N\ 98. MIDDELBURG SCHE COURANT. Dingsdag NIE UIVSTIJ DISGEN. DUITSCHLAND. HAMBURG den 10 augustus. Den 7 moet prins Polignac, gewe zen eerste minister van frankrijk, zich in Bremen hebben bevon den en heden meldt een onzer bladen, dat hij in Altona is aangeko men en willens is om zich naar Rusland te begeven. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 11 augustus. Men vindt in een brief uit Parijs, dat het vrijdag avond, toen twaalf honderd jonge lieden naar het paleis der gedeputeerden waren opgetrokkenzeer twijfelachtig stondwat van den nieuwen regeringsvorm zou worden. Deze jonge lieden eischten allen, dat de erfelijkheid der pairs of liever de geheele kamer der pairs afgeschaft wierden had de generaal Lafayette die hen tot de orde aanmaande en hen uiteen deed gaan, integendeel gezegd, dat zij eene republiek zouden hebben, ware zeker binnen vier-en-twintig uren Frank rijk eene republiek verklaard, en niet door de pairs, door de gedepu teerden, door de bankiers, rijke kooplieden of gegoede menschen maar door hen die deze omwenteling hebben daargesteld door het volk. De invloed van Lafayette op deze menigte is allerbeslissendst geweest, hem bovenal heeft de hertog van Orleans de kroon te danken. Men houdt het er voordat de koningsgezinde en ultra-koningsgezinde partij in schijn de republiek voorstonden ten einde daardoor Frankrijk in een staat van regeringloosheid te storten en hiervan gebruik te maken tot bereiking harer oogmerken. Het ministerieel avondblad over den nieuwen koning der Franschen sprekende, zegt zeker te gelooven dat zijn gedrag aan het hoofd van het bestuur overeenstemmen za! met de beginselen, die hij belijdt, en dat het Fransche volk het gezag van een constitutionelen monarch zal leeren eerbiedigen. PRANKRUR. PARIJS den n augustus. Gisteren, omtrent 4 uren des namiddags, heeft de president der pairs in de bijeenkomst dier kamer het formulier van den eed voorgesteld, en de aanwezigen opgeroepen om denzelven te zweren. Dit formulier is zeer eenvoudig en houdt in, dat men ge hoorzaamheid zweert aan den koning, het charter, en de wetten des Rijks. Het is het zelfde 't welk sedert 1814 in gebruik is geweest.' Al de aanwezigen hebben den eed afgelegd. De burggraaf d'Ambray alleen heeft gezegd, dat hjj zijnen vorigen eed nog niet vergeten had, en zich alzoo zoude onthouden van de zittingen der kamer bij te wonen. De redevoering, welke de graaf de Chateaubriand dezer dagen in de kamer der pairs heeft uitgesproken, wordt door lieden van verschil lende denkwijze aangemerkt als een meesterstuk van welsprekendheid. 'Dezelve strekte, om te betogen, dat de troon niet onvervuld was, maar, onder het regentschap van den hertog van Orleansaan den hertog van Bordeaux behoorde te worden toegekend. Verscheidene der op stapel staande oorlogschepen hebben andere namen bekomen. De Graaf van rfrtois zal voortaan de Pillc-de-Paris heeten; de Hertog van Bordeaux de Friedland-, de Royal Charles de Jent. mapesenz. Ook sommige straten veranderen van naam. De nationale garde van Parijs benoemt in dit oogenblik deputatien om zich naar Rouen, Havre en andere steden te begeven, waarvan de ingezetenenop het eerste gerucht der gevaren welke de vrijheid be dreigden zijn toegeschoten, en om ook naar Londen te gaan, ten einde de ingezetenen dier groote stad en de Engelsche natie in het al gemeen te bedanken voor derzelver instemming en deelneming, betoond bij den door Frankrijk volgehouden strijd tegen de vijanden der bescha ving. Dit is een nieuw middel om de banden nog naauwer toe te ha. len tusschen twee volken waardig om vrij te zijn. De nationale gardes van Rouen en Havre keeren naar hunne haard steden weder. De koning heeft ze voor hun vertrek op het plein Ven- dome in oogenschouw genomen en is door hen met dezelfde geestdrift bejegend welke zich telkens openbaart wanneer hij zich in het publiek vertoont. Karei X heeft berigt doen geven, dat hij eene som van 3! miliioen in. eene der kelders van de Tuilerien had doen ncderleggen welke de minister van finantien naar de schatkist heeft doen overbrengen. De heer Marron die donderdag den 29 julij in de woning, wel ke hij gedurende den zomer in de Champs-Elisées betrokken had bijna het slagtoffer geworden was van de wanorde bij den aftogt der troepen hee'ft zondags in de kerk FOratoire eene godsdienst-oefening gehouden welke op zijne toehoorders eenen djepen indruk gemaakt heeft. Zijne rede en gebeden hadden betrekking op de gebeurtenissen. Zoowel de plegtige toon zijner woorden, als derzelver gepastheid, zijn evenzeer hooggeschat geworden. De municipale commissie heeft haar besluit van 31 julij, waarbij het oprigten van mobile nationale garden bevolen werd, ingetrokken, uit hoofde dat de omstandigheden, welke toen dezen maatregel noodig maak- 'ten, opgehouden hebben te bestaan. De commissie heeft de niaires gelast om haren dank te betuigen aan de dappere burgers, die met zoo veel ijver aan hare oproeping hebben voldaan en wier vaderlandsliefde bij die gelegenheid hun eerbied voor or de en tucht heeft geëvenaard. De bepaling van het bovengemeld be- sluit, welke hun veertien dagen soldij verzekerde na hun ontslag, zal stiptelijk worden, nagekomen. De graaf de Preissac, zeer bekend wegens zijne gematigde liberale denkwijs, is tot prefect van Bordeaux benoemd, in plaats van den heer de Curzay. Z. M. de koning heeft weder eene menigte nieuwe prefecten, maires en officieren van justitie bij de hoven en regtbanken benoemd. De .kolonel Fabvier, die zich, bij den strijd der Grieken voor hunne onafhankelijkheid zoo zeer heeft onderscheiden en thans platnts- kommandnnt van Parys en van het departement der Seine is, is tot ge neraal, majoor benoemd. „t- J\Jen meent nu vrij stellig te weten, dat in de gevechten van Parijs omtrent 17,000 menschen gedood of gekwetst zijn. Twee dagen geleden waren er nog 1,700 gekwetsten in de hospitalen. De sterfte is geluk- 17 Augustus 1830* kig niet geevenredigd aan de belangrijkheid der Wóndeti, Bijtlü flltett zijn geschoten wonden en slechts zeer weinige zijn door het blank ge* weer toegebragt. Men gaat steeds voort met het doen Van inschrijvingen voor de ge* kwetsteu en de Weduweu en Weezen der gesneuvelden. Het syndicaat heeft daartoe eene som van 12,000 franken bestemd de slagters vail Parys 4,000 franken. De heer Guernoii-Ranvillegewezen minister, is eveneens als de heeren de Peyronnet en de Chantelauzete Tours in hechtenis geno» men. Men verzekertdat de heeren Capelle en de Montbel zich onder het gevolg van Karei X bevinden. Wat de heeren d'Hanssez en Poli. gnac betreft, vermeent mendat dezelve de wijlt naar buiten 's landl hebben genomen de eerste zou zicli reeds in Engeland bevinden de andere, wil men, zou in het strikste geheim oVer de Nederlanden der* waarts vertrokken zijn. Volgens sommigen, evenwel, zou de minister d' Haussez te Beaujou Zijn gearresteerd, Onderscheidene ambtenaren bij het ministerie Van buitenlandschö zaken hebben hunne demissie gegeven. De onderscheidene havensteden aan de Middellandsche Zee met name Toulon hebben zich bij de partij der constitutionelen gevoegd. Ook heeft de vloot te Töulon de driekleurige vlag opgeheschen. De kardinaal de Latil, biechtvader van Karei X, van wien meti vroeger heeft aangekondigddat hij in hechtenis was genomen heeft zich te Boulogne naar Engeland ingescheept. Particuliere brieven Uit Parijs houden in, dat de verheffing Vati den hertog van Orleans tot koning bij velen voornamelijk bij de voor. standers der republiekeene zeer groote ontevredenheid verwekt heeft. Een groot aantal personen zou de driekleurige kokarde hebben afgelegd, en sommigen zelfs zich openlijk in den middag van den 9 met rouwtee- kenen vertoond hebben. De nieuwe bepalingen omtrent de godsdienst hadden ook velen misnoegd gemaaktde geestelijkheid vooral keurde dit hoogelijk af. De adel moet in het geheel niet ingenomen zijn met de nieuwe orde van zaken en het vastgestelde aangaande de pairs had het getal der ontevredenen vermeerderd. Men sprak van het vertrek van den burggraaf de Chateaubriand en van den heer Hyde Neuville naar buiten 's landsde redevoering van den eersten moet eenen geweldigen indruk gemaakt hebben. Het gouvernement heeft depeches ontvangen van den admiraal Du- perré, gedagteekend uit de baai van Algiers, 28 julij. De admiraal heeft tevens de processen-verbaal overgezonden van den toestand der magazijnen en vaartuigen, welke in de haven van Algiers gevonden zijn, en meldt, dat men bezig was om de bedoelde vaartuigen, ten getale van Zeven, op te tuigen en voor de dienst uit te rusten. Het zijn allen schooner- brikken of schooners, welke zeer geschikt zijn om in de Middelland, sche-zee en in de koloniën gebruikt re worden; vooreerst zullen dezel ve naar Toulon worden verzonden. Het Algerijnsche fregat en de kor vet zijn voor de dienst geheel ongeschikt en worden gesloopt. De magazijnen heeft men in zulk eene wanorde bevondendat men niet in staat is geweest om eenen behoorlijken inventaris van dezelve op te maken. De admiraal schrijft, dat men van alles zoo veel mogelijk partij zal trekken, en dat men zich in dezen geheel kan verlaten op den ijver van den kapitein ter-zee Deloffre welke tot directeur der haven is aangesteld. Al hetgeen nog te Sidi-el-Ferruch gevonden werd, is naar Algiers overgebragtzoodat eerstgenoemde plaats geheel ontruimd is. Bij de mededeeling van dit berigt, komt de admiraal andermaal terug op de ongehoorde opofferingen, welke de marine heeft gedaan; behalve de ge wone dienst is zij geheel belast geweest met de transportenzoo te land als ter zee. De som, welke den 28 uit de schatkamer van Algiers naar Frankrijk verzonden was, beliep 39J millioenen franken. Den a6 is de admiraal Rosamel met le Tridentle Superbetwee fregatten, eene brik, een schooner en twee bombardeer-galjotenbene vens 14 transportschepen met levensmiddelen voor eene maanden 2750 man troepen, naar Bona gezeild. Hij heeft in last, om in die plaatL des noods met geweld, garnizoen te leggen, en zich vervolgens naar TrTpolI te begeven alwaar hij zich, gelijk de admiraal Duperré meldt, zal gedragen overeenkomstig de instructien welke hijonder dagtee- kening van den 1 julijvan het gouvernement ontvangen heeft. PARIJS den 12 augustus. Thans is het ministerie bepaaldelijk zameri- gesteld, zijnde de volgende ministers secretarissen van staat benoemd als: de graaf Molé voor de buitenlandsche zaken; de generajl Gérnrd, van oorlog; de generaal Sebastiani, voor de marine de heer Dnpont de FEure van justitie; de heer Guizot, voor de binnenlandsche zaken; de baron Louis, voor de financien; de hertog van Broglio, voor het publiek onderwijs én de publieke werken, alsmede tot voorzitter van den staats raad. Voorts zijn benoemd tot ministers van staat en leden van den gè- ■heimen raad: de heeren Lafitte, Casimir Périer, Dupin de oude en Bi- gnon. De heer Villemain is benoemd tot directeur-generaal vau het pu bliek onderwijs. Ook de afgevaardigden hebben, in hunne vergadering van gisteren en heden den eed afgelegd zijnde het formulier daarvan gelijk aan dat der pairs. Verscheidene leden hebben hunne demissie gegeven onder anderen de heer Hyde de Neuville. De heer de Curzay, van Bordeaux, heeft geschreven dat hij nog niet ter vergadering kon komen, als heb bende in den jongsten volksopstand zeven kneuzingen aan het hoofd en een dolksteek 111 de zijde ontvangen doch hij hoopte weldra hersteld te zijn. De marquis de la Tour-Maubonrg zijne demissie gegeven hebbetf- de als gouverneur der invalidenis daartoe benoemd de maarschalk graaf Jourdan. Gisteren heeft eene talrijke deputatie van dé orde der advokaten, den heer Dupin, den ouden, aan het hoofd hebbende, bij Z. M. gehoor gehhd. Tot nu toe werd de eed in banden van den koning al knielende afgelegd door <Ie presidenten procureurs-generaal, prefecten enz. Op voorstel van den heer Dupont de FEure heeft de koning op heden be sloten dat de eed voortaan staande zal geschieden, gelijk op "gisteren

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1