N*. 56. MIDDELBURGSCHE COÜRA N" T." Dingsdag NIE UFESTIJ DINGEN. DUITS'C HL AN D. FRANKFORT den 3 mei. In het begin der maand april heeft men te Napels in zeer groote ongerustheid verkeerd, wegens het ver schrikkelijk oi)deraardsch geluid, hetwelk de Vesuvius maakte; een ge luid hetwelk zich tot onder de stad deed hooren. Daar hetzelve zoo hevig en zoo langdurig was, als dat, hetwelk vóór eene der laatste groote uitbarstingen was opgemerkt, was men beducht, dat de stad en omstreken door eene zware ramp bedreigd werden. Gelukkig was het zelve kort daarna verminderd, en hadden zich twee nieuwe openingen gevormd, waaruit de berg vmtr en zwavel ontlastte, zoodat men de hoop voedde dat het gevaar voorbij was. GROOT - BRITTANJE. LONDEN den 5 mei. Eergisteren nacht heeft de koning veel gele den door gebrek aan slaap; des ochtends bevond hij zich evenwel iets beter. Gisteren nacht heeft Z. M. eenige uren geslapen en heden ochtend gevoelde hoogstdezelve zich beter. De heer Huskisson heeft gisteren bij de gemeenten eene petitie ter tafel gelegd, door meer dan twee duizend aanzienlijke inwoners vanLi- verpool geteekenden waarin betoogd wordt, dat het weigeren der b.nrgerregten aan de Joden strijdig is met den geest en nadeelig voor de belangen van het Christendom. De heer Grant heeft zijne motie, tot het ten tweede maal voorlezen der bill ten voordeele der Joden tot maandag den 17 dezer uitgesteld. In Ierland hebben de onrustigen een nieuw genootschap of maat schappij opgerigtdat zoogenaamd stekken moet om de ware belangen van Ierland te bevorderenen wel door middel van alle de maatregelen tegen te werken, die de hertog van Wellington of zijn ministerie mogt voor stellen. Deze inrigting heeft haren oorsprong aan misnoegde Protestan ten te danken. Den 1 dezer is het Russisch eskader uit de Middellandsche zee, bestaande uit vier linieschepen drie fregatten, eene korvet en twee brikken te Deal aangekomen en naar de Oost-zee gezeild. Het congres der Vereenigde Staten heeft zich bijzonder bezig gehouden met het verbeteren van 's lands land- en zeemagt en daartoe verscheidene wettelijke bepalingen ingevoerd. Met de laatste berigten uit Calcutta heefr men de stellige tij ding bekomen, dat de Stittees, of het reeds zoo lang afgekeurd gebruik van het verbranden der weduwen op de lijken harer echrgenooten in geheel Britsch Indie^ is afgeschaft. Het besluit dienaangaande van den gouverneur-generaal is, in het regeringsblad van Calcutta en verder, Zoo veel mogelijkbekend gemaakt. PRANKRUK. PARIJS den 4 mei. Volgens de Gazette de France worden de toebe reidselen ter^ inscheping van de expeditie naar Algiers met eenen bewon- derenswaardigen ijver voortgezet, doch schijnt het inthsschen dat dezel ve eerst tusschen den 8 en 10 dezer zal kunnëfi vertrekken. De opperbevelhebber der expeditie, de minister de Bourmont, is den 28 april te Toulon aangekomen. F. D E R L A N D E N. 's GRAVENHAGE den 7 mei. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van gisteren is het ontwerp van wet tot verminde ring van het getal der leden van de algemeene rekenkamer op acht, met 59 tegen 21 stemmen, aangenomen. Voorafhebben er vrij langdurige beraadslagingen over dit ontwerp plaats gehad, waarbij Zijne Exc. de minister van finantien en de heeren Angil/isde Sécus, van Dam van Isselt en Barthélémij xoor, en de heeren de Brouckcre, de Stassart en Sypkens tegen de wet het woord voerden, In de zitting van heden zijn de openbare beraadslagingen over het ontwerp van ivet betrekkelijk de vermindering der renten ten laste van het amortisatie-Syndikaat begonnen. De minister van finantien en de heeren van ReenenPescatore en Beelaerts hebben de wet verdedigd, terwijl de heeren van AlphenBacker en Luzac zich daar tegen ver klaard hebben. De beraadslagingen zullen op zaturdag 8 mei voortge zet wordennadat de leden der Kamer vooraf in hunne afdeelingen over de aanhangige finantiele wetten zullen hebben beraadslaagd. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is rond gedeeld eene gewijzigde redactie der wet, tot beteugeling van hoon en lasterwelke aldus luidt: Art. 1 Al wie opzettelijk en openbaar op welke wijze ook, of door welk middel, de waardigheid, het gezag of de regten van den Koning en van het koninklijk stamhuis zal hebben aangerand of den persoon des Konings op gelijke wijze zal hebben gesmaadgehoond of gelasterd zal worden gestraft met eene gevangenis van twee tot vijf jaren. 2. Gelijke smaad hoon en laster aan eenig lid van het koninklijk huis, zal gestraft worden met eene gevangenis vati een tot drie jaren. 3. Al wie opzettelijk en buiten het geval van regtsvordering of ver dediging in regte de verbindende kracht der wetten zal aangerand of tot ongehoorzaamheid aan de wetten zal hebben aangezetof wel op eenigerlei wijze de openbare rust in gevaar zal hebben gebragthetzij door bet begunstigen van verdeeldheid en het aankweeken van wanorde en wantrouwen hetzij door de regering haar gezag of hare daden te hoonen zal met eene gevangenis van een tot drie jaren gestraft worden. 4. In geval van herhaald misdrijf, zullen de straffen, bij deze wet vastgesteld, met de helft van het maximum kunnen worden verzwaard. Hctzdfde zal kunnen plaats hebben ten aanzien der straffen, bij art. 1 en 2 der wet van 16 mei 1829 vastgesteld, in geval van herhaling der misdrijven bij die artikelen vermeld. 5. De beklaagden, ter zake van misdrijven, bij art. 1 2 en 3 der tegenwoordige wet vermeld, zullen niet in regte kunnen worden be trokken zonder dat er eene voorloopige instructie en verwijzing hebben plaats gehad. 6. Het derde artikel der wet van den 16 mei 1829 is niet toepasse lijk op de misdrijven van smaad, hoon en laster aan den Koning, de le den van het koninklijk huis, openbare autoriteiten, derzelver leden of qnn ambtenaren aangedaan, zullende in die gevallen deze misdrijven van officiewegeook zonder klagtc der gelasterdën of gehoonden, moe ten vervolgd worden. .\^GCELï!> 11 Mei 1830.' 7. De regtsvervolglng der misdrijvenvermeld bij deze wet', mitsga ders in art. 1 3 art. a en 3 der wet Van 16 mei 1829 zal verjaard zijn na afloop van drie maanden sedert het begane misdrijf, of, Indien er vervolgingen hebben plaats gehad sedert de laatste geregtelijke acte, Lasten en bevelen enz. Z. M. heeft benoemd als bevelhebber van de 3de divisie infante rie den generaal-majoor Georgeals bevelhebber van de reserve-brigade den generaal-majoor Favaugcals kominandant van Antwerpen el) bevel hebber ovef de eerste brigade der 2de divisie, den kollonel de Groot als bevelhebber van de iste brigade, 3de divisie, den kolonel Knotzer; als bevelhebber van de 2de brigade, 4de divisie, den kolonelGuicherit. 7.. M. heeft voorts benoemd als generaal-majoor den kolonel Singen- donck als kolonels de luit. kolonels Stavenisse de BrauwBoelaard eu dt Muraltals luit.-kolonels de majoors AhersonAnthlng en von Tabor en als majoors k 1. s. de kapiteinen Tegelaar en Menso. Nog heeft Z. M. den generaal-majoor baron de Perponeherkömman- derende de provincie Noord-Holland benoemd als hoogstdeszelfs com missaris, ten einde de algeheele organisatie van de schutterij binnen de stad Amsterdam, de hoofdstad des Rijks, te helpen bevorderen en toe stand te brengen. Z. K. H. Prins Albert van Pruissen, die den 3 dezer over War schau uit Petersburg te Berlijn is aangekomen, wordt tegen het laatst dezer week alhier verwacht, en Zal hoogstdeszelfs intrek nemen in het huis van wijlen den lieer Meerman. Naar men verneemt is Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden voornemens, binnen kort, de inspectiën over demaritime etablissementen te vervolgen, en zich daartoe ook naar Rotterdam, Hellevoetsluis en Vlissingen te begeven. Wanneer men hierbij nagaat de onderscheidene berigten, wegens de reeds afgeloopene inspectiën om de Noord, hoedanig Z. K. H te Am sterdam, met de meestmogelijke naauwgezetheid, zoowel de maritiitie werkzaamheden, de administratieverantwoording, de magazijnen als het personeel heeft nagegaan; ook de beide gestichten, de kweekschool voor de Zeevaart en Zeemans-Hoop met een bezoek heeft vereerd, en zich omtrent het doel derzelve doen inlichtente Medemblik met belangstel ling het instituut voor de eléves der marine heeft opgenomen, en aan Willemsoord, boven en behalve de inspectiën der werf, zoo als te Am sterdam, zich ook omtrent den loop der zeegaten aldaar heeft doen on- derrigtenom met naauwkeurigheid over eene doelmatige defentie van dat belangrijk oord te kunnen oordeelen, dan mag men op goede gron den zeggen, dat Z. M. door de benoeming van dien Prins tot admiraal der vloot, op nieuw en ten sterkste, niet alleen het belang der marine, maar ook dat der algemeene zeevaart, heeft in het oog gehouden, en zich vleijen met het groote nut dat daarvan te wachten is. De beruchte briefwisseling van de PotterTielemans en medepllg-' tigen ziet thans te Brussel het licht, en is bij den boekhandelaar Brest van Kempen uitgegeven, onder den titel van: Procés de L. de Potter, F. TielemansA. Ban els.7. B. de Neve etc. etc., contestant la corres- pondance et Texplication des dénominations insultantes, par lesquelles sont désignés de hauts personnages, d'iminens fonctionnaires et autres etc. Deux volumes in 8°.ornis de deux litographies. AMSTERDAM den 6 mei. De heeren Hope Cotnp. hebben van den Oostenriikschen minister van finantien, door eenen buitengewonen cou rier, den 30 april uit Weenen afgezonden, den last ontvangen 'om ter kenpisse van het publiek te brengeneene op den 27 april te Weenen bij openlijke uitloting bepaalde tweede opzegging van 10 millioen 5 pet. obiigatien, om op 1 november aanstaande in conventions-munt afgelost te worden, tenzij men voor 1 julij die uitgelootte 5 pet. obiigatien bij de crediets-kassa te Weenen ter verwisseling in 4 pet. ipogc aanbieden-, in welk geval men voor elke 100 uitgeloot 5 pet. kapitaal ƒ104 in 4 pet. obiigatien zal ontvangenterwijl, bij de uitgifte dezer nieuwe 4 pet., waarvan de intressen zullen beginnen te loopen van t november 1830, de intrest der geleverde 5 pet. tot den 1 november 1830 zal worden voldaan. MIDDELBURG den 10 mei. Heden is alhier, door het uitsteken der vlaggen gevierd de 20ste jaardag van II. K. H. mevrouw de Prin ses Marianne. De Courrier des Pays-Bas heeft, na de veroordeeling van de Pot- ter, Tielemans c. s.zich bij vernieuwing in hatelijke aanmerkingen te buiten gegaan; de geest van dat dagblad blijft dezelfde: schelden en razen op alles wat niet uit den boezem der factie komt; niets te spa ren, noch troon, noch ministers, zelfs de regterlijke onafhankelijkheid zijdelings aan te randenziedaar wat sedert eenige dagen in ieder no. van dat blad, tot walgens toe en met het boosaardigste oogmerk wordt publiek gemaakt, en waarbij de naam van den minister van Mannest onophoudelijk wordt in het spel gebragt. Daar deze buitensporigheid nog dagelijks toeneemt, is het waarschijnlijk, dat weldra weder nieuwe vervolgingen tegen de schrijvers en drukkers zullen te wachten zijn. Zoo is dan ook den 6 dezer de advokaat C/aeseen der schrijvers van den Courrier, gearresteerd, naar de gevangenis der Pctits-Carmes gebragt.en buiten toegang gesteld ter zake van een geplaatst artikel in dat blad van den 2 dezer waarvan hij zich voor schrijver heeft doen kennen. Ook meldt mendat zijne papieren zijn in beslag genomen. De heer Neervoort provisionele uitgever van dat dagblad heefteenige uren daarna, hetzelfde lot ondergaan. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 10 snel. Volgens brief van kapitein Corttclis Riekcls, voerende het schip Walcherenden'27'april 11. uit Vlissingen, met troepen, naar Batavia vertrokken, was hij den 29, des middags één uur, met O. Z. O. ligte koelte, in den besten staat in de bogt bij Goud staart zeilende. VLISSINGEN den 8 mei. Den 4 en 6 dezer zijn van onze reede naar zee gezeild: de Maria, kapt. J. K. de Wijk, op avontuur, met ballast, en Zelden Rust, kapt. G. J. Kluin naar Bayonne met lijn waad beide van Gent. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en van den 4 dezer tot heden van deze reede naar zee gezeildAmity, kapt. G. Willix naar

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1