tijm C O U R A N tT NV 79- MlDDELBURGSCHE Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. OOST-INDIE. BATAVIA den 23 februarij. Volgens ontvangen tijding van den civilcn gezaghebber in de Bagelieenis de hoofd-mniteliug Diepo Negoro met zi; n gevolg op den 16 dezer in onderwerping gekomen. Met ongeduld ziet men nadere berigten omtrent deze zoo belangrijke als heugelijke gebeurtenis te gemoet. Heden zal Zijne. Exc. de luitenant-generaal de Koek met Zr. Ms. fre gat Hu pel naar Samaran^ vertrekken om zich van daar weder naar de Vorstenlanden te begeven. DÜITSCHLAND. FRANKFORT den 27 junij. De van den Balkan naar Rusland te rugtrekkende Russische armee heeft den 24 mei aan den Donau halt ge maakt, om aldaar eene eerste quarantaine van 21 dagen te houden; haar Koofdkwartier stond te Isaktscha. Gezegde armee moet daarna in 11 dagen naar Teraspot marcheren, en aldaar eene tweede quarantaine houden. Uit Keulen schrijft men, dat op bevel van den koning van Pruis- sen aan de Monnoniteu en' Kwakers in de Rhijnsche provinciënvrij stelling van de krijgsdienst voor zich en hunne kinderen is toegestaan, doch tegen betaling van drie pret. van hunne inkomsten. Tevens is huTt verboden grondeigendommen te verkrijgen of met eenige posten bekleed te worden, uitgenomen alleen stedelijke, terwijl aan beide sekten gelast isgeene nieuwe leden aah te nemen. groot-brittanje. LONDEN den 27 junij. Z. M. koning Willem IV is gisteren namid dag op het paleis van St. James met de gewone plegtigheid geproclameerd. De openbare proclamatie is tot morgen uitgesteld. In het huis der lords hebben, gisteren de pairs des rijks den eed van getrouwheid aan den nieuwen souverein afgelegd. Diezélfde formaliteit heeft gisteren ook in het huis der gemeenten plaats gehad, Beidé huizen' zijn tot morgén geadjotirheerd. Volgens 's lands consti tutie heeft het overlijden des konings de ontbinding van het bestaande parlement ten gevolgedoch om de moeijelijkheden te vermijdendie ontstaan mogten uit het gemis van eene wetgevende magt bij de troons beklimming van een nieuwen souverein, hebben twee statuten van ko ning Willem en koningin Anna bepaald dat het parlement zes maanden na den dood van den koning of koningin zal kunnen voortdurenten zij het vroeger door den opvolger tot de kroon wierd ontbonden of gepro- rogeerd, en datindien het op het oogenblik van dat overlijden geschei den was bij adjournement of prorogatie, het des niettegenstaande on verwijld vergaderen zal. F R A N K R K. PARIJS den 28 junij. Een telegrafisch berigt van Toulon den 27 luidt als voTgt „Zes duizend Arabieren hebben zich, den 20, bij onze voorposten vervoegd, om zich aan het Fransche leger te onderwerpen; men heeft hen aangespoord om zich naar hunne haardsteden te begeven, hetgeen zij beloofd hebben te doen. In den volgenden nacht is weder een ander korps Arabieren opge daagd. Onze troepen maakten zich gereed om hen te verdrijven; doch de Arabieren, na hun schietgeweer in de lucht te hebben afgeschoten, verklaarden zich te onderwerpen; waarop zij een gelijk antwoord heb ben ontvangen.'* Déze tijdingen zijn aangebragt door den kapitein'Bonamourmet het transportschip de Mithridateden 21 van Sidi-el-Ferruch vertrokken, én deni 26 te Toulon aangekomen. Er zien wederom het licht twee officiële rapporten beide gedag- teei,end den 19 het eerste uit het kamp van Sidi-el-Ferruch, het andere van het schip la Provencein de baai van gemelde plaats. Het eerste rapport, dat van den opperbevelhebber des legers, graaf de Bourmont, vermeldt omstandig den slag van Sta'onefiop den 19, die, zoo als reeds uit het telegrafisch berigt is bekend [zie ons vorig No.J, zeer noodlottig voor de Turken en Arabieren is geweest, ofschoon hun aanval op ons leger zoo geducht als stout was. Hurr kamp is in onze magtonder de 400 opgeslagene tentenmuntèn die van den aga van Algiers en der beys van Constantine en Titeri uit, welke allerprach tigst zijn. Voorts hebben wij aldaar gevonden eene groote hoeveelheid kruid en wapentuig, magazijnen met levensmiddelen, verscheidene kud den schapen en omtrent too kamelen, welke onze middelen van vei voer zullen vermeerderen, terwijl onze soldaten in de tenten des vi.ja.nds zul len slapen. De dapperheid onzer troepen is uitstekend geweest. Het getal gekwetsten bedraagt omtrent 30c, en de wonden zijn over 't alge meen weinig gevaarlijk. De ontscheping ging steeds voort en het weder was schoon. Binnen drie h vier dageu zou het léger Algiers kunnen 11a- dprcntusschen welke stad en het kamp de vijand geenerlei middel van verdediging schijnt te hebben opgerigt. De Arabieren zijn ontmoedigd; verscheidene hebben zich aan onze voorposten vervoegd, en komen over een met te zeggen, dat de vrees, welke hun de dey inboezemt, hen tegen het Fiansche legér heeft doen optrekken. De dag van Staoneli kan tot talrijke opstanden aanleiding geven. In het andere rapport, dar van den bevelhebber der zeemagty admiraal Duperré, wordt onder anderen berigt, dat hij verscheidene schepen naar Toulon had gezonden om levensmiddelenen bijzonder 0111 water daar zij geénerlei plaatselijk middel hadden om zich hiervan te voorzien, alzoo de gemaakte putten op het schiereiland alleen noodig waren voor de troe pen, die hetzelve bezetteden. De bezetting van de gewigtige positie van het schier-eiiand van SWbel-Ferrvtch was thans aan de marine toe vertrouwd; de admiraal ging zich met de zamenstelling van het garni zoen bezig houden en had zien kapitein-ter-zee Hugon bestemd ora het bevel over hetzelve te voeren. Het gerucht dat de reserve van de expeditie.mede naar Algiers zou worden ingescheeptv houdt zich staande, en mén verzekert reeds dat naar Totilon hevelen zijn afgezonden om dé véreeniging en de in scheping der reserve-armee te verhaasten. De. verkiezingen hebben e'en aanvang genomen. In de meeste de partementen, van welke reeds berigt is gekomen, zijn dezelve' gëjjëe! ten voordeele der constitutionele' 'of liberale partij Tmgêvallèn.' Reeds1 i -.r 3 Ju 1 ij 1830. verzekeren de liberale bladen dat de tiieuwe kamer der afgevaardigden eene meerderheid van 250 liberalen tegen 180 ministerielen zal opieveren. NEDERLANDEN. AMSTERDAM den 29 junij. De inschrijving op de negotiatie van het amortisatie-sijndicaatgroot dertig millioen gulden, gisteren alhier opengesteld zijnde, werd er in zeer korten tijd, zoo wij vernemen, voor omstreeks 75 millioen ingeteekend. BRUSSEL den 29 junij. De koning van Wurtemberg, reizende on der tien naam van graaf van Teeken zich naar de baden van Boulognö begevende is gisteren avond in deze stad aangekomen en in het hotel Bellevue afgestapt, Z. K. H. de Prins van Oranje was daags te voren, des avonds ten tien uren alhier aangekomen, om eene zamenkomst te hebben met den graaf van Teek zijnen ouden schoonbroeder weduwe naar van de groot.hertogin Catharina van Rusland, Z. M. heeft, bij besluit van den 14 dezer, goedgekeurd de sta tuten van de te Verviers op te rigte'ne bank, onder den naam van kan toor-generaal der fabrieken van het district Ferviers. De heer Aubln Rittweger is directeur derzelvevoorts zijn er vijf commissarissen. Sedert julij des vorigen jaars zijn er in de provincie Luik 26 stoom-werktuigen toegestaan en opgerigt. Er zijn 'thans in die provin. cie in 't geheel 190 zoodanige machines in werking. OOSTBURG den 23 junij. Heden is alhier de groote jaarlijkschtf vergadering gehouden van het departement der maatschappij tot Nut van Algemeenbekend onder de benaming van Oostburg en JJzendijke. Bi.i die gelegenheid sprak deszelfs voorzitter, C. Schietekattein de Hervormde kerk, eene redevoering uit, over „de heilrijke gevolgen; welke de overwinning, op de velden van Waterloo behaald, heeft te weeg gebragt, zoo voor de burgerlijke en kerkelijke maatschappijen in het algemeenals ter bevordering van het edel doel der maat- schappij tot Nut van V Algemeen in het bijzonder." Welke redevoe ring nu eri dan afgewisseld wierd door het gezang van twaalf kinderen ondersteund door het orgelwelke volgens opgaaf zongen de bekende volksliederen: TFie Neerlands bloed door de aderen vloeit" enz., en IFjj leven vrijwij leven Blij enz. Na het eindigen der redevoering deelde de secretaris van het depar-" tementD. van Basselaaraan elk dier kinderen, een boekgeschenk uit bestaande in de verzameling van volksliederen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen en eene zeer doelmatige aanspraak vergezelde deze uitdeeling, zoo aan de kinderen als aan de heeren kerkvoogden; tot dankbetuiging dat zij het kerkgebouw, ter uitrigting van deze plegi tigheidwel hadden willen afstaan. Alles is tot algemeen genoegen afgeloopen, terwijl de avond vervol gens, met het gebruiken van eenlgë ververschingendoor de leden deé vergadering en de daarbij genoödigde vriendenin de vergaderzaal van het departement, genoegelijk is doorgebragt. MIDDELBURG den 2 julij. Van Parijs den 99 junij schrijft men wegens het leger van Afrika „Men verzekert, dat bij een op heden ingekomen telegrafisch berigt wordt geme.ddat er den 21 een nieuw zeer-levendig gevecht tus- schen Srdi-Khalef en Sultan-Kalassi heeft plaats gehad. Onze troe pen hebben den vijand tot eenen algemeenen afcogt onder de muren van het fort gedwongen." BESTUREN en ADMINISTRATIEN. BERIGT. Het Plan voor de Loterij van Voorwc-penwelke in dit jaar, volgens 's Konings besluit van den 2 april jl.No. 25 bij de aanstaande Ten. toonstelling van Voortbrengselen van Nationale Nijverheid, te Brussel zal plaats lebbenis het volgende De Loten zijn in deze Provincie, tot den 25 Julij aanstaande, ver krijgbaar gesteld ter Griffie van het Provinciaal Gouvernement, alsmede bij Te Ileeren Districts-Conunissarissen en Burgemeesters en Wethouders tié/ Stator MiddelburgZicrikzec Co esTholen F/issingett en Axel. Art. 1. De Loterij zal zamengesteld zijn uit een onbepaald getal Loten, 2. De prijs der Loten is bepaald op vijf gulden. 3. De gcheele opbrengst der uitgegeven Loten zalna aftrek der kosten ran de Loterij, besteed worden tot den aankoop van voorwerpen, gekozen onder die genen, waarvan de Tentoonstellers den wensch zullen hebben te kennen gegeven zich te wil len ontdoenen waarvan zn den prijs zullen hebben opgegeven. 4. De keuze en de aankoop der voorwerpen zal geschieden door de Commissie, belast met het beheer der Tentoonstelling welke zich ten dien einde zoodanige personen zal kunnen toevoegen als zij zal goeddunken. Bij deze aankoopen zal worden in het oog gehoudenhet doel der instelling van deze Loterijdezelve zullen dien overeenkomstig worden geregeld op eene wijze om tot aanmoediging te strékken voor het hoogst mogelijke getal Tentoonstellers. 5. De bepaling der hoeveelheid en de waarde der prijzen zal geschieden door het Collegie van Burgemeester en Schepenen op voordragt der zeilde Commissie. Voor zoo veel den aard der zaak zulks zal toelaten, zal deze bepaling worden geregeld op zoodanige wijzedat cr ten minste eén w innend lot zij op de vijf. G. De Ontvanger der Stad is belast met de uitgifte der Loten alsmede met de ontvangst der daarvan herkomende gelden. 7. De Loten zullen door hem worden onderteekend; zij zullen zijn van den vol genden inhoud LOTERIJ. Regering geautoriseerd bij besluit van zijne majesteit, van den der 2 april i83o. stad BRUSSEL. No.... De houder van dit Lot heeft regt op den Prijs welke op het bo- Tcntoonstelling venstaande nummer zal vallenin de Loterij der voorwerpen her der koinstig van de Tentoonstelling der voortbrengselen van Nationale Voortbrengselen Nijverheid van 1800; gemelde prijs zal hem overhandigd worden van op enkel vertoon en tegen intrekking van dit Lotalles overeen- Nation. Nijver- koinstig de resolutie van het Collegie van Burgemeester enSchepe- heid in i85o. nen dezer Stad, van den 18 Mei i83o. Brussel, den Junij i83o. De Stedelijke Ontvanger, 8.' Onverminderd de bijzondere maatregelenwelke zullen genomen worden voor de Uitgifte der Loten in de verschillende Provinciën zullen dezelve, te rekenen van den 16 Junij, voor een ieder verkrijgbaar worden gesteld ten Kantore van den Ste- delijken Ontvanger op het Stadhuis. 9. Na den 01 der maand Augustus zullen er hoegenaamd geene Loten meer wor den uitgegeven. 10. Bij nadere bepalingen zullen worden vastgesteld het tijdstip en de wijze der trekking van deze Loterij, alsmede het tijdstip en de wijze van overgave derPrijzen.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1