N°. 68. MIDDELRERGSCHE C O U R A Dingsd rS v,. 8 Junij 1830. NIEUWSTIJDINGEN. A 1 ïV at& w %*Jv V -ft. A DUITSCHLAND. FRANKFORT den 30 mei. Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft dezer dagen tot ridders der orde van het Gulden Vlies benoemd de twee aartshertogen Albert en Stephanus, de prinsen Colloredo, Mans- feldAloysius LichtensteinWindisgracz en Porzia, en de graven Co- lowrat, Goess en Gyulai. Men zegtdat Z. Keiz. H. de hertog van Reichstadt tot majoor bij het regement infanterie van Salins benoemd isen voortaan in Praag zijn verblijf zal houden. De nieuwe staatsregeling voor Moldavië en Wallachije is, naar men verneemt, thans geheel in gereedheid gebragt door de commissie van Bojaren, die sedert negen maanden zich te Buchurest met dien ar beid heeft bezig gehoudenen zal nu naar Petersburg worden gezonden ter goedkeuring van Z. M. den keizer. GROOT-B 11 ITTANJE. LONDEN den 2 junij.- De berigten der geneesheeren wegens den toestand des konings blijven even weinig beteekenend. Den 31 mei en 1 junij werd daarin gezegd, dat Z. M. een goeden nacht gehad had dat de ademhaling iets of wat minder belemmerd was en dat de verschijnselen overigens dezelfde bleven. In de dagbladen leest men iutusschen onder het hofnienwsdat de toestand van Z. M. gedurende de laatste dagen gansch niet voldoende geweest is, en dat hoogstdezelve niets anders gebruikt dan portwijn en water. Er is bevel gegeven om in alle kerken gebeden voor het herstel van Z.. M. te doen. De geregelde stoomdienst tusschen Groot-Brittanje en deszelfs Oost-Indische bezittingen, waarvan reeds vroeger melding is gemaakt, is thans in werking. De brieven en goederendie door deze onderne ming uit Indie worden overgebragt, worden door eene stoomboot tot aan de landengte van Suez vervoerd, en vervolgens door eene stoomboot uji Alexandrie, in Egypte, naar Groot-Brittanje verzonden. Langs de zen weg heeft men den 31 mei te Londen voor het eerst berigten uit Bombay ontvangen die den 20 maart van daar waren afgezonden en dus 72 dagen onder weg waren geweest. t&Brieven uit laatstgenoemde stad, loopende tot den ao maart, mel den dat te Canton. de handel tusschen onze O. I. comp. en de Chi nezen op last van het comité van Supercarga'sgeheel geschorst is. Volgens, eene naauwkeurig gedane telling, houdt de handel in steenkolen, in de Noordelijke deelen van Engeland, 45,500 menschen werkzaam. F R A N K R U K. PAR-IJS den 3 junij. Van Toulon den 28 mei wordt het droevig nieuw» gemeld, dat twee onzer brikken le Silène en Aventurenaar de kust van Afrika gezonden om dezelve te peilen en het beste punt van ontscheping te zoeken, op het strand zijn geworpen en verongelukt. De kommandant der blokkade deze schepen niet ziende terug komen, zond het fregat la Bellonc om dezelve af te halenof zoo noodig hulp te bieden. Maar hoe groot was de ontzetting der zeelieden op het fregat, toen zij op het strand het overschot van twee schepen ontdektenwel ke door een groot getal Algerijnen werden geplunderd. Men heeft ech- tey>]ioopdat liet scheepsvolk niet is omgebragt, maar als gevangenen naar Algiers zal zijn gevoerd. Men verzekert bovendiendat ook twee onzer blokkade-schepenle Fau- re en lePalinurezijn vergaan, en wel op de reede van Algiers zelve. -tf Er zijn geruststellende berigten uit de departementen la Manche en Calvados, jvegens de plaats hebbende brandstichtingen. Dezelve ver minderen ook zijn de orde en rusc op verscheidene punten hersteld. NEDERLANDEN. sGRAVENHAGE den 3 junij. Z. M. heeft benoemd tot staatsraad In buitengewone dienst, tnr. .7. Corver Hooftlaatstelijk voorzitter van de Tweede Kamer der Staten.Generaal. Den 2 dezer is door Zijne Exc. den minister van staat, belast met het departement voor de zaken der Hervormde kerk enz.vergezeld door den lieer secretaris en adviseurde twaalfde sijnodale vergadering der Evangelisch-Luthersche kerk in het koningrijk der Nederlanden al hier geopend. Naar aanleiding van de wet op de vermindéring der rente-betaling, heeft Z M. de Koning op gisteren een besluit genomen waarbij het amortisatie-syndikaat wordt gemagtigdom uit te geven een kapitaal van ƒ152,250,000 in schuldbrieven, rentende 35 ten honderd, ten ein de daarvoor in te trekken het thans nog bestaand kapitaal van 110 mi- lioenen pc. schuldbrieven en daarmede te vervangen de 35 millioe- ncn 4J pc. schuldbrieven daargesteld om te voorzien in de geldleening der overzeesche provinciën. Voornoemd kapitaal van 125,250,000 zal bestaan uit schuldbeken tenissen elk van f 1000 voorzien van halfjarige coupons. Het zal verdeeld zijn in reeksen waarvan de eerste, ten bedrage van 30 millioe- nenzal dienen om het kapitaal van 35 millioen zooveel mogelijk te vervangenterwijl de hoegrootheid der volgende reeksen nader door Z. M. zal worden vastgesteld. De 3 j pc. schuldbekentenissen zullen niet worden afgelost dan voor 1845. Tot dien tijd toe zal jaarlijks van het kapitaal van 30 millioenen dén ten honderd worden aangewend tot inkoop en vernietiging. Na 1845 zuilen dezelve met honderd voor honderd worden afgelost, zoodanig als dan raadzaam zal worden bevonden. UT RÉCHT den 2 junij. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft, den 31 mei, de schutterij dezer stad in oogenschouw genomen, en meer malen deszells tevredenheid over den staat daarvan te kennen gegeven. Nadat de Prins ook het magazijn van kleeding en wapening der schutte rij gelijk mede de nieuwe Willems kazerne had bezigtigd, heeft hoogst dezelve aan onderscheidene personen gehoor verleend en vervolgens op het raadhuis deel genomen aan eenen luisterrijken maaltijd. Des avonds is Z. K. II. weder naar 'sGravenhage vertrokken. T Bejig;en van Curafao van den 14 april 11., alhier ontvangen, melden de aankomstop den lodier maand van Zr. Ms. fregat Sumatra, kapt. Lucaskomende van de kust van Afrika, van Rio-Janeiro en laatst i van St. Eustatius. In de volgende week stond het naar de Havanna en van daar weder naar Nederland te vertrekken. Te Curafao had men berigten van de kustwelke zeer ongunstig voor Bolivar luidenwien men overal moede schijnt te zijn. Den 20 maart 11. was het congres van Venezuela te Valëhtia geïnstalleerd, waar op is besloten dat er een civiel en een militair opperhoofd van Vene zuela zal bestaan tot de eerste betrekking is Petiatot de andere Paez benoemd. AMSTERDAM den 4 junij. Op den 6 der vorige maand is bin nen deze stad gehouden de zesde algemeene vergadering van het Neder- landsch genootschap: Tot zedelijke verbetering der gevangenenonder voorzitting van den heer mr. J. J. Ujtwerf Sterling. Uit het algemeen verslag, door hoofdbestuurders gedaan, is gebleken, dat de zorg des genootschap»door middel van de besturen der afdee- lingenzich heeft uitgestrekt over een getal van 2,522 criminele en correctionele gevangenen. Van dezen hebben 630 gedeeld in het godsdienstig onderwijs, terwijl 498 in het lezenschrijven en rekenen onderrigt hebben ontvangen aan 244 is arbeid of bezigheid verschaft; 464 ontslagenen zijn meer bij zondere voorwerpen van de bemoeijingen des genootschaps geweest; ter wijl er 70, door hetzelve, aan een voor hen geschikt middel van be staan zijn geholpendoor 7 is het genootschap in deszelfs verwachting te leur gesteld. Het getal der leden bedroeg, op den 31 december 11., 4,902. Tot buitengewone hoofdbestuurders zijn verkozende hoog-edel gestr. heer mr. Eugène Previnaireadministrateur voor de gevangenissen en het armwezente 's Gravenhageen de wel-edel achtb. heer mr. Frederik van de Poll, burgemeester en vice-president van het collegie van admi nistratie orer de gevangenissenalhier. Zekere schipperJan Kwast genaamddie te Opmeer in Noord- Holland tehuis behoorde, enden 28 mei, slechts door zijn derüenja-. rig zoontje vergezeld, uit Vriesland terugkeerde, heeft het ongeluk ge had, te midden der Zuiderzee, van zijn vaartuig te.vallen en dadelijk te verdrinken. Hoe hulpeloos dè toestand ook was waarin het zoontje achterbleef, heeft deze echter tegenwoordigheid van geest genoeg be houden cm het vaartuig verder te besturenen op een toren aan. te houdenwelken hij voor dien van eene der dorpen op het eiland Wie» ringen hield, met dat gevolg, dat deze knaap behouden voor dat eiland is aangekomen. Sommige Duitsche en Hollandsche dagbladen maken gewag vat» pene leeningdie dóór hét huis Rothschild met de Ottomannische Por ie zou gesloten zijnwij gelóoven echter aan de waarheid van deze tij» ding'te mpgen twijfelen, alzóo geen enkel huis hier ter stede daarvan eenigj berigt ontvangen heeft. B«J het hu's Hope Co. is, door eenen buitengewonen courier Uit \yeenen, het berigt ontvangen van eene op den 24 mei aldaar plaats gehad hebbende derde Uitloting der Oostenrijksche staatsschuld, ten be drage van 10 millioen kapitaal aan 5 pet. obligatien vair verschillenden oorsprong, om op 1 december aanstaande in specie afgelost te worden. De houders kunnen echter, even als bij de. beide vorige uitlotingen be paald was, voor elke 100 kapitaal dezer uitgelote 5 pet. obligatien ƒ104 kapitaal in 4 pet. obligatien bekomen, mits voor j augustus de uitgelote obligatien inleverende, hetwelk ook ten kantore van het huis Hope Co. geschieden kan. Voorts is bij deze gelegenheid, vermits vele houders van nog niet opgezegde 5 pet. obligatien zich mede ter verwisseling derzelven op voormelden voet in 4 pet. aangemeld hebben bepaald, dat ook de niet opgezegde 5 pet. obligatien op gelijken guns,- tigen voet in 4 pet. zullen verwisseld worden, wanneer dezelve daartoe uiterlijk tot 1 augustus ingeleverd worden, hetgeen almede bjj het huis Hope Co. geschieden kan. Het congres der Vereenigde Staten heeft een besluit uitgevaardigd, bij hetwelk de belasting op de koflijzhee en cacao, welker ondoel matigheid door de ondervinding schijnt gebleken te zijn afgeschaft wor den. Deze maatregel zou reeds dit jaar een aanvang nemenen men hoopte dat in het volgende een dergelijke maatregel op voorwerpen van vreemde fabrieken zou worden genomen. BRUSSEL den 1 junij. Ten aanzien van de feesten, welke in deze stad gedurende de aanstaande tentoonstelling der voortbrengselen van de nationale volksvlijt zouden te wachten zijn,-"defelt mén bet volgende mede: Van den 15 julij tot den 1 september tentoonstelling der voortbreng selen der nijverheid, en tentoonstelling van schilderijen van levende mees ters. Gedurende dien tijd zullen het museum der kunsten en ambachten de bibliotheek, het kabinet van natuurlijke historie en het kabinet der oude schilderijen mede voor het publiek geopend zijn. Zondag den 18 julij intrede der muzijk-maatscliappljen uit andere steden om deel te nemen aan den wedstrijd; des avonds ten 11 uren vuurwerk op het plein. Den 19 en 20 wedstrijd der muzijk-maatschappijeh. Den 21 uitdeeling der prijzen en feest in de vauxhall. Den 29 en 30 harddraverij, Den 2 augustus bal 1 en illuminatie in de sociëteit van den plantentuin. Den 10 volksfeest. Den 17 groot vuurwerk, zullende 4000 kosten. Den 24 verlichting van het park met 80 duizend gekleurde glazen. Gedurende al dien tijd zal er mede eene tentoonstelling van bloemen plaats hebben. BRUSSEL den 5 junij. Het Fransch dagblad le Temps behelst eenen brief van den prefect van het departement van het Noordenaan den directeur der douanen te Valenciennesvan dezen inhoud: Ryssel den 5 mei 1830. Ik ben verwittigd dat de heeren de PotterTielemansBarthels en de Dleve het voornemen hebben zich naar Frankrijk te begeven. De onaangenaamheden welke hun verblijf op ons grondgebied zouden kunnen te weeg brengen niet toelatende hen op te nemen, ben ik door Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken gelast0111 ten spoe digste de stelligste bevelen uit te vaardigendat zij op den geheelen grens van het departement zulleu worden gesignaleerd en zij belet wor den om ondereenigerlei voorwendsel door te komen." MIDDELBURG den 7 junij. Gisteren avond genoot onze Nederduit- sche Hervormde gemeente het genoegen haren nieuwen leeraar, den wel- eerw. zeer gel. heer G. IValler voor liet eerst onder haar'te zien op treden zijn dienstwerk aanvaardende met eene leerrede, welke tot grondslag had 2 Cor. 1 vs. 24b.IKij zijn medewerkers uwer blijdschap.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1