MIDDELBURG SCHE COURANT. N°. 80. Dingsdag t 6 Julij 1030. NIEUWSTIJDINGEN. DÜITSCHLAND. q TJERLIJN dep 27 junij. Het derde eeuwfeest van de overgave der li Augslnirgsclie geloofsbelijdenis vis alhier met groote plegtigheid ge vierde Ook de hoogeschool heeft hare deelneming aan 'die gebeurtenis met veel luister doen kennen. Een,-, der hoogleeraren heeft eene latijn- sche redevoering bij die gelegenheid gehouden. FRANKFORT den 29 junij. Volgens brieven uit Bosnië wordt de opstand der Albanezen zeer bedenkelijk en vreest men, dot die zich ook tot de aangrenzende provinciën zal uitstrekken. Men wil, dat het ge zag van den grootvizier miskend is geworden, en ziet dus bloedige too- neelen te gemoet, daar van alle kanten Turksche troepen in aantogt zijn. GROOT-B 11 1TTANJE. LONDEN den 30 junij. Z. M. Willem IV, na zaturdag op de ge- bruikelijke wijze als koning uitgeroepen te zijn, heeft dien eigen dag eenen kabinetsraad gehouden, en daarin verklaard, dat hij, na zijn .leven in de dienst van het land doorgebragten, gelijk hij vertrouw de steeds gehandeld te hebben alsi een getrouw onderdaan en dienaar des koningsthans, doorde beschikking des Almagtigen geroepen tot de regering over dit groote rijk, ten volle de moeijelijkljeden gevoelde welke hein te wachten stonden, maar dat hij het voordeel had van ge tuige geweest te zijn van het gedrag van zijnen geëerbiedigden vader en van zijnen betreurden eri beminden broeder, en dat hj) overigens het volste vertrouwen had op het doorzigt en den bijstand van het parle menten op deszelfs ijverige medewerking in zijne vurige pogingen om onder den goddelijken zegen de bij de wet gevestigde Hervormde góds- dienst te handhnv'en en de regten eri vrijheden van alle klassen van zijn volk te beschernien en derzelver welstand te bevorderen1." Deie ver klaring heeft algemeen groot genoegèn gegeven. De koning heeft de-van hem gevorderde eeden, om het rijk volgens de wètÈen en kostumen te regeren, afgelegd. Daarna gelastte hij denaam- stempels des vorigen konings te vernietigen, en diensvolgens werden de ze in zjjjie tegenwoordigheid gebroken. Alle de ministers zijn in hunne posten behouden en bij Z. M. ter hand kus toegelaten. Het lijk van wijlen den koning is geopend geworden. Men heeft be- vonden, dat het hart zeer vergroot en aan de omliggende deelen aange hecht was. Sommige der hartkleppen waren verbeend en er was nog eenig water in de bortsholte aanwezig. De dadelijke oorzaak van den ipoedigen dood was het bersten van een bloedvat bij de maag. In de maag zelve bevonden zich eenige oneen bloed, gelijk ook in de inge wanden. De. begrafenis des konings zal waarschijnlijk maandag den 12 julij plaats hebben. Het parlement is zaturdag buitengewoon vergaderd geweest om den eed van hulde en trouw aan den nieuwen koning af te leg'gen. In de beide huizen van het parlement is gisteren eene koninklijke bood schap ontvangen, waarin Z. M.in overweging nemende, dat de zitting reeds ver gevorderd isen dat het parlement na het overgaan der kroon moet ontbonden worden te kennen geeft, dat het in 't belang van den staat is, dat zoo kpoedig mogelijk een nieuw parlement te zamen worde geroepen, en verzoekt, dat men zulke tijdelijke voorzieningen malte, als voor de openbare dienstgedurende het tijdvak tusschen de sluiting der tegenwoordige zitting en de bijeenkomst van een ander parlement, noo. dig zijn. In-beide de huizen is hierop voorgesteld en bepaald, dat aan Z. M. een brief van rouwbeklag en van gelukwensching ter gelegenheid van hoogstdeszelfs troonbeklimming zoude gezonden worden. Te Limerick in Ierland heeft den 25 dezer eene groote opschud ding onder het gemeen plaats gehad, waarvan de reden of het voor wendsel was de duurte der levensmiddelenvooral van de aardappelen de verregaande ongeregeldheden en plundering van winkels en pakhui zen met levensmiddelen en sterken drank, ter waarde van meer dan !o,000 p.^st.hebben daarbij plaats gehad, en de rust is niet kunnen hersteld worden dan door eene geweldadige tusschenkomst van de ge wapende magt, waarbij vijf menschen deerlijk gewond zijn. De plaat selijke regering heeft wijders daarnamet hulp van de weidenkenden gezorgddat voor de behoeftigen levensmiddelen tot verminderde prij zen te bekomen waren. jn een brief van Sincapore, van den 14 februarij wordt gemeld, dat de Engelsche supercarga's in de verschillen met de Chinezen toege geven hebben en de schepen den 10 dier maand naar Whanpoa zouden opzeilen. FRANKRIJK. PARIJS den i julij. Bij een telegrafisch berigt uit Tonlon, van den 89 junij, wordt gemeld dat het schiptde Capricieuseden 25 van Si'di el-Ferruch vertrokken, officiële berigten had mede gebragt, De adnii raai Dnperré had gemeld, dat het leger sedert twee dagen afzonderlijke gevechten met korpsen Arabieren ei^Turksch voetvolk heeft gehad en grond had gewonnen. Hij dacht, dat het leger den 26 onder het kei- -zers fort moet hebben post gevat. NEDERLANDEN. 'sGRAVENHAGE dèn 1 julij. Bij de nadering van het tijdstip der verkiezingen, vindt men in de zoogenaamde oppositiebladen bij voort during scherpe redeneringen tegen sommige leden der Tweede Kamer Inzonderheid zijn hunne aanvallen tegen vier der aftredende zuidelijke afgevaardigdende heeren Rcyphinsvan Hulthcm van Felsen en de Moor. en tégen den heer van Meeuwen, uit Noord Braband gerigt. Zij dringen.het als eene noodzakelijkheid aan, die leden niette herkiezen, en wel op grond, om dat dezelve niet hebben gelieven zich, bü het uitbrengen van hunne stem, door gemelde bladen te laten leiden. Ten einde, zoo. als,.het heet, de Provinciale Staten voor te lichten, hebben de bladen der.,oppositie eene lijst openbaar gemaakt van de stemmen -door de,aftredende leden der Tweede Kamer uitgebragt welke zij, als het ware, tot rigtsnoer bij de verkiezing willen doen strekken, en heb ben zii.voorts de Staten sommige op enen vleijenden, anderen op eenen dreigenden toon-aangemaandderzelver keuze op mannen, die in I hunnen geest zouden handelente vestigen. -I De Gazette des Pays-Bas heeft in onderscheidene bondige artikelen het gevaarlijke en ongrondwettige van dergelijk eene handelwijs aange toond en daarbij aangevoerd dat eene eerste voorwaarde bij de ver kiezingen moet zijn dat dezelve waarlijk geheel vrij en aan geenerlel invloed moeten onderworpen zijn. Het eenige waartoe de Gazettevan hare zijde, de Provinciale Staten meent te mogen uitnoodigen, is, dat dezelve het voorbeeld mogen geven van de gevoelens van vrede en eendragtdie de nationale vertegenwoordiging hebben bezield." Zoo men verneemtzijn bij de vergadering der a/gemeene synode van de Hervormde kerkbeschreven tegen woensdag den 7 julij aan staande, benoemd, de heeren ds. ff. ff. Donker Curtiuspredikant te Arnhemtot presidentds. J. van Slogterenpredikant te Hoorntot vice-presidenten ds. fF. van Fglkom predikant te Hoorn, tot dei- zelfs secundus j zijnde de heer Reozcboom, predikant te Gouda, door den minister verzocht tot het houden', der synodale leerrede op zondag den 11 julij 1830, in de kloosterkerk alhier, des voormiddagi ten'half 10 uren. Men berigtdat Z. M. vergund heeft tijdelijk het etablissement der eerste afdeeling van het seminarie van Luik in de. voormalige npbU van Rolduc, nabij de kleine stad van denzelfden naam, niet verre van Maastricht en Aken gelegen te vestigen. AMSTERDAM den 2 julij. In partikuliere brieven van Batavia, van den 22 en 23 februarij II., wordt, bij het vermelden der onderwerping van'den hoofdmuitëling Diepo Negoro op den 6 dier maand, berigt, dat hij bij die gelegenheid slechts 0111 'lijfsbehoud en goede behandeling had verzocht, hetgeen hem ook was toegezegd. Men was ten hoogste ver blijd een einde te zien aan eenen opstand, die, hoe weinig verontrus tend overigens, niettemin onze hulpbronnen uitputte; de kosten van de zen oorlog worden op 20 raillioen begroot. BRUSSEL den 1 julij. Z. M. de Koning van Wurtemberg heeft de ze stad verlaten, ten einde de zeebaden van Boulogne te gaan gebruiken. 7.'. K. II. de Prins van Oranje keert heden avond naar 's Gravenhage terug. Gisteren is het besluit nopens het vrij gebruik der talen, bij het geregtshof te werk gesteld. Al de advokaten hebben verlangd in het Fransch te pleiten; sommige schijnen ook te beweren, dat de vonniisen in de Fransche taal zullen behooren te worden gewezen. KADZAND den 28 junij. In het vorige jaar werd hier een geheel nieuw schoolvertrek gebouwd. De onkosten werden, gedeeltelijk uit de provinciale fondsengedeeltelijk uit de gemeentekas verstrekt. De in wijding van hetzelve werd vertraagdeerst door eenige nog te doene veranderingen aan de school-meubelen naderhand door eene oogziekte, die den onderwijzer trof, en door welke hij waarschijneljjk voor altooi van het gezigt zal beroofd blijven. Heden had gemelde plegtigheid plaats. De ipeer dan zestigjarige onderwijzer Ferstellevan den 3den rang, ge leid door zijnen jongsten zoonbragt zijne leerlingen uit het oude ge brekkige locaalin dit nieuwe vertrek over. In hetzelve lieten zich de schoolopziener en de regering, benevens de heer predikant met nog eenige notabele inwoners dezer plaats vinden. De scholieren openden de plegtigheid met het zingen van een gezang, dat door den onderwij zer vervaardigd was. Hierna deed de schoolopziener eene aanspraak die namens de regering door den heer predikanten uit naam van zich zeiven door den onderwijzer beantwoord werd. Na het zingen van een volkslied begon hierop het onderwijs. De blinde grijsaard ving aan met het onderwijs in de nieuwe maten en gewigten en toonde hierbij, zoo wel als bij het vragen over de leeslessen, van hoeveel belang het is, het verstand met nuttige kundigheden te verrijken. I)e zeer jonge kweeke- ling Hoofdman opende het onderwijs der laagste klasse door de klank methode, en gaf blijken van goeden aanleg voor het onderwijs. De school opziener begiftigde hierop gemelden kweekeling, gelijk ook eenigen der meestgevorderde leerlingen met boek- en prent-geschenken tot bewiji zijner tevredenheid en om het aandenken aan deze plegtigheid te bewa- de overige leerlingen werden door de regering met eene gewone ren 1 schoolprent begiftigd. Alles werd besloten door het zingen van het be kende schoolgezang „Lieve Jesus, vriend van kinderenZie ons bukken voor uw" troon." Lang moge deze plegtigheid en het geen daarbij ge zegd werd, in de harten der inwoners en der scholieren bewaard blijven 1 MIDDELBURG den 5 julij. Bij besluit van Z. M. van 25 junij II. zijn benoemd: tot secretaris der stad Vere, de heer C. de Nood Dz.en tot secretaris der gemeente Clinge, de heer P. ,1. Maertens ZEE-I IJDINGEN. VLISSINGEN den 3 julij. Eergisteren is alhier in 's Rijks dok bit», nengehaald Zr, Ms. fregat ÉvRiDies, gekömmandeerd door den kapi. tein tér-zee Lewe van Aduard. Gisteren is alhier ter reede gearriveerd Ursusminorekapt. J. Tasburn. sen van Krageroe naar Gent gedestineerd, met houtwaren. Sedert den 29 junij zijn voor Antwerpen bestemd op onze reedi aangekomen: de Atlas, kapt. J. Jurgenson, van Rio-Janeiro, met koffi en huiden; Lukkena Margaretha, kapt. H. S. Hoveling, van Liverpool met klipzout en stukgoederen the Harrietkapt. J. Miles, van Londen. en the Union, kapt. H> Cpmpton, van Southampton beide met passa giers el Fier ge Rojairokapt. C. Montévan Gallipoly, met oliën Theodorekapt. J. van der Perrevan Stokholmmet pik en teerIe. trois Frites, kapt. H. H. Ricke, van Londen, met stukgoederen; d> Friendschap, kapt. A. E. van Dycke, van CardifF, met ijzer; Barbara kapt. J. A. Burnham, van de Havannahmet suiker; deze moet qua rantaine houden; George Canningkapt, J. Besart, van Rio-Janeiro, me koffij en suiker de Fictoriekapt. G. Kupervan Riga met rogge Willet* de Eerste, kapt. J. F. Rooms, van Baijonne, met stukgoederen Montreal, kapt. S. Trililettivan Palermomet koopmans-goederen le Sans Repos, kapt. C. Pethers, van Londen, en Anna Dorotheakapt H- Arpold Lockevan Messinabeide met ftnkgoederen Aretffuse kapt. ;J. Ellisvan Nieuw.York, met katoen en rijst; Cousezione, kapi F. Maresca, van Gallipoly, met oliën. Van onze reede is eergisteren naar zee gezeild Zr*. GroQUBritl», Mi brik Cordelia, kapt. C. Artbum, vau Londen naar Ostende. 1 ;.:cl

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1