N\ 94- MIDBELBÏIRGSCHE C CW R A |e\ Jj§ Zaturdag ME UtrSTIJ DINGEN. a», {r'kv'om ';4 7 Augustus 1830* F R A N K R U K. PARIJS den 1 augustus. De volgende bekendmaking is van wege de municipale commissie aan de inwoners van Parijs gedaan Karei X heeft opgehouden over Frankrijk te'regeren Den oorsprong van zijn gezag niet kunnende vergeten heeft hij zichzelven steeds be schouwd als den vijand van ons vaderland en van 's volks vrijheden die hij niet kon begrijpen. Na onze instellingen in stilte te hebben aange- vallen door alle middelen, die huichelarij en bedrog hein aan de hand gitven, had hij, toen hij zich sterk genoeg waande 0111 die openlijk te vernielen, besloten haar in het bloed der Franschen te verstikken: aan uwen heldenmoed is het te dankendat aan de misdaden van zijne magt eén einde is gemaakt, v&rnement te vernietigendat niet anders dan eene voortdurénde zamen- zwering tegen de vrijheid en voorspoed van Frankrijk geweest is. De natie is alleen staande gebleven, versierd met die nationale leus, welke zij ten koste van haar bloed verkregen heeftzij verlangt een bestuur en wetten harer waardig. „werk volk ter wereld verdiende'die vrijheid beter. In het gevecht zijt gij helden geweest de overwinning heeft in u die gevoelens van gematigdheid en menschlievendheid doen zien welke den hoogen trap v^in onze beschaving zoozeer bewijzen overwinnaars en aan u zelven overgelaten, zonder politie, donder overheid, hebben uwe deugden u tot organisatie gediend nooit zijn elks regten naauwkeuriger geëer biedigd. „Inwoners van Parijs' wij zijn er trots op uwe broeders te wezen: uwe municipale commissie van de omstandigheden eene gewigtige en moeijelijke taak aannemendeheeft zich aan uwe trouw en pogingen willen verbinden hare leden gevoelen de behoefte u de bewondering en erkentenis des vaderlands te betuigen. Hunne gevoelenshunne beginselen zijn de uwein plaats van eene magt, door vreemde wapenen opgedrongen, zult gij een bestuur ver krijgen dat u zijnen oorsprong zal verschuldigd zijn: de deugden huis vesten in alle de volksklassen; alle hebben gelijke regten; die regten zyn verzekerd. Leve Frankrijk Leve het volk van ParijsLeve de vrijheid!" Heden is door de vergadering van afgevaardigden tot het volgende adres aan het volk besloten Franschen! Frankrijk is vrij. Het onbeperkt gezag stak zijnen standaard op de heldhaftige bevolking van Parijs heeft dien omvergeworpen. Parijs, dat aangevallen washeeft door het geweld der wapenen de heilige zaak doen zegevieren die te vergeefs reeds in de verkiezingen de overwin ning behaald had. Eene magt, die onze regten overweldigde en onze rust verstoorde bedreigde gelijktijdig en vrijheid en ordewij keeren lu het bezit van orde en vrijheid terug. Er bestaat geene vrees meer voor verkregene regten geen scheidsmuur meer tusschen ons en de regten, die wij nog ontberen. Eene regering, welke, zonder verwijl, ons die weldaden verzekert, is thans de eerste behoefte des vaderlands. Franschen, die uwer afge vaardigden welke zich reeds te Parijs bevinden, hebben zich vereenigd en in afwachting van de geregelde tusschenkomst der kamers een Fransch- man, die nooit dan voor Frankrijk gevochten heeft, den hertog van Or- leansuitgenoodigd om den post van stedehouder des rijks te beklee- dèn. Dit is in hunne oogen het zekerste middel om spoedig door den vrede den goeden uitslag der wettigste verdediging te volmaken. De hertog van Orleans is aan de nationale en constitutionele zaak verknocht. Hij heeft steeds hare belangen voorgestaan en hare beginselen beleden. Hij zal onze regten eerbiedigenwant hij zal de zijne van ons verkrijgen. Wij zullen ons zelven door wetten alle de noodigc waar borgen verzekerenom de vrijheid sterk en duurzaam te maken. Het herstel der nationale garde, met tusschenkomst harer leden in de keus der officieren. De tusschenkomst der burgers in het daarstellen der departementale en municipale besturen. „De regtspleging met gezworenen voor de misdrijven der drukpers; de wettiglijk geregelde verantwoordelijkheid der ministers en mindere ambtenaren van het bestuur. De toestand der militairen door wetten verzekerd. De herkiezing der afgevaardigden, die tot 's hands ambten bevorderd zijn. Wij zullen eindelijk aan onze instellingen, met overleg van het hoofd van den Staat, de ontwikkeling geven, die zij noodig hebben. Franschende hertog van Orleans zelve heeft reeds gesprokén en zijne taal is zoodanig als zij aan een vrij land voegt. „De kamers," zegt hij, „zullen vergaderen en beraadslagen over de middelen om het bestuur der wetten en de handhaving van de regten der natie te ver zekeren. Het charter zal voortaan eene waarheid zijn." De generaal Lafayette heeft met overleg der municipale commissie bepaald, dat er eene mobile nationale garde opgerigt zal worden, die uit twintig regementen zal bestaan en buiten Parijs tot verdediging des vaderlands zal kunnen dienen, Alle de burgers, in staarde wapenen te voerenworden uitgenoodigd zich daarbij te doen inschrijven. Die mo bile/nationale garde zal soldij trekken en wel van dertig sons daags voor dé soldaten, Zij zal staan onder de bevelen van den generaal Gërard. Er loopt een gerucht, dat het-gebleken isdat de brandstichtin gen in Normandye het werk van agenten van den heer de Polignac ge weest zijn. De geheele bevolking van Lotharingen en die der departementen van Berry hebben zich voor de constitutie verklaard en de driekleurige ko karde opgezet. Ook Normandye schijnt eenparig voor de verkiezing van den hertog van Orleans tot hoofd van den staat gezind te zijn. Eergisteren heeft het hof troepen naar Neuilly gezonden om er den hertog van Orleans, die aldaar zijn buitenverblijf heeft, in hechtenis te nemen, en toen men gehoord heeft dat de hertog des nachts naar Pa rijs vertrokken was, is hij door eene koninklijke ordonnantie buiten de wet gesteld en vogelvrij verklaard. De hertog de Chartresóudsce zoon van den hertog van Orleans,'is J door den maire van Montrouge aangehoudendie deswege de bevelen van den generaal Lafayette gevraagd heefl. Deze heeft geantwoord, dat onder het stelsel der vrijheid elk vrij moest reizen. De hertog heeft zijne reis naar Joigny voortgezet en belooft, zich op de eerste order met zijn regement in dienst van de natie te Zullen begeven." Men verhaaltdat de hertog van Angoulême den maarschalk Mar» mont zeer stuursch behandelden hem verweten heeft, dat hij den koning, even als Napoleon verraden had. Ondertusschefl is het zeker, dat da maarschalk met groote hardnekkigheid op het volk heeft laten schieten. Digt bij de Louvre heeft men in twee groote graven de lijken, ter aar. de besteld van tachtig der bnrgers, welke in de laatstg gevechten ge- sneuveld zijn. Een priester, van de kerk van St. Germain P-Auxerrois, heeft de aarde gewijd- en de burgers hebhen de overledenen ook militaire eer bewezen. Op het graf is een hotnen kruis gesteld met de woorden,! de Franschen die voor de vrijheid gestorven zijn." De regtbanken hebben gedurende drie dagen stil gestaan. Enkele ge vangenissen zijn door het volk opengebroken eh de zich daSHh b'èVfn- dende personen los gelaten, onder welke de bekende schrijvers Rarthé- lémy, Béranger en Fontnh. Her volk is ook i'fi het ffltëUW gedrongen doch heeft geene kunststukken vernlëlrf'.•'Wwtéfe.de Tcbildêffl Voorstel lende de krooning van Karei X te Rheims. s r. PARIJS den 2 augustus. Eene ordonnantie Van den hertog van Or leans, als stadhouder des rijks, gedagteekend den 1 dezer, luidt aldus J De Fransche natie herneemt hare kleuren. Èr zal geene andere ko- karde dan de driekleurige gedragen worden. 14 De commissarissen voorloopig met de verschillende departementen van het ministerie belast, zullen, ieder zoo veel ben betreft, voor da uitvoering dezer ordonnantie zorg dragen K. H. heeft de volgende benoemingen gedaan, wetke ata offi cieel zijn bekith'd gemaakt: Voor het ministerie van oorlog, de heer generaal Gérard; voor van justitiede heer Dupont de I'Eure voor de binnenlandsche zaken de' heer Guizot voor de financien, de baron Louis; tot prefect van policie, de heer Girod de 1'Ain. Bij eene dag-order van den luit.-gerteradl Rogtiet, kommandèretlde de infanterie, en belast met hare organisatie, is bepaald, dat de troe pen van het garnizoen de dienst der hoofdstad zullen op zich nemen. Hierna volgen eenige bepalingen hiertoe betrekkelijk. De commissaris voor de binnenlandsche zaken, de heer GuiZöt, heeft vier commissarissen beiast, om in ieder gemeente-arrondissement van Parijs, de namen der slagtoffers van de jongste gebeurtenissen, .en die het meest er door geleden hebben, op te sporen, alsmede inlichtin gen nopens den staat hunner familien in te nemen, opdat daarna noodi- ge maatregelen genomen worden om aan hen de schuld van het vader land te kwijten. De hertog van Orleans heeft reeds tot dit oogmerk voof eCne som van lioiulerd duizend franken ingeschreven. Het gerucht verspreidt zich op dit oogenblik, dat Karei X heden een veilig geleide naar de eerste haven heeft doen vragen, en afstand heeft gedaan voor zich en zijne familie, ter gunste van den hertog van O.leans, alsmede dat hij de diamanten der kroon heeft afgegeven. Zijne tr«epen hebben hem verlaten en hij was bij Rambouillet aangehouden. I'S. Het gemelde wegens het gevraagde veilig geleide is geen men zegt m:ar eene daadzaak. De heeren maarschalk Mortier, de hertog de Coiguy de Schonen en Jacqueminot zijn tot commissarissen benoemdom de ko- niiklijke familie tot aan de grenzen te vergezellen. De gewezen minister de Peyronnet is te Tours gearresteerd. Men zegt, dat de graaf de Bourmont (die niet zoo als gemeld is. te Parijs is aangekomen} op weg tijdig genoeg met het gebeurde is beend geworden, om de wijk naar Napels te nemen. Er is tijding dat de koning van Napels is overleden. Ie Straatsburg is alles geëindigd. De driekleurige vlag wappert teMetz en te Amiens. Te Lyon zijn de koninklijke autoriteiten door eeie municipale commissie vervangen. Te Bordeaux moéten schrlkkelij- ketooneelen hebben plaats gehad; de heer de Cursay, prefect van dat departementdie aan de troepen bevel heeft gegeven om op de burgerij te chieten heeft zulks met zijn leven geboet. De baron Louis, commissaris van financienheeft per telegraaf, aande agenten der schatkist te Toulonorder gezonden van niét dan aanhet tegenwoordig gouvernement de 15 milfioen van Algiers over 'te levren en heeft antwoord ontvangen dat zijne bevelen zullen worden opgvolgd. Een telegrafisch berigt wegens de Afrikaansche expeditie meldt, datde generaal Valazé, opperbevelhebber der genie té Toulon is terug- gekmenals ook de generaal Achardmet 5 millioen van bet zegent- scha van Algiers. Brieven van Algiers spreken van schandelijke verspillingen, welke ongtwfjfeld aan de kamers zullen worden kenbaar gemaakt. Het is be kent dat er veel onzekerheid bestaat wegens de som welke de schat van en dey beloopt. Volgens de verklaring van den agahedroeg die well achter de zaal van den divan was geplaats., 270 millioen aan goud en zverhier komt nog bij de waarde van het edel gesteente en an- deretostbare voorwerpengrootelljks afkomstig van de vernederende schamgen door Europa aan den dey opgebragt. De admiraal Duperré zou eer gebelgd op den generaal de Bourmont zijn geweest, dat er geen/an des admiraals stafofficieren bij het opmaken van den inventaris dierrhatten had geadsisteerd. NEDERLANDEN. MDDELBURG den 6 augustus. Den 3 dezer heeft Z. K. H. de herct van Orleans de beide kamers plegtig geopendverzeld zijnde vati zijne tweeden zoon den hertog van Nemours, den generaal Gérard én deneer de la Borde, prefect van de Seine. In het slot van zijne aan- sprai (welke wij in ons volgend No. geheel zullen mededeéleri) héefc de htog gezegd dat hijzoodra de kamers zullen zijn geconstitueerd, de atands-aktc van Karei X, hem daags te voren ter hand gesteld, en wnarj ook de dauphin afstand van zijne régtert heeft" gedaan, ter ken nis 11 de kamers vzou brengen. —Ook te Marseille en Toulon is de driekleurige vlag opgestoken. r~De Potter c. s. zijn, eindelijk den 2 van Vaals naar Ltfbsanne, hl Zwier land, vertrokken. *1* S i-tr\ „Fenige oogenblikken zijn gpwppef r»m Ko^orvpn enu-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1