N°. 93. MIDDELBERGSCHE 1 vs fe C O U R A N T. Hf GEKMm m - Él Vn; - 5 Augustus 1830* Donderdag NIEUWSTIJDINGEN* NEDERLANDEN. Bij een auder besluit dier commissie is de burgerij uitgenoodigd hare '...V ZEE-I IJ DINGEN. MIDDELBURG den 3 augustus. Na de drie verschrikkelijke dagen van den 27, 28 en ap julij waarin te Parijs het burgerbloed zoo rijkelijk heeft gestroomd, is men (zoo als wij reeds in ons vorig No. hSbhen gemeld) den 30 tot rust gekomen en heeft zich een pro- visioneel gouvernement gevormd bestaande uit de afgevaardigden Au- drij de Puiraveau generaal Girard.7. La fit tegraaf de Lobau Mau- guinOdierCasiwir Périer en de Schonenterwijl de nationale garde door den generaal Lafayette die organisatie heeft bekomen, welke haar ip staat heeft gesteld de goede zaak te beslissen. Dan, de pogingen van Karei X om, na zijnen afstand, den dauphin, of ook den hertog van Bourdeaux tot zijnen opvolger te bekomen Zijn geheel mislukten is de tak der Bourbons vervallen van den troon verklaard; doch men heeft zich gewend tot den tak van Qrleansenden Ijertog van dien naam het stedehouderschap des rijks opgedragen. Wy beginnen met de vermelding van het volgende uit een buitenge woon bijvoegsel van den Moniteur van den 31 ju lij De zaak der vrijheid heeft voor altijd gezegevierd; de burgers van Parijs hebben dezelve door hunnen moed herwonnen gelijk hunne va ders die over 41 jaren hebben gegrond. Een verhaal te doen der schoo- ne daden welke den dag van gisteren hebben gekenmerktis op dit oogenblik onmogelijkheden kan men slechts eenige gevolgen melden. Na eenen heyigen aanval zijn de Tuilerien in de magt der burgers gevallen; dezelve zijn niet geplunderd: de Louvre, de mairien, de ka zernen de gansche stad zijn door de nationale garde bezet. Het drie kleurig vaandel wappert op al de gebouwen. De afgevaardigden zijn onderscheidene malen vergaderd geweest; he den zelfs hebben zij zitting in de gewone zaal hunner vergaderingen, Morgen wordt de hoofdstad georganiseerd- Eene municipale commissie, belast om over al de belangen der hoofd stad te waken, heefr zitting op het stadhuis. Dezelve is zamengesteld uit de heeren: .7. Lapt teCasimir Perier graaf de Lobaude Schonen Audry de Puyraveau en Mangum." Door het voorloopig bestuur zijn de volgende commissarissen be noemd de heeren Guizotopenbaar onderwijsde vice-admiraal de Rigny marine; de generaal Gérard, oorlog; Bignonbuitenlandsche zaken; de baron Louis financien; Dupont de Pt.urejustitie; de hertog de Brogltobinnenlandsche zaken; Bavotix, prefect van policie; Chardel directeur der posten; Alexander Lafordeprefect van de Seine. De vergadering van afgevaardigden heeft den 31 julij besloten, den hertog van Orleans te verzoeken in de hoofdstad te komen, om al daar het stedehouderschap des rijks uit te oefenen, en hem den openlijk gedanen wensch te doen kennen, om de nationale kleuren te be houden. Nog heelt die vergadering de noodzakelijkheid gevoeld, zich, in de aanstaande zitting der kamers, zonder verwijl, bezig te houden, om aan Frankrijk al de noodwendige waarborgen tot geheele en volko- mene uitvoering van het charter, te verzekeren. Alvorens te scheiden heeft de vergadering besloten hare dankbaarheid aan de bevolking van Parijs te doen kennen. De te Parijs tegenwoordig zijnde pairs hebbenin hunne vergadering van dien dag, zich met gemelde besluiten vereenigd. In den morgen van den 31 heeft de hertog van Orleans te voet, en met de driekleurige kokarde op den hoedzijne intrede binnen Pa- rijs gedaan en zich naar het Paiais-Royal begeven, alwaar eene commis sie van afgevaardigden hem bekend heeft gemaakt met de uitsluiting van den gewezen koning Karei X en diens regtstreeksche opvolgers, en te vens met zijne benoeming tot stedehouder des rijks. De hertog hierop toestemmend geantwoord hebbende, is de volgende proclamatie uitgevaar digd en door de geheele hoofdstad bekend gemaakt: „Inwoners van Parus! „De afgevaardigden van Frankrijk, op dit oogenblik te Parijs verga derd, hebben mij den wensch te kennen gegeven, dat ik mij naar deze hooldstad zoude begeven om aldaar de functien van stedehouder des rijks uit te oefenen. ik heb niet geaarzeld in uwe gevaren te komen deelen mij in het midden uwer heldhaftige bevolking te begeven en al mijne pogingen aan te wenden, om u voor de jammeren van burger-oorlog en regeringloos heid te behoeden. De stad Parijs binnentredende, droeg ik met trotschheid de roemvol le kleuren, die gij hernomen hebt, en die ik zelf langen tijd heb ge dragen. De kamers staan te vergaderen en zullen raadplegen over de midde len om het bestuur der wetten en de handhaving van de regten der natie te verzekeren. Een charter zal voortaan eene waarheid zijn. Louis-Philippe d'ORLEANS." Ten 5 uren des avonds van den 31 hebben zich de afgevaardigden, welke in hunne vergadering eenstemmig tot eene verklaring hebben beslo ten waarin de regten des volks met nadruk zijn vastgesteld te voet naar het Palnis-Royal begeren, geleid wordende door de Parijsche be volking. Alstoen is de prins, na de lezing dezer verklaring te hebben gehoord, te paard gestegen en heeft zich naar het stadhuis begeven, al waar de generaal Lafayettc hem op het groot balkon aan het volk heeft voorgesteld. Karei X is den 31 ten 3 uren des morgens, van St. Clond ver trokken. De hertogin van Berry en de hertog van Bourdeaux zaten in deszelfs rijtuig. De dauphin is eerst ten 5 uren vertrokken. Dienzelf den dag heeft zich de koninklijke garde aan het provisioneel gouvernement onderworpen en is Parijs binnen getrokken. Detachementen der Parü- aclje militie zijn haar met levensmiddelen te gemoef gegaandeze troe pen hadden sedert twee dagen geene geregelde uitdeeling ontvangen. De municipale commissie van Parijs heeft de officieren van de ou de armée uitgenoodigd zich terstond bij hunne respective maires aan te dienen, Hunne vaderlandsliefde (wordt in dit besluit gezegd) is be kend en hunne ondervinding zou den moed der burgers van veel nut kunnen zijn." winkels en woningen te openen, ett hare gewone werkzaamheden tt hervattenalsmede hare huizen te verlichtentot zoo lang de gebro* kene lantarens, zullen zijn gemaakt. Een dag-order, door den generaal Lafayctte geteekend, bepaalt, dat de hoofdstad vrij door een ieder zal kunnen worden verlaten en bezocht. Bjj eene proclamatie van den militairen opperbevelhebber Gérard worden al de troepen, zoo der garde als die van linie, bevolen Zich binnen 48 uren in het provisioneel kamp Van Vaürigsrd te begeven, met belofte van op het woord van eer geenerlei leed te zullen wedervaren maar zal ieder militair als vriend en broeder behandeld worden. Onder de te makene wijzigingen in het charter Wordt opgegeven dat art. 6, waarbij de Roomsch-Katholjeke godsdienst als godsdienst Van den staat is verklaardzal worden ingetrokken t alle godsdiensten zul len vry zijn. De kweekelingen van de polytechnique (allesomvattende) school, alsmede die van andere instituten, hebben in die dagen niet de nationale garde gewedijverd en zich met roem overdekt. Er zijn te Parijs inteekeningen geopend om in de verzorging der talrijke gekwetsten en in de behoeften der weduwen van nationale en vrijwillige gardes te voorzien; een gedeelte van den opbrengst zal ook worden gebruikt om In den nood der werklieden te voorzien, die, ten gevolge der schorsing van werk, zonder brood zijn. De kanunniken en seminaristen, in het aartsbisschoppelijk paleis te Parijs verzameld, de onvoorzigtigheid gehad hebbende door de vens ters te schieten, zijn insgelijks op hunne beurt aangevallen geworden, zoodat eenigen zijn gedood en deze weerstand de geheele plundering van het paleis ten gevolge heeft gehad. Al de meubelen zijn verbrand of in de rivier geworpen. De heer Benjamin Constant heeft nietzoo als men gemeld heeft, het leven verloren. Te Rijssel hebben vrij ernstige onlusten plaats gehad; doch de na tionale garde had de wapens opgevat en de riist was hersteld. Rouen, St. Ruentin, en zonder twijfel eenige andere steden, hebben constitutio nele commissien ingesteld om over de zekerheid der burgers te waken. De heer Muratprefect van de Seine-Inférienreen de heer de Mar- tinvillemaire van Rouen, waren gevlugt. Vincennes heeft zich onder worpen. Volgens de laatste Parijsche berigten bleef de rust in de hoofdstad voortduren. De hertog van Orleans had zich onderscheidene malen- op het balkon van zijn paleis vertoondvan Waar hij zelf zijne proclamatie aan het volk heeft uitgestrooid hij was door de algemeene toejuiching begroet. Karei X was te Chartres. Het hof wil zich naar de Loire begeven om aldaar den burger-oorlog in de oude Vendée op nieuw te doen be- ginnen; hetzelve werd door de Zwitsers vergezeld. Later wordt gemeld, dat Karei X naar Trianon was vertrokken, van waar hij zich naar Rambouillet zou begeven. De divisie van den generaal Bordesoulle heeft zich onderworpen. De National vari Brussel behelst het volgende: Brussel den 3 augustus. Reizigerswelke het striktste incognito schijnen in acht te nemenzijn hier aan het Hotel de FEurope afgestapt. Men zegt dat het Engelschen zijn. Het ware misschien meer juist te zeggen, dat zij lan ge jaren in Engeland hebben doorgebragt." De Ned. Werk. schuld, was den 31 julij te Amsterdam 5p| k 62J en den 2 augustus 6o| k 62J. De beurs te Parijs stond den 2 dezer geopend te worden. VLISSINGEN den 31 julij. Eergisteren is alhier ter reede gekomen Hermanus IViardi kapt. H. A. Post, van Memel naar Gent gedestineerd met houtwaren. Van den 27 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen: the Eagle, kapt. N. S. Mauran, van Savannah, met katoen; Alexander Magnus, kapt. W. A. Mol!, van Riga, met hout en hennep; de Vriendschapkapt. C. W. Slof, van Elbing met rogge Neptuneskapt. T. Pietersvan Londenmet stukgoederen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert eergisteren van onze reede naar zee gezeild: Henriettekapt, F. Beniest, naar Londen, met boomschors; Helena Geertruidakapt. C. Roskamp, op avontuur, met ballast; die Eintrachtkapt. P. P. Seeger, naarStettin, met suiker Sophia Dorothea, kapt. F. van der Steen, naar Batavia, en Robert Co- chranekapt. G, W, Teel, naar Nieuw-York, beide met stukgoederen; Antwerps-Packetkapt. J. H. Rickenaar Goolemet boomschors the Duke of Glouchesterkapt. W. de la Rue, naar Guernsey, met stuk goederen les trois Frites, kapt. H. H. Ricke, en de Commerciekapt. B. Nortmanbeide naar Londen met boomschorsde Atlaskapt. J. Jurgenson, naar Mayo, met ballast; VAdile Chérie kapt. L. Bouvier naar Havre-de.Gracemet stukgoederen. VERE den 31 julij. Gisteren avond is alhier ter reede gekomen het Zweedsche sloepschip Albertine Catharine, kapt. B. P. Bergstrom van Stokholm naar Antwerpen gedestineerd, met ijzer, staal en koperdraad. VLISSINGEN den 3 augustus. Gisteren is alhier ter reede gearriveerd de Ondernemingkapt. H. H. Middelvan Cardiff naar Mechelenmet ijzer. Voorts zijn, sedert den 31 julij, op onze reede aangekomen: De Maria, kapt. J. H. de Wijkvan Liverpoolmet klipzout; Elisa- bethkapt. S. J. Brouwer, van Dantzichmet houtwaren; Phenix kapt. J. P. van Dierendonkvan Liverpoolmet zoutalle drie naar Gent gedestineerd. Voor Antwerpen bestemd the Nilekapt. J. Rockett, van Nieuw- York, met katoen en koffij the Robinhood, kapt. W. Greenwood van Londen, met stukgoederen; Margaretha, kapt. G. J. Munneke, van Havre-de-Grace, met wolkina en suiker the Falconerkapt. I. Ewinn, van Mnntanzasmet suiker; the Vesperkapt. J. N. Jacquesvan Char- lestown met katoen en rijst; Albertina Catharina, kapt. B. P. Berg strom, van Stokholm, laatst van Vere, met hout en teer; Speculation

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1