N". 5'. KXJ Wm MIDDELKVRGSCIliï^Mff COURANT. Donderdag 13 Mei 1830.' NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLANDEN. ZEE-TIJDINGEN. BEST VREN en ADM1NISTRAT1EN. FRANKRIJK. PARIJS den 7 mei. Z. K. H. de dauphin is den t dezer te Marseil- le en des morgens van den 3 te Toulon aangekomenen heeft den 4 de in laatstgenoemde stad vereenigde armee in oogenschouw genomen. Z. K. II. heeft zich vervolgens op alle schepen begevenen alle de evolutien benevens eene Iooze voorstelling van ontscheping bijgewoond. Het weder was bij die gelegenheid uitmuntenden de toevloed van nieuws gierigen buitengemeen groot. De prins deelde daarbij zigtbaar in de geestdrift der land- en zeemagt en der aanschouwers. Den 5 des avonds is Z. K. H. naar Marseille wedergekeerd. Uit Marseille wordt gemeld, dat men aldaar uit Alexandria de tij. ding ontvangen had dat het Egyptisch eskader de haven dier stad met eene onbekende bestemming verlaten had, en dat 15,000 man kavallerie binnen korten tijd mede van daar moesten vertrekken zonder dat men almede wist waarheen deze zich zouden moeten begeven. Deze tijdin gen schijnen echter nadere bevestiging te vereischen. 's GRAVENI1AGE den 9 mei. Z. M. de Koning, die gisteren och tend ten vier uren Rrussel verlaten heeft, is des middags ten half vijf uren in goeden welstand in deze residentie aangekomen. Z. K. II. de Prins van Oranje is gisteren morgen ten 10 uren uit Ilrussel alhief aangekomendes avonds heeft Z. K. H. benevens H. K. en K. H. de Prinses van Oranje en Hoogstderzelver drie Zonen den Fran- schen schouwburg bezocht, en zijn met iuide toejuichingen ontvangen. Uit hoofde van het ongunstige weder heeft de groote parade, wel ke ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Mariantie zou plaats gehad hebben, en dre door Z. M. zou zijn bijgewoond, geen voortgang gehad, even min als het diner op het paviljoen. Die verjaar dag is gevierd geworden door het uitsteken van vlaggen en door het spe len van het klokkenspel. Dezen middag was er familie-diner ten hove. Den 10 mei. Eergisteren in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal de beraadslagingen over het ontwerp van wet, rakende de con versie van 4J prcts. syndicaat-obligatien in minder rentende effecten, voortgezet zijnde, hebben nog het woord gevoerd de heeren G.G.Clif- ford Sandberg, Sur let de Choquicrde Brouckerevan Sytzamavan Toulonop den Hoof, Donker Curtiusvan Alphen en de Jongedie te gen de wet gesproken hebben de heeren de Stassart en Fretsdie de zelve hebben verdedigd, en de heer Hinlopendie, na bekomen inlich tingen van den minister van financienverklaarde zich nu wel met de wet te kunnen vereenigen doch zijne stem zich zou voorbehouden tot dat de minister zich nog meer bepaald zou verklaard hebben, dat het te creëren kapitaal met niet meer dan 6 millioen zal te boven gaan het kapitaal, hetwelk zal worden ingetrokken. Ten laatste werd de wet nogmaals door Z. Exc. den minister van financiën verdedigd, op de daartegen ingebragtebedenkingen geanzwoord, en alle nog verlangde inlichting gegeven. Bij stemming werd daarop de wet met 47 tegen 31 stemmen aangenomen. Heden is bjj de Kamer ingekomen een verzoekschrift van de heeren de BotterTieletnans en Dartels, zich beklagende over het publiek ma ften hunner correspondentie. Vervolgens is het verslag der centrale af- deelïng voorgelezen op het ontwerp van wet tot nadere vaststelling der middelen, ter voorziening in de uitgaven, aanvang nemende met 1830. Dit rapport gedrukt zijnde en op heden nog aan de leden zullende wor den rondgedeeld, besloot de Kamer, dat de discussien over dit ontwerp Van wet aanstaanden woensdag ten 11 uren een aanvang zullen nemen. Namens de cömmissie tot de petitien werden door de heeren van Tujl, van Geuechten en de Liedel de ÏVell onderscheidene rapporten uitgebragt, meestal de voorgestelde verhooging der accijnsen betreffende, welke alle ter griffie zullen worden gedeponeerd. Twee dezer rapporten, die door de heeren van Genechten en van Dam in de Hollandsche taal waren uit gebragt, gaven aanleiding tot eene vrij levendige discussie, waaraan de heeren de BrouckereBarthélémyvan Dam, Pyckede Stassart, van ReenenGeel/tand, van den Broeke de TerbecqueSypkens en Dijkmeester deel namen; men wilde, dat de rapporten der commissie tot de petitien, even als de boodschappen des Konitigs, de rapporten der centrale afdee- fing enz., in de beide talen zouden worden voorgelezen. De heer van Dam weigerde evenwel de petitie in het Fransch te herhalen, om dat het hem voorkwamdat geen der leden gehouden was de Fransche taal te kennendat hijeven als voorheen de beleefdheid zou gehad hebben om het rapport in het Fransch voor te lezenzoo niet de heeren de Brouckere en de Larghe het hadden willen doen voorkomen als of hij daartoe verpligt'was. De heer Barthélémy zeide, onder anderen, dat, indien eenig lid van de commissie tot de petitien weigerde rapporten in de beide talen uit te brengenhij daartoe door den voorzitter kon wor den genoodzaakt. Daar de heer van Dam echter bij zijn gevoelen bleef volhardenzijn ten laatste de rapporten in de Fransche taal door den griffier voorgelezen. Vervolgens werd, namens diezelfde commissie, door den heer Feran- veman rapport uitgebragt op zes verzoekschriften, waaronder een van ingezetenen van Luik, omtrent de vrijheid van de drukpers. De com missie adviseerde om deze verzoekschriften ter griffie te deponeren. De heer van Dam, als lid dier commissie, verklaarde, dat de minderheid zich met die conclusie niet heeft kunnen vereenigen, om dat het ver zoekschrift van Luik, even als dat van Brussel, waaromtrent de verga dering den 2 6 februarij 11. tot de orde van den dag overging, in on voegzame termen vervat was. Na dat de heer Feranneman het verzoek schrift had voorgelezen, ontstond er eene ernstige discussie, waarbij de heerefl van Dam, Donker Curtius, van Sytzama, Frettdu Roisin Geelhand, de Gerlache en Sypkens het woord voerden; de laatste las eenige zinsneden van het verzoekschrift, die hem voorkwamen tot ver guizing, en hoon van de regering te strekken, en waarbij de Koning voor gesteld werd als zich door eene factie te laten regeren. Hierna hebben nog het woord gevoerd de heeren de Secusde Stassart, Surlet en van den Broeke de Terbecque. Tot de hoofdelijke stemming overgegaan zijn de, besloot de Kamer, met eene meerderheid van 60 tegen 17 stem men, om over het verzoekschrift van Luik tot de orde van den dag over te gaan. Voor het depoiieten ter griffie hebben gestemd de heeren Bar thélémy, de Stassart, de Brouckere, Coppieters, Cornet de Gret, dé Si cus, de LangheFaberSurlet, van den Hove, Cogelsde Liedel d« iVellPyckede GerlacheFerrannemanFallon en Dumontwaarna da vergadering is gescheiden tot woensdag ten 11 uren, BRlELLE den 9 mei. Bij het onweder van gisteren avond is de bliksem geslagen in de brouwerij bewoond door mevrouw de weduwe Kruyne alhier, en heeft daarbij een' zeer zonderlingen loop genomen. Dezelve heeft namelijk een venster op den bovensten zolder het eerst getroffen, het vrij dikke lood aan de buitenzijde omgekruld en de helft van het kozijn vernield is daarna langs den muur, aan de binnenzijde, tot op den tweeden zolder afgedaald, vrij dikke scheuren in den niutlf achterlatendede bliksem is vervolgens naar buiten gekeerdzijn* loop nemende langs een anker, hetwelk op deze hoogte in den muur was vast gemaakt, doch den schoot van dit anker bereikt hebbende, is hij ander maal naar binnen geslagen in een slaap-vertrekhier werd het koperdrancf eener bel vaneen gescheiden en het schijnt dat de bliksem langs het eene eind van hetzelve is voortgegaan naar eene andere kameren ver volgens in den zijmuur is uitgedoofd, althans men heeft, behalve eene vrij aanmerkelijke scheur in dien muur, geené sporen meer van denzel- ven kunnen waarnemen. De schade door een en ander veroorzaakt ii naauwelijks noemenswaardig, ook weet men tot hiertoe van geene andere nafieeleu in dezen omtrekschoon het onweder een der zwaarste was die men in lang heelt ondervonden. BRUSSEL den ti mei. Gisteren middag is de advokaat Claesuit de Petits-Carmesdoor een deurwaarder naar zijne woning gebragt,- waarheen zich, een half.nur daarna, de regters van de Fenne en Barbè hebben begeven, denkelijk om een nieuw onderzoek naar zijne papieren te doen. Omstreeks 2 uren is de heer Claes naar de gevangenis terug gebragt, alwaar hij, benevens de drukker Neervoort, Steeds buiten toe gang zijn gesteld. Hun is intusschen toegestaan brieven te schrijven ert te ontvangendoch door tusschenkomst van den procureur des konings. Men Verzekert, dat het beroep in cassatie van de veroordeelden de Potter, Tieletnans, Barteh en de Neve den 24 dezer Zal worden bepleit. De heer Calmcyn is tot rapporteur benoemd. MIDDELBURG den 12 mei. Den 13 tftaart 11. is behouden te Su. riname gearriveerd het fregatschip de Ondernemingkapt. H. Eeltjcs. VL1SSINGEN den 11 mei. Heden zijn alhier ter reede gearriveerd Neptunes, kapt. W. A. Bakker, en de Jufvrouw Titsiakapt. J. J. Zel ling beide van Liverpool naar Gentmét klipzout. Ook zijn, sedert eergisteren, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomenCatharinakapt. M. M. Pott Johanna Geertruldakapt. P. Pybes, en Helenakapt. D. J. Greeven alle drie van Liverpool, met klipzout; the Rapidkapt. W. Warren, van Haftymet koffij 1 UdoniaKapt. E. J. van der Molenvan Liverpool, met klipzout; Mary Annkapt. J. Sandstolt, van St. Domingo, met koffij; Swi/yodkapt. J. P. Wichman, van Mallaga, met fruit, lood en wijn; de Richard kapt. J. G. Rikeles, met lijnzaad; die Friedekapt. C. Netzer, en Do- rot hea kapt. J. G. Wendt, beide met houtwaren en alle drie van Me mel; the Sarahkapt. H. Cundy, van Santos, met suiker; the Hunter kapt. R. Atkins, van Hafty, n?et koffij en suiker; la Pcrceverancekapt. .J. R. Jansen, van Londen, met stukgoederen; Hermanus JViardikapt. H. A. PostVan Liverpoolmet klipzoutthe Agnes kapt. D. Mar- tenikyen Tholostriskapt. A. Roebuck, beide van St. Domingo, met koffij. Van Antwerpen zyn de Schelde afgekomen, en sedert onze laatste va« de reede alhier naar zee gezeild! Leopardkapt. J. Herber, naar Ham burg; Kezia kapt. W. Digby naar Nantesen Margarethkapt. E. Scuddy naar St. Ubesalle drie met ballastde Commerciekapt. J. li. Durieznaar Londenmet boomschorsAmazone kapt. J. B. Ie Favour, naar Salem, en the Index kapt. W. H. Greennaar Nieuw- York, beide met ballast; Pereeverancekapt. W. Ptutam, naar Bristol en de Friendschapkapt. A. E. van Dijcknaar Cherburgbeide met tarweSt. Petruskapt. P. Pedersennaar de Oostzee met ballast. Woensdag den 5 mei 11.des morgens ten 7 tirenis door kapiteitt Warren gepraaid een galjas, onder Nederlandsche vlag met no. 103, van Antwerpen Haar Suriname op de hoogte van Dungenessw. n. w. op een afstand van twee mijlenzeilende in goeden staat en zijrtde aan boord alles wel. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, Hoofdplaats van de Provincie Zeeland, gelet hebbende op het besluit van de Edel Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provin cie, van den 8 April jongstl. Provinciaal Blad No. 46), waarbij is vastgesteld dat de Her-ijk der bevorens reeds geijkte en her-ijkte Leng. tematen en Gewigtenin dit jaar 1830, zal plaats hebben op den zelfden voet en wijze als bepaald is bij het Reglement van den 15 Pé- bruarij 1822 gezien eene missive van den Heer Arrondissements-IJker van de Maten en Gewigten, van den 5 dezer, No. 296, brengen bij deze ter kennisse van een iegelijk dien zulks zouden mogen aangaant Dat met de verificatie en her-fjking der Lengtematen en Gewigten bin nen deze Stad een aanvang zal worden gemaakt op Maandag den 17 dezer, in het bekende Lokaal op het Molenwater, Lett. N. No. 49, waarvan de ingang is in de Nieuwe Oosterschestraaten dat, ten ein de de werkzaamheden geregeld en met de meeste naanwkeurigheid zou den kunnen geschieden, door den Heer Arrondissements-IJker stiptelijk de navolgende orde zal moeten worden in acht genomen Dat voor de Groote Gewigten van één Nederlandsch Pond en daarbo ven alleen zal worden gevaceerd des Maandags voormiddags van 9 tot 12 uren, en des Namiddags van 3 tot 6 uren. Dat voor de Koperen Gewigten en voor de Stellen van het verdeelde Nederlandsche Pond eu voor afzonderlijke onderdeelen van hetzelve

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1