N\ 99- MIDDELBERGSCHE COÜ RM..N T. g G£^Oo\ Donderdag lm 7£ 19 Augustus 1830. NIE UJVSTIJ DISGEN. frankruk. NEDERLANDEN. DÜITSCHLAND. WEENEN den 13 augustus. De 6de trekking der oude staatsschul den heeft alhier plaats gehad, en de serie no. 124 is uitgeloot, bevattende 4 pet. bank-obllgatien te weten no. 3440 met de helft van de som van het kapitaal en vervolgens no. 5505 tot en met no. 9940, waarvan het kapitaal 1,251,132 florijnen en de interessen 25,022 florij nen bedragen. Men schrijft uit Napoli-di-Romaniedat de graaf Capodistrias be sloten heeft openlijk de Kandioten tegen de Tu:ken te ondersteunen en "hun troepen en krijgstuig te zenden. GROOT-B RITTANJE. LONDEN den 14 augustus. De laatste verkiezingen loopen niet zeer gunstig voor het ministerie af, zoo dat het getal van deszelfs vrienden in het parlement ver is van vermeerderd te zijn. Een ministerieel blad meentdat er pogingen in het werk gesteld worden om de nieuwe regering van Frankrijk ten aanzien van hare be trekkingen met de andere mogendheden in verlegenheid te brengendoor op nieuw aan te dringen op het bezet houden van het Algerijnsch grond gebied. Het beweert, dat Frankrijk vooreerst daarop geen regt heeft, en vervolgens, dat het stellig met zijn welbegrepen belang strijden zou om Algiers te willen behoudenondanks de publieke opinie in Europa. Het begrijpt eindelijk, dat Frankrijk, 'na door het overwinnen van Algiers zich gewroken te hebben over den hoon, dien de dey het had aange daan en door het afschaffen der zeerooverij eene onvergetelijk^ dienst aan de menschheid te hebben bewezen, de Algerijnen vrij moet laten om voor zich eene geschikt^regering te kiezen. In de Brïghton Gazette leest men, dat de gewezen Fransche minis ter der marine, baron d'Haussez, donderdag avond te Eastbourne uit Dieppe aangekomen is, na vier nachten in eene visschersboot op zee doorgebragt te hebben. Den volgenden dag is de genoemde baron naar Londen vertrokken. De jongste berigten uit Caraccas bevestigen op nieuw dat er in de republiek Columbia ter zake van de aftreding van Bolivar van het voorzitterschap groote verdeeldheden zijn ontstaan. De heer de Govistizaminister van Mexicois van hier naar Parijs vertrokken, om den koning van Frankrijk met zijne komst tot den troon geluk te wenschen en over een traktaat van alliantie tusschen Frankrijk en Mexico te handelen. Men gelooft, dat de Fransche rege ring van die gelegenheid gebruik zal maken om zich bereid te verklaren van met alle de nieuwe staten zoodanige traktaten aan te gaanen dus een einde te maken aan alle de diplomatieke moeijelijkheden, die des wege nog bestaan. PARIJS den 13 augustus. De koning heeft den staf en de korpsen, behoorende tot de koninklijke garde onder koning Karei Xontbonden. De generaals en officieren van den staf komen weder ter dispositie van het ministerie van oorlog, de andere officieren keeren naar hunne haard steden terug, met het pensioen van den rang dien zij bezitten; zij, die dadelijk bij de armee geplaatst wiilen worden zullen alleen in hun nen effectiven rang daarbij overgaan; de onder-officieren en soldaten zul len, des verkiezende, in de korpsen der armee ingelijfd worden. Het jmilitaire huis des konings en de gardes du corps zjjn mede ontbonden. - De Fransche gendarmerie zal eene groote verandering ondergaan. De generaal Donnadieu is niet naar de Vendée gegaan, zoo als men gezegd had. Hij heeft de troepen van de 4de divisie de driekleu rige kokarde doen opzetten en bevindt zich thans te Parijs. Gisteren heeft de heer Gaetan de la Rochefoucauld in de kamer der gedeputeerden te kennen gegeven dat hij een allerbelangrijkst voor stel te doen had om in de moeilijkheden te voorzien, waarin de koop handel ten gevolge der laatste gebeurtenissen was gebragt. Hij wilde .zijn voorstel dadelijk voorlezen, doch dit werd hem ordeshalve beleten men besloot in de bureaux'daarover te raadplegen. Dit geschiedde, en weldra kwamen de leden in de vergaderingterug en trok het gemelde Jid zijn voorstel in, terwijl de heer Lafitte verklaarde, dat die moeije lijkheden niet van zoodanigen aard waren, dat zich de publieke opinie deswege moest verontrustenen dat de bankiers en voornaamste kapita listen in de behoeften konden en zouden voorziendaar de handel van Parijs in staat was zichzelven te redden. De gedeputeerden die niet komen om den gevorderden eed af te leggen zullen beschouwd worden als afstand doende van de waardig, beid van afgevaardigden, en anderen in hunne plaats gekozen worden. Gisteren avond hebben de pairs hun adres den koning aangeboden. Eergisteren hebben de leden van het koninklijk geregtshof van Pa rijs den nieuwen eed aan den koning en aan de constitutie afgelegd. Twee kamer-presidenten de graaf deS.éze en de heer d'Haranguier de Quin- cerot, en eenige rnadsheeren zijn afwezig gebleven; daaronder meikte men op den door zijne laatste geschriften zoo bekenden raadsheer Cottu. Ook de burgerlijke regt bank van Parijs heeft dien dag den eed gedaan. De Moniteur (het officiële dagblad) vergelijkt de jongsterevolutie in Frankrijk met de Engelsche omwenteling in 1688. Daar was de menigte des volks, zegt hij ook de kwade trouwde huichelarij en het juk van Rome moede. Van Algiers meldt men, den 24 ju lijdat Oran, Constantina en Bona zich hebben onderworpen. Men zal die plaatsen bezetten en acht regementen te Algiers in garnizoen laten. Men is nog altijd bezig met het Inpakken der schatten en binnen weinige dagen verwacht men in Frankrijk veertig millioen aan harde piasters. Onder de troepen blijft de .Joop heersclien alle schepen, die naar het vaderland terugkomen heb ben zieken aan boord. Volgens een brief van Algiers zou de generaal Bourmont met achttien hondert man, door het hoofd van een Arabischen volkstam onder voor geven van een aantal Beduiden tot onderwerping te brengen in eene hinderlaag gelokt en eensklaps door dertien duizend man overvallen zijn. De: moed der troepen en de persoonelijke dapperheid van den generaal, j die met den degen in de vuist op de vijanden los ging, hadden hem j uit dien gevaarlijken toestand gered met verlies yan vijftig man waar- 1 onder eeu chef debacaillon, die als aide-de-camp van den generaal diende, De generaal Clauzel, wien het opperbevel over de troepen in Afrika opgedragen iszal eerst maandag naar Algiers vertrekken. PARIJS den 14 augustus. In de zitting van de kamer van afgevaar digden van gisteren heeft de heer Eusêhe Salverte de gronden vóór zijtl vroeger gedaan voorscel ontwikkeld, strekkende om de ministers, welke het bekende rapport aan den koning én de ordonnantiën van den 25 ju- lij hebben onderteekend, van hoog verraad te beschuldigenDe kamer heeft nagenoeg met eenparigheid besloten dit voorstel in overweging te nemen. In de zitting van heden heeft de heer Guizot, minister van binnen. landsche zakei^, twee ontwerpen van wet voorgesteld, zijnde het eerste van dezen inhoud: Lodewjjk Filips, koning der Franschenenz. Onzen raad geboord „Hebben bevolen, enz. „Art. 1. De werkzaamheden betrekkelijk de herziening van de lijs ten der kiezers en gezworenen, welke, ingevolge de artikelen 7, 10, 11, ia en 16 van de wet van den 2 julij 1828, moeten plaats hebben van den 15 augustus tot den 20 october van ieder jaar, zullen, ter oor- zake van'de omstandigheden, en alleenlijk voor het tegenwoordige jaar 1830, ééne maand worden verschoven. Gevolgelijk zal de algemeene'lijst der gezworenen den 15 september in elk departement worden publiek gemaakt. Het register van recla- matien zal den 31 occober worden gesloten; de sluiting der lijst zal den 16 november plaats hebben, en de laatste lijst van verbeteringen zal den 20 dier zelve maand worden publiek gemaakt. „Art. 2. In dezelve lijsten^zulleningevolge art. 33 van het con stitutionele charter, de kiezers begrepen zijn welke, tot den 15 novem ber ingeslotenden ouderdom van 25 jaren zullen hebben bereikt, en al de voorwaarden, door de wet bepaaldin zich vereenigen. Gegeven in het palais-royal den 13 augustus 1830." Het tweede ontwerp, door den minister voorgedragen, is betrekkelijk de gedeeltelijke herkiezingen van afgevaardigden. Bij onderscheidene koninklijke ordonnantiën is bepaald In 'c vervolg zal het zegel van den staat voorstellen de wapens van Orleans, waarboven de geslotene kroon, met den schepter en de hand Van justitie gekruist!benevens de driekleurige vlaggen achter bet wa penschild, en tot omschrift hebben: Louis-Philippe I", rot des Franpais. De prinsen en prinsessen, 's konings kinderen, alsmede zijne zuster, zullen den naam en de wapens van Orleans dragen. 's Konings oudste zoonde hertog van Chartreszal den titel aanne men van hertog van Orleans. De jongere zonen zullen de titels, welke zij tot heden hebben gedra- gen, behouden. 's Konings dochters en zuster zullen geen anderen titel dan dien van prinsessen van Orleans voerenzich onderling bij hare voornamen on derscheidende. De decoratie van het legioen van eer zal voortdurend aan de eene zij de voeren de beeldtenis van Hendrik IV, roemrijker gedachtenis, en zijn naam als omschrift; en aan de andere zijde, in het binnenste der medail lon de zinspreukEer en Vaderland. De plaat der groot-kruissen zal dezelfde beeldtenis, zinspreuk en om schrift dragen; en de vijf punten, die dezelve omgeven, zullen ver deeld zijn door lansen van driekleurige vaandels. De leden van den raad der ministers zullen niet meer den titel van monseigneur, maar alleen dien van mijnheer den minister voeren. Bij het koninklijk korps van marine worden drie admiraals plaatsen in gesteld. De graad van admiraal zal in allen opzigte gelijk wezen met dien van maarschalk van .Frankrijk. De vice-admiraal. Duperré is tot den graad van admiraal verbeven. Tot pairg van Frankrijk zijn verheven: de maarschalk Soult, hertog van Dalmatie, en de admiraal Duperré. De heer Benjamin Constant, lid van de kamer van afgevaardigden, is benoemd tot staatsraad en president van het comité van wetgeving en van administrative justitie. Latere brieven van Algiers, van den 31 julij, bevestigen niet alleen bet hier vorengemelde maar berigten ook, dat den 28 julij twee onzer soldatendoor het gebruik van vergifcigde koffij hun door Algerijnen toegediend zijn omgekomen dat ter zeiver tijd eene troep oproerigen op de poort Bnb-Azoun eenen aanval heeft gedaan, waarbij 19 onzer soldaten zijn vermoord dat onze troepen de wapens hebben opgevat en de rebellen omsingeld; dat een hunner, uit vrees voorden dood, gre- wigtige ontdekkingen heeft gedaan: zeggende dat er sedert eenlgen tijd eene zamenzwering werd gesmeed, die weldra zoude uitbarsten; dat 60,000 Bedoulnen dagelijks uit het binnenland aan de poorten van Al giers werden verwachten datterwijl men hen het hoofd zoude bie den, de Moren en Arabieren uit de stad zich zouden wapenen om de Franschen te vermoorden. Men had bij een inwoner der stad een zeer groot aantal wapenen gevonden. Den 29 heeft men een veertigtal op roerigen ter dood gebragten de generaal Bourmont had sedert verder zijne maatregelen genomen. Het 17de regement van linie, hetwelk een fort aan den oever der zee bezettedeis door eene partij van 1800 2000 Bedoulnen aange vallen en verpligt geworden op Algiers te retireren. Men was steeds den aanval der 60,000 Bedoulnen wachtende. Eene mobile kolonne van 10,000 man staat op de hoogten om dezelve -te ontvangen. *s GRAVENIIAGE den 16 augustus. Vrijdag morgen is het huwe lijk van H. K% H. Mevrouw de Prinses Marianne met Z. K. H. Prins Albert van Pruissen in de registers van den burgerlijken stand alhier aan- geteekend, en gisteren heeft daarvan de wettelijke proclamatie op de ge wone wijze plaats gehad. Van de tweede proclamatie is dispensatie ver leend, en de voltrekking van het huwelijk zal den 14 september op het paleis alhier geschieden, bij welke gelegenheid groot diner ten bove zijn zal. Vrijdag middag is er groot diner aan hec paleis van Z. K. II. den Prins van Oranje geweest, en heeft bet korps muziekanten der grenadier»

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1