MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 5i. J Donderdag 1 s v' 29 April 1030. N IE UTVSTIJ DINGEN. NEDERLANDEN. RAVENHAGE den 25 april. Gisteren morgen zijn HM. MM., VJT benevens Z. K. H. den Prins van Oranje en H. K. H. Prinses Ma- rianneuit Amsterdam wedergekeerd. Eergisteren waren HH. KK. HH. de Prinses van Oranje en Prinses Frederik der Nederlanden van daar terug gekomen. Z. K. II. Prins Frederik is, na vrijdag morgen, op 's lands werf te Amsterdam het afloopen der korvetten de Heldin en de Hippomenes te hebben bijgewoond, met het marine jagt naar Medemblik en den Heider vertrokken, om het koninklijk instituut voor de marine en de verdere etablissementen aldaar in oogenschouw te nemen. Hoogst- dezelve wordt aanstaanden woensdag in deze residentie terug verwacht. Op den 17 dezer is, op den huize Laarwoudbij Zuidlaren, in den ouderdom van bijna 59 jarenoverleden de hooggeb. heer Sigismun- dus Jacquetgraaf van Heiden tot Reinesteinridder der orde van den Nederlaudschen Leeuwkamerheer van Z. M. in buitengewone dienst lid van de ridderschap der provincie Drenthe en lid van de Tweede Ka mer der Staten.Generaal. De geadjoumeerde zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft heden geen voortgang gehad; slechts 36 leden met den presi dent tegenwoordig zijnde, werd de vergadering tot aanstaanden maandag ten half twee uren geadjourneerd. Naar men verneemt hebben de heeren Fockema en de Rouckleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor de provinciën Vriesland en Oostvlaanderenin voornoemde kwaliteit, hun ontslag aan Z. M. den Koning verzocht. Door den hevigen storm van den 20 is op de Zuiderzee een vaartuig met 20 koeijen vergaan, doch de schipper met zijn volk zijn gered. Op den IJssel is een vaartuig met turf gezonken. Te Gent, in Gelderland, zijn twee kalkschepen verbrijzeld, en te Millingen zijn twee menschen, door het omslaan eener schuit, verongelukt. Vele zware boomen zijn ontworteld. Uit de Javasche couranten, tot 17 december, blijkt, dat de ma joor Michiels nog altijd met de vervolging van Die po Negoro bezig was en hoopte denzelven eindelijk m het naauw te zullen kunnen brengen, en dat wederom een aantal muiters, waaronder verscheidene aanzienlijke hoofdenin onderwerping waren gekomen. In een brief van Bahiain Brazilië, van den 1 maart leest men, dat de burggraaf de Camamupresident der provinciealdaar den vori- gen avondin eene der volkrijkste stratenvermoord is geworden. De ze gruwelijke daad werd toegeschreven aan eene bijzondere wraakneming; ook was de openbare rust daardoor niet gestoord geworden. DORDRECHT den 27 april. Er worden alhier groote toebereidse len gemaakt, tot ontvangst van Z. K. H. den Prins van Oranje, kolonel, generaal der schutterijenwelke alhier donderdag verwacht wordt. BRUSSEL den 22 april. {Vervolg. Zie ons vorig NoIn het tweede gedeelte van zijn pleidooi, in de zaak van de Potter enz.heeft de heer advokaat-generaal onderzochtof de aangeklaagden zich schul dig gemaakt hebben aan opruijing der ingezetenen tot eene zamenspan- ning, en alzoo vallen in de termen van art. 102 van het wetboek van strafregten verklaard te geloovendit voldoende bewezen te hebben door het voorlezen der artikels in de dagbladen geplaatstwaarvan hij verschillende zinsneden ophelderde en uitlegde en waarvan hij de misda dige strekking deed opmerken. Daarna heeft hij onderzocht, of die op ruijing eene directe of regtstreeksche genaamd kan worden. Hij meen de, dat men haar als zoodanig zou kunnen aanmerken, daar zij gerigt was aan alle vrienden der vrijheid en-aan het volk zelf, en dus uit ha ren aard eene onmiddellijke opzetting was; doch hij was van oordeel, datzoo men haar niet als dusdanig beschouwdede misdaad alsdan viel in de termen van art. 90, inhoudende, dat, zoo er geene bepaalde za- menspanning bestaat, maar een voorstel is gedaan en niet aangenomen om er eene aan te gaan, ter bereiking van de misdaad, vermeld bij art. 86, hij, die dit voorstel gedaan heeft, met het tuchthuis, en, zoo het voorstel strekt tot eene der misdaden bij art. 87 uitgedrukt, met uitban ning gestraft zal worden. Art. 86 luidt aldus De aanslag of zamenspanning tegen het leven of den persoon des Konings is misdaad van gekwetste majesteit. Deze mis daad wordt als vadermoord gestraft, en brengt bovendien de verbeurd verklaring van goederen met zich. En art. 87 zegtDe aanslag of zamenspanning tegen het leven of den persoon van de leden van het koninklijk geslacht; de aanslag of zamen spanning, waarvan het oogmerk zal zijn, hetzij omstooting of verande ring van de hooge regering of van de orde der opvolging tot den troon, hetzij het in de wapenen brengen der burgers of inwoners tegen het ko ninklijk gezag, zullen met de straffe des doods en verbeurdverklaring van goederen gestraft worden. De advokaat-generaal heeft betoogddat de zoogenaamde nationale in schrijving of confederatie, die de aangeklaagden hebben getracht op te rigtengeheel ten doel had de regering te veranderen daar, zoo zij tot stand ware gekomen, de bepaling der grondwet, dat elk zonder onder scheid van rang en geboorte tot alle ambten en bedieningen benoembaar ij, krachteloos zou geworden zijn, om dat men alsdan tot leden der Staten-Generaal en provinciale Staten alleen leden dier confederatie zou hebben zien kiezenen dat die confederatie eene magt in den staat zou gevormd hebben, die bij de grondwet niet bekend is. Eindelijk heeft de advokaat-generaal, ten slotte van zijn zeer breedvoerig pleidooidat drie dagen geduurd heeft, de vragen gesteld, die het hof zal moeten beant woorden en hoofdzakelijk hierop nederkomen Of door gedrukte geschriften, en wel door den Beige van 31 januarij en 3 februnrijden Courtier des Pays-Bas van 1 en 3 februarijen den Catholique van 31 januarij, 4, 6 en 7 februarij, de ingezetenen des Rijks regtstreeks opgezet zijn om een aanslag te begaan of eene zamenspan ning te smedenmet oogmerk om de regering te vernietigen of te veranderen. Of de Potter schuldig is als aanlegger of als medepligtige aan die misdaad. Of Tielemans schuldig is als aanlegger of als medepligtige, als hebbende instructien gegeven of daaraan medegeholpenen of de overige aangeklaagden ook daaraan als aauleggers of medepligtigen schul dig zijn. BRUSSEL den 9$ april. De heef Gêndebten heeft in Zijn pleidooi tot verdediging van den heer de Potter onder anderen gepoogd aan te too- nendat de aangeklaagden zich in geen geval hebben schuldig gemaakt aan eene regtstreeksche opruijing, zoodanig als dezelve door de wet wordt bedoelddat zijlieden steeds met de zuiverste inzigten zijn be zield geweesten datal hadden zij invloed willen uitoefenen op eene meerderheid in de Staten-Generaal, daaruit niet noodwendig moest vol gen dat die meerderheid de pligten, tot welke de leden der Kamers zich, ingevolge de grondwet, onder eede verbonden hebben, uit het oog zoude moeten verliezen. Daarna heeft de advokaat van de Wejer het woord bekomen, ook tot hetzelfde einde, maar meer bijzonder om te antwoorden op de bewijsredenendoor het publiek ministerie uit de briefwisseling van den heer de Potter getrokken, en de daaruit aange haalde zinsneden te regtvaardigen. De heer van de Weyer heeft gedu rende het grootste gedeelte van de zitting van vrijdag zijne pleitrede ver volgd, en na hem is de heer van Meenen als derde verdediger van den aangeklaagde de Potter opgetredenwelke onder anderen getracht heeft de wettigheid aan te toonen van de nationale inschrijving of confedera tie. Na den heef van Meenendie zaturdag zijn pleidooi geëindigd heeft, heeft'de heer Degamondnamens den advokaat Blargniesdie de verdediging van den heer Tielemans op zich genomen had, doch door ziekte belet was voor het hof te verschijnen, eene memorie voorgele zen, strekkefde om te bewijzen, dat de beschuldiging van medepligtig- heid tegen zjn cliënt ongegrond is, hetwelk hij poogde te staven uit de briefwisseling ttisschen de heeren de Potter en Tielemanswillende daaruit aaiitoonen, dat de heeren Tielemans de denkbeelden, die hij aan den heer de Potter mededeelde over de confederatieniet bestemd had oin publiek gemaakt te worden en dat hij ook geenszins medegewerkt had tot het publiek maken van het aangeklaagde geschrift. Vervolgens heeft de heer Degamond zijne eigene aanmerkingen over het punt van regten ontwikkeld, en beweerd, dat van de twee brieven, waarop'vol gens hem de beschuldiging alleen berust, geen gebruik tegen den heer Tielemans kan gemaakt worden. ZEE-TIJDINGEN. MIDDELBURG den 27 april. Heden zeilde naar zee het brikschip Sara Agathakapitein S. M. Hoffman, gedestineerd naar Suriname. VLISS1NGEN den 27 aprilDe Engelsche schooner Perceveranee welke voor eenige dagen op den Springer was vastgeraakt, is gisteren vlot geworden en legt alhier ter reede. Heden is van hier naar zee gezeild het schip Walcherenkapt. C.Rie- kelsnaar Batavia met troepen. Gisteren zijn van onze reede naar zee gezeild Concordiakapt. O, Falck^ naar Alicantemet lijnwaad, en Charlottekapt. P. Fretwurst, naar de Oostzee, met ballast; beide van Gent. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert den 25 dezer van de reede alhier naar zee gezeild de Victoriekapt. G. Kupernaar Leith en de Jonge .lohannakapt. O. Arendsnaar Londenbeide met boomschors; the Vesperkapt. j. N. Jacques, naar Nieuw-Orleans de Juliakapt. J. P. Visser, op avontuur, en the Kremlin kapt. C. Hall, naar St. Jago-de-Cubaalle drie met ballast; VEsperancekapt. A. van Geytnaar Londenmet boomschors Herzog van Wellington kapt. D. Behrend, op avontuur, en de Jonge Johannakapt. J. Damster, naar de Oostzee, beide met ballast; Mercuriuskapt. J. lloosenaar Leithmet boomschors WiUiatn Harrington kapt. W. Wilcockson naar Huilmet ballast; de twee Gebroederskapt. J. van FraaijenhofF, naar Londen, en de Maria, kapt. P. E. Boer, naar Arbroathbeide met boomschors; Magdalenakapt. H. R. Lutje, op avontuur, met ballast; Ie Beige, kapt; D. D. de Boernaar Batavia, met stukgoederen; de hopende Zeeman, kapt. C. Plath naar Nantesmet beenderenConcor- dia kapt. U. F. Bousernaar Riga, en Nathaliakapt. A. Nanning naar Brugge, beide met ballast; Elisabeth, kapt. J. judge, naar Londen, met tarwe. Voorts zijn, sedert eergisteren, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomenKezia kapt. W. Digby, van Haity, met koflij; de Jonge Caroline, kapt. II. H. Rosendaal, van Goole, met manufacturen; Frede rik kapt. G. Powellvan Buenos-Ayres met huiden the William kapt. R. F. Maxwell van Huilmet stukgoederenAurorakapt. J. C. Kraeffcvan Gothenburgmet hout en ijzer Hbppetkapt. A. J, Renstromvan Marseillemet stukgoederen. VERE den 26 april. De loodsboot no. 7 van deze stadheeft in zee aan boord geweest van het schip Rotterdams Welvaren kapt. Noord beek, komende van Sourabaija en gedestineerd naar Rotterdam. BESTUREN sir ADMINISTRAT1EN. HOOG-GEREGTSHOF HOF VAN ASSISES 'S G RA FE N HA G E. PROVINCIE ZEELAND Wij Mr. CORNELIS FELIX van MAANENMinister van Justitie, als door Zijne Majesteit bij voortduring belast met de waarneming der functien van Eersten President van het Hoog-Geregtshof in's Gravenhage Bevelen uit krachte van de Wetdat de Assises in de Provincie Zee landvoor het tweede vierendeel jaars van den jare 1830, zullen geo pend worden te Middelburgop Dingsdag den eersten Junij eerstko mende des morgens ten tien urenop den voet bepaald bij de artikelen 16, 17 en 18 der Publicatie van den 11 December 1813. Benoemen om dezelve te presideren den Heer Mr. Jacob Schonck Raad in bovengemeld IIoog-Geregtshof En gelastendat deze ter diligentie van den Heer Procureur-Gene raal zal Worden bekend gemaakt en afgekondigd. Aldus gedaan te 's Gravenhage den 20 April 1830. VAN MAANEN. Van wege den lieer Eersten President: De fungerende Eerste Griffier van het Hoog-Geregtshof J. H. S P E I R M A N. IN IN DE BEVELSCHRIFT.

Middelburgsche Courant | 1830 | | pagina 1