MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. N°. 82. Zaturdag NIE UTVSTIJ DINGEN. DUITSCHLAND. BERLIJN den 2 julij. Z. M. de keizer en koning heeft den 29 der vorige maand den Poolsehen rijksdag geslotenbij welke gele- genheid hoogstdezelve eene aanspraak gedaan heeft, waarin hij zijne te vredenheid te kennen heeft gegeven over de werkzaamheden van dien rijksdag en de aanneming van aan denzelven aangebodene wetten. Z. M. heeft nogtans zijn leedwezen betuigd over de verwerping van het ont werp van wet over de echtscheidingen, hetwelk door de kamer der afgevaardigden met 93 tegen 2 a stemmen is verworpen. Z. M. heeft tevens aan den rijksdag toegezegd dat hij de voorslagen, door denzelven aan hem gedaan, in ernstige overweging zou nemen, en den uitslag «daarvan zon bekend maken. „Deze besluiten," zoo eindigde de kei zer„zullen gegrond zijn op beweegredenen van regtvaardigheid en 1 openbare orde, gelijk ook op de voortdurende voorzorgmet welke ik, ofschoon van ti verwijderd onafgebroken voor uw waar geluk waak." FRANKFORT den 3 julij. De Turksche post van den 11 junij is te Weenen aangekomen, Dezelve heeft de navolgende berigten aange- bragt. Vóór deszelfs vertrek heeft de graaf Orloff een bijzonder gehoor bij den sultan gehad, in welke Z. H. aan dien gezant, in de vleijend- ste bewoordingen zijne tevredenheid heeft te kennen gegeven over het geen hij omtrent de nadere onderhandelingen verrigt heeft. Het beves tigt zich thans dat aan de Porte drie millioen dukaten van de oorlogs kosten is kwijtgescholden. Wanneer het millioen van de schadevergoe ding voor de Russische onderdanendat nog betaald moet wordenmet den eersten november dezes jaars voldaan iszullen de Russische troe pen dadelijk het Turksche grondgebied aan den regteroever van den Do- nau uitgenomen Silistria ontruim«,*n, terwijl bij de betaling van een millioen der oorlogskosten op den |i mei 1831 de Russische krijgs- magt de beide vorstendommen en Silistria zal verlaten. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 6 julij. Z. Exc. de gouverneur van Noord- Holland heeft, onder dagteekening van den 28 junij 11., ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat het vroeger door de regering van Mexi co uitgevaardigd verbod van invoer van onderscheidene handels-artikelen is ingetrokken, en dat, dien ten gevolge, de invoer van boter, kaas, genever enz., binnen gemelden staat wederom is veroorloofd. In de Staats-Courant van heden wordt het navolgende gelezen Sommige dagbladen hebben gewag'gemaakt van een buitengewoon cre- diet, hetwelk door Z. M.f ten behoeve van het onderwijs, zou zjjn ge- Iteld ter beschikking van het departement van binnenlandSche zaken. Het door die dagbladen bedoelde buitengewone crediet itf eigenlijk niets anders dan eene vermeerdering der som, welke voor het loopende jaar bestemd was tot het verstrekken van onderstanden aan zoodanige gemeen ten, welke nog niet voorzien zijn van wel-itigerigte schoollokalen, en die zich buiten de mogelijkheid bevinden, om een doelmatig schoolhuis geheel uit eigene middelen te kunnen tot stand brengen. Deze vermeerdering was noodig om het groot aantal gemeenten die geldelijken onderstand ten behoeve van het lager onderwijs hebben aan- gevraagdin J\et verbeteren van haar schoolwezen te kunnen behulpzaam zijn. De door Z. M. tot dat einde buitengewoon beschikbaar gestelde penningen zijn onder die gemeenten naar gelang der plaatselijke behoef ten bereids verdeeld geworden. Bij besluit van den 5 dezer heeft Z. M. bepaald, dat de hooge raad binnen deze residentie den 15 november aanstaande zal worden ge ïnstalleerd, en dat de verdere organisatie der regterlijke magt op den 1 februarij T831 zal plaats hebben. -<• Men verneemtdat in de maanden augustusseptember en octo- ber een aanzienlijk kamp, in de vlakte van Zeist, zal gehouden wor- den. De luitenant-generaal Cort-Heiligers zal bevel over de troepen voe ren die uit infanterie, kavalerie en artillerie zullen bestaan. De af- deelingen infanterie en de korpsen kavalerie zijn reeds bepaald. AMSTERDAM den 6 julij. Men leest in onze stads courant van hedenHetgeen in het Handelsblad van den 3 julij is geplaatst en door andere dagbladen is overgenomen als of de regering dezer stad voor het oogenblik van de onderneming om alhier putten van zoet water daar te stellen zou afzien kunnen wij van goeder hand tegenspreken. Dezelve blijft zich met deze belangrijke zaak bezig houden, en hoezeer de gedane inschrijvingenals niet overeenkomende met de voorwaarden van aanbesteding, niet hebben kunnen worden aangenomen, laat ons stadsbestuur de hoop niet varen van in dezen op eene andere wijs te slagen en aan Amsterdam deze weldaad te bewijzen." MIDDELBURG den 9 julijZ. K. H. Prins Frederik der Neder landen is heden morgen ten 9 uren, te Vlissingen, met het koninklijke stoomjngt aangekomen en "met de meeste geestdrift ontvangen. De Prins heeftdadelijk bij zijne aankomstde in de dok liggende schepen be nevens de etablissementen der marine in oogenschouw genomen. (Na. dere berigten, wegens de ontvangst en het verrigtte van Z. K. II.» zul- len wij meer omstandig in een volgend No. mededeelen). Bij publicatie van Ed. Achtb. IJH. Burgemeester en Wethou ders dezer stad, van den 28 junij 11., is ter kennis, gebragt van de ingeschrevenen voor de Schutterijvan dit jaar, dat de commissie, welke is zamengesteld tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting derzelve, hare zitting zaJ beginnen op het raadhuis dezer stad, op dingsdag den 13 julij aanstaande, des voormid- cWgs ten tien urenen worden tevens dezulken, welke vermeenen re denen van vrijstelling of uitsluiting aan de commissie te kunnen voordra gen, indachtig gemaakt aan de bepalingen van Zr. Ms. besluit van den 28 junij 1828, welke bepalingen in gemelde publicatie worden opgege ven en ook te vinden zijn in de Middelburgsche Courant van den 2 julij 1829no. 79. Den 5 dezer heeft de maatschappij van Nederlandsche letterkunde te Leyden hare jaarlijksche algemeene vergadering te Lisse gehouden, ter welker bijwoning een aanzienlijk getal van leden zich had vereenigd. De hoogleeraar A. Siegenbeekvoorzitter der maatschappij, opende de ver gadering met het houden eener redevoering, waarin hij den lof vermelde gedurende het sfgeloopen maatschappelijk jaar, gestorven leden Jo- han Pieter van Cappellehoogleeraar te Amsterdam, K. F. Tydetnan predikant te Dordrecht, David van Poullien heer van Rysoordin leven 10 Julij 1830. burgemeester van Dordrecht, en Corne/is Fronsten tan Eek, hoogleeraar te Deventer. Daarna werd door den heer voorzitter, namens de maatschappij, aan den heer N. C. van Kampenhoogleeraar aan het athenaenm te Amster damde gouden eerepenning uitgereikt, welke aan denzelven, inde vo« rige algemeene vergadering, was toegewezen wegens de uitmuntende be antwoording der vraag; welk is het onderscheid tusichen de welsprekend heid van den kanselvan de pleitzaal, van de raadsvergadering en van de gehoorzaal. Vervolgens ging de vergadering, na het afdoen van eenige loopende werkzaamhedenovertót het verkiezen van een onderwerp tot prijs vraag, en verkoos daartoe uit de te dien einde bij den beschrijvingbrief voorgestelde, de navolgende: Eene oordeelkundige beschouwing van hetgeen door de Nederlanders in onderscheidene vakken van welsprekendheid in de moedertaal geleverd it. Hierop bragt de, in de algemeene vergadering van 1829, verkozen commissie haar verslag uit wegens den aan haar opgedragen lastom daartoe termen vindende, aan de maatschappij voor te stellen, hare gouden medaille toe te wijzen aan den schrijver van eenig oorspronkelijk werk, inden tijdkring der laatste 9 of 10 jaren, in ons Vaderland in het licht verschenen, in een der drie vakken van vaderlandsche geschiede» nis, taalkunde, welsprekendheid en dichtkunde. De commissie was van oordeel, dat de last, zoo als die aan haarwas opgedragenom menigvuldige redenenonuitvoerlijk wasdoch stelde aan de maatschappij voorom hare gouden medaille te vereeren aan de heeren IV. Bilderdijk en J. H. van der Palmals zijndede een sedert 50, de ander sedert 40 jaren, de roem en de sieraden van de Neder» landsche letterkunde. De leden vereenigden zich onder luide toejuiching met dit voorstel en werd er alzoo door de maatschappij beslotenhare medaille aart de heeren Bilderdijk en van der Palm toe te wijzen, als een blijk van ha ren eerbied en van hare hoogachting voor deze twee mannendie, zoo als de commissie zich had uitgedrukt, behoorden aan geheel Europa be kend te zijn. Daarna werden eenige nieuwe leden der maatschappij benoemdonder anderen de heer J. Renierpredikant, en voormaals rector der latijnsche scholen te Vereen de heer J. Ab Utrecht Dresselhuispredikant te Wolfaarsdijk. De vergadering werd besloten met een' vriendschappelljken maaltijd waaropmet levendige geestdrifteen toast werd gedronken ter eere van Z. M. den Koning, beschermheer der maatschappij, en van Z. K. H. den Prins van Oranje, aan wien het, eenigen tijd geleden, behaagd had, het hem aangeboden honorair lidmaatschap op de aanminnelijkste wjjs aan te nemen. Door de staten van Oost-VIaanderen zijn tot leden der Tweede Kamer verkozen: de heeren Smet-Bossaertde Nieulant eTExaerde Boeijé (herkozen) en IVotfcarius. De aftredende leden waren: de heeren Dellafaille d'Huysse Surmont de Volsberghe (overleden), Boeijé en van Hulthem. In West-Vlaanderen zijn herkozende heeren Reijphins en Serruys. Ook is de heer de Stassart door de Staten van Namen herkozen. De vier beruchte bannelingen bevinden zich nog te Vaals. Het Pruissisch gouvernement heeft hun kennis gegeven, dat het hun ver. gund zal zijn zich door Pruissen naar Zwitserland te begeven, zoodra zij kunnen bewijzen dat Hessen-Darmstadt, Frankfort en Baden hen me de zullen doorlaten en dat Zwitserland hen ontvangen zal. Na de opgaaf der ontvangen giften, ten behoeve van de ongelnkki- gen te Gendringen (zie Middelburgsche Courant van den 17 junij), zijn nog aan den ondergeteekenden ter hand gestelddoor personen die niet begeerden dat hunne namen zouden vermeld worden. 2 Rijksdaalders. 9 Dito. 9 Stuks 10. 1 Dito k f 10. 1 Dito k 10. 1 Dito k 10. 1 Dito k f 3. Onder dankbetuiging aan de edelmoedige gevers wordt tevens berigt dat hunne gezamenlijke liefdegiften hebben bedragen f 172 60, en dat dezelve heden per saldo worden overgemaakt. Middelburg, 10 Julij 1830. ABRAHAM van den BROECKE Jz. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 6 julij. Gisteren is alhier ter reede gekomen der drie Sostre, kapt. H. Christensenvan Christiaansand naar Gent gedesti- neerdmet houtwaren. Sedert den 4 dezer zijnvoor Antwerpen bestemd op onze reede aapgekomen: Diana, kapt. C. S. Crookvan Bayonne, met olie; Firra Brodrekapt. C. T. Nielson. van Riga, met hennepzaad Martha kapt. H. II. E. Roux, van St. Domingo, met koffijRaitokapt. A. O. Guaringtora van Gallipoly, met oliën; Sophiekapt. P. E. Kroning, van Koningsbergen met tarwe en rogge; Theresiakapt. L.J. Besseling, van Liverpool, met klipzout en huiden; de Leeuw, kapt. J. Verbruggen van Londen, met stukgoederen; St.Joseph, kapt. S. Barbato van Gal lipoly, inet oliën; Concordiakapt. B. j. de Boer, van Pillaumee rogge; Joscphkapt. J.H. Arends, van de Marennes, met zout; Ranger kapt. E. P: Montaguvan Yarmonth met ballastLamoutkapt. J. Walinesley, van Bataviamet koffij en stukgoederen; Rachel, kapt. Th. Smith van Rio-Janeiro, met koffij; Gezina Catharina, kapt. H. R. Stutvoet, van Elbing, met weedasch; de Jonge Ferdinandkapt. R. P, Dekkervan Dantzich met rogge. Heden is van deze reede naar zee gezeild de Vrouw Margarethakapt. M. L. de-Boer, van Gent naar Petersburg gedestineerd met ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en heden van onze reede naar zee gezeildGuillaumekapt. J. Minnenaar de Havannahmet jenever; Éclair, kapt. D.J. Salzsieder, naar Londenmet boomschors; le Voltigeurkapt. H. A. Wagenaar, naar Havre-de-Gracemet huiden; Anna Maria, kapt. II. Zeplien naar de Oostzee, met ballast; Diana kapt. J. G. A. Meijer, naar Goole, met boomschors; Anna Paulona kapt. H. Pothoff, naar de Oostzee, met ballast; de Jonge Pieter, kapt, E. P. Boer, naar Stettin met suiker en koffij.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1