3 Junjj 1830. NIEUWSTIJDINGEN. Boost-indie. ATAVIA den 9 februarij. Den 16 januarij heeft 7. Exc. de com missaris-generaal, burggraaf du Bus de Gisignieshet bestuur neder- gelegd en overgedragen aan 7.. Exc. den luitenant-generaal van den Bosch als door den Koning benoemd tot gouverneur-generaal over Neerlandsch- Indie en opperbevelhebber van Zr, Ms. land- en zeemagt beoosten de kaap de Goede Hoop. Ten 19 is een koninklijk besluit afgekondigd, waarbij de hooge rege ring van Neerlandsch-Indie ontbonden werd, onder dankbetuiging voor de diensten door haar aan het Rijk bewezen, en tevens benoemd wer den tot raden van Neerlandsch-Indie de heeren J. C. Goldmanmr. J. Buusquctmr. P. iMcrkus en inr. R. G. van Polanen. De heer P. T. Chassé is op bijzonderen last des Konings door den minister voor de marine en koloniën, bedankt voor zijne langdurige diensten aan den lande, en hem tevens het behoud van den rang en ti tel van raad van Indie verzekerd. Nog is den 19 een nieuw reglement op het beleid der regering in Neerlandsch-Indie publiek gemaakt, waarbij alle vroegere reglementen van gelijken aard worden ingetrokken. Z. Exc. de luitenant-generaal de Koek is den 31 januarij hier terugge keerd, na eene afwezigheid van bijna 4 jaren, die hij aan het hoofd van het leger te velde heeft doorgebragt. Z. Exc. is met groote vreugde ontvangen. Den 27 heeft Z. Exc. de commissaris-generaal, burggraaf du Rusde residentie Buitenzorg verlaten, en heeft zich den 6 dezer van Batavia, aan boord van Zr. Ms. fregat Bellona ingescheept, ten einde naar het Vaderland weder te keeren. Bij resoluie in Rade genomen zijn de functien van president van het hoog geregtshof provisioneel opgedragen aan denree-president mr. C. Buyskes. en die van raad aan den griffier van hetzelfde hof, H. J. Hoo ge veen. Voorts is door Z. Exc. den gouverneur-generaal in Rade eene com missie daargesteld, welke Jjelast zal zijn met de herziening der regterlij- ke instellingen in Nederlandsch Indieen de manier van procederen voor de onderscheidene regtbanken. GROOT -BRITTAN JE. LONDEN den 29 met. Eergisteren is de bill tot vervanging van Zr. Ms. handteekening bij de lords doorgegaanna dat daarin eenige ver anderingen met wederzijdsch goedvinden gemaakt waren. Zoo is daarbij de bepaling gevoegd, dat de koning het bevel tot onderteekening van een stuk mondeling en niet door een wenk of teeken geven moet. Het huis der gemeenten heeft gisteren met de bill voor 's konings handteekening genoegen genomen. Het parlement is heden buitengewoon vergaderd geweest om 's ko nings bekrachtiging op eenige bills te ontvangen, waaronder zich ook die betrekkelijk zijne handteekening bevond. Heden heeft de koning een rustigen nacht gehad doch de teeke nen ven Zr. Ms. ongesteldheid hebben geene verandering ondergaan. Prins Leopold grondt zijnen afstand van de souvereiniteit van Griekenland voornamelijk daarop dat hjj niet vrij en eenstemmig door de natie zou erkend zijn geworden. FRANKRIJK. PARIJS den 26 mei. Twee regementen der garde hebben gisteren on verwachts bevel ontvangendadelijk naar de zijde van Normandie op te breken. Dit heeft aanleiding gegeven tot verschillende verontrustende gissingen. Volgens sommigen, zon het gemeen verscheidene personen, die men van brandstichtingen verdacht hield, uit handen der gewapende magt hebben gerukt en op eene deerlijke wijs hebben mishandeld ande ren willen, dat verscheidene verdachte personen door de justitie waren losgelatenen dat daarop het gemeen oproerig was geworden, zich aan allerlei baldadigheden had overgegevenen zelfs met de troepen hand gemeen was geweest. Het geregtshof van Metz heeft den 12 dezer zekeren Jood, Cerf- Levi genaamdvan Loupershausentot tien jaren gevangenis3000 fr. boe te, tien jaren onder opzigt en in de kosten van het proces veroordeeld wegens bij herhaling gepleegde afzetterijlaatstelijk begaan jegens eenen herbergier te Hilsprick, bij wien hij zich uitgaf voor den zoon vaneen Russisch generaal, welke in Spanje was gesneuveld; en hij, alsnu naar zijn land terug keerende, bezitter was van eenige juweelen, waarvan hij zich wenschte te ontdoenen op welker waarde hij gemelden her bergier voorstelde hem eene som van 386 fr. te gevendaarin onder steund wordende door twee andere Joden, welke vroeger in dezelfde herberg hunnen intrek hadden genomen, en den hospes hadden pogen te overtuigen dat deze juweelen van eene groote waarde waren; doch wel ke naderhand gebleken zijn valsch te zijn. De twee laatstgemelden, Maijer Abraham en Moses Levi genaamd, mede van Loupershausen, wier me- depligtigheid in gemelde afzetterij niet genoegzaam bewezen iszijn echter wegens andere schelmerijentot vijf jaren gevangenis verwezen. Deze gebeurtenis strekke ook vooral ter waarschuwing van landlieden, die zich al ligt door zwervende vreemdelingen laten misleiden, PARIJS den 29 mei. De capitan-pacha is, van Konstantinopelte Toulon aangekomenbelast met een brief van den grooten-heer aan Z. M. den koning van Frankrijk. Hij heeft de expeditie-vloot voor Al giers welke juist van de reede vertrokontmoet. Er schijnt in Griekenland eene groote gisting te bestaan. De president had zich naar Syra begeven om aldaar uitgebrokene onlusten te stillenhetwelk is gelukt. De aanleggers zijn gevat en naar Napoli gevoerd. Den 25 dezer hebben de gevangenen van Poissy (het tegenwoor dig verblijf van den befaamden Fontan) gerevolteerd; zij zijn met moeite door de gendarmerie en een detachement veteranen bedwongen. Men spreekt van vijf dood enzijnde een oppasser en vier gevangenen; bene vens verscheidene gekwetsten. Dertig k veertig der oproerigsten zijn aan de justitie overgeleverd. Te Hénin is den 23 een geheel/ huisgezin aan het gebruik eener- eijerstruif overleden, welke in eene slecht vertinde pan was klaargemaakt. NEDERLANDEN. 's GRAVENHAGE den 30 mei. Vrijdag zijn HH. KK. HH. de Prln» en Prinses van Oranje met Hoogstderzelver doorluchtige kinderen naar Soestdijk vertrokken. 7. K. H. de Prins zal aldaar eenige dagen vertoe ven en in den loop dezer week te Utrecht de schutterij in oogenschouw nemen. Men verneemtdat de Eerste Kamer der Staten-Generaal zich in hare zitting van zaturdag 29 meivereenigd heeft met i°. Het ontwerp van wet houdende eenige wijzigingen in het tarief der regten van in-uit- en doorvoer 2°. Met dat tot beteugeling van hoon en laster 3°. Met dat tot vermindering van het aantal der leden bij de alge. meene rekenkamer. De heer Falckambassadeur van Z. M. bij het hof van Groot-Brit- tanje, is op zijne terugreis uit Rome, alwaar hij tot herstel zijner ge zondheid den winter had doorgebragtin 's Gravenhage aangekomen. In de maand december schijnen te Batavia en op het eiland Banka onaangenaamheden met de Chinezen te hebben plaats gehad ter zake van het invoeren, door den burggraaf du Bus. van een verhoogd patent- regt en van eene veranderde betaling der arbeiders in de tinmijnen. Of die onaangenaamheden van eenen ernstigen aard geweest zijnen welke de maatregelen zijn, die de regering daar tegen genomen heeft, is niet met zekerheid geblekendoch zal welligt spoedig worden opgehelderd. Men verhaalt ookdat het fort Van-de-Capellenop Sumatrain de lucht zou zijn gesprongen, als het gevolg van eene onvoorzigtigheid bij het halen van buskruid uit het magazijn. BRUSSEL den 29 mei. De acte van beschuldiging is eergisteren aan de heeren Claes en Neervoort beteekend geworden gisteren zijn die twee beschuldigden door den heer president de Swerte ondervraagd. De zittingen van het hof van assises worden heden geopenddoch de dag waarop de zaak der heeren Claes en Neervoort zal worden behandeld t is nog niet bepaald. Men verzekert, dat de Fransche ambassadeur alhier zijn visa op de paspoorten van Tielcmansde PotterBart hels en de Neve heeft ge weigerd te plaatsen, en zulks op order van zijn gouvernement. ZIERIKZEE den 1 junij. In den nacht van den 27 en 28 mei 11 ontstond op eene hofstedegelegen bij het dorp Ouwerkerk in Duive- landeen' zware brandwaardoor in weinig tijds de geheele schuur en woonhuis eene prooi der vlammen is geworden, zonder dat men bijna niets heeft kunnen reddenook zijn er twee kalfdragende koeijen bij omgekomende oorzaak van dien brand is nog onbekend de hof stede was voor brandschade verwaarborgd. ZEE-I IJ DINGEN. VLISSINGEN den 1 junij. Sedert den 99 mei zijnvoor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Providentiakapt. H. C. Bahlruhs, van Memel, met houtwaren en lijnzaad; Astunta kapt. G. Cocarella van Gallipoly met oliën; London-Packetkapt. J. G. Renkenvan Li- verpool met klipzout; Catharinekapt. J. Brown van St. Domingo, met koffijAjaxkapt. S. C. Schmidt, van Memel, met houtwaren; Margarethkapt. G. Rouse, van Sourabayamet koffij en suiker: the Suzan kapt. P. Wardesh met suiker;' the Tritonkapt. W. Smith met suiker en koffij, en James Mqry, kapt. J. Woodbury, met suiker; alle drie van de Havannah en moeten quarantaine houden; Pomonakapt. T. Thomas, van Charlestownmet katoen Delphinekapt. Th. Versluys van Batavia, met stukgoederen; Petrus Lodovicuskapt. W. J. Moesker, van Liverpoolmet klipzout; Louisa Barbarakapt. J. J. Lanse, van Rio-Janeiro, met koffij en huiden Aurorakapt. B. Harlou, van Nieuw- Orleansmet katoen. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en den 29 mei van onze reede naar zee gezeild: Helenakapt. D. J. Greevenop avontuur en die Friedeskapt. C. Netzernaar Memelbeide met ballast. BESTUREN en ADMINISTRAT1EN. NOTIFICATIE. De GOUVERNEUR van de Provincie Zeelandbrengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat, door Zijne Ecxc, den Opper-Ja- germeester van Zijne Majesteit, Opper-Houtvester voor de Noordelijke Provinciën met overleg van Heeren Gedeputeerde Staten is bepaald dat de Visscherij in deze Provincie van heden af aan zal geopend zijn. Deze Notificatie zal in het Provinciaal Blad worden geplaatstmits gaders in Plano gedrukt, om ter affixie aan de Stedelijke en Plaatselij ke Besturen in de Provincie te worden toegezonden. Middelburg, den 1 Junij 1830. De Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. Getrouwd ADrERTENTlEN. ]- ES Gent en den 27 Mei 1830. J. R. H. G E O R G E. Strekkende deze tot algemeene en bijzondere kennisgeving aan Familie en Vrienden zoo binnen als buiten deze Stad. Getrouwd Middelburg den 28 Mei 1830. M. MUNTENDAM, van Amsterdam en P. AARINKSEN. Getrouwd FREDERIK JAN TAK Middelburg en den 2 Junij 1830. SOPHIA MARIA EPKEMA. Familie, Vrienden en Bekenden gelieven dit voor eene bijzondere kennisgeving aan te nemen. VAN

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1