MIDDELBIT.GSCIIE f §|r COURANT. N\ 81. K 8 Juin 1830. Donderdag NIEUWSTIJDINGEN. I FR ANKRP. PARIJS den i AI de bijzondere berigten, wegens ons leger in AfrikaRotnOn daarin overeendat men veel meer tegenstand heeft gevonden da» men wel verwacht had. Het gevecht van den 19 moet zeer hardnekkig zijn geweest. De Turken betoonen zeer veel moedsen zoo zijj meer geoefend warenzou er zeker eene veel groo- tere rnagt noodig zijn om hen te bedwingen. Naar het zeggen van een' gevangen Turksch officier, zon de dey het systema hebben aangenomen o.m zooveel mogelijk, groote gevechten te vermijden, binnen de stad de beste troepen te houden en daarmede menigvuldige uitvallen te doen terwijl de overige, zijnde ongeregelde bendenbuiten de stad zich op de bergen zouden blijven onthouden, om de Franschen geen oogenblik rust te laten, maar door aanhoudende kleine aanvallen af te matten. Dit wordt bevestigd door hetgeen in sommige berigten wordt gemeld dat men zoo wel des daags als des nachts, in gedurige onrust werd gehou den door kleine partijen Bedouinen die, zoodra men zich gereedmaak te om hen aan te tasten, zich verwijderden, doch spoedig terugkeer-- den. Ook kwamen eruit vrees van deze partijgangersgeene trans porten bij het leger aan dan onder aanzienlijke bedekking. In de laatste berigten meldt men dat de verbittering der soldaten ten top was geklommen, door de barbnarsche handelwijs der Arabieren met de gevangenen. Na hen eerst gruwzaam mishandeld te hebbenslaan zij hen het hoofd af, soms in het gezigt van het leger. Dit heeft dan ook 111 het gevecht van den 19 ten gevolge gehad, dat de Franschen, niet tegenstaande de aanmaningen hunner bevelhebbers geen kwartier heb ben gegeven maar alles hebben ter neder gehouwen. PARIJS den 3 julij. Bij een rapport van den opperbevelhebber van het leger van Afrika, graaf de Bourmont, uit het kamp van Sidi-Kha- lif» de" 25 junij, wordt gemeld, dat de Turken en Arabieren zich den 94> hij het aanbreken van den dag, in slagorde geschaard hebbende, door oirze troepen zijn aangevallen, met dat gevolg dat de vijand op al le punten de vlugt heeft genomen, waardoor ons leger in het bezit kwam van eene uitgestrekte vlakte, welke hetzelve met groote snelheid is doorgetrokken. Op 6000 mètres van het kamp verandert het land van gedaante; men bevindt zich op de groep hoogten, welke Algiers en de tuinen bezetten men ziet er vele woningen. De wijngaarden, hagen eh f'ruitboomen, waarmede de grond is bedekt, vertoonen de vruchtbaar ste en besthebouwde gedeelten van Europa. Men moest verwachten dat de Turken zich nog met kracht achter de talrijke hinderpalen, welke hun het terrein aanboodzouden hebben verdedigddoch geslagen en ont moedigd, hielden zij nergens stand. Onze troepen trokken Steeds voor waarts, en vatteden post aan eenen hollen weg, welke hen van dén vij and scheidde, die eindelij^ stand hield op de hoogten tegen over die avelke wij bezétteden. Onze artillerie had met hare gewone gezwind heid al de moeilijkheden van den grond overwonnen; zij schaarde zich ih batterij, en eeiiige met groote juistheid gevvorpene hauwitzers, ver strooiden de groepen welke zich nog voordeden. De Turken lieten een kruid magazijn springen, hetgeen een ontzettend gezicht opleverde, doch waardoor geenérlei ongeluk' is teweeg gebragt. Twee eskadrons jagers waren de beweging der infanterie gevolgddoch de overhaaste vlugt des vijaiu s en de aard van het terrein hebben hun belet te ageren. De vij and had geene kanonnen misschien was hij overtuigd dat dezelve met zich te Voeren zoo veel was als ze om over te leveren. Met getal manschappen buiten gevecht gesteld is zeer gering geweest. Een eenig officier is gevaarlijk gekwetst, en wel de tweede der vier zonen van den generaal-en-chefwelke hem naar Afrika waren gevolgd. Men had op den dag van den slag meer dan 400 ossen veroverdwaardoor dus de voorraad van vleesch voor 8 1 o dagen was verzekerd. Gedurende dat het leger slaags was, hebben de westen-winden, welke het convooi dat den 18 uit de baai van Palma was vertrokken, steeds de ruimte doen kiezen, opgehouden te waaijen. Eene ooster-koelte heeft hetzelve de landingsplaats doen bereiken, en den 25 is de ontscheping zonder hin der geschied. Sedert den 14 is de gemeenschap tusschen de land-en- zeemagt steeds vrij geweest, zelfs bij den hevigen storm van den 16. „Heien (dus eindigt dit rapport) duurt het heen en weder trekken vooit. De lurken hebben zich in grpot aantal voor gedaan; de Arabie ren waren veel meer verstrooid dan de vorige dagen. Hun doel schijnt thans minder te zijn slag te leveren, dan afzonderlijke manschappen aan te vallen en equipagien te plunderen. De beschikkingen zijn genomen om den vijand morgen ochtend vroeg aan te vallen." Men berekent, da: van de T99 gekozen afgevaardigden 139 tot de constitutionele en slechts 60 tot de ministeriele partij behooren. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE den 4 julij. Den 29 junij is te Delft overleden de generaal-majoor F. van Gorkutnridder der militaire Willems-orde directeur van 's Rijks artillerie stapel- en constructie-magazijn aldaar. Gelijk bekend is, heeft er in het verleden jaar, te Batavia, eene tentoonstelling van voortbrengselen van Javasche nijverheid en landbouw plaats gehad. De voornaamste dier voorwerpen naar Europa gezonden zijnde, hetii de regering goedgevonden dezelve op de aanstaande ten toonstelling, te Brusselte doen plaatsen, als bezienswaardige zeldzaam heden reeds zijn dezelve, in vier kisten in die stad aangekomen. GRONINGEN den 2 julij. Gisteren is alhier het feestter gedach tenis van den akademischen leeftijd dergenen, die van den jare 1801 tot 1810 aan de hocgeschool te dezer stede zich bevonden hebbenop de te voren aangekondigde wij-S gevierd geworden. Ten n uren begaven zich de deelgenootenten getale van omstreeks 200, gezamenlijk met het korps studenten, onder het spelen van het carillon, naar de Nieu we kerk, welke toe het houden eener redevoering van professor Lulofs gunstig was verleend en zeer fraai was versierd. De hoogleeraar be schouwde in deze .redevoering, welke aan allen en vooral-aan de feest- genooten zeer voldeed, het feest, als een feest van dankbaarheid, van vreugde en van vriendschap. Dezelve werd afgewisseld door muzijk en toepasselijke koorzangen. Des middags was er een maaltijd in het con certhuis. op welken de gouverneur der provincie, de burgemeester, en de kolonel der afdeeling genoodigd waren. Het feest van den dag werd besloten door eene serenade, welke door de heeren studenten bij fak kellicht werd gegeven. Alles is in de beste orde afgeloopen. Dep volgenden dag z,oti er alleen voor de deelgenooten en derzelver betrekkingen eene buitengewone les Zijn aan het instituut voor doofstom men en des avonds eene buitenw.one representatie inden gr ooten schouw.» burg worden gegeven, bij welke de deelgenooten van stads wegc zijn genoodigd. Zaturdag zouden onderscheidene stedelijke en akademischö inrigtingen door de deelgenooten en hunne betrekkingen kunnen bezoclh worden. ROTTERDAM den 5 julij. Zekefe C. Fransenwelke eeij jon gen vijn 8 k 10 jaren, die in het water gevallen was, wilde redden, 'is het slagtoffer zijner edele daad geworden. Hij is verdronken, doch tiejoff- gen is gered. De edele man laat eene diepbedroefde en behoeftige vronw met vier zeer jonge kinderen achter, welker lot door onze mensch- lievende stadgenooten zal aangetrokken worden, MIDDELBURG den 7 julij. Gedurende het jaar 1829 zijn, Ih de' provincie Zeeland, geboren 54.61 kinderen, als 2759 jongens en'2703 meisjes. De gestorvenen hebben bedragen 5167 personen, namelijk 2647 van het mannelijk en 2520 van het vrouwelijk geslacht; het getal der geborenen heeft alzoo dat der overledenen met 294 overtroffen. Ër zijn in hetzelfde jaar 1040 paren in het huwelijk getreden. De bevolking dezer provincie beliep op den 1 januarij 11. 135,85? zielen. In deze stad en ambacht zijn in gemeld jaar geboren 462 kinderen-, als 231 jongens en 231 meisjes; gestorven 604 personen, zijnde 298 van het mannelijk en 306 van het vrouwelijk geslacht waaronder be grepen zijn 17 jongens en 18 meisjes doodgeboren', alsmede 17 mili tairen in het hospitaal overleden en 1 vreemdeling. Getrouwd 104 pa* ren. Er heeft ééne echtscheiding plaats gehad. De bevolking dezer stad en ambacht bedroeg den 1 januari] laacstl. 14.552 zielen. Een nieuw telegrafisch berigt, te Parijs ontvangen, meldt uit Sidi- el Ferruch den 28 junij, dat de voorposten des legers gereed warenden vijand slag te leveren. Dezelve had zijne positien versterkt voor het keizers-fort, hetwelk ieder oogenblik stond te worden aangevallen. Door de Staten van Antwerpen zijn tot leden der Tweede Kamer herkozen, de heeren de Moor en van Fe hen. BESTUREN en A DM INISTRAT1 EN. De AGENT van het DOMEIN, District Middelburgadverteert mits deze, dat hij, op de na te meldehe dagen en plaatsen, publiek en onder nadere approbatie, voor den tijd van zeven achtereenvolgende jaren, zal presenteren te verpachten de na te meldene DÓMElN-GOEDEREN, te weten t te COLIJNSPLAAT. Op Zaturdag den 10 Julij 1830, des namiddags om 2 uren, in het Gemeentehuis aldaar en ten overstaan van den Notaris van der Moer de navolgende Perceelengelegen onder het Kantoor Colijnsplaatals Een Stuk ZAAILAND, groot 2 B. 21 R. 18 E.gelegen in den Cat- se hen- Polder Een dito ditogroot 3 B. 35 R. 44^ E.gelegen in den Anna-Polder. Beide deze Perceelen worden gerekend in te gaan den 30 Sep tember 1830. En de VISSCHERIJ genaamd de Faliegelegen aan de Westzijde van het Dorp Colijnsplaat in te gaan 1 Januarij 1831. te GO ES. Op Maandag den 12 en Dingsdag den 13 Julij 1830, des morgens om 10 uren, in het Raadhuis aldaar, en ten overstaan van den Notaris- Lankhorstde navolgende Perceelen gelegen onder het Kantoor Goes als 1. Een Stuk WEILAND, groot 96 R. 79.E., gelegen bezijden den Datickerschen Wegonder de Gemeente van Flake. 2. Een dito dito, groot 51 R. 01 E.gelegen als het voorgaande. 3. Een dito dito, groot 1 B. 01 R. 76 E.gelegen als voren. 4. Een dito dito, groot 66 R. 18 E.gelegen als voren. 5. Een dito dito, groot 15 R. 70 E., gelegen in den 20 Gemetenhoek onder gemelde Gemeente. 6. Een dito dito, groot 2 B. 29 R. 35 E.gelegen in Sluishoek, on der de Gemeente Kloetinge. 7. Een dito dito groot 1 B. 94 R. 96 E.gelegen als het voorgaande. 8. Een dito dito, groot 79 R. 00 E.gelegen als voren. 9. Een dito ZAAILAND groot 82 R. 40 E.gelegen als voreh. 10. Een duo dito, groot 29 R. 43 E.. gelegen tusschen den Jok- eft Dorpsweg, onder gemelde Gemeente. 11. Een dito dito, groot 32 R. 96 E., gelegen onder Stelhoek, aan den Rijweg en het Kagchels Wegeling. 12. Een dito WEILAND groot 97 R. 05 E., gelegen in Leenhoek benoorden den Dee, onder de Gemeente Hoedekenskerke. 13. Een dito ZAAILAND, groot 1 B. 00 R. 45 E., gelegen in dën Nieuwen West Kraaijert, Borselens-Ambachtpnder de Gemeente Hcer-Arendskerke. 14. Een duo dito, groot 55 R. 98 E.gelegen beoosten den Watergang onder Oud 's Heer-Arendskerke. 15. Een dito dito, groot 82 R. 14 E., gelegen bewesten We ge, onder de Gemeente *s Heer-Arendskerke. 16. Een dito dito, groot 1 B. 39 R. 43 E., gelegen ten oosten den Dorpe, onder gemelde Gemeenie, 17. Een dito WEILAND, groot 1 B. 12 R. 10 E.gelegen bewesten Wege, onder gemelde Gemeente. 18. Een dito dito, groot 1 B. 34 R. 98 E.gelegen als het voorgaande. 19. Een dito ZAAILAND, groot 1 B. 15 R. 88 E.gelegen beoosten den Dorpe onder gemelde Gemeente. 20. Een dito dito, groot 81 R. 49 E.gelegen onder Oud's Heer-A rendskerke, beoosten den Dorpe, onder gemelde Gemeente. 21. Een dito dito, groot 1 B. 21 R. 12 E., gelegen in den omloop, onder de Gemeente van IFiskerke. 22. Een dito WEILAND, groot 20 R. 66 E.gelegen in Moolhoek onder de Gemeente van Sinoutskerke. Alle deze Perceelen worden gerekend in te gaanwat He Zaal- landen betreffen, met i October, en de Weilanden met 25Novem ber 1830. 3 I

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1