N°. 96. MIDBELBERGSCHE COUR A N - T. Donderdag Z>~u 12 Augustus 1830. ME WFSTIJ DINGEN NEDERLANDEN. h.' v ;r,- 4' -• -\ DUITSCIILAND. WEENEN den 30 Jw/y. Men heeft hier zeer ongunstige berigten ontvangen nopens de onlusten in Albanië, welke zich ook tot in Bosnië uitgebreid hébben. Ons gouvernement heeft zich daardoor be wogen gezien om aan eenige legementen bevel te geven tot het mar cheren naar de grenzen van Bosnië waar zij voorloopig een observatie korps zullen uitmaken om de mogelijke invallen cier opstandelingen op Oostenrijkscheu bodem te beletten. Volgens geruchten, die echter on gegrond schijnen, zouden die troepen ook bestemd zijn oin het Turksche gouvernement tegen de opstandelingen bij te staan, en onverwijld de grenven moeien overtrekken.' Zoo als men uit Bucliarcst schrijft, maakten de Russische troepen gjroute toebereidselen om ook de beide vorstendommen te ontruimen. GROÜT-BR1TTANJE. LONDEN den 8 augustus. Men begint hier ijverig in te ceekenen voor de weduwen en weezen der te Parijs gesneuvelden en de Times beveelt dit ten sterkste aanals hebbende de Parijsenaars niet alleen voor zich zeiven maar voor de gemeene zaak aller natiën gestreden en alle volken aan zich verpligt. Volgens de laatste berigten uit Frankrijk schijnt het, dathoezeer er eene vrij sterke partij voor een repuLIiekijnschen regeringsvorm bestaat, de meerderheid gezind is de kroon aan den hertog van Orleans op te dragen. Dit, zegt ons ministerieel avondblad, zou de verstandigste en geschikste wijze zijn om deu laatsten strijd te eindigen, en de meeste zekerheid voor het toekomstig geluk en de rust van Frankrijk opleveren, daar eene beperkte monarchie in den persoon van den hertog van Or leans, die het publiek vertrouwen bezit, een gelukkige middenweg zou zijn tusschen eelie republiek, waarnaar nog eenige Franschen haken, en het despotisinusdat zoo gelukkig omver geworpen is. Men verhaalt, dat de Engelsche ambassadeur te Parijs van den hertog vau Orleans de sterkste verzekeringen ontvangen heeft van zijn verlan gen om in vriendschap met Engeland te blijven wat ook het gedrag van andere mogendheden mogt zijn. Uit Newcastle schrijft men, onder dagteekening van den 3 dezer, dat op dien morgen, door eene uitbarsting in eene steenkolenmijn, 42 k 43 personen hun leven verloren hebben. Door het Portugeesch eskaderdat Terceira blokkeertzijn vier Engelsche schepen aangehouden. Men verzekert, dat het gouvernement fregat naar de Taag en twee naar Tercetra gezonden heeft, om op <Je dadelijke uitlevering dier schepen nadrukkelijk aan te dringen. FRANKRIJK PARIJS den 6 augustus. De prins algemeene stedehouder heeft den heer Pasquier tot president van de kamer der pairs benoemd. Eergisteren la die Kamer vergaderd geweest en heeft met het opstellen van het adres van antwoord eene commissie belastwelke bestaat uit den graaf Siuiéon .graaf Moié graaf d'Argoutmnrquis de Barbé Marhois baron Bnrante marquis de Jaucourt en baron Séguier. De hertog de Choiseul beeft een voorstel gedaan tot het benoemen eener commissie, ten einde een ontwerp te vervaardigen van de waarborgen, die Frankrijk tot verzeke ring zijner vrijheden behoeft. De heer Boissy d'Anglas heeft voorge- ciiageti om den hertog van Orleans, staande de vergadering, op zekere voorwaarden tot koning uit te roepen. De kamer heeft beide voorstel len ontijdig bevonden en naar de commissie van het adres verzonden, die naar allen schijn zich omtrent den inhoud van dit in de tegenwoor dige omstandigheden zoo gewigtige stuk met de kamer der afgevaardig den verbaan zal. -T- Het gewigtig voorstel door den heer Bérard, in de zitting der af. gevaardigden van heden gedaan, eu hetwelk in verscheidene artikelen is vervat, kwam hierop neder: By het iste artikel zou de kamer den troon vakant en de noodzake lijkheid verklaren 0111 daarin te voorzien. Bij het 2de zouden de arti kels 6, 14, 16', 17, 19, 20, 25, 30, 31, 39, 36, 37, 38. 4° 41 43 46 47» 56, 63 en 74 des charters vervallen verklaard of veranderd worden, en het geheele charter gesteld worden onder de be scherming der nationale garden. Bü het 3de zou de kamer de nood zakelijkheid van eene wet verklaren volgens welke de regtspleging met gezworenen toepasselijk zijn zou op correctionele misdrijven en vooral op die der drukpers. Bij het 4de zou de verantwoordelijkheid der mi nisters en hunne; agenten nqn vaste en onveranderlijke regels worden onderworpen. Bij het 5de zou bepaald worden, dat afgevaaidigden die tot ïands ambten bevorderd zijn, eene herkiezing moeten ondergaan. Bij het 6de zou het initiatief der wetten door de kroon en de twee ka mers worden uitgeoefend zonder onderscheid, en zou de eerste stem ming pvgr de belastingen altijd aan de kamer der afgevaardigden voor behouden worden. Bij het 7de wordt voorgedragen dat de nationale garde gereorganiseerd en zij zelve de benoeming harer officieren heb. ben zal. Bij het 8ste wordt bepaald, dat er een militair wetboek ge maakt zal worden 0111 het lot der officieren van alle rangen te verzekeren. Bij het 9de wordt voorgedragen, dat er eene municipale en departementale wet gemaakt wordeinet tusschenkomst der burgers in de keus hunner raden. Bij het 10de, dat het publiek onderwijs worde hervoimd en dat on. derwijs vrij zij. Bij het 11 de, dat de dubbele stemming bij de ver kiezingen worde afgeschaft en de voorwaarden toe het kiesregt minder beperkt worden, en bij het 12de, dqc de benoeming der pairs, door Karei X geschied worde vernietigd. Op alle deze voorwaarden en na gezworen te hebben die te zullen nakomen stelde hij voordat de prins algemeene stedehouder des rijks tot den troon wierd geroepen om door hejn en zijne wettige nakomelingen in de mannelijke lijn erfelijk bezeten te worden, - De hertogen de Chartres en de Nemours zijn tot groot-kruisen van het legioen van eer benoemd. De maarschalk Jourdan is provisioneel met de portefeuille van buiten- Undsche zaken belast, de heer Rignon met die van het publiek onder- .Wjjs en de heer Tupiniet'1 met het bestuur der marine. Gisteren hebben het hof van cassatie het hof der rekeningen, het koninklijk geregtshof en de regtbanken van het departemeut der Seine, liunue opwachting bij den liertog. v.an .Orleans gemaakt. Gisteren is ook de prins de Talleyrand ter audiëntie bij den nlgemee- nen stedehouder des Rijks geweest. De dichter van het zoo bekende lied de marseillaansche marsch Rouget Delisle, heeft van den hertog van Orleans een jaargeld van 1500 francs ontvangen. De hertog heeft hem doen schrijvendat zijn lied hem aangename herinneringen heeft verwekt, en dat hij niet vergeten heeltdat hij een zijner oude krijgsmakkers is geweest. Men spreekt van het herstellen van het standbeeld van Napoleon op de kolom van de plaats Vendóme. Gisceren ochtend is het kasteel van Vincennes door den marqnis de Pujvert aan den generaal Domesnil overgegeven. De 2400 man, die daai in bezetting lagen hebben de driekleurige kokarde opgezet. Ge nera! Gourgaud heeft het bevel over de artillerie op zich genomen. •De generaal Reubellzoon van het gewezen lid van het directoire, die naar het kamp van St. Omer gezonden was is teruggekomen na volmaakt in zijne zending geslaagd te zijn. Dadelijk na zijne komst heb ben de troepen en generaal Dalton, die het opperbevel voerde, de natio nale kokarde opgestoken. Het kamp bestond uit negen duizend man. Er is order gegeven, dat ook het leger in Afrika de nationale klenr zal aannemen. Men zegt, dat het bevel over dat leger aan den gene raal Clauzel gegeven zal worden. De aartsbisschop van Rouaanprins van Croy, heeft eigenhandig het driekleurig vaandel aan de deur van zijn paleis gehecht. Toen de hertog van Orleans dingsdag de kamer der afgevaardigden verliet ontmoetten hem twee personen, die een driekleurig vaandel met .een rouwband omhangen droegenwaarop volgens sommigen souvereini- teit des volks en volgens anderen vrijheid of de dood stond. Beide zijn in hechtenis genomen. PARIJS den 7 augustus. In de hervatte zitting van gisteren avond, was de vergadering reeds voor de opening talrijk en in groepen ver deeld, bij welke zeer levendige gesprekken plaats hadden. De tribunes waren vol en talrijke nieuwsgierigen vervulden de gaanderijen: 5 A 600 jonge lieden hadden zich aan de deuren rond het paleis geschaard en ver vulden de lucht met het geroep vanfVeg met de pairsweg met het erf'egt van het pairschap; leve het volk!''' De beweging buiten de zaal drorfg tot binnen dezelve door. Men hoorde hierop den heer Augustin Périer uitroepen: „Men moet alle beraadslaging schorsen tot wij vrij zijn." Eindelijk is het den lieer Benj. Constantnaar buiten gaande en de menigte toesprekende, gelukt de rust te herstellen. Hie-na nam de vergadering, onder het voorzitterschap van den heer Lafitte, als vice- presidenteen aanvang. De kamer mededeeling van de afstands-akte van Karei X en zijn zoon den dauphin ontvangen hebbende, had hierover eene discussie plaat», waarbij door de overdreven vrijzinnige partij werd voorgesteld dit stuit geene aandacht waardig te keuren, maar tot de orde van den dag over te gaan. Er is echter besloten dat dit stuk bij de archieven zal wor den gevoegd. Dé heer Bavoux het woord gevraagd hebbende, zeideDe geheele wereld zal weldra met het roemvol gedrag der stad Parijs bekend zijn. Haar moed heeft het vaderland en de gehoonde wetten gewroken. Frank rijk was tegen zich zelve aangekant, de Franschen werden miskend en als vijanden behandeld. In drie dagen heeft deze groote stad hare verdediging geregeld! Eere hebben hare heldhaftigheid en burgerdeug den! Ik heb de eer voor te stellen: dat de kamer van afgevaardigden de stad Parijs haren dank betuige en het gouvernement uitnoodige een waardig gedenkteeken ter eere van de dagen van den 27, 28 en 29 ju- til op te rigtenten opschrift hebbende: „Het erkentelijk vaderland aan de stad ParijsDit voorstel van alle kanten ondersteund wordende, zal 111 overweging genomen worden. Hierna is door den heer Dnpin namens de commissie verslag gedaan nopens het onderzoek van het voorstel van den heer Bérard, waarbij zij zich bijzonder heeft bepaald tot nieuwe wijzigingen op hetzelve onder anderen dat het vakant zijn van den troon niet alleen als eene daad maar als een regt zal worden erkend, onstaan door den wettigen tegen stand van het volk tegen de schending van het charter; dat de Roomsch- Katholijke godsdienst wel niet meer godsdienst van staat behoort te zijn, maar toch voor de godsdienst van de meerderheid der Franschen moet worden verklaard enz. Met eerie groote meerderheid is tot het druk ken van dit rapport besloten, en is de beraadslaging over gemeld voof- stel op morgen bepaald. Al de kweekelingen van de polytecbnique school die op de be wuste dagen aan het hoofd der Parijsche vrijwilligers hebben gestreden, zijn tot luitenants der artillerie of genie benoemd en die welke tot burgerlijke diensten zjjn bestemd verkrijgep eene bediening overeen komstig den rang van luitenant. Voorts zijn hun twaalf decoratien van het legioen van eer toegewezen, om door henzelve aan de waardigste hunner te worden uitgereikt; als ook vier gelijke decoratien aan de'leer lingen der regtskundige en vier aan die der geneeskundige school., om op gelijke wijze te worden afgegeven. [Latere berigten melden, dat zij deze decoratien eenparig hebben geweigerd, op grond dat er bij hén geene onderscheiding zt.jn moestdaar allen zich op gelijke wijze ver dienstelijk hadden gemaakt.] 's GRAVENHAGE den 8 augustus. Z. M. de Koning is heden mor gen ten 10 uren, na de vroegpreek te hebben bijgewoond, naar BrüSsel vertrokken. Heden avond vertrekt Z. K. H. Prins Frederik insgelijks derwaarts. Z. M. heeft den heer Hagemanraadsheer in het geregtshef alhier, tot president van het hoog-geregtshof fn_ Neerlandsch-Indie benoemd. AMSTERDAM den 6 augustus. Eergisteren namiddag omstreeks 1 uur is er in den kistdam van het IJ, voor de Wieringerstraatdoor het hooge water en de weekheid van den grond, door den zoo natten voor zomer veroorzaakt, een doorbraak, ter lengte van ongeveer 30 ellen, ontstaan. De schade is met allen spoed zoo veel mogelijk hersteld, eu er hebhen geene ongelukken bij plaats gehad. Op den 28 julij is alhier de zestiende algemeene vergadering van het Nederlandsche Bijbelgenootschap, onder voorzitting van den wel-ed. heer mr. d. van Gennep, president bij het hoofdbestuur, gehouden. De medegedeelde berigten getuigen van den voortdurendeu bloei des

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1