N*. 97. MIDDELBURGSCHE COURANT. Zaturdag N UTVST1J DING EU. FRANKRIJK, PARIJS den 8 augustus. Omtrent het overbrengen van de verklaring der kamer van afgevaardigden van gisteren en de aanvaarding van het koningschap door den hertog van Orleansbevat de Moniteur van heden het volgende „Deze dag heeft de bestemmingen van Frankrijk bepaald; de vrede heelt de vrijheid gekroond. De hertog van Orleans, steunende op het getuigenis van zijn geweten en op de wenschen van het vaderland, wachtte met gerustheid de beslissing der kamer af, terwijl het volk on geduldig was om aan de handen van dien prins de souvereine magt te zien toevertrouwen, welke eenen eindpaal moest stellen aan dien tus- «chenstand, welke zou geëindigd hebben met naar regeringloosheid te gelijken. De zitting van de kamer is het verhevenste geweest het welk men immer gezien heeft. Alle gevoelens, alle meeningen, alle bejammeringen zijn geëerbiedigd, en nimmer heeft eene beraadslagende vergadering een bewonderenswaardiger schouwspel van kalmte en waar digheid opgeleverd. Na met eene eenparige stem de verklaring te heb ben vastgesteldbij welke zij de kroon aan den hertog van Orleans aanbood, heeft de geheele kamer, voorafgegaan van de nationale garde, zich naar het palais-royal begeven. Daar heeft de hertog van Orleans, omringd van zijne familie, de heeren afgevaardigden ontvangen. De heer Lafitte heeft het woord gevoerd en den prins de akte van staatsrege ling voorgelezen. Na die lezing heeft de hertog van Orleans geantwoord Ik ontvang met eene diepe aandoening de verklaring, welke gij mij aanbiedtik beschouw dezelve als de uitdrukking van den nationalen wilen zij schijnt mij toe overeenkomstig te zijn met de grondbegin selen welke ik geheel mijn leven door beleden heb. „Vervuld met herdenkingen, welke mij altijd hadden doen verlangen om nooit bestemd te zijn om den troon te beklimmenvrij van eer zucht, en gewoon aan het stille leven hetwelk ik met mijne familie leiddekan ik 11 al de gevoelens niet verbergen welke mijn hart in deze groote tijdsomstandigheid bewegen maar er is er een hetwelk ze allen beheerschthet is de liefde voor mijn land ik gevoel wat zij voorschrijft, en ik zal het doen." Z. K. H. was onder deze aanspraak zeer aangedaan, en de geestdrift was binnen en buiten het paleis algemeen. Op verlangen van de over- groote menigte heeft de hertog met zijne familie zich op het balkon vertoondwaar hij door het volk met de uitbundigste vreugdekreten van leve de koning! leve de koningin! leve de koninklijke familiebe groet is. Ten tien uren is de kamer der pairs, aan haar hoofd hebbende haren president den baron Pasquieraan het palais-royal hare hulde en hare toetreding tot de verklaring van de kamer der afgevaardigden aan Z. M. komen aanbieden die op de aanspraak van genoemden president heeft geantwoord „Mijne heeren deze verklaring mij aanbiedende, bewijst gij mij een vertrouwen, hetwelk mij diep treft. Uit overtuiging aan de constitutio nele grondbeginselen verknocht, verlang ik niets zoo zeer dan de goede verstandhouding der beide kamers. Ik bedank 11 dat gij mij het regt geeft om daarop te rekenen. Gij legt mij eene groote taak opik zal trachten om mij dezelve waardig te toonen." Des avonds is Parijs uit eigen beweging verlicht geweest, tot vreude- betoon over de gelukkige gebeurteniswelke zoo ongedacht het lot van Frankrijk gevestigd heeft. Zie hier het gewigtig stuk gisteren door de kamer van afgevaardigden aan'dén hertog van Orleans aangeboden: „De kamer van afgevaardigden, in overweging nemende don dringen den nood ontstaan door de gebeurtenissen van 26, 27 en 28 julij II. en volgende dagenen door de algemeene gesteldheid waarin Frankrijk zich geplaatst vindt, ten gevolge der verkrachting van het constitutionele charter Overwegende daarenbovendat Z. M. Karei XZ. K. H. Lodewijk- Anto'nie-Dauphinen al de leden van den oudsten tak van het konink lijke huis, ten gevolge dier verkrachting en den heldhaftigen tegenstand der burgers van Parijs, op dit oogenblik het Fransche grondgebied ver laten Verklaart dat de troon met der daad en regtens open staat en daarin noodwendig ffioet worden voorzien Zij verklaart: dat, ingevolge den wensch en in het belang van het Fransche volk, 'de voorrede of inleiding van het constitutionele charter is ingetrokkenals kwetsende de nationale waardigheid, door te schijnen aan de Franschen regten te vergunnen welke hun wezenlijk toebehooren en dat de volgende artikelen van hetzelve charter moeten worden ver. nietigd of gewijzigd op de wijze als hierna volgt: ^Art. 6.bepnlende dat dé R. K. godsdienst de godsdienst van Staat ia, 'is afgeschaft. Art. 7. De bedienaars van'de Katholijké, Apostolische en Room- sche godsdienst, welke door het meerendeel der Franschen beleden wordt, alsmede die der andere Christelijke eerediensten, ontvangen hunne trak tementen uit de publieke schatkist. Art. 8. De Franschen hebben het regt hunne denkwijze publiek te maken en te doen drukken, zich houdende aan de wetten. De censuur zal nimmer kunnen hersteld worden. „Art. 14. De koning is het opperhoofd van den Staat; hij beveelt de land- en zeemagt; verklaart den oorlog; sluit traktaten van vrede, alliantie en koophandel; benoemt-in alle ambten van publieke administra tie en maakt de noodige reglementen en ordonnantiën tot uitvoering der wetten, zonder immer de wet;en zeiven te kunnen schenden noch van derzèlver bitvoering ontslagen te zijn, Geenerlei vreemde troepen zullen in dienst van den Staat worden toegelaten dan ingevolge eener wet. Art. 15. Intrekking der woorden der departementen. „Art. 16 en 17. Het voordragen van wetten behoort aan den koning, ann de kanier der pairs en aan de kamer van 'afgevaardigden. Echter zal elke belastings-wet het eerst door de kamer van afgevaardigden moeten zp aangenomen. ld Augustus 1830. „Art. ip, 20 en ai. Afgeschaft, en vervangen doot de volgend# bepaling: Indien een voorstel van wet door eene' der drie magtert Verworpett is, zal dit in dezelfde zitting niet meer mogen, voorgedragen Wordetf. p Art. q6. Elke vergadering van de kamer der pairs, welke buiten deq tijd der zitting van de kamer van afgevaardigden Zal gehoUdeh wor- dep, is volstrekt ongeoorloofd en krachteloos, ten zij dat dezelve alt hof van justitie vergaderd isdoch in welk geval zij ook iiiet anders dan regterlijke functien kan uitoefenen, Art. 30. De prinsen van den bloede Zijn pairs döor het regt Van geboofte; zij hebben onmiddelijk naden president zitting, Art.. 31Afgeschaft. Art. 32. De zittingen van de kamer der pairs zfjn, eVeft als dl# van. afgevaardigden in het openbaar. Art. 36. Afgeschaft. Art. 37. De afgevaardigden worden voor vijf jaren verkozen. Art. 38. Geen afgevaardigde mag in de kamer toegelaten worden dan die den ouderdom van 30 jaren heeft bereikten al de andere bij d# wet bepaalde voorwaarden in zich vereenigt. Art. 39. Indien echter in bet departement zich geen 50 personen van dien ouderdom bevondenwelke den bij de wet bepaalden cüns van verkiesbaarheid betalen zal hun getal worden aangevuld door de meest belastbaren onder den tax van dien cijnswelke alsdan gemeenschappe lijk met de eersten kunnen verkozen worden. Art. 40. Niemand kan kiezer zijn dan die den ouderdom Van 95 jaren heeft bereikten al de andere bij de wet bepaalde voorwaarden in zich vereenigt. Art. 41. De presidenten der kies-collegien worden door de kiezeri benoemd. Art. 43. De president van de kamer van afgevaardigden wordt door haarzelve bij de opening van iedere zitting benoemd. Art. 46 en 47. Afgeschaft (ten gevolge van het iniatief). „Art. 5(5. Afgeschaft. Art. 68. Er zullen gevolgelijk geene commissien en buitengewone regtbanken, onder welken titel of benaming ook, kunnen daargesteld worden. Art. 73. De koloniën worden door bijzondere wetten bestuurd. Art. 74. De koning en zijne opvolgers zullen bij hunne komst tot den troon en in tegenwoordigheid der vereenigde kamers, zweren van getrouwelijk het constitutionele charter te zullen nakomen. Art. 75. Het tegenwoordig charteren al de regten door hetzelve geheiligd blijven aan de vaderlandsliefde en den moed der natlonal# garde en van al de Fransche burgers toevertrouwd. Art. 76. Frankrijk herneemt zijne kleuren. In 't vervolg zal er geè* ne andere kokarde dan de driekleurige gedragen worden. Bijzondere bepaling. Alle nieuwe benoemingen en aanstellingen van pairs, gedurende de regering van Karei X gedaan, worden voor nul verklaard en wordt bepaald dat art. 27 van het charter, hetwelk den koning de onbeperkte bevoegdheid geeft tot benoeming van pairs, in de zitting van 1831 aan een nader onderzoek zal worden onderworpen, „Voorts verklaart de kamer dat onverwijld bij bijzondere wetten zal voorzien worden: 1. dat aan de jury zullen worden onderworpen de correctionele vergrijpen én bepaaldelijk die der drukpersa. in de ver antwoordelijkheid der ministers en der secondaire agenten van het be stuur3. in de vervanging der afgevaardigden die tot publieke posten- bevorderd worden; 4. in de jaarlijksche votering van het Contingent der armee; 5. in de organisatie der nationale gardes, met bepaling van der- zelver tusschenkomst en de benoeming hunner officieren6. in de daar- steliing van een militair wetboek verzekerende op eene wettige wijze den staat der officieren aller rangen; 7. in de daarstelling van'departe- mentale en gemeente-besturenmet tusschenkomst der burgers in der- zeiver vorming; 8. in het publiek onderwijs en in de vrijheid van on derwijzen 9. in de afschaffing van de dubbelde stemming en de bepa ling der vereischten van de kiezers en verkiesbaren10. in de afschaffing met heden van al hetgeen in de wetten en ordonnantiën tegenstrijdig ismec' de bepalingen welke ter verbetering van het charter zijn aangenomen, „Eindelijk verklaart de kamerdat, onder aanneming van deze be palingen het algemeen en dringend belang des Franschen volks tot den troon roept Z. K. H. Louis Philippe d'Orleans, en zijne nakomelingen in de mannelijke lijn naar orde van eerstgeboorte en met uitsluiting def 45 vrouwelijke lijn en harer afstammelingen. Gevolgelijk zal hij uitgenoo- digd ivorden, om aan te nemen en te bezweren de voornoemde bepa lingen, en de nasrléving van het constitutioneel charter, en, na rflc voor 'de kamers gedaan te hebben, den titel van koning der Franschen aan té" nemen." j PARIJS den 9 augustus. Heden heeft de héttóg van Orleansin de vereenigde.-kamersop de plegtigste wijze den eed als koning afgelegd, voor God en de beide kamers zwerende het constitutionele charter te zullen, naarkomenen in alles te handelen overeenkomstig het belang het gejuk en den roem van het Fransche volk. Groot is in de zaal en buiten dezelve bij het vertrek van Z. M.het gejuich geweest van; leve de koning! leve de koningin! Z. M. zal den naam voeren van Lodewijk Philips I. De hertog van Chartresoudste zoon van Z. M.zal den titel aannemen van kroon prins, en niet van dauphin. De kamer der gedeputeerden heeft beslotendat de leden der ge- regtshoven en regtbanken ongeschonden in het bezit hunner waardigheid zullen blijven. Dit heeft velen mishaagd, welke meenen, dat onder die magistraats-personen zich verscheidene bevinden, die tot werktuigen van het vorig bestuur hebben gediend. Zeventien prefecten en verscheidene onder-prefecten en procureurs des konings zijn afgezet geworden. Onder de 93 pairs, wier verkiezing voor nul is verklaard, bevin den zich de heeren Villèle, Peyronnet, Corbière, Ravez, Beugnot Labourdonnaye Marmont en de vice-admiraal Duperré. De administrateurs der posterijen, die zich in de moeijelijke omstan digheden waarin het bestuur verkeerd heeftnaatiwelijks vertoond heb ben, zijir op voordrage van den provisionele^ directeur dier administra- VERKLARING VAN DE KAMER VAN AFGEVAARDIGDEN. 1 vit 7 ir 11 n 1 -7

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1