strekken, van Z. H. ver langde te weten welke etablissementen opdien bodem het nuttigst voor de Katho'ijke godsdienst zouden kunnen zijn dat de oudste zoon der kerk reeds hij voorraad aan den stedehouder van Jezus Christus al het land aanbootl hetwelk zijn legers op de Afrikannsche kust zouden kunnen bezetten. In die depêche wordt wijders de vromigheid van Karei X breed uitgemeten, onder wiens regering in 6 jaren tijdsde kerk reeds aan vrome -eifmakingen ruim 30 millioen ontvangen had. Ten slotte wordt daarin gezegd dat nog veel meer voor de kerk van Karei X te wachten zou zijn indien zijn vrome ijver niet door de losbandigheid det drukpers belemmerd en gehinderd werd weshalve het opperhoofd der kerk verzocht werd om bij Karei X aan te dringen op het breidelen der losbandigheid en het nemen van zoodanige nadrukkelijke maatregelen, als waardoor de vernielende stroom, die den staat, de kerk, den mo narch en de monarchy dreigde te verzwelgen, gestuit kon worden. De paus zou na eenig aarzelen, op aandrang van den karninaal secre» taris van staat, eeneri hem tevens voorgelegden brief aan Karei X heb ben geteekend doch zich daarbij laten ontvallen God were van mijn hoofd al het kwaad af hetwelk daaruit spruiten kan. Van Madrid schrijft men dat de tijding van het gebeurde te Pa rijs er veel ongerustheid aan de ministers heeft veroorzaakt. Zij hadden maatregelen genomen om alle buitengewone couriers van Frankrijk ko mende te doen aanhouden, en hadden de troepen onder de wapenen ge- gj «KWOUN .9 -O' bragt doch bintten de kazernen gelaten. Te Pampelune zouden voor het paleis des onder-konittgs vrijheids, kreten aangeheven zijn. De inwoners waren er tot stilte aangemaand, en men had hen beloofddat de koning aan het verlangen der natie gehoor zou geven. PARIJS den 16 augustus. Z. M. de koning heeft de volgende pro» clamatie uitgevaardigd Franschf.n Gij hebt uwe vrijheden geredgjj hebt mij geroepen om tt volgens de wetten te besturen. Uwe taak is luistervol vervuld; de mijne be gint. Mij is liet gegeven om de wettige ordewelke gjj hebt verwon nente doen eerbiedigen. Ik mag niemand toestaan zich daarvan te ont slaan want ik zelf ben er aan onderworpen. Het bestuur moet alom zijnen loop hernemen. Talrijke veranderin gen zijn er reeds gemaakt, andere staan ingevoerd te worden. Het gezag moet bestaan in de handen van mannen welke vastelijk aan de nationale zaak gehecht zijn. Eene zoo plotselinge en uitgebreide beweging kon niet zonder eenige kortstondige verwarring worden volbragtdeze loopt ten einde. Ik verzoek aan alle goede burgers hunne regeringsleden te omringen, en hun, in het belang van allen, de orde en vrijheid te hel pen handhaven. In de publieke diensten zijn hervormingen noodig. De inning van zekere belastingen drukt het land met een zware last. Als middel hier. tegen zullen wetten worden voorgesteld. Bij dit onderzoek zal geener lei bezwaar tegen dezelve worden gesmoord, geenerlei belang vergeten, geenerlei zaak miskend; doch, onder iiuvachting der nieuwe wetten, is m?n aan die welke bestaan gehoorzaamheid verschuldigdde publieke rede roept die in, de zekerheid van den staat beveelt zulks. Dat alle brave lieden hunnen invloed bezigen om hunne medeburgers hiervan te overtuigen. Wat mij betreft jk zal, zoo in het toekomende aan mijne beloftenals voor het tegenwoordige aan mijne pligten geenszins nala tig zijn. „Franschen! Europa beschouwt met verbazing, welke met eenige verrassing is gepaard, onze glorierijke omwenteling; zij vraagt zich af of zoodanig wezenlijk de magt der beschaving en werkzaamheid zijdat diergelijke gebeurtenissen kunnen worden daargesteld zonder dat de maat schappij er door worde geschokt. Verdrijven wij de laatste twijfelingen hieraandat een zoo regelmatig als nationaal bestuur met spoed de ver nietiging van de onbeperkte magt opvolge. Vrijheid, publieke orde, de ze is de zinspreuk welke de nationale garde van Parijs op hare vaandels voert; dat dit ook het schouwspel zij hetwelk Frankrijk aan Europa op levert. Wij zullen binnen eenige dagen voor eeuwen het geluk en den roem van het vaderland hebben verzekerd! „Parijs 15 augustus 1830. Lodewijk Filips. Dey zegelbewaarder minister secretaris van Slaat bij het departement van justitie, Dupont Qde rEure.j" Sedert eenige dagen pogen zekere liedenwelke onrust en wanor de beminnen, de klasse van werklieden op te ruijen, waartoe zij zelfs geen geld sparen. Men tracht hun te doen gelooven dat zij, door de werktuigen te verbreken, dat is, door de fabrieken te vernielen en te dwingen dat men die sluite, zoo doende werk en overvloed van alies zullen hekomen. Er hebben op onderscheidene punten zamenscholingen plaats gehad; men vreesde héden voor zeer aanmerkelijke; doch tot he den heeft de voortreffelijke geest der bevolking de snoode inbla zingen afgeweerdde werklieden hebben zich wijsselijk van buitenspo righedenwaartoe men hen wilde dringen, onthouden. Eergisteren avond heeft een groot aantal slagters-knechts eene wan deling gedaan met muzijk en flambouwen, en voorzien van een groot vaandel, waarop men aan de eene zijde las: Het charter zal voortaan eene waarheid zijn! en op de andere zijde: Vrijheid van handel! En gisteren heeft zich een getal van omtrent 1500 koetsen- en zadelmakers knechts te Montmartre verzameldtot het opstellen van een verzoek schrift ten doel hebbende te verkrijgen, dat men eene menigte vreemde knechts, welke, volgens hun zeggen, eene onbi'Iijke voorkeur bij de bazen hebben, noodzake de hoofdstad te ontruimen. Deze verzameling heeft in het eerst de burgers en autoriteiten van Montmartre ontrust doch men heeft zich weldra overtuigd dat de geest van orde en wettig heid, niet minder dan de liefde voor de vrijheid en voor onze instellin gen, in het hart dezer jonge lieden was geworteld. Besloten hebbende hunne bezwaren bij den prefect van policie over te brengen, hebben twee officieren van de nationale garde van Montmartre op zich genomen hen te geleiden, waarop deze schare in de grootste orde Parijs is door getrokken. De prefect van policie heeft beloofd hun verzoek met aan dacht te zullen onderzoeken. Heden morgen is een priester gearresteerd die oproerige procla- raatien bij zich had. De ex-koning Karei X scheept zich op heden te Cherburg in. Zijn gevolg bestaat uit 70 il 80 personen. Brieven van Madrid van den 8 dezer, heden bij buitengewone ge legenheid ontvangen, melden, dat er te dier tijd geene de minste be weging in de hoofdstad hnd plaats gehadofschoon de gemoederen zeer waren opgewonden. De ministers hadden alle avonden vergadering» Het gouvernement heeft, zegt men, gisteren berigten van Algiers van den 4 dezer ontvangenwelke geruststellend zijn. Het getal zieken van het leger was niet hooger dan 3600. De gesmeeddé aanslag had geen gevolg gehad. Men was den 4 met de beruchte ordonnantiën van Karei X bekend, waardoor bij het leger gisting was ontstaan. 'sGRAVENHAGE den ij augustus. 7.. M. heeft, bij besluit van den 13 julij, naar aanleiding van art. 49 van den i2den titel van het istc hoek van het burgerlijk wetboek, provisionele bepalingen vastgesteld omtrent de inschrijving in de registers van den burgerlijken stand van het overlijden van krijgslieden, die te velde, in den slag of buiten het; koningrijk zijn gestorven. Na de invoering van het burgerlijk wetboek zullen dienaangaande stellige bepalingen worden gemaakt. Het tegen woordig besluit houdt voornamelijk in, dat, bij het leger buiten het koningrijkde akte van overlijden wordt opgemaakt door den officier, belast met de functien van ambtenaar van den burgerlijken standwel-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1