N*. 63. MIDDELBURGSCHE C O U R A - ISf- Donderdag w;>on r. 27 Mei 1830. NIEUrrSTIJ DINGEN. F R A N K R JJ K. Y^ARIJS den 20 wei. Volgens de liberalen, waren de beide afgetre- Jdené ministers de Conrvoisier en de Chab'rOl de eenigsten, welke fiog meer gematigde beginselen waren toegedaan. Zij hebben beiden zich ten sterkste gekant tegen het terugtreden van den graaf de Peyron- ïiet in het ministerie en toen hunne pogingen mislukten hun ontslag genomen. De nieuw benoemde minister de Chantelauze is, naar der libéralen zeggen een zeef onbeduidend persoon. In de kamer der af- gevaaidigden behoorde hij tot de ieden van het regter-midden. De heer de Peyronnet ws gelijk men weet minister van justitie onder het ministerie van Villéle, en de geen, die men steeds heeft beschouwd ali het meest hebbende toegebragt tot de willekeurige maatregelen, van welke dat ministerie beschuldigd wordt. De constitutionele bladen verzekeren dat de ontbinding der kamer zeer naar hunnen vvensch isdewijl daardoor e«n "einde zal komen aan eenen stand van zakenwelkenaar hun gevoelen zonder voorbeeld is. Het zal alsnu blijken, zeggen zij, dat de gevoelens, door de meer- derheid der kamer in het beruchte adres van antwoord uitgedrukt, we- zenlijk die der natie zijn. Zij twijfelen er dan ook niet aan of de le denwelke die meerderheid hebben uitgemaakt, zullen weder herkozen worden, maar buitendien vertrouwen zij, dat velen der aanhangers van het ministerie door anders gezinden*zullen vervangen worden. Intus- schen waarschuwen zij ten ernstigste de kiezersom op hunne hoede te zijn en zich bij de aanstaande verkiezingen te wachten voor de listen en lage;iwelkenaar hun inzien door het ministerie in het werk zullen gesteld wordenom de bovenhand te verkrijgen. De ministerië- len daarentegen stellenvan hunne zijdealle pogingen in liet werk óm de kiezers van het benoemen van liberale afgevaardigden af té Schrikken. Zij dragen hun het gevaar voorwaaraan het land zoo zij hieeneuontegenzeggelijk zal zijn blootgesteld, bijaldien de liberale partij weder de meerderheid mogt bekomenen vergelijken meermalen dén tegenwoordigen stand van zaken met het begin der revolutie op welker schriktooneelen zij dan ook gedurig terugkomen. NEDERLANDEN. 's GRAVENIIAGE den 22 mei. In de op heden hervatte zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal was op nieuw aan de or de de wet tot beteugeling van hoon en laster. Er waren 105 leden te genwoordig. De tribunes waren vol toeschouwers. De minister van justitie had het woord. Ik heb, zeide Zijne Exc. ëenen brief ontvangen van den minister secretaris van Staat, namens den Koning geschreven, waarin Zijne Exc. te kennen geeft, dat het aan Z. M. nit den loop der beraadslagingen gebleken isdat bepaaldelijk het tweede gedeelte van art. 3 van het in beraadslaging zijnde ontwerp van wet, tot beteugeling van hoon en laster, tot bedenkingen bij de ka mer aanleiding gegeven heeft, welke doen voorzien, dat de wet niet met zoodanig gemeen overleg zal kunnen worden tot stand gebragtals Hoogstdezelve wenschelijk acht; Z. M. stelt echter den hoogsten prijs dat de andere bepalingen, welke eenen meer algemeenen bijval gevonden h'eblienzullen worden aangenomen. Hoogstdezelve oordeeltdat de strafbepalingen, in het slot van art. 3 voorkomende, van het hoogste gèwigt zijn, en dienstig moeten wezen tot beteugeling van een kwaad, welks bestaan door Z. M. niet als twijfelachtig beschouwd wordt en hetwelk, in het welbegrepen belang der maatschappij, krachtdadiglijk behoort té worden te keer gegaan; doch Z. M. is niettemin genegen, om, voor het tegenwoordige, dat onderwerp onaangeroerd te laten, en ?f te wachten, of de wet, zoo als zij door zoo vele afgevaardigden ver langd is en genoegzaam schijnt geacht te worden voldoende zal zijn Zich voorbehoudende ombij eene tegenovergestelde uitkomstdaarop nader terug te komen. Dien ten gevolge wordt aan de kamer de navol gende nieuwe redactie van art. 3 voorgedragen „Art. 3. Al wie boosaardigjijk en openbaar, op welke wijs ook, of door welk middel, de verbindende kracht der wetten aangerand, of tot ongehoorzaamheid aan dezelve aangespoord zal hebben zal met eene gevangenis van zes maanden tot drie jaren gestraft worden. ljeze bepaling zal echter geCne belemmering toebrengen aan de vrij - beid van regtsvordering of verdediging voor de regtbanken of andere gestelde mngte'n." Na dit stuk voorgelezen en aan den voorzitter te hebben overgege ven, zeide de minister hoofdzakelijk „tot toelichting van de verandering in art 3 gemaakt, zal ik alleen zeggen, dat de redactie van dat artikel volkomen overéénkomt met de laatste met uitzondering alleendaf de woorden: of onrust en one enigheid tmscken de burgers gestooktuit het örtikel zijn weggelatenen dat de woorden buiten het geval van regts- "Vorderhig of'Verdediging voorde regtbanken of alle andere gestelde magten, ken gevolge van de aanmerkingendoor den heer Trentesaux en andere leden dezer kamer gemaakt, verplaatst zijn, en gebragt op het einde van het artiltèi waardoor dan alle zwarigheid verdwenen is." j président stelde voor, om de beraadslagingen over de wet te ver volgen, daar men den vorrgen dag tot geen besluit was gekomen. Dit voorstel gaf aanleiding tot eene discussie over het al of niet onderzoe ken der voorgedragen veranderingen rn de afdeelingen bij welke gele genheid de heer d'Qwalïus Thierry zéide, dat de grondwet zich tegen de voortzetting der beraadslaging aankantte; de Kamer had de wet niet aangenomen, zeide de spreker, dus was zij verworpen, en men kon an dermaal daarover niet stemmen; want zoo men hiertoe besloot, dan kon- denier gevallen zijn, dat men tot drie, vier, ja tot tien stemmingen zou moeten overgaan. Dit gevoelen vond echter geen bijval, en de Kamer besloot, om de veranderde redactie in'de afdeelingen te onderzoeken. Nadat 'de beraadslagingen een half uur geschorst waren hernamen de le den hunne zitplaatsen in de kamer, en las de griffier het rapport der "tfëntrale afdeclir/g voor. Uit dat rapport, bleek dat in vijf afdeelingen geene aanmerkingen op de nieuwe redactie waren gemaakt; alleen dé twee overige afdeelingen hadden nog eenige aanmerkingen in het midden gebragt. De beraadslagingen over het nieuw géwijzigd ontwerp Werden vervol gens gé'ö'péhd, na dat de president ter kennis der Kamer gebragt had, dat hij van den heer de Celles eene missive had bekomen', houdende ken nisgeving, dat hij door eene Zware onpasselijkheid Verhinderd Werd de zitting bij te wonen. De heeren van den Brnucke de TcrbecqueTrentesauxFalIonFabr) Longrée en Angillis verklaarden, dat zij, na de gemaakte verbetering in de wet, tot aanneming daarvan zouden stemmen; terwijl de heeren vatt Saste van Tsseltde Secus en de Stassart van oordeel warenhunne goed keuring aan het ontwerp van wet nog te moeten weigeren. De discussie gesloten en de wet bij hoofdelijke stemming 111 omvraag gebragt zijnde, werd met 93 tegen 12 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de heeren de Stassartde Secus, de Stockitem fllran Cornet de Grez Luybende Brouckerede Langhe Sur letDumontdt Ger/ac'tevan Sasse van Tsselt en d Omalius Thierry. Afwezig waretl uit de Noordelijke provinciën de heeren van Ileesvan Boelens, Lyckld- ma en Focketnauit de Zuidelijke provinciën de heer de Celles. Na de stemming heeft de heer van Sasse van Tsselt verzocht, dat i# de notulen mogt worden aangeteekenddat hij tegen de wet gestemd had. De vergadering is gescheiden tot maandag ten 12 uren. Den 24 mei. In de zitting van heden is de wet omtrent den aCCljUS op den wijn met 85 tegen 5 stemmen aangenomen. Volgens deze wet zal, ingevolge de gemaakte verandering, de accijns wegens den buiten- landschen wijn bedragen, voor elk vat, 12 ,60. Ook de wet omtréliè den accijns op de suiker is, met 79 tegen 11 stemmen aangenomen. Deze accijlis bedraagt alinu op de ruwe suiker, herkomstig uit de kolo nie Suriname enz., f n 47J vati iedere 100 ponden, en die op alle andere ingevoerd wordende ruwe suiker 13, 50. De overste Clercqkommandant der grenadiersisop den dag der groote parade door Z. M. benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw. Z. M. heeft dezer dagen de 150 en 151ste NederlandsChe loterij vast gesteldwelke van de thans trekkende hierin alleen zullen onderschei den zijn, dat de trekking der vijfde enjaatste klasse, die bevorens in vijf achtereenvolgende dagen moest afloopen Zal geschiedén gedurende twee wekenen wel op maandagwoensdag en vrijdag der eersteen maan dag en dingsdag der volgende week. Men weetdat er te Amsterdam doorgaans een groot gebrek aan goed zuiver drinkwater is, en dat men genqodzaakt is hetzelve, som wijlen met groote moeite en kosten van elders aan te voeren. De re gering der hoofdstad, met loffelijken ijver bezieldstelt zich voor eene poging aan te wenden om in dat gebrek te voorzien en heeft te dien einde dezer dagen aangekondigd dat zij zal aanbesteden het maken van vier, versch zoet water opleverendewèrputten. Zoo het schijnt, zal men, om zulk water te verkrijgen, zich bedienen van zekere aardboren, waarmede men ter diepte van eenige honderde voeten in de aarde )can dringenen zal men door dezelve trachten te verkrijgen zoogenaamd.9 Artesische bronwelputtenover welke het Handelsbladin zijn no. 33 van dit jaar, eene belangrijke mededeeling heeft gegeven. ZEE-'11JDINGEN. VLISSINGEN den 25 mei. Gisteren is alhier ter reede gearriveerd Commodore Preble kapt. W. Hart. van Charlestovvn naar Gent gedesti- neerd, mei. katoen en rijst. Ook zijn sedert eergisterenvoor Antwerpen bestemdop onze re,ede aangekomen: de Vrouw Anneke kapt. T« M. Visser, van Koningsbergen met lijnzaad; Ruth Marykapt, A. H. Brookesvan Philadelphia met koffij en suiker; VAdèle Chériekapt. L. Bouvier, van Havre-dé- Grace, met wijn en katoen; Neptunes, kapt. F. Peters, van Londen., met stukgoederenVictoriakapt. H. Andrewsvan Cöwesmet koffij en suiker. Gisteren is naar zee gezeild the Syren kapt. ïernaldvan Gent naar Teneriffe, met ballast. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en den 23 en 24 dezer van de reede alhier naar zee gezeild Heyworth kapt. Th. Willis, naar I.iverpoolmet ballastGeorge Marykapt. D. Thompson, naar Londen, met boomschors; Fclicitaskapt, G. Mulder, op avontuur, met ballast. Van de in onze vorige gemelde schepen is uit. zee terug gekomen Kareikapt. B. H. Stuurmangedestilleerd naar St. Thomas. BES'/REN Eif ADMINISTRATJEN. AANBESTEDING. Op aanstaanden Woensdag den 9 Junij 1830, zal, door dén Heef Gouverneur der Provincje Antwerpen in het Lokaal van het Gouver nement aldaarworden 'overgegaan tót de openbare aanbesteding der Wefken en de Leverawcien behoorendc tot den opbouw van de drie Paviljoenenwelke het algemeen Antwerpsche Handels-Entrepot zullen vormen. NATIONALE MILITIE. bekendmaking. BURGEMEESTER ,en WETHOUDERS dér Stad MIDDELBURG; Hoofdplaats van de Provincie Zeeland,,verwittigen bij deze de Verlof gangers van de Nationale Militie welke tot het contingent vim deze Gemeente behoorendat allen zich zullen moeten vervoegen op Vrij dag dén vierden Junij aanstaandedes middags ten twaalf tirenop het Molenwater alhier, vóórzien van de Kleeding- en kleine Équipe ment-stukken u>elke zij van hun korps hebben behotidénmitsgaders vnü hunne Livéets en Verlofpassen, fen einde door den Heer Milicie- Cofninissaris te worden geïnspecteerd. Dat ven deze Inspectie zijn uitgezonderd de Manschappenbehooren de ;töt de digHngén van de jaren 1828 en !'&29, welke bij de Reserve der 2de Afdeeling Infanteriehet 6de Bataillon Artillerie Nationale Mi litie en de Divisie Pontonniers zijn ingelijfd, en eindelijk de Verlofgan gers van de Iigting van den jare 1825 voor zoo verre met dezen bij het koaps finaal is afgerekend. Wordende alle belanghebbenden aangemaand zich ter voorschreven *5 •>*-* d S-

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1