Walcheréndie aan HoogstJenzelven de verrigcingen van alle dijkwerk deden aanschouwen. Na alhier een dejeuner gebruikt te hebban is de Prins over Aagiekerke weder naar Middelburg teruggekeerdhoogst vol daan over hetgeen Z. K. H. had aanschouwd. Ten 7 uren was er diner bij Zijne. Exc. den Heer Gouverneurtot hetwelk onderscheidene hooge civiele en militaire magten waren genoo- digd. Na afloop van het diner heeft Z. K. H. -tot u uren een luisterrijk assemblee* in bet.Paleis, met zijne tegenwoordigheid vereerd, en op hetzelve zich met de vergaderde dames en heeren op de innemendste wijze onderhouden. Des avonds was de stad bij herhaling op onderscheidene plaatsen ver. licht en werden vuurwerken afgestokenvooral muntte uit die van eenige leden van de Sociëteit de Vergenoegingop de groote markt; hebbende deze vreugde bedrijven tot laat in den nacht voortgeduurd. De pleinen en straten wemelüen van aanschouwer? uit alle klassen en standen, maar geene de minste w'anorde of storenis heeft gedurende deze feest viering plaats gehad. Vrijdag morgen den i5 jutlj, ten 5 uren, is Z. K. H. met de jonge Prinsen en hoogstdeszelfs gevolg, bestaande uit den graaf van Limburg StirumKolonel en Adjudant van Z. K. H.den Knpitein-Luitenant-ter- Zee AriensGouverneur van Prins Hendriken den heer van der Spuj Gouverneur van Pr-ius Alexandervergezeld van Z. Exc. den heer Gou verneur der Provincie en den kommanderenden Generaal Ramdohrvan hier vertrokken om zich' over het Sloe naar Goes te begeven. Vooraf heeft de heer Burgemeester Bijleveld de eer gehad, In eene bijzondere audiëntie, de orders van den Prins te vragen, en aldaar de betuiging te vernemen der tevredenheid van Z. K. H. wegens de goede gezind heid' der burgerij dezer stadvan welke aloin de ondubbelzirtnigste blij ken waren aan den dag gelegd. Buiten de Havenpoort stond de Regering der Stad met den heer Burr gemeester aan het hoofd, alsmede de Luit.-Kolonel en Officieren der Schutterij, benevens het korps Officieren van het Garnizoen, eni als Eerewacht de keur-kompagnie der Schutterij, met de Tamboers en Mu ziekanten, Z. K. H. op te wachten. Aldaar aangekomen zijnde is de Prins door den heer Burgemeester treffend aangesproken en bedankt Voor de eer van Hoogstdeszelfs bezoek, daarbij de Stad en Burgerij Z. K. H. aanbevelende, en met heilwenscli voor 's Prinsen verdere reis besloot. Na zulks weder met de uiterste vriendelijkheid beantwoord te hebbelï is Z. K. H.gevolgd van eenige rijtuigen naar het Sloe gereden, onder iVeg door de Regeringen van Arneintiiden en Nieuwland begroet wordende; aldaar aangekomen heeft Hoogstdezelve andermaal op de hartelijkste wij ze zijn genoegen over deszelfs ontvangst te kennen gegeven, en na zig- baar aangedaan afscheid genomen te hebben van de Z. K. H. vergezeld hebbende heeren, met eene sloep der Koninklijke Marine, daartoe door den heer Vlce-Admiraal en Kommandant Gobius afgezonden, naar Zuid- Bevelaml overgestoken, vergezeld wordende door Z. Exc. den heer Gou verneur. De afscheids groeten met geestdrift den Prins toegeroepen, weer galmden lang door de lucht. Eene boot met eenige Muziekanten uit de. ze Stad volgde, onder het spelen van nationale muziekstukken, desloep van'den Prins in den overrogt naar de wal van Zuid-Beveland, welke binnen een-kwartier uurs werd volbragten alwaar Z. K.'H. door den hèer District-Commissaris, eft eene talrijk verzamelde menigte werd ingewacht. Het Koninklijke Stoomjagt vertrok des morgens, ten 7 uren, van hier, om Z. K. H. van het Goesche Sas naar Zierikzee over te brengen. Alzoo eindigde het bezoek van den Prins van Oranje op het eiland Walcheren een bezoek, waarop Z. K. H. de ongekunstelde blijken ont' ving van de liefde en verknochtheid welke Zeelands inwoners vóór het Koninklijk Huis gevoelen, en hetwelk, wederkeerig door de minzaam heid waarmede de Vorst aller harten heeft ingenomen steeds in onver getelijk aandenken blijven zal. Bij gelegenheid dezer vreugdedagen heeft men ons het volgende arti kel ter plaatsing aangeboden Bij zoodanige gelegenheden, als die van woensdag en donderdag, als wanneer deze stad de eér had van Z. K. H dei; Kroonprins in haar midden te hebben, zijn de teekenen der algemeene en ongeveinsde tevredenheid •en genoegen, voorden opmerkznmen beschouwer, in de daad belangrijk. Menigvuldige vlaggen bij dagduizende lichtjes des avondsen daarbij de ganscbe bevolking, waarvan men het duizendste gedeelte niet kent, op de been, vreedzaam heen en weder wandelemie; rijken, armen, slapende kindertjes in den nacht op den arm der moeders gedragen, die niet in de omstandigheid zijn om ze in haar afzijn te huis te kunnen doen bewaken; stok-ouden zelfs,allen deelen in de algemeene vreugde- betooning; nergens twist of geraas, dan alleen dat der vuurwerken waarlijk een belangrijk tooneel 1 En nu verschijntte midden van dat alles statiglijlceven boven de gebouwen en 't geboomte een schitterend lichtend punt (de Planeet Ju- pilei') hetwelk, ip weerwil van de duizende brandende vetvlammetjgs het oog door zijnen heerlijken witten glans van zelf tot zich trokhet is, alsof het eens komt zien wat men zoo al in de stad doet. En wanneer men dan bij dezen aanblik de aandacht vestigt op de eigenlijke geschapenheid gan dat lichtpunt, en een oogenblik vergelijkt, dan móet m?n voorwaar iets gevoelen, dat zich wel met geene woorden laat uit drukken, doch hetwelk pien voor alle voorledene, tegenwoordige en toekomstige illuminatien niet zou willen ruilen, n»' VLISSINGEN den 15 ju lij. Heden morgen vroegtijdig werd. ouze stad vereerd met een bezoek van Z. K. H. den Prins van Oranje, Wf- gezeld van de beide jonge Prinsen en gevolg, benevens den Gouverneur der provincie en den Generaal-majoor Ramdohrmilitair-komraandant derzelve. Buiten de barrières bevond zich eene eerewacht uit de schutterijen binnen dezelve werd Z. K. H. ontvangen en gecomplimenteerd doofde beeren Burgemeester en Wethouders dezer stad. De Rammekens-poort ingekomen zijnde, werd Z. K. H. aan het hek van de uicrustings-werf opgewacht door Z. Exc. den Vice-Admiraal Go bius, als Kommandant en Directeur der Marine, benevens de Hoofd-be- arobten en Kapiteinen en Officieren van Zr. Ms. fregatten EuridiceSu- matra en Min er va. Z. K. H. begaf zich dadelijk naar de magazijnen van uitrusting, en van daar op het vlot, om de werkzaamheden aan het gekield liggend schip Euridice te bezien. Hierna bezigtigde Hoogstdezelve het fregat Sutna- t,a gekommandeerd door den Kapt.-ter-Zee Lucas, en daarna het fregat Mi- nerva onder bevel van den Kapt.-ter-Zee Machielsen nam de equipagieh in oogenschotnv, en stelde bij die gelegenheid aan den staf van ieder dier bodems n- zijnen zoon Prins Hendrikais Adelborst der tste klasse voorwaarop die Prins door de gemelde Kapiteinen op eene treffende wijze is aangespioken en begroet. Zoo in het passeren als bij het aan en van boord gaan van Zr. Ms. fregattendoor Z. K. H. en de beide Prinsenwerden dezelve door het paraderen van het volk in het wand, het spelen der muziek op de Minerva en door luide hurahsbegroet. Niet onbelangrijk is het hier te vermelden, dat, bij het bezigtigan der Minervadoor een veertigtal jongens, die voor de zeedienst wor den opgeleid, nadat Z. K. H. hunne vorderingen in het lezenschrij ven enz. met genoegen had gezien het volgende nationaal lied werd aangeheven Op de wijzeTen souviens tu etc. Herinnert ge u, sprak laatst een oude Krijger, Dien schoonen dag dat Neêrlands Helden-tal Euroops tijranden nooit verzaden tijger Stuitte in zijn vaart en bragt ten wissen val Hoe Nassaus Telg ons wees het pad der glorie Zijn Helden-bloed ons werd ten Vredé-boó Die dag van roem voor Nederlands Historie Het ishet wasde dag van EVaterloo, Herinnert ge 11hoe op de woeste baren 1 Het Leeuwen-kroostdoor Ruiters schim geleid Met Luipaard zaarn, de slaafsche Christen-scharen Van 't ijzeren juk des Islams heeft bevrijd Slechts vqor een poos in diepen nacht bedolven, j Blonk weer op nieuw de glans onzes baniers Die zegepraal op het gebied der golven Het ishet wasde zege van Algiers. i Herinnert ge u, hoe in die Hemel streken Waar zich verheft die trotsche Bato's stad, Een Sultan eens zijn woord dorst te verbreken, Dat hij weleer zoo duur bezworen had T Maar 't dappere kroost der edele Batavieren Verschijnt en heft al reeds den zegezang, Die nieuwe roem voor Nederlands banieren Het ishet wasde roem van Palembang. Herinnert ge u, doch neen! ik voel *P, mijn toonen Zijn veel te zwak voor dien verheven lof Laat Barden vrij Vorst Willems deugden kroonen Ik zink in 't niet, voor zoo veel prijzensstof Ik stamel slechts mijn krijgsherinneringen Dat edeler lied mijn zwakke stem vervang: Zoo zal ons kroost nog eens de glorie zingen Van iVaterlooAlgiers en Palembang. Z. K. H.hierover aangenaam verrast, sprak de jongens op de harte lijkste wijze aan, hun aanbevelende dapper te vechten, wanneer het er op aan kwam. De Prins zich vervolgens naar de constructie-werf begeven hebben^ de, bezigtigde aidaar de magazijnen, werkplaatsen en in aanbouw zijnde schepen als ook bij het terugkeeren de in het dok liggende Rijks stoomboot Suriname. Onder weg werd Z. K. H.op het Dok door het korps Officieren van het garnizoenopgewacht en begroet. Alsnu werd door Z. K. H. de Schutterij dezer stadwelke op het plein, bij de nieuwe sas, aan de roóde brug geschaard stond, gelnspec. reerd na afloop van welke inspectie, de Prins aan den Kapitein IValt- man zijne tevredenheid heeft te kennen gegeven. Hierna verleende Z. K^ H. op het stadhuis, aan de burgerlijke en mi. iitaire magten en de geestelijkheid audiëntie; waarna Hoogstdezelve ge bruik heeft gemaakt van een, door de Stedelijke Regering aangeboden, dejeunerwaarop de hooge beambten en de officieren der Schutterij waren genoodigd. Omstreeks half 11 uren is Z. K. II. van hier vertrokkenin aller harten een duurzaam aandenken overlatende voor de vele blijken van minzaamheid en voldoening, bij alle gelegenheden door HoogscdenzeL ven te kennen gegeven. Des avonds is de Schutterij geregaleerd, in de.groote zaal van den Prinsen Tuin, alwaar dezelven met hunne vrouwen en meisjes, den nacht op eene vrolijke wijze hebben doorgebragt. Wij mogen niet nalaten hier nog te laten volgen, dat, op eene te vo. ren door de heeren adelborsten der iste klasse van de drie opgemelde Zr. Ms. fregatten gedane uitnoodigingde jongste zoon van Z. K. H. Prins Frederik Hendrik, adelborst der iste klasse, hij het vertrek van zijnen Doorluchtigen Vader te V/issingen is gebleven, en met deszelfs gouverneur, den heer kapt..luitenant ter zee Ariensten ia uren ge» bruik heeft gemaakt van een op het fregat Minerva door de gemelde adelborsten gegeven dejeuner, hetwelk kan gezegd worden door eenvou digheid te hebben uitgeblonken. Te dier gelegenheid werd door de heeren adelborsten een toast van gelukwensching aan den Jongen Prins gebragtover het genoegen dat zij hadden van Z. K. H., in de geboortestad van onzen dapperen en grooten admiraal de Ruiterop Zr. Ms. fregat Minerva te zien; hunnen wensch te kennen gevende Z. K. H. eens als Admiraal der vloot in hun midden te zien, en, als het Vaderland zulks vorderde, de eer der Ne- derlandsche vlag steeds te helpen handhaven. Hierop volgde een toast van den Jongen Prins waarbij hij op eene eigenaardige wijze zijn verlangen uitte om het voetspoor van dien groo ten Admiraal te betreden. Op beide toasten speelden de muziekanten de nationale liederen, de gansche equipagie begroette Hoogstdenzelveti met een driewerf hurah f leve de Prins en daarna door het zingen van het bekende volkslied van Tollens door de scheepsjongens. Na afloop van dit dejeuner, heeft de Prins zich in eene sloep bege ven tot een togtje op de reede, geroeid wordende door de Adelborsten der iste klasse van laatstgemelde schip, terwijl de Prins zelf het roer heeft bestuurdwaarna dezelve in eene jol is gepagaaid door de scheeps- en olïïcieren-jongens van gemeld fregat. Daarna nam de jonge Prins afscheid van zijne kameradenbedankte tevens den Kommandant Macbielsen voor de eer en het genoegen der re ceptie, en vertrok, omstreeks 4 uren naar Middelburgafgehaald wordende door den heer mr. J.F. BijleveldStads-Secrctaris en Kapitein der keur konjpaguie Schutterij te Middelburg, die daartoe met des. zelfs rijtuig naar Vlissingen was gekomen. 'r- Te Middelburgter Boekdrukkerij van DE GEBROEDERS ABRAHAMS. ILLUMINATIEN, ZOO ALS NIET ALTIJD ZAMENTREFFEN. t_*V T I i

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 2