N°. 55. MIDDELBURGSCHE V 11 A N T; 4# 1 f!%ÉC Zaturdag 8 Mei 1830. ■VV*VA ft. NIEUWSTIJDINGEN. DUITSCHLAND. KEULEN den 28 april. Dezen avond, omstreeks 11 uren, Is alhier de St. Kunibertskerk en toren ingestortzonder veel schade te weeg te brengen. Slechts een digt aan de kerk liggend huis is verplet- rent. De val van dit groote gebouw veroorzaakte een zoo ontzetteuden slagdat men in de omstreken eene aardbeving meende te bespeuren, liet oostelijk gedeelte der kerk is blijven staan en zal afgebroken wor den. Kort voor de instorting waszoo men verneemtde pastoor met zijnen vicaris nog in de kerk geweest. FRANKFORT den a mei. Te Ancona had men den 19 april brieven uit Corlnvolgens welke de president Capo. d'Istrias de officiële tijding dér verheffing van prins Leopold tot den troon van Griekenland ontvan gen, en die tijding dadelijk bij eene proclamatie bekend gemaakt had en de Grieken er de grootste vreugde over aan den dag hadden gelegd. Te Petersbnrg is, bij eene van den 7 april gedagteekende keizer lijke ukase, een nieuw tol-reglement gearresteerd, waarbij, in het belang van handel en fabrijkwezende invoer van onderscheidene waren od nieuw geoorloofd, en de inkomende regten voor sommige artikèlhn ver hoogd voor andere verminderd worden. Zoo als het Petersburger Han delsblad daarbij aanmerkt, bedoelt men met de gemaakte veranderingen hoofdzakelijk i°. het verminderen in het al ge m een van het getal der ver boden artikelen, voor zoo ver zulks zonder nadeel geschieden kan; 20. de sluikerij tegen te gaan 30. de rnhmdscha fabrijkenbtj behoorlijke bescherming door tolregten op de vreemde fabrijkaten, in de gelegenheid te stellen van zich met de vorderingen in andere landen des te sneller bekend te maken, hunnen naijver op te wekken, en hunne denkbeelden te verrijken. Daarbij heeft men ten aanzien van eenige artikelen de tol len verhoogdomdat de ondervinding bewezen had dat de inlandsche fabrijken zonder dat niet konden blijven bestaan. Den 9 april is te Odessa het eerste Grieksche schip onder natio nale Vlag aangekomen. GROOT-BRITTANJE. LONDEN den 1 mei. De toestand van Z. M. moet allerbedenke- lijkst zijn. Gisteren wilde de hertog van' Wellington den koning gaan spreken, doch te Windsor gekomen vond hij Z. M. zoo ziek, dat het voorzigtiger scheen oin hoogstdenzelven door dit' bezoek niet te ver- moeijepen de hertog naar Londen terug keerde, zonder den koning gezien te hebben. De prinses Augusta en de hertogin van Gloucester hebben gistereff den bezoek bij den koning afgelegd. Vele personen van rang komen dagelijks op het paleis van St. James het bulletin lezen. Prins Leopold was de eers.te, die dezen ochtend aldaar met dit oogmerk verschenen is. Volgens dè orde van opvolging zou indien Z.M. George IV kwam te overlijdende hertog vau Clarence koning worden. De hertog van Clarence is vijf-en-Zestig jaren oud en heeft geene kinderen. Na hem volgde de hertog van Kent die in 1820 overleden is en eene dochter nagelaten heeft, de prinses Alexandrina Victorina die thans elf jaren oud is en volgens de wetten van Engeland op hare beurt vermoedelijke erfgenaam der kroon moet worden. Bij eene verandering der regering- Is het parlement van regtswege ontbonden en moeten binnen zes maan den daarna de algemeene verkiezingen voor een nieuw parlement plaats hebben. F R A N K R U K". PARIJS den 2 mei. De koning heeft de kapel der Lazaristen1 be zocht, Werwaarts dezer dagen de reliquieji van den heiligen Vincent de Paul in processie gebragt zijn» Z. M. is aldaar door den aartsbisschop van Parijs ontvangen, en beeft; gezegd, dat hijdoor voorbidding van dien heiligenhet geluk van zijn volk wenschte- te verkrijgen. Sedert eenige dagen heeft men het gerucht verspreiddat de Paus ?rch zoo zwak bevond dat hij bij de plegtigheden van het paasebfeest door een der prelaten is moeten ondersteund worden. Men verneemt c at de staat der gezondheid van den H. Vader niet de minste ongerust heid baart, en'dat hij.slecHts een aanval van jicht in de knie beeft gehad. Men veihaalt, dat Bolivar wederom voor een bepaalden tijd den post van président van Columbia op zich genomen heeft; doch gewei gerd heeft tfcb daarmede voor zijn geheele leven te belasten. NEDERLANDEN. 'stiRAVENHAGE den 5. mei. Z. M. de Roniog wordt aanstaanden vrijdag hier uit Brussel terug verwacht, Men spréékt veel van het vergrooten van. het badhuis te Scheve- ningenen daartoe zou aan den stedelijken raad dezer stad een plan Zijn vborgèlegd. Bif koninklijk besluit van den 22. april jl.is tot leeraar der twee de klasse in bet vak der handteekenkunst aan de koninklijk militaire aka- detjjie, benoemd de heer .7. K. lluysmanstot dusverre, directeur van het sYnds teeken-instituut té Breda. Bij koninklijk besluit van den 1 dezer is de beer C. A. Tauche door Z. M. erkend en toegelaten als Britsch consul voor de haven van Ostende en onderhoorigheden. Naar men verneemtheeft de heer C. Kruseman thans voltooid het aan hem door de regering dezer residentie bestelde portret van Z. M. Hetzelve stelt voor'den Koning levensgroot ren voeten" uit, staande op den troon, nabij eene gedrappeerde ra fél', op welke' ile grondwet en de ondersclieidingteekenen der koninklijke- waardigheid liggen. De achter grond verbeeldt eene ruime, met beelden versierde, zaal. Dit portret l»zeef gelukkig uitgevallen; de gelijkenis is sprekende en de beeldte- nis zoo wel ais het bijwerk fraai eir met zorg- geschilderd. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft zondag morgen- den genoemden kunstenaar met een bezoek vereerd, en hoogstd es zelfs- tevredenheid over dit STtik1 té kennen gegeven. Eerstdaags zal het portret naar het raadhuis worden overgebragtal waar de koninklijke familie, naar men zich vleit, hetzelve zal-komen bezigtig.cn en waar het vervolgens ongetwijfeld ook voor het publiek zaf te zien zijn. BRUSSEL den 5 mei. Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins, van Oranje hebben gisteren bet museum van kunsten qn bandwerkén-bezoclu. Z. Exc. de minister van de nationale nijverheid vergezelde hpogscdezel- vin. De heer van Onder den Wijngaard CanziuSaan wiens zorg titelt de vereniging, klassificering en het goede onderhoud der zoo belang rijke voorwerpen van dit museum te danken heeftheeft de eer gehad alles uitvoerig aan Z. M. aan te wijzen. De heer Coché-Mommensdrukker van den befaamden Courtier dei I'ays-Bas schijnt wederom regterlijk vervolgd te zullen worden, we. ger.s zeker artikel, in zijn blad van den 2 dezer geplaatst, bij gelegen heid der veroordeeling van de Potter en consorten. Nadat gisteren gé- noemde drukker, voor den regter van instructie een verhoor had onder gaan en naar huis was vertrokken, is een zijner knechts, die bü zijn meesters afwezigheid met het opzigt over het werk is belastbij ge. melden regter geroepen en ondervraagd geworden ANTWERPEN den 4 meiAanstaanden donderdag namiddag ten 3 uren zal alhier op eene plegtige wijze de eerste steen van het entrepot- gelegd worden. Men gelooft dat de gouverneurde regering en de ka mer van koophandel deze plegtigheid zullen bijwonen. MIDDELBURG den 7 mei. Den 4 dezer is op het Vlissitigséhe5 bolwerk alhier, voor eene parade van het garnizoen en onder een aan- merkelijken toevloed van aanschouwers, de straf van geeseling, met den strop om den hals aan de galg vastgemaakten brandmerkgeëxecuteerd aan Johanties Bolkger en Henry Fredvich Mattheylaatst gediend hebbende als fuseliers in de tweede divisie van het algemeen depot der iandmagt tio. 33 in garnizoen te Vlissingen, die zich in den nacht van den 15 op den 16 januarij. dezes jaarsr onder meerder, hadden schuldig gemaakt aan door uiterlijke daden bewezene poging tot brandstichtingdoch wel ke door van, hunnen wil onafhankelijke omstandigheden niet is ge volgd ten-huize van den landman Jan van Sluyswonende onder dezer stads ambachten; van welk misdrijf wij in onze courant van den 18 ja. nuarij; II. hebben melding gemaakt. Deze gewezen militairen waren te dier zake reeds den 6 februarjj 11. bij vonnis van. een krijgsraad, in. dit provinciaal kommandementtot de- straf des doods, met den strop veroordeelddoch is die straf, bij dispo sitie op een door ben gepresenteerd request om gratie, in dato den 24 der vorige maand in bovengemeldebenevens vervallenverklaring van den militairen stand en twintig jaren tuchthuisstraf, verwisseld. Volgens pnrtikuliere brieven van Londen, van den 3 met, was er geene hoop meer op het- herstel van Z. M. den koning van Engeland. ZEE-TIJDINGEN VLISSINGEN den 4 april. Het schip Pegasuskapt» H. H. Wage. naar, hetwelk sedert den 18 april alhier heeft binnengelegen', is-na het herstellen zijner avarij heden naar zee gezeild, gedestineerd naar Maring. ham, met jenever en geweren. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen, en sedert gisteren van da reede alhier naar zee gezeild': WUiiam Henry. kapt. W. Frederik, naar Barbados, met ballast; de Jonge .lohannakapt. F. Douwer naar Lon den met boomschors de Stad Lingenkapt» J» Schipman naar Marseille, met stukgoederen Antonikapt, W. Mennenop avontuurmee bal last; Huil-Packetkapt, W. H. Kraan, naar Goolemet vlas en boom schors; Oromaso kapt. J, Willaertnaar- Batavia, mee stukgoederen de Vrouw Helenakapt. S. C. de Vries, naar Leithen Meduta kapt. F. Bnnnemeijernaar Londen v beide met boomschors; de Gebroeders kapt. II. Grunsberg, naar Stettinmet stukgoederen; Loukekapt. J. C. Sehmidtnaar Hamburg, met ballast; Theresiakapt. C. F. Gankema,. naar Londen, met boomschors; the Georgekapt. R. Watkins, naar Plij- mouth met ballast. Gisteren is alhier ter reede gekomen the Syren, kapt. N. Ternald van Nieuw-York naar Gent gedestineerd met katoen en potasch. Sedert den 1. dezer zijn voor Antwerpen bestemd op onze reede aangekomen: Mercuriuskapt. H. K. de Groot, van Liverpooll, met klipzout; de Arend, kapt. J. H. Bunttemeijer-, van Londen, met stuk goederen; de Rihble, kapt. J. G. Beekman, van Sourabaya met koffij 'en suiker; the Market Maidkapt. W. Stocks, van Londen, met stuk goederen Concordia kapt. E. K. de Wilde van Bordeaux met wijn |en stukgoederen le Fictorkapt. F. Jullioc van Porto-Rico-, met suiker en koffljRoygr tVHliam kapt. W. II. Maskervan de Havannah, .met suikeren koffij; laatstgajnelde moet quarantaine houden. BESTUREN e.v A DMINISTRA Tl EN. AANBESTEDINGEN. Bij het Departement-van Marine-1« 'sCravehhage zal, op detv 1-7 Mei aanstaande, worden aanbesteed: de levering van 24,000 Ned. Ponden* nieuwe beste Vriesche Gras-Boter, ten dienste van *s Rijles Zeemagt,» jen zulks op de Voorwaarden, welke, onder anderen, ook op de Bu- reaux van het gouvernement der Provincie Zeeland voor de gegadigden! ter lezing liggen. Op den 22 Mei 1830, zal door- het Departement van Oorlog., wor den aanbesteedDe jaarlijksche leverancie der- benoodigde Brand- en. 'Lichtstoffen in de Militaire Wachten, binnen de onderscheidene Provin ciën van het Rijk. De Voorwaarden deier Aanbesteding liggen ter lezing in de Bureaux van het Gouvernement der Provincie Zeeland. OPENBARE VERKOOPING. De OPPER-STRANDVONDER beoosten de SCHELDEProvincift iZeeland, zal, als daartoe behoorlijk geautoriseerd, Te BRUINISSE, op Maandag den 17 Mei 1830, des namiddags otr» j2 uren Te BURGH, op Dingsdag den 18 dito, des voormiddags om 9uren Te BROUWERSHAVEN, des namiddags om 3 uren van denzelfden dag;. Te Z1ERIKZEE, op Woensdag den 19 Mei 1830, des voormiddag* om 11 uren, in het openbaar veilen en verkoopeneene aanzienlijke- partij ROODEWITTEMUSKAAT- en andere WIJNEN en gesne den KURKEN, alles van uitgezochte kwaliteiten. Zierikzec, den 6 Mei 1830. De Oppér.Strandvonder voornoemd W. D. DE JONGE, - - -.T

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1