N\ 86. MIDDELBURGSCHE C O u A N T. Dingsdag 20 Julij 1830. NIE UrrSTIJ DISGEN. D U I T S C I I L A N D. FRANKFORT den 13 julij. Door eene wolkbreuk en vreesseljjke ha- gelbuijen zijn in het la-.ust van junij in Beijeren groote verwoei- tingen aangerigr. In 57» genieenten zijn de veldvruchten vernieldeen aantal gebouwen zijn beschadigd en sommige zelfs geheel verwoest. Vele boomen zijn vernield een groote hoeveelheid houtwagensploe gen en andere gereedschappen door den vloed medegesleept. Ook is er eene groote menigte vee verongelukt. In den omtrek van Wefmar zijn mede een aantal dorpen door vrees- selijke onweders erg bezocht geworden. De stad Weimar zelf heeft in watersnood verkeerd, en groote schade aan bruggen, straten en hui zen geleden Bij gelegenheid van het feest der overgave van de Augsburgsche confessie zijn! te Breslan de Luthersche en Hervormde gemeenten tot eene Evangelische vereenigd. N F. D F. RLANÜE N. *s GRAVFNMAGE den t5 julij. Z. M. de Koning, steeds het groot ste belang stellende in alles wat tot vermeerdering van voiks-welvaart en de ontwikkeling der nijverheid kan strekken, heeft, na de rapporten van de ministers van binnenlandsche zaken en van den waterstaat enz.ge hoord te hebben beslotendat te Brussel eene koninklijke school van kunsten en ambachten zal worden opgerigt, met bepaling, dat het be stuur dier stad de tot deze instelling vereischte lokalen zal aanwijzen. Bij Zr. Ms. besluit van den 8 dezer, zijn benoemd tot referenda rissen bij den Raad van State, de heer A. Amptdirecteur van politie over het ressort 's Gravenhage, en jhr. H van de Poll. Door 7.. M. is bij besluit van 19 junij jl. 11091 bepaald, dat voor- loopig en tot weder opzeggens toe, aan de suikers, voortkomende van en regtstreeks inet Nederlandsche schepen aangevoerd uit de Oost Indi sche bezittingen van den staat, even als voor de West-Indische suikers, eene korting op den accijns van 15 ten honderd zal worden verleend, alsmede dat die korting ook zal worden toegestaan op den accijns der bereids aangebragte partijen, m'ts voldoende blijké, dat dezelve van de Nederlandsche Oost-Indische bezittingen voortgekomen en van daar met Nederlandsche schepen regtstreeks zijn aangevoerd. Naar men verneemtis bij het gouvernement tot rigtsnoer aange- nomen, dat de wapenoefeningen der dienstdoende schutterijen, twee uren kunnen durenzonder daarin te begrijpen den tijd benoodigd voor, het vertrek naar en de terugkomst van het exercitie-veld de rusttijd schijnt evenwel, naar het gevoelen der administratie, van die twee uren niet te kuunen worden afgetrokken. Volgens de laatste in deze provincie plaats gehad hebbende volks telling, beloopt de bevolking van 's Gravenhage 56,105 zielen, waar onder 1711 militairen gerekend zijn; die van Rotterdam, 72,294 van Leijden, 34,564 a van Dordrecht, 19,972; van Delft15,023, en van Corinchem 6,834. - Men meldt uit Leeuwarden, dat, aangezien de heer mr. H. H. JVielinga flubervoor de benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal bedankt heeft, in deszelfs plaats, door de provinciale Staten van Vriesland is gekozen de heer S. fan IVelderen baron Hengen. Men verneemt nader, dat het kamp, nabij Zeist, zal bestaan uit de iste divisie infanterie, onder bevel van Z. Exc. den lnit.-generaal Cort-Hey/igers, zamengesteld uit de 5de, 7de, 8ste en 13de afdeeling infanterie; terwijl de kavalerie zal bestaan uit een gedeelte der afdeelin- gen knrassiers en het regement lauciers no. 10, alsmede uit een gedeel te rijdende artillerie en artillerie te voet. Zullende deze troepen in het begin van september vereenigd worden, en, als gewoonlijk, met octo- ber wederom naar hunne garnizoenen terug keeren. Er is te Brugge eene inschrijving geopend tot ondersteuning van de zich aldaar nog bevindende constitutionele Portugesche officieren. Ook de mafonnique loges in onderscheidene provinciën zijn tot dit doel werk zaam; onder anderen is in die van Luik eene aanzienlijke som inge schreven. Het dagblad van Antwerpen maakt gewag van eenen brief, door den heer van den Kerckltovechirurgijn- majoorden 24 februarij jl, uit Samarang geschreven. Daarin wordt de onderwerping van Diepo Negoro bevestigd, die zich met 400 man onvoorwaardelijk in onze handen had overgegeven. Volgens dienzelfden brief, waren te Batavia vele troepen vereenigd, en men verwachtte er nog meer. De gevaarlijke ziekte, wel ke te Samarang had geheerscht, en velen had weggesleept, had geluk kig opgehouden. UTRECHT den 15 julij. Gisteren avond, omstreeks half negen uren, brak alhier, in de lakmoes-fabriek van de heeren van IVeede en van der Hoopeen vreesseliike brand uit, welke, in weerwil van de spoedig biigebragte hulp, zoodanig voortwoedde dat in weinig tijds» verre het grootste gedeelte der gebouwen van de fabriek indeasch werden gelegd. Zag deze stad in 1825 met verwondering eene leeuwin hare jon gen werpennog zeldzamer is hetdat ook eene tijgerin in Nederland én wel in deze plaatsop gisteren twee jongen geworpen heeft. Zoo de volwassene tijgerin bezienswaardig is, niet minder zijn het ook de jonge tijgershonderden vlekken versieren reeds de huiden de hou ding zoo der zoogende moeder als der zuigende jongen leveren den na- ttuir.bewonderaar een schoon geheel op zoo dat hijhoewel op het Vreeburg zijnde, zich in het moederland dezer dieren zoude wanen. HAARLEM den 17 julij. Men meldt, dat Z. M. aanstaanden maan dag den 19 te Zwol verwacht wordt, en vervolgens, over Assen, zich naar de provinciën Groningen en Vriesland zal begeven. Te Groningen werd Z. M. komst den 2f en te Leeuwarden den 23 te gemoet ge. zien. In laatstgenoemde stad werd ook Z. K. H. de Prins van Oranje verwacht, en wel tegen den 22 dezer. LUIK den 15 julij. Ook tegen de dagbladen le Courrier de la Meuse en le Politique, welke alhier worden uitgegeven, schijnt eene geregte- lijke vervolging te zijn aangevangen. De regter van instructie heeft he den bij de uitgevers, van die bladen eene huiszoeking doen plaats heb ben, ter-zake van eenige door hen geplaatste artikelen. BRUSSEL den 15 julij. Heden is de tentoonstelling der voortbreng selen van Nederlandsche nijverheid binnen deze stad plegtstacig geopend. De heeren LeVai, Host*! ett Janssent, schrijvers Vat1 detl Selge hebben eergisteren morgeit bij den heer regter ter instructie moeten verschijnen om ondervraagd te worden over twee artikelenwelke het doel Zijn van eene geregtelijke instructiedoch het schijnt dat zij den schrijver van dezelve niet genoemd hebben. De Staten der provincie Luik hebbed, als lid vati de Tweede Kamer der Statèn-Gertefaal herkozen den heer de Stokhem, en, in plaat» van den heer Fabry Longri benoemd den heer Raimken jr., tldVokaat. De Kntholijke liberale partij is over deze laatste keuze zeer te vreden. GENT den 17 julij. De heer Deaucarhcdrukker en uitgever vart den Catholiqueis hedén voor de regtbank verschenen, als beschuldigd wegens de misdaad van laster jegens Z. M.de regtbanken en de pro vinciale Staten. Zijn advokaat mr. van de kVeijerheeft gemeend zich op eene nulliteit der dkgvaard te moeten grondendoch de regtbank heeft zulks voor ongegrond verklaard waarop de beschuldigde heeft geappelleerd. VÈRE den 17 julij. In den zeer vroegen morgen van den 13 deZer (circa vier uren), werden wij gewekt door het,schieten vfln het vaar tuig TAetive de la Zeelandeaan welks boord zich bevond de heef inspecteur der recherche te water in de provincie Zeelandhetgene on» deed vermoeden dat het koninklijke stoomjagt, waarin onze geliefde Kroonprins, met twee zijner telgen en verder gevolg, rustte, in het gezicht was. Weldra zagen wij dan ookdoor het heerlijkste weder begunstigd hetzelve uit de schengen voorbij de Middelburgsche haVen naar onze stad stevenen, en daarna weder terug dezelve inloopen. Uit hoofde van het verrassende van dien staarde eenevoor onze bevolking vrij talrijke, menigte hetzelve stoomjagt, waarin zich voor ieder regt geaard Nederlander zooveel dierbaars bevond aan. Elk» blik kenschetste gevoeligheid en belangstelling, en eene diepe stilte ver hoogde het treffende van dit gezigt. Menige stille zucht werd ten hemel opgezonden datzoc w# si niet met een bezoek konden vereerd worden, hoogstdeszelf» komst Itl dit eiland echter heilrijke gevolgen voor onze ongelukkige stad mogt te weeg brengenenofschoon wij onze hoopvan hoogstdcnzeLvèn binnen onze muren te aanschouwen niet hebben mogen verwezenlijkt zien, hetgeen wij aan het kort verblijf en andere dringende Zaken toe schrijven zoo vertrouwen wij echter hoogstdenzelven zich bnzer zal gedenken. 'L MIDDELBURG den 19 julij. Een telegrafisch berigtte Parijs ont vangen, meldt, dat vijf schepen, den 6 van Algiers vertrokken, den 13 te Toulon waren aangekomen, geene depeches aanbrengende, maar aan boord hebbende de schipbreukelingen van de Aventure en Sjline, tèh getile van 86, die door de Turken zijn overgeleverd. Als buit door de Franschen te Algiers bekomen, geeft men op: 56 milliqen, dubbele piasters2000 stukken kanontwee rijkelijk voorziene arsenalen, 2 fregatten, 15 brikken, 40 kanonneer-booten en vele andere voorwerpen. Men verzekerde te Parijs, dat de heer de Bois le Cotnteoffi cier bij de ruiterijzou afgezonden wordenom den maarschalk».staf aan den graaf de Bourmont en aan den admiraal Duperré te brengen. De vice-admiraal Duperré is tot pair des rijks verheven. Er loopt een gerucht, dat de koning den generaal de Bourmont den titel van hertog van Algiers geschonken heeft. Een ministerieel blad spreekt heden het berigt der Gazette en an dere dagbladen als ongerijmd tegen, dat de maarschalk Marmont tot gou-•- verneur van de stad en het land van Algiers benoemd zoude zijn. ZEE-'J IJ DINGEN. VLISSINGEN den 17 julij. Eergisteren is alhier ter reede gekomen Catharinakapt. H. H. Drintjes, van Riga naar Dendermonde, met hen nepzaad. Van den 15 dezer tot heden zijn op de reede alhier aangekomen, Naar Gent gedestineerd Johanna kapt. J. Bohmann, van Frederiks- laatst van Veremet houtwarende Eeudragtkapt» R. B. de Groot, ep de Gaede Hoopkapt. W. E. Dik, beide van Liverpoolmet' klipzout. Voor Antwerpen bestemd, Anna Maria Catharinakapt. W. D. Klei- ningavan Liverpool. met klipzout en stukgoederen; de Vrouw Jeltlna kapt. P. J. Bakker, van Koningsbergen, met lijnzaad; Neptunes, kapt. J. Luiken met hennepzaad, en Sophia Christinakapt. G. Dode, met houtwaren, beide van Riga; Georginakapt. J. Fowlervan Yarmout.h met passagiers. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomenen sedert den 14 dezer van "ónze reede naar zee gezeild: the Triton, kapt. Ch. Smicb, naar Gothenburg, met ballast; Maria Mathilda, kapt. J. Lovgreen naar Fer- nambucomet stukgoederen de Victoriekapt. B. Paulsen naar la Hogne met zink; de Florakapt. J. Rickmers, naar Lima, met stukgoederen; Carolinekapt. C. F. Ritzronnaar Petersburg, met ballast; de Jonge Johannd', kapt. F. Douwes, en Medusa, kapt. F. Bunnemeijer, beide naar Lónden met boomschors; Theodorekapt. J. van der Perreop avontuur, Hoopve kapt. B. Sudellnaar Londen, en die Frau Maria kapt. H. J. Schulteop avontuur, alle drie met ballast. BESTUREN en ADMINISTRATIEN. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats der Provincie Zeeland Gezien.het besluit van Hun Ed. Gr. Achtbaren van den 19 Junij jl., omtrent de heffing van Plaatselijke Opcenten; Brengen"bij deze ter kennis van de In- en Opgezetenen dezer Ge meente, dat door Z. M. den Koning autorisatie is verleend om met de heffing der, sedert den 1 Januarij jl.» binnen deze Stad ingevoerde Plaatselijke Belastingenzoo als die vefmeld staan in de Publicatie van deu 29 December 1829, tot den 1 Januarij 183: te blijven vbörtgaau 1 -tt I 1 V .-'V; -•< IV ld 1 1 it

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1